poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Zaliczkowa deklaracja podatkowa (Forskudsopgørelse 2013)  (Przeczytany 11071 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Propozycja zaliczkowej deklaracji podatkowej 2013 (=karta podatkowa) jest dostepna w teczce podatkowej.

Offline darka7

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zaliczkowa deklaracja podatkowa (Forskudsopgørelse 2013)
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Lis 2012, 20:50:37 »
Czy należy zmienić proponowany przez SKAT przychód brutto w karcie podatkowej, skoro wiem (na podstawie osiąganych przychodów w 2012 roku), że będzie on większy o około 100.000? Logujac się na stronie Skat-u próbowałem zmienić ten przychód i automatycznie zmieniła - zmniejszyła się kwota wolna. Nie zaakceptowałem zmian, czy jeżeli nie zmienię tego przychodu to w rozliczeniu za 2013 rok będę musiał zwrócić tą różnicę. Czy powinienem również wyzerować ulgę na dojazdy do pracy (wcześniej była odliczana ulga za dojazdy do Polski, za 2013 nie będzie przysługiwała, ponieważ żona z synem jest już w Danii, a do pracy mam 2 km)?

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zaliczkowa deklaracja podatkowa (Forskudsopgørelse 2013)
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Lis 2012, 23:13:20 »
Czy należy zmienić proponowany przez SKAT przychód brutto w karcie podatkowej, skoro wiem (na podstawie osiąganych przychodów w 2012 roku), że będzie on większy o około 100.000? Logujac się na stronie Skat-u próbowałem zmienić ten przychód i automatycznie zmieniła - zmniejszyła się kwota wolna. Nie zaakceptowałem zmian, czy jeżeli nie zmienię tego przychodu to w rozliczeniu za 2013 rok będę musiał zwrócić tą różnicę. Czy powinienem również wyzerować ulgę na dojazdy do pracy (wcześniej była odliczana ulga za dojazdy do Polski, za 2013 nie będzie przysługiwała, ponieważ żona z synem jest już w Danii, a do pracy mam 2 km)?
Po zakonczeniu roku podatkowego 2013 bedzie mowa o dopolacie podatkowej, poniewaz zaliczkowo w ciagu roku obnizasz sobie podatek przez zanizenie dochodu a poprzez to i podatku, a jak nie usuniesz ulgi na jazdy to obnizasz dochod do opodatkowania i podatek dodatkowo. Karta podatkowa traci znaczenie po zakonczeniu roku. Na jej podstawie pracodawca odprowadzil zaliczkowo podatek. Skat obliczy podatek na podstawie faktow (wyzszy dochod i brak ulgi na jazdy). Ten podatek porowna z zaliczkowo zaplaconym w ciagu roku. Roznica to albo doplata albo nadplata. W tym przypadku prawdopodobnie doplata. Mozesz tez pozostawic wszystko tak jak jest, zdajac sobie sprawe, ze bedziesz mial wyzsze wyplaty w ciaga roku a po zakonczeniu roku podatkowego zwocisz do Skatu zaciagniety kredyt. ;)   

Offline miksboks

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Zaliczkowa deklaracja podatkowa (Forskudsopgørelse 2013)
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Lis 2012, 15:38:42 »
mozesz nic nie zmieniac w karcie podatkowej na 2013 rok i miec wyplacane wiecej, niz przysluguje a pod koniec roku zajsc do skatu i zrobic korekte. wtedz bedziesz placil pelny podatek od wszystkich zarobkow, ale unikniesz placenia procentow w 2014 z racji rozliczenia sie za 2013.

Offline darka7

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zaliczkowa deklaracja podatkowa (Forskudsopgørelse 2013)
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Lis 2012, 18:11:50 »
Dziękuję roga za odpowiedź :)
Tak też się domyślałem, że nie ma nic za darmo ;)
Zmienię ten przychód, bo co miesiąc mniej będzie bolało niż po rozliczeniu za 20133 będę muział zwrócić tysiące, a może dziesiątki tysięcy :)

Offline darka7

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zaliczkowa deklaracja podatkowa (Forskudsopgørelse 2013)
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Lis 2012, 18:46:27 »
Czy ktoś może mi wyjaśnić co oznacza sformułowanie, że podlegam "ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Danii".
Pracuję w Danii od marca 2011 roku. Czy okres zatrudnienia ma na to wpływ?

