poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Prośba o poradę  (Przeczytany 3347 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline RolfzRybnika

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
Prośba o poradę
« dnia: 12 Lis 2012, 10:31:57 »
Witajcie,
jest tu naprawdę sporo informacji, ale ja niestety wszystkiego nie potrafię ogarnąć, bo to dla mnie zbyt skomplikowane, dlatego bardzo wdzięczny byłbym, gdyby ktoś to wszystko wyjaśnił i wskazał ewentualne błędy w moim rozumowaniu :-)
Jestem studentem, przyjechałem tu pod koniec sierpnia na wymianę, będę tu do lutego, jednak nie mam jeszcze żółtej karty, powinienem dostać ją 22, maksymalnie 29 listopada.
4 XI załapałem się do pracy na weekendy, na razie byłem tam 2 razy, więc za dużo nie zarobię. Nie dostałem jeszcze umowy od pracodawcy, więc nie mam jeszcze wyrobionej karty podatkowej. Co więcej, umowy chyba na razie nie dostanę, bo do jej otrzymania pracodawca wymaga zaświadczenia o niekaralności z policji, jednak zaświadczenia na policji nie chcą mi dać, dopóki nie dostanę żółtej karty (lub CPRu ze Skatu, którego nie dostanę bez umowy).
Pracodawca wypłaca pieniądze po 30. dniu miesiąca, za okres od 20. do 19.
Teraz pytanie - ile podatku potrącą mi z pierwszej, otrzymanej 30 XI, wypłaty? Czy - jeśli otrzymam żółtą kartę w granicach tego 22-25 listopada, dostanę umowę w weekend 26-27 XI i w poniedziałek 28 XI pójdę do Skatu załatwić sobie kartę podatkową (do czego potrzebna mi jest umowa), policzą mi tylko 8% (z racji tego, że zarobię znacznie mniej, niż 4000 kr)? A jeśli nie załatwię sobie tej karty - płacę 55%, dopóki jej sobie nie wyrobię? Czy dostanę z powrotem te pieniądze wraz ze zwrotem podatku?
Drugie pytanie - jeśli w okresie świątecznym będę pracował więcej i za miesiąc grudzień od części wypłaty zostanie odciągnięte dodatkowe 36% - czy dostanę zwrot tego podatku, skoro w roku 2012 od sierpnia do grudnia zarobię tylko kilkanaście tysięcy koron?
Z góry dziękuje za zainteresowanie i odpowiedź, bo naprawdę nie wiem, co z moimi pieniędzmi i czy jeszcze mogę coś zrobić.
Pozdrawiam!

Offline jolaxx2

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Prośba o poradę
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Lis 2012, 12:20:23 »
Hej !!

 Najlepiej poproś pracodawcę,żeby na razie wstrzymał się z wypłatą pensji dla Ciebie,dopóki nie załatwisz wszystkich potrzebnych dokumentów,ponieważ jak nic rąbną Ci 55% podatku.
 Z tego co wiem, to nie trzeba mieć nr CPR , żeby otrzymać zaświadczenie o nie karalności. 
Co się zaś tyczy, że zarobisz więcej w okresie świątecznym,potrącą  ci tyle podatku ile Ci Skat naliczy.
Jeśli to twoja pierwsza praca to na pewno 8%.     :)


Offline RolfzRybnika

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Prośba o poradę
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Lis 2012, 12:35:39 »
Czyli o tym, czy będzie to 55 czy mniej decyduje po prostu data wypłaty?
Dziękuję za odpowiedź, spróbuję się dogadać...

A co do tego zaświadczenia, to tak powiedział mi pracownik Policji - i nie chciał tego zaświadczenia wystawić... Coś dziwnego?

varszafiak

  • Gość
Odp: Prośba o poradę
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Lis 2012, 13:54:15 »
posiadasz numer CPR ?  Wyplata na dunskie konto bez CPR numer ?
Podatki bez rejestracji w Skat?

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Prośba o poradę
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Lis 2012, 14:23:28 »
Jeśli to twoja pierwsza praca to na pewno 8%.     :)
Rolf zaplaci prawdopodobnie tylko skladke na rynek pracy 8%, ale stwierdzenie "Jeśli to twoja pierwsza praca to na pewno 8%. " ze pierwsza praca upowaznia do placenia tylko skladki na rynek pracy nie jest wlasciwe - ti tylko tak dla innych osob, ktre beda czytaly ten watek i pomysla, ze pierwsza praca upowaznia automatycznie do tak niskiego podatku!.

