poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Zwykli Niezwykli POLACY  (Przeczytany 4152 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

MalaCzarna

  • Gość
Zwykli Niezwykli POLACY
« dnia: 02 Gru 2012, 11:00:08 »
Rozpoczynam wątek w którym chcemy pisać o niezwykłych historiach Polaków,z których chcemy być dumni
                   (wątek tylko dla pozytywnych !!!)

                  NASTOLETNIA POLKA BOHATERKĄ W NORWEGII

http://polonia.wp.pl/title,Norwegia-nastoletnia-Polka-nominowana-do-prestizowej-nagrody,wid,15132858,wiadomosc.html

List Emilii Pobratek wyjątkowo poruszył Norwegów i mieszkających w Norwegii Polaków. Dziewczyna napisała po norwesku:
"Mam fantastyczną 5-letnią siostrę, która od stycznia jest chora na raka. Wieści były gorsze i gorsze i po długim czasie lekarze powiedzieli, że niestety Natalii nie da się uratować i być może ma przed sobą jeszcze tylko to lato. A wiec to będzie moje lato. Wykorzystam je najlepiej jak mogę, żeby to było najlepsze, fantastyczne lato dla mojej małej siostry.

Rodzice są smutni, dlatego ja chcę rozsiać jak najwięcej radości w tym trudnym okresie. Salon zabaw, wycieczki, plaża. Jestem z Natalią cały czas i robimy to, co ona chce. Chce mięć na sobie motylkowe skrzydełka, gdy idzie do sklepu? Ok, tak robimy! Zasługuje na to.

Tak chcę wykorzystać lato. Może pomyślisz, że to przygnębiające? Zajmować się kimś przed jego śmiercią... Nie, kiedy się jest razem z naszym małym Słonkiem. To najlepsza praca letnia na świecie, bez wynagrodzenia (bez pieniędzy), ale ze szczęściem, radością i śmiechem. Wszystko inne będzie miało swój koniec, ale to będzie moje najlepsze lato w moim życiu, tego jestem pewna".

Offline vordingborg

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 77
  • -Otrzymane: 550
  • Wiadomości: 1899
  • Reputacja: +58/-30
Odp: Zwykli Niezwykli POLACY
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Gru 2012, 12:12:04 »
Ja też coś znalazłem  :) Normalnie Nienormalny Polak który doprowadza do łez  Duńczyków  http://www.blingbling.dk/videos/kun-i-polen-987.html

varszafiak

  • Gość
Odp: Zwykli Niezwykli POLACY
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Gru 2012, 12:36:14 »
A tu NIEZWYKLY  pomysł Polaka w Niemczech. Kupił kościół.

Rafał Jabłonka wpadł na pomysł kupna kościoła, bo skojarzył go z rzeźbą. Urządził tam niezwykły prywatny salon artystyczny. Polak należy do światowej ligii kolekcjonerów sztuki.

http://www.dw.de/niezwyk%C5%82y-pomys%C5%82-polaka-w-niemczech-kupi%C5%82-ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82/a-16381030

Offline anikrey

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 13
  • -Otrzymane: 28
  • Wiadomości: 53
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
  • http://www.youtube.com/watch?v=c_G4ogetXuQ
Odp: Zwykli Niezwykli POLACY
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Gru 2012, 15:49:15 »
Takie historie nie powinny mieć miejsca a, jednak mają. Ogromny respekt i szacunek dla Pani "Starszej".




Niezwykła historia ostatniej Polki w Tłumaczu

Historia pani Józefy Muczulskiej, która od kilkudziesięciu lat samotnie zamieszkuje rozpadającą się szopę w ukraińskim Tłumaczu, należy do tych z cyklu "nieprawdopodobne".
Chata, w której większość życia spędziła pani Józia .Przewrotny los sprawił, że Józefa Muczulska przez większość życia musiała przejść sama. Samotność ta miała wymiar podwójny: utrata najbliższej rodziny powiązana była z rozłąką z ojczyzną i rodakami, która nastąpiła w skutek ówczesnych decyzji politycznych. Pozostawiona sama sobie, większość życia spędziła w rozpadającej się szopie, która niegdyś służyła za kościelną stajnię dla koni.