Czy w rozliczeniu za 2012 rok mogę, i czy obowiązuje za ten rok ulga na nie pracującą żonę? - powoli przygotowuje się do rozliczenia :)

Z góry dziękuję za odp.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zaliczkowa deklaracja podatkowa (Forskudsopgørelse 2013)
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Lis 2012, 22:50:14 »
Czy ktoś może mi wyjaśnić co oznacza sformułowanie, że podlegam "ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Danii".
Pracuję w Danii od marca 2011 roku. Czy okres zatrudnienia ma na to wpływ?
Czy w rozliczeniu za 2012 rok mogę, i czy obowiązuje za ten rok ulga na nie pracującą żonę? - powoli przygotowuje się do rozliczenia :)
Zgóry dziękuję za odp.

Przygotowujesz sie do rozliczenia? Bardzo odwaznie, jezeli stawiasz takie pytania ;) Ulga na niepracujaca zone zostala juz dawno zlikwodowana. Piszac "ulge", automatycznie jest mowa o kwocie pomniejszajacej  dochod brutto. Jezeli masz na mysli niepracujaca malzonke mieszkajaca tutaj w Danii to nie jest to ulga na zone, ale bezposrednie obnizenie wyliczonego na podstawie dochodow podatku. Jest mowa o Personfradrag. Kazda osoba zatrudniona ma swoj Personfradrag a niewykorzystany Personfradrag niepracujacego malzonka przechodzi automatycznie na malzonka pracujacego. Ograniczony obowiazk podatkowy - temat rzeka, omawiany wielokrotnie. Ma miedzy innymi znaczenie dla wielu ulg podatkowych oraz do ustalania procentowej stopy opodatkowania, np. nie placisz %- podatku ustalonego przez twoja komune ale %- podatek ustalony dla podatnikow z ograniczonym obowiazkiem podatkowy, ktory jest jednakowy bez wzgledu w ktorej komunie mieszkasz/pracujesz.

poloniainfo.dk

Odp: Zaliczkowa deklaracja podatkowa (Forskudsopgørelse 2013)
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Lis 2012, 22:50:14 »

Offline Tricia

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 6
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 59
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zaliczkowa deklaracja podatkowa (Forskudsopgørelse 2013)
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Lis 2012, 16:57:11 »
Roga :jesli znasz odpowiedz to prosiłabym o odpowiedz.

Czy personfradrag przechodzi na partnera jesli partnerka nie pracuje i ma się zgłoszony "konkubinat" w Statsforvaltning ?

varszafiak

  • Gość
Odp: Zaliczkowa deklaracja podatkowa (Forskudsopgørelse 2013)
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Lis 2012, 17:20:10 »
z tego co wiem to w konkubinacie czy jak wy to tu nazywacie , nie odpowiada sie za finanse "tej drugiej" osoby.
Ma to zastosowanie w przeroznych swiadzczeniach...Nie ma  wspólnych pieniędzy.
Takie rzeczy tylko  w malzenstwie. 
Jak widac sa plusy i minusy.

Offline vaxa_rys

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 4
  • -Otrzymane: 26
  • Wiadomości: 475
  • Reputacja: +4/-6
Odp: Zaliczkowa deklaracja podatkowa (Forskudsopgørelse 2013)
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Lis 2012, 18:22:17 »
z tego co wiem to w konkubinacie czy jak wy to tu nazywacie , nie odpowiada sie za finanse "tej drugiej" osoby.
Ma to zastosowanie w przeroznych swiadzczeniach...Nie ma  wspólnych pieniędzy.
Takie rzeczy tylko  w malzenstwie. 
Jak widac sa plusy i minusy.
nie przysluguje w konkubinacie, sprawdzone na sobie :)

Offline darka7

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zaliczkowa deklaracja podatkowa (Forskudsopgørelse 2013)
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Lis 2012, 17:03:06 »
Roga jeszcze raz dzięki za odpowiedź.
Za zeszły rok rozliczał mnie znajomy i nie za bardzo się orientuję w tych ulgach. Stąd te moje pytania.

