poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: dagpleje Kolding  (Przeczytany 17741 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kasiab19870

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
dagpleje Kolding
« dnia: 11 Gru 2012, 13:21:33 »
Witam
Czy jest może Polka, która prowadzi dagpleje w Kolding?? od lutego wracam do pracy - w zasadzie nie wiem czy mi sie uda poniewaz martwie sie o swoje malenstwo, ktore bedzie potrzebowalo opieki w czasie moich godzin pracy.

Offline sskk

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: dagpleje Kolding
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Gru 2012, 16:48:17 »
Nie znam polskiej dagpleje w Kolding ale moge polecic moja jest naprawde bardzo w porzadku i warta polecenia:)

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: dagpleje Kolding
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Gru 2012, 17:42:22 »
A po co CI polska?
Im szybciej zacznie sie dziecko uczyc jezyka tym dla niego lepiej.

I tak jest juz "pozno dwujezycznym", ale poki jest male ma jeszcze szanse na to by bylo w pelni dwujezyczne (mam na mysli, ze bedzie poslugiwalo sie obydwoma jezykami na takim samym poziomie.
Im pozniej tym bedzie to trudniejsze.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline kasiab19870

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
Odp: dagpleje Kolding
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Gru 2012, 17:53:15 »
wiem, ze dziecko nauczy sie szybciej jezyka ale jak narazie ma 8 miesiecy a ja nie zamierzam spedzac w Danii calego zycia, byc moze zamknie sie to w czasie roku. jezeli ma ktos do polecenia kogos naprawde serdecznego prosze o informacje, jakie sa tez koszty i w ogole gdzie powinnam sie zglosic. z gory serdecznie dziekuje.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: dagpleje Kolding
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Gru 2012, 18:02:34 »
Pomysl, ze w przyszlosci bedzie mu duzo latwiej uczyc sie jezykow obcych (przygotuje narzady mowy do wymowy roznych glosek).

Rybka Willego byla tu jako male dziecko, pozniej wyjechala z Danii i jako dorosla wrocila.
Musialabys slyszec jak fantastycznie mowi po dunsku. Sama mowila, ze jak sie uczyla dunskiego "po raz drugi" to jakby jej sie "szufladki w mozgu otwieraly".

Czemu nie chcesz dac dziecku takiego prezentu?
Takie malenstwo naprawde szybko sie nauczy, zwlaszcza ze i polskiego dopabuse zaczyna sie uczyc.

Jezeli nie o jezyk Ci chodzi a o rodzaj wychowania, to musisz wiedziec, ze wszystkie dagpleje  musza funkcjonowac w dunskim systemie, przepisach i zaleceniach, wiec nawet jezeli znajdziesz jakas Polke, to i tak bedzie "chowala" Ci dziecko po dunsku.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: dagpleje Kolding
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Gru 2012, 18:07:23 »
A o koszty i zgloszenie pytasz generalnie o dagpleje? czy o ta polska?

Generalnie zapisac dziecko do dagpleje mozesz prze z borger.dk tu:
https://www.borger.dk/Sider/Dagpleje-vuggestue-boernehave-og-privat-pasning.aspx?NavigationTaxonomyId=d4c79ff4-1258-4d19-aaa5-4fbf7c835704

Cena i zakres swiadczen zalezy od kommuny. Najlepiej sprawdz w swojej:
Tu masz wszystko: http://www.kolding.dk/borger/familie-og-born/bornepasning
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline kasiab19870

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
Odp: dagpleje Kolding
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Gru 2012, 18:35:30 »
jestem po prostu ciekawa jakie mniej wiecej sa koszty opieki nad dzieckiem kiedy wybieram dagpleje. nie znam dunskiego i ciezko mi sie doszukac pewnych informacji.

poloniainfo.dk

Odp: dagpleje Kolding
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Gru 2012, 18:35:30 »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: dagpleje Kolding
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Gru 2012, 18:47:38 »
Nie moge znalezc ceny w Kolding, natomiast generalnie kosztuje to miedzy 2400 -2700 koron.
Dzieci dostaja wyzywienie. W roznych kommunach, roznie wyglada sprawa srodkow higienicznych. W mojej musze dostarczac pieluchy, gabki jednorazowe i ewentualnie krem na odparzenia, tlusty na zime, przeciwsloneczny latem.
Widze, ze w Twojej kommunie moze byc maks 4 dzieci, nie wiem jakie jest przepelnienie. U mnie jest niedobor dzieci, tak wiec nasza niania ma troje teraz, ale wieszkosc czasu bylo tylko dwoje.
Raz w tygodniu spotykaja sie dzieci w legestuen - do ktorego przychodzi 4-5 nian ze swoimi dziecmi, wiec dzieci poznaja tez zabawe w wiekszej grupei.

Kliknij na link:
http://kolding.inst.dk/Foresides/IntraForeside.aspx?Location=IP.7A&t=area

W dolnym lewym rogu znajdziesz "zespoly nian", wiec mozesz po nazwiskach popatrzec, moze jakies bedzie brzmialo polskko.
Po prawej stronie w srodku mniej wiecej, masz tez video z dagpleje, wiec mozesz sobie popatrzec.

Osobiscie jestem bardzo zadowolona. Corka poszla do dagpleje jak miala 9 miesiecy. Lubi tam chodzic, czuje sie dobrze. Odbieram Mala szczesliwa, czysciutka i w dobrym nastroju.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline kasiab19870

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
Odp: dagpleje Kolding
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Gru 2012, 19:01:21 »
dzieki za informacje. jeszcze jedno pytanko. ile czasu dziecko w ogole moze tam spedzac i zazwyczaj w jakich godzinach, czy od 6 tak jak w polsce??