"Wtedy przestałam żyć"

Życiowy dramat naszej rodaczki rozpoczął się pod koniec drugiej wojny światowej, gdy pani Józefa miała 19 lat. Wtedy to na jej oczach żołnierze UPA pojmali, a następnie zamordowali około 30 Polaków z Nadorożnej. Widok jadących furmanek z trumnami, z których krew sączyła się na ulice, był przerażający dla ówczesnej nastolatki. Jak twierdzi pani Józia, właśnie wtedy przestała żyć.

Na skutek przesiedleń, rodzinny Tłumacz (ówczesne województwo Bohaterka artykułu, pani Józefa Muczulska , pani Muczulskiej opuścili praktycznie wszyscy Polacy. Niezłomna Polka postanowiła jednak zostać na ziemi, którą tak bardzo kochała i kocha do dziś. Początkowo mieszkała z matką, jednak mając trzydzieści kilka lat, nasza rodaczka straciła i ostatnią bliską osobę.

Budynek, który zamieszkuje nasza rodaczka jest w opłakanym stanie, grozi nawet zawaleniem. Nie ma w nim praktycznie niczego: elektryki, bieżącej wody, ogrzewania podczas zimy. A te na Ukrainie są straszne, mróz sięga tutaj do minus 40 stopni Celsjusza. Jak starsza kobieta (dziś ma 87 lat), mogła przeżyć tyle lat w szopie, do której zimą wlatuje śnieg?
Już nie tak samo samotna

W 2000 roku do Tłumacza przyjechała ekipa Studia Wschód, programu o Kresach prowadzonego przez redaktor Grażynę Orłowską-Sondej. Wrocławska dziennikarka nie miała wątpliwości, że naszej rodaczce trzeba pomóc. Za każdym razem, będąc na Ukrainie, odwiedza więc panią Józefę, wspomagając ją jak tylko może. Przydaje się praktycznie wszystko: żywność, koce, ubrania, a nawet gazety, bo mimo wieku nasza rodaczka jest w dobrej formie fizycznej, ciekawa jest również tego co dzieje się w ojczyźnie. Nader wszystko ceni sobie jednak spotkania z Polakami, które są dla niej wielkim przeżyciem.

Kontener podarowany naszej rodaczce / Fot. Irena RosowskaSama pani Józia jest niezwykle ciepłą osobą, stawiającą czoła przeciwnościom losu, patriotką. Mimo swojej biedy, zawsze pragnie ugościć swoich rodaków jak najlepiej. Jeżeli chodzi o wnętrze, to ciężko szukać bogatszej osoby.

Zimą 2012 dzięki staraniom pani Orłowskiej-Sondej oraz lokalnych władz, udało się postawić na posesji pani Józi niewielki kontener, do którego Polka mogła się przeprowadzić. Znajduje się w nim piec, dzięki któremu naszej rodaczce o wiele łatwiej będzie przeżyć siarczyste mrozy. Ekipa Studia Wschód podarowała także naszej Tłumaczance kota (Filuś), który towarzyszy jej już od 4 lat.

Historia życia pani Józefy Muczulskiej należy do naprawdę tragicznych. Widok rozpadającej się szopy, w której tyle lat żyła Polka, jest naprawdę smutny. Niezwykłe w tej historii jest także to, że nasza bohaterka wciąż potrafi się uśmiechać, znosi życiowe przeciwności i wciąż jest pełna wiary. Można było pozbawić ją domu, rodziny, znajomych, jednak bogatego i niezwykłego wnętrza, nikt nie mógł jej zabrać.
« Ostatnia zmiana: 02 Gru 2012, 16:17:03 wysłana przez anikrey »
"A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne?.. Mikołaj Kopernik

