poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: 3F - oszuści -nie dostaniecie żadnych pieniędzy jak chcecie mieć "dagpenge " !  (Przeczytany 46078 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Olu, ja juz Cie zapytalam, ale widocznie przeoczylas moja wypowiedz.
Czy wykonujesz prace: handlowca, na magazynie ale bezposrednio powiazana ze sprzedaza?, inzyniera, ktory serwisuje klientow, tudziez managera?

Jezeli nie, to w zaden sposob nie powinnas byc objeta "funtionærloven", a tym samym powinnas miec placone lub oddawane (dniem wolnym) nadgodziny.
Po drugie, w Danii jest 37 godzinny tydzien pracy i kazda godzina ponad jest nadgodzina (za wyjatkiem "funktionær"). Dla Funktionær tez jest 37 godzin, ale ich czas pracy rozlicza sie w stosunku tygodniowum i generalnie uznaje sie, ze te zawodow maja nielimitowany czas pracy. 
Tak wiec, jezeli na moje pierwsze pytanie odpowiesz negatywnie, to znaczy, ze nie zaliczas sie do "funktionær", to jest to duzy znak, ze pracodawca "nagina" przepisy po to by oszukiwac.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Ola90

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Dziekuje za odpowiedz.Roga byl tak uprzejmy,ze przetlumaczyl moj kontrakt.Wiec nie pracuje jako"funktioneær".Moja umowa to zwykla umowa o prace.Jeszcze raz Jomir dziekuje za odpowiedz.Tak podejrzewalam,ze zapis w umowie o nie placeniu nadgodzin lub zamienieniu ich na dni wolne to oszustwo, jak rowniez zapis o ca.40 lub 45 godz.tygodniowo.Mam nadzieje,ze gdy udam sie do zwiazkow to oni wyegzekwuja nalezna mi kwote i sprawdza wszystkie umowy.Moge dodac,ze pracodawca to polak,ktory ma zarejestrowana dzialalnosc w Danii.Musze sie tylko jeszcze dowiedziec o pension,poniewaz raz pojawia sie ta pozycja na lonach a raz nie.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Dziekuje za odpowiedz.Roga byl tak uprzejmy,ze przetlumaczyl moj kontrakt.Wiec nie pracuje jako"funktioneær".Moja umowa to zwykla umowa o prace.Jeszcze raz Jomir dziekuje za odpowiedz.Tak podejrzewalam,ze zapis w umowie o nie placeniu nadgodzin lub zamienieniu ich na dni wolne to oszustwo, jak rowniez zapis o ca.40 lub 45 godz.tygodniowo.Mam nadzieje,ze gdy udam sie do zwiazkow to oni wyegzekwuja nalezna mi kwote i sprawdza wszystkie umowy.Moge dodac,ze pracodawca to polak,ktory ma zarejestrowana dzialalnosc w Danii.Musze sie tylko jeszcze dowiedziec o pension,poniewaz raz pojawia sie ta pozycja na lonach a raz nie.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Olu. W twoim kontrakcie nie ma wpisu o ewentualnej zamianie nadgodzin na wolne. Jest natomiast wpis, ze nadgodziny nie sa wplacane, a ewenulna ich wyplata moze nastapic tylko jezeli nadgodziny sa "beordret", to znaczy zlecone/nakazane przez pracodawce. Pracodawca postepuje zgodnie z zawarta umowa.  Pytanie tylko czy umwa jezt zgodna z przepisami. Na to odpowiedziala ci Jomir.

Offline Ola90

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Kiedy,gdzies czytalam,ze jezeli umowa zawiera niezgodne z prawem zapisy to pomimo jej podpisania uwazana jest za niewazna.Rozumiem Roga,ze pracodawca postepuje zgodnie z umowa.Tylko ta umowa skonstruowana jest wlasnie przez pracodawce w celu ominiecia zaplaty za nadgodziny.Jezeli to ma jakies znaczenie to moja kolezanka dostala umowe ale jej nie podpisala.Mysle,ze nie tylko ja udam sie do zwiazku ale to jeszcze musi potrfac.

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Do Jomir: ...Po drugie, w Danii jest 37 godzinny tydzien pracy i kazda godzina ponad jest nadgodzina (za wyjatkiem "funktionær")...

Nie wszedzie i nie zawsze.

Wiele overnkomst(ów) jest oparta na "normperiode" a nie na tygodniowym rozliczeniu. Np. w sluzbie zdrowia, normperiode moze obejmowac 10,16 itd tygodni, w zaleznosci od konkretnej umowy w danej instytucji. W jednej duuuzej firmie spotalam sie z pólrocznym rozliczeniem - normperiode.
Wtedy obowiazuje przepis ze: np. w 16 tygodniowym normperiode musi byc przepracowane 37 x 16 =592 godziny, jak i kiedy, decyduje pracodawca . Co poniektóre umowy  dopuszczaja prace w turnusach 7-dniowych i wiecej wolnego po 7 dniach, bez overarbejde mimo ze przepracowano 7 x 7,4 = 51,8 godzin.
Duze zaklady przemyslowe maja podobne umowy.

