poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: opodatkowanie drugiej pracy  (Przeczytany 4339 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline noemi_1204

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
opodatkowanie drugiej pracy
« dnia: 16 Paź 2012, 23:08:38 »
Witam. Mam pytanie dotyczące pracy w dwóch miejscach. Otóż mam 'stałą' pracę (15h tyg.) i oprócz tego od czasu do czasu dorabiam przez wikariat. Nie zdarza się to regularnie. Czy to prawda, że od drugiej pracy podatek wynosi ponad 60%? Takie doszły mnie słuchy.. Wydaje się to być dość zniechęcające do pracy i płacenia jakichkolwiek podatków.. Zgóry dzięki za odpowiedź :)

Offline Manior

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 17
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: +16/-6
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: opodatkowanie drugiej pracy
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Paź 2012, 08:49:33 »
I tak i nie. Jeżeli pracodawca nr 2 nie ma/nie zna Twojej karty podatkowej to standardowo pobiera podatek 60%. Przy czym Twoje zarobki nadal liczą się razem z tym co zarobiłeś u pracodawcy 1. Na koniec roku uproszczony rachunek wygląda tak - (dochód 1 + dochód 2) - kwota wolna od podatku. Ta suma podlega opodatkowaniu. To oznacza, że nawet gdybyś płacił u pracodawcy 2 80%podatku to i tak odzyskasz różnicę przy rozliczeniu danego roku podatkowego.
Najlepiej opłaca się jednak przedstawić pracodawcy 2 aktualny % podatku. Wtedy nie musisz czekać do następnego roku żeby odzyskać nadpłacone pieniądze. Pozdrawiam.

Offline aniald

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: opodatkowanie drugiej pracy
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Gru 2012, 21:45:58 »
Najlepiej opłaca się jednak przedstawić pracodawcy 2 aktualny % podatku. Wtedy nie musisz czekać do następnego roku żeby odzyskać nadpłacone pieniądze. Pozdrawiam.

A jak to wygląda technicznie - co to znaczy:" przedstawić pracodawcy 2 aktualny procent podatku"? Zadzwonic, porozmawiać lub napisać maila czy też trzeba przedstawić mu jakiś dokument - jaki?

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: opodatkowanie drugiej pracy
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Gru 2012, 23:03:53 »
A jak to wygląda technicznie - co to znaczy:" przedstawić pracodawcy 2 aktualny procent podatku"? Zadzwonic, porozmawiać lub napisać maila czy też trzeba przedstawić mu jakiś dokument - jaki?
Wszystko zalezy od tego czy pracodawca chce zaakceptowac "przedstawiony" mu aktualny procent podatku (moze ale nie musi). Jezeli akceptuje, to najwaiarygodniejszym dowodem ustalonego podatku jest Forskudsopgørelse/zaliczkowa deklaracja podatkowa (=karta podatkowa), z ktorej wynika jaki zaliczkowo placisz podatek ustalony przez Skat (1 pracodawca), np. 36%.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: opodatkowanie drugiej pracy
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Gru 2012, 23:54:06 »
Uzuplnienie/poprawka do mojego poprzedniego postu: Mozna tez miec tzw. Bikort, okreslajaca jedynie ten procent jaki kolejni pracodawcy maja potracac bez uwzglednienia kwoty wolnej od podatku. Pracodawca 2 moze sam elektronicznie uzyskac info w Skat o wysokosci podatku. Wklejam informacje Skatu, ktora odpowiada na twoje pytanie, rowniez pytanie ktore zadales w nowym watku.

HovedkortHvis du tjener mere tjener 32.200 kr. om året, når du er under 18 år, og 42.900 kr., når du er over 18 år, skal du bruge dit hovedkort. Dit hovedkort består af din trækprocent og det beløb, du ikke skal betale skat af (dit skattefrie fradrag).

Hovedkortet er en del af din forskudsopgørelse, og du finder beløbene øverst på din forskudsopgørelse.

Hovedkortet kan kun bruges af én arbejdergiver eller anden udbetaler. Hvis hovedkortet bliver brugt to steder, kommer du til at betale for lidt i skat, fordi du får dit skattefrie fradrag flere gange. Fortæl din arbejdsgiver eller fx SU eller dit pensionsselskab, om de skal bruge dit hovedkort eller bikort. De får det digitalt direkte fra SKAT.

BikortDit bikort består af din trækprocent. Du kan se din trækprocent øverst på din forskudsopgørelse.

Du skal bruge bikortet, hvis du har flere arbejdsgivere, eller for eksempel både har job og får pension eller SU. Du skal vælge en hovedarbejdsgiver, som skal bruge dit hovedkort. Alle andre skal bruge dit bikort, og det skal du huske at sige til dem. De kan selv hente bikortet digitalt. Dit bikort kan bruges flere steder på samme tid.