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: dagpleje Kolding
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Gru 2012, 19:56:22 »
Nie mam teraz czasu sprawdzac, ale o ile sie nie myle to w calej Danii jest tak samo. Czyli sa trzy modele, tzn. trzy rozne opcje godzin otwarcia. MOja corka jest w modelu 3, czyli dagpleje otwiera sie o 7.30 i jest otwarte chyba do 17.15. W piatek nieco krocej. My zawozimy mala okolo 8.15-8.30 i odbieramy okolo 16.00.
Model I i II sa nieco wczesniejsze. Nie wiem czy w Twojej kommunie znajdziesz dagpleje otwarte od godziny 6.00.
MOja kolezanka nie mogla nic znalezc w naszej kommunie, wiec musiala sie zdecydowac na zlobek.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: dagpleje Kolding
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Gru 2012, 20:55:34 »
Nas w "komunie " pani zapytała, w jakich godzinach chcielibyśmy córkę do dagpleje oddawać.
Ale , że u nas "baby boom", to wyboru za bardzo nie miałam.Na szczęście bardzo sobie z "moją" nianią przypadłyśmy do gustu, a córeczka, choćby wstała lewą noga i marudziła cale rano, to gdy tylko zbliżamy się do domu niani, już cała happy i uśmiechnięta pędzi tam :).
Tak naprawdę, to nie wiesz, co jeszcze się może zdarzyć, więc ja też nie widzę sensu szukania polskiego dagpleje.
Na spotkanie zapoznawcze miałam przydzieloną tłumaczkę, bo moja niania słabo się czuje z angielskim, aczkolwiek jakos się dogadujemy bez problemu:)
A co do nauki języka przez dziecko, to ja tez jak najbardziej "za".To mu w niczym nie zaszkodzi, a pomoże i rozwinie  :)
Nie bój się, tylko ruszaj do akcji:)))
" Polak gorszego sortu"

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: dagpleje Kolding
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Gru 2012, 21:40:31 »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline RybkaWillego

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 56
  • -Otrzymane: 114
  • Wiadomości: 572
  • Reputacja: +28/-12
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: dagpleje Kolding
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Gru 2012, 10:02:59 »
Cytuj (zaznaczone)
Rybka Willego byla tu jako male dziecko, pozniej wyjechala z Danii i jako dorosla wrocila.
Musialabys slyszec jak fantastycznie mowi po dunsku. Sama mowila, ze jak sie uczyla dunskiego "po raz drugi" to jakby jej sie "szufladki w mozgu otwieraly".
Dzieki Mira.
Faktycznie,to że mieszkałam w Danii jako dziecko bardzo mi pomogło w przypomnieniu sobie języka, kiedy tu wróciłam. Po duńsku zaczęłam sie ponownie porozumiewać po zaledwie 4 miesiącach pobytu w Danii. Do dzisiaj otwieraja mi się " szufladki w mózgu" i ciągle sie uczę. Dodam jeszcze, że jak ktoś się nauczy jednego obcego języka, jaki by on nie był, to nauka każdego kolejnego będzie dla niego dużo łatwiejsza. Dlatego Kasiab19870 polecam zapisanie dzieciatka do duńskiej dagpleje :)
Za dużo mówimy o zmianie świata, a za mało świat zmieniamy. Za dużo mówimy o miłości, a za mało kochamy.

Offline kasiab19870

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
Odp: dagpleje Kolding
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Gru 2012, 13:21:34 »
dzieki kobietki za informacje, troche mi lzej i latwiej cos postanowic. :) a mam jeszcze jedno pytanie: mam taka kolezanke ktorej maz pracuje tylko w danii i maja dwoje dzieci. Jak wyglada w tej sytuacji rodzinne? czy skoro dzieci sa w polsce jej facet otrzyma rodzinne na te dzieci?? jej maz ma taka prace ze nawet nie ma jak sie i kiedy dowiedziec a ja slyszalam ze to niby sie pozmienialo i ze rodzinne otrzyma sie na dzieci jak sa one zameldowane i przebywaja juz tylko w danii.

Offline kasiab19870

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
Odp: dagpleje Kolding
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Gru 2012, 13:47:32 »
juz sie doczytalam o rodzinnym...

poloniainfo.dk

Odp: dagpleje Kolding
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Gru 2012, 13:47:32 »

 

Fotoradar Mandat Kolding

Zaczęty przez PrzemkoKoldingDział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 5368
Ostatnia wiadomość 13 Lut 2021, 18:59:31
wysłana przez PrzemkoKolding
Gdzie na grzyby w okolicy Kolding?

Zaczęty przez PolasikDział Esbjerg, Haderslev, Kolding ...

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 7684
Ostatnia wiadomość 28 Wrz 2009, 10:43:49
wysłana przez Polasik
Rząd zamyka wszystkie szkoły, przedszkola i żłobki w Kolding

Zaczęty przez GagatkaDział Dania i o Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 4810
Ostatnia wiadomość 21 Lut 2021, 21:49:16
wysłana przez Gagatka
Delegacja w Kolding

Zaczęty przez mjwmierzwiakDział Hydepark

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 4149
Ostatnia wiadomość 14 Kwi 2015, 09:03:02
wysłana przez mjwmierzwiak
Polski zespół w Kolding

Zaczęty przez MGDział Esbjerg, Haderslev, Kolding ...

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 11419
Ostatnia wiadomość 16 Lut 2017, 17:15:29
wysłana przez MG