Beordret overarbejde to tez normalny stosowany przepis.

...Tylko ta umowa skonstruowana jest wlasnie przez pracodawce w celu ominiecia zaplaty za nadgodziny...
Pracodawca dba o swoje interesy a pracownik o swoje i idzie do zwiazków, które sprawdza co i jak.
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Taaaa...

Tak jak i sa firmy, w ktorych tego sie wcale nie rozlicza...
Wyjatki zawsze mozna znalezc i podac, ale czy na forum naprawde chodzi o szukanie wyjatkow i pisanie dlugich wypowiedzi, ktore zawieraja wszystkie mozliwe wyjatki?

No, ale zawsze warto zablysnac udawaniajac komus, ze podaje nierzetelna wiedze  ;D
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk


Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Nie, nie to mialam na mysli, nie chodzi o udowadnianie tego czy tamtego  :)

Po prostu fakt ze duzo overenkomst(ów) nie dziala na zasadzie 37 godzin w tygodniu.

Cala sluzba zdrowia a wiec i komuny i regiony, sluzby publiczne, wiekszosc duzych zakladów, no i ci wszyscy którzy oprócz overenkomst maja tez lokalaftaler i virksomhedsaftaler.

Warto zeby ludzie wiedzieli ze nie ma jednego przepisu regulujacego wszystko i wszedzie, ze zwiazki zawodowe moga sie przydac.
Moze nie sa bardzo potrzebne komus zatrudnionemu w renomowanej firmie na stanowisku kabusewniczym ale innym moga sie przydac.
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
"ae" ale ja nie pisalam o overenkomst, a o "funktionær", ktorzy sa objeci "funktionøærloven", a tym samym nie podlegaja overenkomst.

Aczkolwiek masz racje, dunskie powiedzmy prawo wyznacza tylko granice, reszte reguluja overenkomst-y, umowy praconicze, zasady w firmach. Dlatego, jak juz kiedys napisalas, powolywanie sie na to, ze "moj wujek tak ma" na nic w Danii sie nie zdaje. I to warto powtarzac az do znudzenia, bo poki co widze, ze nie za bardzo to dociera do wszytskich.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Kiedy,gdzies czytalam,ze jezeli umowa zawiera niezgodne z prawem zapisy to pomimo jej podpisania uwazana jest za niewazna.Rozumiem Roga,ze pracodawca postepuje zgodnie z umowa.Tylko ta umowa skonstruowana jest wlasnie przez pracodawce w celu ominiecia zaplaty za nadgodziny.Jezeli to ma jakies znaczenie to moja kolezanka dostala umowe ale jej nie podpisala.Mysle,ze nie tylko ja udam sie do zwiazku ale to jeszcze musi potrfac.
Maslo, maslane. Piszesz o tym o czym ci napisalem. A napisalem, ze pracodawca przestrzega zawartej umowu co nie oznacza ze mowa jest zgodna z przepisami.
A to czy umowa jest skonstruowana tak aby ci nie wyplacac nadgodzin, to rozstrzygnie wlasciwy organ np. zwiazki zawodowe. Zawsze nalezy wysluchac argumentow obu stron i tak na pewno zrobia zwiazki. Wszystko wskazuje na to, ze powinnas miec wyplacane nadgodziny. Ostatni pisalas o aneksie do umowu z iloscia godz. okolo 40.

Mysle ze zapomnialas o jednym, ze pracodawca moze miec dobre argumenty, ktorych ty nie przewidujesz, np. ze zostawalas na wlasna reke po godzinach,  byc moze dlatego ze nie potrafilas sie "wyrobic" w ciagu w 37 godzin i nawet moze cie chwalic za lojalnosc wobec firmy i treoje zaangazowanie. Moze argumentowac, ze nie wiedzial ze zostajesz po pracy, a ty mialas obowiazek mu o tym powiedziec, ze masz za duzo pracy i jestes zmuszona pracowac dluzej. Nie mysl, ze bronie pracodawce, ale z wielopletniego doswiadczenia wiem, ze w "sprawie" sa zawsze 2 strony. Zycze powodzenia i pozytywnego zalatwienia. Czy ty w ogole zwracalas sie w tej sprawie do pracodawcy czy wylacznie "do nas" na forum ??
Nie pamietam czy pisalas o tym a ja przeoczylem.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Wiesz, Roga. Ja sobie mysle, ze nie ma co dziewczyny straszyc. Juz sam naglowek na umowie "funktionær" swiadczy o kancie lub nieznajomosci prawa przez pracodawce.

Jak dla mnie pracodawca to Polaczek, ktory albo sam nie zna przepisow, albo liczy na to, ze inni nie znaja.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
...calkiem zapomnialem kim jest ten pracodawca, co nie zmienia sytuacji, ze jego argumenty tez musza byc wysluchane jezeli Zwiazki zajma sie ta sprawa... inaczej byc nie moze i nie powinno. Ja znam sprawe tylko z jednej strony. Oczywiscie zycze Oli zeby wszystko zostalo rozstrzygniete dla niej pomyslnie pod warunkiem, ze jest mowa o przekroczniu przepisow przez pracodawce.....a czy tak jest? Na pewno wszystko sie wyjasni. 