Ale kontynuując temat jeszcze jedno:

Czy "personfradrag" żony Skat doda do mojego personfradrag automatycznie (żona ma nr CPR), czy muszę sam udać się do SKAT? Pytam, ponieważ w karcie podatkowej na 2013 podnieśli mi kwotę wolną z 7 200kr na 11 500. Jest to duża różnica, i czy może to oznaczać, że dodali mi personfradrag żony. Czy tak faktycznie mogło się stać, czy poprostu jest inny powód, że o tak dużo zwiększyli mi kwotę wolną?
Czy jeżeli żona jest w Danii od lipca w zasadzie przyjmijmy, że od września, ponieważ taka data widnieje na żółtej karcie, to czy za okres od 9-12/2012 mogę "ubiegać się" o jej personfradrag?

Z góry serdeczne dzięki za odpowiedź

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zaliczkowa deklaracja podatkowa (Forskudsopgørelse 2013)
« Odpowiedź #11 dnia: 17 Lis 2012, 18:53:35 »
Roga jeszcze raz dzięki za odpowiedź.
Za zeszły rok rozliczał mnie znajomy i nie za bardzo się orientuję w tych ulgach. Stąd te moje pytania.
Ale kontynuując temat jeszcze jedno:
Czy "personfradrag" żony Skat doda do mojego personfradrag automatycznie (żona ma nr CPR), czy muszę sam udać się do SKAT? Pytam, ponieważ w karcie podatkowej na 2013 podnieśli mi kwotę wolną z 7 200kr na 11 500. Jest to duża różnica, i czy może to oznaczać, że dodali mi personfradrag żony. Czy tak faktycznie mogło się stać, czy poprostu jest inny powód, że o tak dużo zwiększyli mi kwotę wolną?
Czy jeżeli żona jest w Danii od lipca w zasadzie przyjmijmy, że od września, ponieważ taka data widnieje na żółtej karcie, to czy za okres od 9-12/2012 mogę "ubiegać się" o jej personfradrag?

Z góry serdeczne dzięki za odpowiedź
O Personfradragnie musisz sie ubiegac. Jezeli zona ma cpr.nr. i nie pracuje, to jej Personfradrag powinien automatycznie byc "przekazany" na twoja zaliczkowa deklaracje podatkowa 2013 i oczywiscie byc ujety w rozliczeniu za 2012, ktore bedzie gotowe wmarcu 2013. Tak powinni byc, ale sprawdz abys byl pewny. Personfradrag to 3 kwoty obliczane od podstawy 42.900 kr. co wykazane jest w Forskudsopgørelse 2013. bundskat od 42.900, sundhedsskat od 42.900 i komuneskat od 42.000. Suma tych 3 kwot to personfradrag ok. 15.500 kr. Jezeli zostal ujety Personfradrag dla zony to bedzie to powtorzone jeszcze raz w ten sam sposob, czyli twoj Personfradrag bedzie ok. 31.000. Odnosnie rozliczenia za 2012 wsztski powinno byc wprowadzone autoamtycznie. Jezeli nie bedzie - daj znac na priv. to sprawdze. Propozycja rozliczenia za 2012 bedzie w teczce podatkowej na poczatku marca 2013. Pamietaj zamowic kod dostepu do teczki podatkowej, chybaze go juz masz. W ten sposob masz dostep do wszystkich rozliczen i kart podatkowych i innych informacji jakie posiada Skat i latwo jest sprawdzic co "zrobil" Skat, jakie informacje pracodawca przekazal do Skatu, czy odprowadzil podatek i w jakiej kwocie i inne informacje na podstawie ktorych Skat sporzadzil swoja propozycje.  rozliczeniainforkacje

Offline darka7

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zaliczkowa deklaracja podatkowa (Forskudsopgørelse 2013)
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Lis 2012, 09:49:15 »
Jeszcze raz "roga" serdeczne dzięki za pomoc. Złoty człowiek z Ciebie:-)

Z personfradrag mojej żony poczekam do marca i zobaczę jaką propozycję rozliczenia przedstawi mi Skat. Jeżeli coś będzie niejasne to na pewno napiszę na priv.
 