Rolf: twoje konjkluzje sa sluszne i nie wymagaja komentarza. Oczywiscie dopoki nie masz karty podatkowej pracodawca zgodnie z obowiazujacymi przepisami jest zobowiazany potracic i odprowadzic do Skat 55%. Wszystko zostanie uregulowane przy rozliczeniu rocznym (poczatek marca 2013),opartym na faktycznych danych.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Prośba o poradę
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Lis 2012, 14:27:21 »
Óczywiscie, ze policjant nie chcial zaswiadczenia wystawic. Poki co oficjalnie Cie w Danii nie ma. Myslisz, ze policja wystawia zaswiadczenia wszytskim turystom?
Musza miec Twoj cpr, by go wprowadzic, by sprawdzic czy czegos nie nabroiles.
Owszem, ze pewnie Grzegorzow Brzeczyszczykiewiczow urodzonych 5 maja 1985 roku, bedzie w Danii niewielu. Ale juz Martinow Jørgensenow, z pieciu sie znajdzie.
A przeciez nie moga powiedziec, ze Martinom Jørgensenom nie wystawiaja, a Grzegorzom Brzeczyszkiewiczom tak.
Do tego jest cpr (odpowiednik polskiego pesel), by nie miec watpliowsci o kogo chodzi.
Tak wiec, dopoki nie masz cpr, zaswiadczenia od policji nie dostaniesz.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline fisker

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Prośba o poradę
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Lis 2012, 15:34:50 »
Rolf, podzielę się moim doświadczeniem z uzyskania zaświadczenia o niekaralności (Staffeattest) bez posiadania nr CPR.

Miałem podobnie jak Ty - tzn mój pracodawca (agencja pracy tymczasowej) wymagała Straffeattest przed podpisaniem z nimi umowy. A więc pojechałem na policję i owszem policjant odmówił mi wydania zaświadczenia jeśli nie mam CPR, ale się nie poddałem. Powiedziałem mu dokładnie to, że: znalazłem pracę i pracodawca do podpisania umowy potrzebuje zaświadczenie i poprosiłem go o wystawienie, że bez tego nie mogę dostać pracy. Poszedł z kimś pogadać, wrócił i mówi, ok, że wystawi. Dałem mu dowód osobisty, a na dokumencie wystawił moje imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia, kraj.
Nie wiem czy mi się po prostu udało, czy to może standard, że wystawiają takie zaświadczenie bez CPR, a gdy nie chcą wystawić to ich zła wola.. nie wiem. A było to w komisariacie w Herning.

Co do podatku 55%, to niestety mi tak dowalili przy pierwszej wypłacie, mimo, że już była wystawiona karta podatkowa jakieś 2 tygodnie przed wypłatą. Rzekomo mój pracodawca (agencja) miał problem z pobraniem karty online. Zadzwoniłem do SKATA, powiedzieli, że wszystko działa sprawnie i pracodawca mógł użyć karty. Dałem sobie na spokój :)
Także mimo, że będziesz już miał kartę i tak jest ryzyko, że mogą Cię rozliczyć źle. Życzę Ci, żeby wszystko poszło popawnie!!!

poloniainfo.dk

Odp: Prośba o poradę
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Lis 2012, 15:34:50 »

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Prośba o poradę
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Lis 2012, 16:36:35 »
Rolf, podzielę się moim doświadczeniem z uzyskania zaświadczenia o niekaralności (Staffeattest) bez posiadania nr CPR.

A więc pojechałem na policję i owszem policjant odmówił mi wydania zaświadczenia jeśli nie mam CPR, ale się nie poddałem. Powiedziałem mu dokładnie to, że: znalazłem pracę i pracodawca do podpisania umowy potrzebuje zaświadczenie i poprosiłem go o wystawienie, że bez tego nie mogę dostać pracy.
Zapomnialem dodac, ze tu wlasnie moze byc problem (dla Policji), jezeli nie wystawia Straffeanttest bez cpr. nr. i jezeli Straffeattest jest waunkiem  uzyskania zatrudnienia. Dlatego, ze wowczas jest mowa o robieniu przez "urzedy" trudnosci osobom, ktore maja prace z ktorej maja sie utrzymywac. Do 3 miesiecy nie musisz przeciez rejestrowac swojego pobytu w Statsforvaltning i mozesz rozpoczac prace od razu po sporzadzeniu umowy o prace, nie majac jeszcze cpr.nr. A umowe mozna sporzadzic na podstawie innego dokumentu potwierdzajacego tozsamosc, tak jak w twoim przypadku. Wniosek: policja postapila wlasciwie nie utrudniajac ci rozpoczecia pracy.

poloniainfo.dk

Odp: Prośba o poradę
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Lis 2012, 16:36:35 »

 

Prośba

Zaczęty przez delfinDział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 16353
Ostatnia wiadomość 22 Maj 2008, 19:33:32
wysłana przez Jomir
Prosba o przetlumaczenie

Zaczęty przez diinusDział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 10519
Ostatnia wiadomość 05 Maj 2008, 08:08:36
wysłana przez Klingon
Prośba o tłumaczenie

Zaczęty przez ellafDział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 7298
Ostatnia wiadomość 20 Maj 2011, 21:52:43
wysłana przez ellaf
prosba o przetłumaczenie

Zaczęty przez twardyDział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 11662
Ostatnia wiadomość 08 Gru 2009, 22:57:15
wysłana przez neti
Prośba o przetłumaczenie

Zaczęty przez jacosDział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 12547
Ostatnia wiadomość 10 Lip 2018, 09:07:12
wysłana przez Jomir