poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Proszę o pomoc-rozliczenie dochodów ze SKAT w PIT-36  (Przeczytany 7148 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline re_sta

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Proszę o pomoc-rozliczenie dochodów ze SKAT w PIT-36
« dnia: 31 Paź 2012, 08:09:44 »
Proszę o pomoc do rozliczenia dochodów z Danii w naszym PIT 36 i ZG. Które pozycje z dokumentu ze SKAT-a wpisuję jako przychód a którą jako podatek. Muszę jeszcze odliczyć diety i ulgi, ale to wiem jak zrobić.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Proszę o pomoc-rozliczenie dochodów ze SKAT w PIT-36
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Paź 2012, 10:45:02 »
Proszę o pomoc do rozliczenia dochodów z Danii w naszym PIT 36 i ZG. Które pozycje z dokumentu ze SKAT-a wpisuję jako przychód a którą jako podatek. Muszę jeszcze odliczyć diety i ulgi, ale to wiem jak zrobić.

Dochod uzyskany w Danii to rubryka 11 (Før AM-bidrag). Podatek to Beregnet Skat. Nie bardzo rozumie, ze piszesz ze musisz odliczyc diety i ulgi. Beregnet Skat jest obliczony na podstawie dochodu brutto (rubryka 11) ale po uwzglednieniu wszystkich ulg podatkowych w Danii, tych urzedowych (np. beskæftigelsesfradrag, ekstra befordringsfradrag) i tych ktore sam wnosisz rozliczenia (np. zakwaterowanie, wyzywienie, dojazdy do domu w Polsce, ewentulnie placone alimenty do Polski itp. - jezeli ci przysluguja zgodnie z przepisami).

Jezeli rozliczenie dotyczy okresu do 2010, to do Beregnet Skat nalezy doliczyc AM - bidrag (w rubryce 11). Od 2011 AM-bidrag jest juz wliczony jako podatek w Beregnet Skat.

Beregnet Skat to podatek jaki masz zaplacic od uzyskanego faktycznie dochodu z uwzglednienem ulg podatkowych - nie mylic z faktycznie zapalconym podatkiem (Forskudsskat), ktory jest zaliczkowo odprowadzonym podatkiem przez pracodawce do Skatu.

Offline re_sta

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Proszę o pomoc-rozliczenie dochodów ze SKAT w PIT-36
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Lis 2012, 17:59:34 »
Dziękuję za pomoc, bo właśnie się pomyliłam i odliczałam Forskudsskat.
Odnośnie diet i ulgi na dojazdy do pracy, to osoba zajmująca się rozliczeniami podpowiedziała mi, że trzeba od dochodu odjąć diety za każdy dzień pobytu za granicą w wysokości 324 DKK x 30 % (odliczając oczywiście wyjazdy na urlop) i koszty za każdy miesiąc pracy.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Proszę o pomoc-rozliczenie dochodów ze SKAT w PIT-36
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Lis 2012, 22:06:41 »
Dziękuję za pomoc, bo właśnie się pomyliłam i odliczałam Forskudsskat.
Odnośnie diet i ulgi na dojazdy do pracy, to osoba zajmująca się rozliczeniami podpowiedziała mi, że trzeba od dochodu odjąć diety za każdy dzień pobytu za granicą w wysokości 324 DKK x 30 % (odliczając oczywiście wyjazdy na urlop) i koszty za każdy miesiąc pracy.
Jezeli jest mowa o dochodzie uzyskanym w Danii, to jest to ten dochod ktory podalem poprzednio - rubryka 11 z Årsopgørelse. Zakladam, ze Årsopgørelse o ktorym mowa, to ostateczne rozliczenie po wprowadzeniu ewentualnych zmian do propozycji rozliczenia sporzadzonej przez Skat, a wiec po wniesieniu korekty dot. np. ulgi na wyzywienie i zakwaterowanie, ulgi na dojazdy do pracy i ewentualnie na jazdy do Polski. Takie ostateczne rozliczenie zawiera uzyskany dochod w rubryce 11 a podatek "Beregnet" skat jest obliczony na podstawie tego dochodu pomniejszonego o wszystkie ulgi podatkowe, te "z urzedu" oraz te wniesione jako korekty przez podatnika. Moze na temat ulgi 324 kr x 30% wypowie sie ktos bardziej kompetentny. Kwota przypomina mi zasade dunska zasade tzw. "30%-regel" w przypadku wysylania pracownika za granice.
 

poloniainfo.dk

Odp: Proszę o pomoc-rozliczenie dochodów ze SKAT w PIT-36
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Lis 2012, 22:06:41 »

 

bardzo proszę o przetlumaczenie

Zaczęty przez dar_czarDział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 9216
Ostatnia wiadomość 24 Lip 2007, 12:41:29
wysłana przez dar_czar
proszę o przetłumaczenie

Zaczęty przez robi2007Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 6552
Ostatnia wiadomość 23 Lut 2010, 20:20:24
wysłana przez Manior
prosze o przetłumaczenie

Zaczęty przez jonasDział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 10146
Ostatnia wiadomość 05 Maj 2008, 21:16:51
wysłana przez willy
Prosze o przetlumaczenie

Zaczęty przez Tomek1Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 9288
Ostatnia wiadomość 02 Kwi 2009, 17:18:06
wysłana przez Tomek1
bardzo prosze o tłumaczenie

Zaczęty przez przemoDział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 11399
Ostatnia wiadomość 27 Mar 2008, 09:11:44
wysłana przez Klingoon