Offline andyandy

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 17
  • Wiadomości: 278
  • Reputacja: +6/-1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tłumacz przysięgły j. duńskiego
    • Tłumacz przysięgły j. duńskiego
Odp: Zaliczkowa deklaracja podatkowa (Forskudsopgørelse 2013)
« Odpowiedź #13 dnia: 27 Lis 2012, 18:00:02 »
z tego co wiem to w konkubinacie czy jak wy to tu nazywacie , nie odpowiada sie za finanse "tej drugiej" osoby.
Ma to zastosowanie w przeroznych swiadzczeniach...Nie ma  wspólnych pieniędzy.
Takie rzeczy tylko  w malzenstwie. 

Są jakieś ulgi i dodatki 'til enlige". Wówczas konkubinat jest traktowany na równi z małżeństwem:

Hvis man er samlevende, har man de samme økonomiske fordele ved at bo sammen, som man har, hvis man er gift. Derfor er ydelserne til enlige på nogle områder højere, end de er til gifte/samlevende.
Więcej tu: http://www.sm.dk/Temaer/sociale-omraader/sociale-ydelser/hvornaar-er-man-enlig-eller-samlevende/Sider/default.aspx
Andrzej Dwulat
Tłum. przysięgły j. duńskiego

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zaliczkowa deklaracja podatkowa (Forskudsopgørelse 2013)
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Lis 2012, 20:34:13 »
Andyandy: ....bardzo ciekawy temat, ale byc moze do nowego watku. Chodzi przede wszystkim o to kiedy osoba jest samotna a kiedy zyje w zwiazku z inna osoba (niekoniecznie w zwiazku malzenskim). Osoby samotne otrzymuja szereg swiadczen, ktore sa wyzsze niz dla 2 osob mieszkajacych/zyjacych ze soba, np. samotna matka wychowujaca dziecko otrzymuje wyzsze swiadczenia niz malzenstwo z dzieckiem. To samo dotyczy samotnych emerytow.
I tutaj wlasnie niektorzy podatnicy probuja wykorzystac system nie mieszkajac razem, a komuny robia wszystko aby wyjasnic sytuacje czy rzeczywiscie jest mowa o osobie samotnej ("dyneløfteri). Przez kilka dni toczyla sie goraca dyskusja w innym watku dotyczacym wedlug niektorych nieprzyzwoitych pytan stawianych dziecku przez nauczycielke. Byc moze wlasnie chodzilo o taka sytuacje.

poloniainfo.dk

Odp: Zaliczkowa deklaracja podatkowa (Forskudsopgørelse 2013)
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Lis 2012, 20:34:13 »

 

Forskundsopgorelse 2013 - jak to czytac

Zaczęty przez GreggioDział Podatki

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 10961
Ostatnia wiadomość 08 Maj 2013, 21:24:59
wysłana przez Tricia
DMP 2013 Driftingowe Mistrzostwa Polski

Zaczęty przez VENUSDział Hydepark

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 8569
Ostatnia wiadomość 22 Maj 2013, 05:57:32
wysłana przez myszka0807
Årsopgørelsen 2013

Zaczęty przez cirolDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 2533
Ostatnia wiadomość 18 Mar 2017, 20:04:24
wysłana przez roga
Rozliczenie za rok 2013

Zaczęty przez KruczakDział Podatki

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 2055
Ostatnia wiadomość 27 Kwi 2014, 21:15:17
wysłana przez Kruczak
feriepenge za rok 2013

Zaczęty przez arekpuchalski91Dział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 2787
Ostatnia wiadomość 15 Maj 2014, 22:05:23
wysłana przez Agata 123