Offline ewelina1985

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: opodatkowanie drugiej pracy
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Gru 2012, 18:50:56 »
hej, jestem tu niedlugo i prosze o pomoc:))
pracuje w pracy na umowie mam 7400dkk plus 20 procent od utargu to moja wyplata wynosi jakies 11.700dkk,
moj maz nie pracuje to jaki podatek moj pracodawca moze mi sciagnac do skatu????
nie znam sie na tym prosze mi pomoc:))

varszafiak

  • Gość
Odp: opodatkowanie drugiej pracy
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Gru 2012, 19:12:09 »
hej, jestem tu niedlugo i prosze o pomoc:))
pracuje w pracy na umowie mam 7400dkk plus 20 procent od utargu to moja wyplata wynosi jakies 11.700dkk,
moj maz nie pracuje to jaki podatek moj pracodawca moze mi sciagnac do skatu????
nie znam sie na tym prosze mi pomoc:))
Jezeli maz jest tu legalnie, i nie pobiera zasilku dla bezobotnych, lub pomocy socjalnej mozesz wykozystac  jego fradrag . Dzieki temu jest szansa aby twoja wyplata w znacznej czesci byla opodatkowana tylko na 8%

poloniainfo.dk

Odp: opodatkowanie drugiej pracy
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Gru 2012, 19:12:09 »

Offline czysio

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 7
  • -Otrzymane: 22
  • Wiadomości: 237
  • Reputacja: +3/-0
Odp: opodatkowanie drugiej pracy
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Gru 2012, 23:11:38 »
Z tego co pamiętam , jak miałem dodatkową pracę to zgłaszałem to pracodawcy po to aby nie naliczał mi fradragu , który w pełni wykorzystywałem w pierwszej , stałej pracy. Podatek płaciłem większy (w tej drugiej). Pozdrawiam

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: opodatkowanie drugiej pracy
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Gru 2012, 23:27:57 »
Z tego co pamiętam , jak miałem dodatkową pracę to zgłaszałem to pracodawcy po to aby nie naliczał mi fradragu , który w pełni wykorzystywałem w pierwszej , stałej pracy. Podatek płaciłem większy (w tej drugiej). Pozdrawiam
I to wlasnie jest tzw. Bikort - pracodawce nalezy poinformowac , ze chce sie placic podatek wedlug Bikort, to znaczy oprocentowanie wynikajace z karty podatkowej np. 36% (bez zwolnienia dochodu o kwote wolna od opodatkowania). Mozna mu zawsze pokazac karte podatkowa (hovedkort), z ktorej wynika ten procent, ale pracodawca moze tez elektrorncznie uzyskac to bezposrednio od Skatu. Jezeli nie powiadomi sie pracodawcy - a on obowiazek potracenia 55% podatku od dochodu brutto.

Offline ewelina1985

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: opodatkowanie drugiej pracy
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Gru 2012, 20:05:03 »
moj maz jest tu dopabuse drugi tydzien jestesmy w trakcie zalatwiania papabusew, moj maz nic nie bierze zadnych dofinansowan a ja dojezdzam do pracy 15 km. moj szef sciagnal mi w tamtym miesiacu jakies 2400 dkk podatku, choc  w skacie nie zanioslam jeszcze dokumentow. czyli niby pracuje legalnie ale nie ma mnie jeszcze w skacie czy jest to mozliwe zeby moj szef sciagnal mi az tyle podatku????

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: opodatkowanie drugiej pracy
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Gru 2012, 22:59:27 »
moj maz jest tu dopabuse drugi tydzien jestesmy w trakcie zalatwiania papabusew, moj maz nic nie bierze zadnych dofinansowan a ja dojezdzam do pracy 15 km. moj szef sciagnal mi w tamtym miesiacu jakies 2400 dkk podatku, choc  w skacie nie zanioslam jeszcze dokumentow. czyli niby pracuje legalnie ale nie ma mnie jeszcze w skacie czy jest to mozliwe zeby moj szef sciagnal mi az tyle podatku????
Nie majac karty podatkowej, pracodawca jezt zobowiazany przepisami potracac 55% podatku. Wszystko zostanie wyrownane, jezeli do konca roku bedziesz miala pozalatwiane sprawy w Skat, a jezeli nie to i tak mozesz zmienic swoje rozliczenie za 2012 pozniej i dostac zwrot, jezeli bedzie mowa o nadplaconym podatku. Jezeli dojezdrzasz do pracy 15 km w jedna strone (30km tam i z powrotem) to nalezy ci sie, chociaz nieduza, ale ulga za dojazdy powyzej 24 km dziennie.

poloniainfo.dk

Odp: opodatkowanie drugiej pracy
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Gru 2012, 22:59:27 »

 

PRZENIESIONY: sukamy pracy

Zaczęty przez JomirDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9393
Ostatnia wiadomość 12 Sie 2014, 11:46:59
wysłana przez Jomir
zwolnienie z pracy - czy musi podać powód

Zaczęty przez zosiaxDział Pomoc!

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 18618
Ostatnia wiadomość 17 Lip 2008, 16:33:25
wysłana przez zosiax
polskie agencje pracy

Zaczęty przez 6palcyDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 13436
Ostatnia wiadomość 16 Lut 2012, 21:37:25
wysłana przez 6palcy
Agencje pracy

Zaczęty przez benek19892Dział Esbjerg, Haderslev, Kolding ...

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 27674
Ostatnia wiadomość 20 Kwi 2011, 07:33:41
wysłana przez dania_d
DOJAZDY DO PRACY

Zaczęty przez AmboDział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 14255
Ostatnia wiadomość 23 Mar 2015, 08:47:06
wysłana przez Jomir