poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Ciąża a praca  (Przeczytany 2609 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline asiorekona

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Ciąża a praca
« dnia: 26 Paź 2012, 21:28:04 »
Witam,
Dostałam pracę na stałe. Pracuję miesiąc czasu i mam umowę na czas nieokreślony. Moje pytanie brzmi..: co mogę jeśli zajdę w ciąże teraz?? co mogę ?? co mi się należy??
Po jakim czasie należy mi się urlop macierzyński? Kiedy mogę odejść  pracy będąc w ciązy? Żeby mi płacili a żebym nie pracowała
Z góry mange tak za odpowiedź :)

Offline andyandy

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 17
  • Wiadomości: 278
  • Reputacja: +6/-1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tłumacz przysięgły j. duńskiego
    • Tłumacz przysięgły j. duńskiego
Odp: Ciąża a praca
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Paź 2012, 00:22:17 »
Witam, są ogólne warunki określone ustawami, a dodatkow przywileje mogą wynikać z układów zbiorowych. Robiłem ostatnio jakiś regulamin pracowniczy. Fragment dot. ciąży wygląda następująco:

Macierzyństwo
Obowiązujące przepisy w zakresie ciąży i macierzyństwa są skomplikowane. Do tego dochodzi fakt, że prawo do nieobecności w pracy i prawo do wynagrodzenia za okres nieobecności wynika z wielu różnych ustaw.
Poniżej przedstawiono krótką specyfikację niektórych przepisów.
 
Prawo do nieobecności w pracy
Matka uprawniona jest do nieobecności w pracy przez okres:
4 tygodni przed spodziewaną datą porodu,
14 tygodni po urodzeniu i
32 tygodni urlopu rodzicielskiego po urodzeniu z możliwością wydłużenia o 14 tygodni.
Ojciec uprawniony jest do nieobecności w pracy przez okres:
2 tygodni po narodzinach dziecka (za jednym razem w okresie 14 tygodni po narodzinach) i
32 tygodni urlopu rodzicielskiego po narodzinach z możliwością wydłużenia o 14 tygodni.

Prawo do wynagrodzenia
Matka o ponad 6-miesięcznym stażu pracy w firmie zachowuje prawo do wynagrodzenia przez okres:
4 tygodni przed spodziewaną datą porodu wg pełnej stawki, jednak maksymalnie 135 kr/godz. dla pracowników wynagradzanych od ilości godzin i połowa wynagrodzenia dla pracowników funkcyjnych
14 tygodni po urodzeniu wg pełnej stawki, jednak maksymalnie 135 kr/godz. dla pracowników wynagradzanych od ilości godzin i połowa wynagrodzenia dla pracowników funkcyjnych
Ojciec z ponad 6-miesięcznym stażem pracy w firmie zachowuje prawo do wynagrodzenia przez okres:
2 tygodni po urodzeniu wg pełnej stawki, jednak maksymalnie 135 kr/godz. dla pracowników wynagradzanych od ilości godzin i połowa wynagrodzenia dla pracowników funkcyjnych
Firma nie ma obowiązku wypłacać wynagrodzenia pracownikom o stażu poniżej 9 miesięcy, przebywającym na urlopie rodzicielskim, jednak taki pracownik uprawniony jest do zasiłku chorobowego z gminy.

Termin poinformowania pracodawcy
Przyszła matka obowiązana jest poinformować pracodawcę o spodziewanej dacie porodu oraz o woli skorzystania z nieobecności w pracy przed porodem najpóźniej na 3 miesiące przed spodziewaną datą porodu.
Przyszły ojciec obowiązany jest poinformować pracodawcę o spodziewanej dacie rozpoczęcia i długości urlopu rodzicielskiego najpóźniej na 4 tygodnie przed spodziewaną datą urodzenia dziecka.
Informacje należy przekazać administracji z wymaganym wyprzedzeniem i podaniem daty porodu.
O zamiarze skorzystania z urlopu macierzyńskiego i/lub rodzicielskiego pracownik winien poinformować pracodawcę najpóźniej po 8 tygodniach po dacie urodzenia, podając datę rozpoczęcia i długość urlopu rodzicielskiego oraz informując o woli jego przedłużenia.
W przypadku niedotrzymania wyżej wymienionych okresów wyprzedzenia, prawo do rozpoczęcia urlopu ulega przesunięciu w ten sposób, by okres wyprzedzenia był dotrzymany.
Andrzej Dwulat
Tłum. przysięgły j. duńskiego

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ciąża a praca
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Paź 2012, 05:31:06 »
...to jednak sobie jeszcze trochę popracujesz :P 8)
" Polak gorszego sortu"

poloniainfo.dk

Odp: Ciąża a praca
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Paź 2012, 05:31:06 »

 

praca w ochronie środowiska

Zaczęty przez crazyrafDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 10149
Ostatnia wiadomość 22 Maj 2024, 14:56:49
wysłana przez jonemartin
Praca w nocy szkodliwa jak azbest

Zaczęty przez MargaretMitchellDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 18310
Ostatnia wiadomość 17 Sie 2011, 17:15:50
wysłana przez @ae@
Praca jako opiekun osób niepełnosprawnych lub starszych

Zaczęty przez OpiekunDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 28180
Ostatnia wiadomość 21 Paź 2009, 13:18:42
wysłana przez lilia
PRACA DLA TATY

Zaczęty przez macu123Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 21852
Ostatnia wiadomość 04 Paź 2007, 21:27:09
wysłana przez Manior
Feriepenge na A-Kasse a praca jako vikar

Zaczęty przez pytttekDział Podatki

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 15329
Ostatnia wiadomość 15 Mar 2014, 14:59:03
wysłana przez faja