Offline seba08

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 15
  • Wiadomości: 427
  • Reputacja: +19/-25
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zwykli Niezwykli POLACY
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Gru 2012, 19:15:02 »
vording no co ty .myslisz ze mc ma zerwany beret???? Jak zostaniesz katechetą to pogadamy ;)
Szczęśliwi ludzie to tacy, którzy nie są świadomi lepszych i większych możliwości, żyją we własnych światach odpowiednio skrojonych do ich predyspozycji.                                                                       Aldous Huxley

inna

  • Gość
Odp: Zwykli Niezwykli POLACY
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Gru 2012, 19:34:04 »
Fajnie czyta sie te historie ale ja sama uwazam sie rowniez za "Zwykli Niezwykli POLACY " Brak mi odwagi aby opisac moja historie  ;) ale ciesze sie ze w zyciu zrobilam cos co mialo dobry wplyw na druga osobe.

Oczywiscie w kazdym z nas jest cos "Zwykli Niezwykli POLACY  " 8)

MalaCzarna

  • Gość
Odp: Zwykli Niezwykli POLACY
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Gru 2012, 17:07:33 »
- Dzieciństwo to nie był fajny okres – mówi Marcin Olszynka. – Mama wracała do domu nietrzeźwa, ojciec był agresywny. Bił mamę, nas. Uciekaliśmy z domu, żeby tego nie widzieć.


Wbrew zapowiedzi jest to niezwykle pozytywna historia ,o bardzo kochającym się rodzeństwie ,
które pomimo tego co przeżyło chce zbudować dom swoich marzeń z dzieciństwa.
 Pomagają wszyscy: opiekunka prawna,sołtys ,sąsiedzi.

Zwykli ludzie, a dokonali czegoś nadzwyczajnego,co poruszyło serca Polaków ! 

 http://uwaga.tvn.pl/15240,wideo,76755,osabusecone_rodzenstwo_buduje_swoj_dom,osabusecone_rodzenstwo_buduje_swoj_dom,reportaz.html

poloniainfo.dk

Odp: Zwykli Niezwykli POLACY
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Gru 2012, 17:07:33 »

Offline vordingborg

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 77
  • -Otrzymane: 550
  • Wiadomości: 1899
  • Reputacja: +58/-30
Odp: Zwykli Niezwykli POLACY
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Gru 2012, 18:28:31 »
vording no co ty .myslisz ze mc ma zerwany beret???? Jak zostaniesz katechetą to pogadamy ;)
Seba a pamiętasz jak nasza białogłowa  M ;) na złość miejscowym terrorystom nawet w zimę stulecia chodziła bez nakrycia głowy  :o  To jest Niezwykła Niewiasta
 A tu mam coś zwykłego niezwykłego http://www.blingbling.dk/videos/milit%C3%A6r-salut-fail-778.html
Ps. Katechetą ? Już w szkole nazywali mnie prymasem  ;D ;D ;D

poloniainfo.dk

Odp: Zwykli Niezwykli POLACY
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Gru 2012, 18:28:31 »

 

Polacy wyzyskiwani w Danii z Rzeczpospolitej 30.06.07r.

Zaczęty przez mala_z_AarhusDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 3955
Ostatnia wiadomość 02 Lip 2007, 09:30:51
wysłana przez mala_z_Aarhus
Polacy na emigracji

Zaczęty przez MargaretMitchellDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 3199
Ostatnia wiadomość 08 Lip 2008, 08:11:15
wysłana przez vera
Polacy w Vejle

Zaczęty przez Polacy w VejleDział Esbjerg, Haderslev, Kolding ...

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 47254
Ostatnia wiadomość 15 Maj 2019, 21:30:38
wysłana przez dzumbastc
Czy tacy sa Polacy rowniez w KBH

Zaczęty przez NiutekDział Hydepark

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 9701
Ostatnia wiadomość 13 Sty 2013, 17:29:55
wysłana przez aisak
polacy w Århus i okolicy

Zaczęty przez aarhusNDział Århus, Aalborg ...

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 50130
Ostatnia wiadomość 20 Cze 2016, 12:16:22
wysłana przez deathclaw