Offline Tricia

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 6
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 59
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Tak, dokładnie musisz spełniać wszystkie warunki! Oni uważają, ze powinieneś swoja "młodość "wykorzystać na uczenie się , a nie na prace.  ???


hm.... coś mi się wydaje,że jednak jest więcej niz te 6miesięcy :) i ktos kogoś w błąd wprowadza.
Ktoś przeczyta i będzie myslał ,że jak ma te powiedzmy 20-24lata to dostanie pół roku a-kassy.

Roga wie to napisze :)
Jest połowa dagpenge przez 2lata jesli nie masz 25lat.Racja ?

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Nie sprawdzam na biezaco przepisow dot, A-kasse. Mysle jednak, ze okres za ktor mozna otrzymywac zapomoge dla bezrobotnych jest jednakowy dla wyzstkich na rynku pracy, a wiec 2 lata. Sadze, ze osoby ktore pisza o 6 miesiacach myla to z okresem po ktoirym nastepuje obnizka dapenge dla osob ponizej 25 lat. Osby ponozej 25 lat, wedlug przepisow ktore ja znam (o ile sie niezmienily) otrzymuja przez pierwsze 6 miesicy taka stawk jaka im przysluguje a po 26 tygodniach bezrobocia obnizonaz zostaje do 50%.

Nikt nie pisze o tym, ze wysoksoc stawki rowniezdla osob ponezej 25 lat zalezyod tego czy bezrobotny jest "aktywowany" czy nie, a to wazne. Osby ktore otrzymuja dagpenge bez aktywacji i sa ponizej 25 lat otrzymuja po 26
tygoniach 50% satwki = 394 kr. dziennie jezeli maja pelne ubezpieczenie, niepelne ubezpieczenie (deltid) otrzymuja 263 kr. dziennie.

Inaczej wyglada sytuacja osob "aktywowanych", ktore maja uznane wyksztalcenie i osob "aktywowanych" ktore nie maja uznanego wyksztalcenia. Dotyczy to osob powyzej 18 lat ale ponizej 25 lat.

Aktywacja osoby ktora ma uznane wyksztalcenie naasadziewyslania jej nakurslub doksztalcenie oznacza ze po pierwszych 26 tygodniach bezrobociagdzie dostawala pelna stawke, otrzymuje podcastej aktywacji 646 kr. dziennie (82% normalnej stawki). Natomiast osoba bez wyksztalcenia rowniez wysylana na taka aktywacjedostaje 394 kr. dziennie (50%).

Osoby ponizej 25 lat z uznanym wyksztalceniem, wysylane na praktyke do zakladu pracy otrzymuja pelna stawke dagpenge, a osoby bez uznanego wyksztalcenie otrzymuja nadal 394 kr. dziennie (50%).

No i teraz zacznie sie chyba goraca dyskusja i  wymiana zdan; kto jakie ma wyksztalcenie i czy mu je uznali czy nie.......
....kto decyduje czy sie ma takie wyksztalcenie/szkole/zawod, ktory moze byc uznany itp.
 

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
....jak zwykle mnostwo "bykow" w moim rekscie. Niestety nie jestem zbyt cierpliwym kiedy mam tylko napisac to co juz jest wiadomym - nie zawsze trafiam w pospiechu we wlasciwe znaki na tastaturze.....Inaczej wyglada z cierpliwoscia jak mam rozwiazac jakis ciekawy/powazny problem, zaszedaje sobie na to czas ("mamo, chwala nas") ;)

poloniainfo.dk


 

'vikary" raz jeszcze..

Zaczęty przez liliaDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 13594
Ostatnia wiadomość 16 Maj 2008, 19:49:09
wysłana przez Klingon
Koncert ,,Romantyczna podróż z Chopinem, Lisztem i Szymanowskim"

Zaczęty przez maciej12345Dział Esbjerg, Haderslev, Kolding ...

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9702
Ostatnia wiadomość 15 Mar 2011, 13:54:57
wysłana przez maciej12345
Koncert ,,Romantyczna podróż z Chopinem, Lisztem i Szymanowskim"

Zaczęty przez maciej12345Dział Kopenhaga

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9749
Ostatnia wiadomość 15 Mar 2011, 13:58:46
wysłana przez maciej12345
Koncert ,,Romantyczna podróż z Chopinem, Lisztem i Szymanowskim"

Zaczęty przez maciej12345Dział Odense

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 10265
Ostatnia wiadomość 15 Mar 2011, 14:01:19
wysłana przez maciej12345
Praca w nocy szkodliwa jak azbest

Zaczęty przez MargaretMitchellDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 17687
Ostatnia wiadomość 17 Sie 2011, 17:15:50
wysłana przez @ae@