poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Niezdolność do pracy a renta?Komu się nalezy jakie warunki należy spełnić?  (Przeczytany 28675 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MAXFIT

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 15
  • -Otrzymane: 16
  • Wiadomości: 277
  • Reputacja: +2/-1
  • Płeć: Mężczyzna

Witam!
Chciałbym sie dowiedziec kiedy i komu nalezy się renta kto orzeka niezdolnośc do pracy?Gdzie mogę znależc na ten temat informacje i jakie dokumenty nalezy przedłożyć aby starać się o rentę.Czy muszę zostać zwolniony z pracy najpierw przez pracodawce?
Z góry dziekuję

Offline kasiab19870

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
z tego co ja wiem to o rente dostac jest ciezko. moj tata w kwietniu mial bardzo ciezki wypadek w pracy i przeszedl  kilka operacji. mimo rehabilitacji noga a wlasciwie stopa nie chce wrocic do sprawnosci i ponoc nie wroci. w tej chwieli zostal wyslany do pracy na 3.5 godziny dziennie. przyznano mu juz jakies odszkodowanie a za pol roku ma nastepna komisje lekarska zeby sprawdzic czy bedzie mogl pracowac  w firmie ktorej jest zatrudniony ale z tego co wiem to dunczycy szukaja takiej pracy zeby czlowiek pracowal i tylko w szczegolnych wypadkach mozna dostac rente. takze ciezko powiedziec komu one przysluguja. ale chyba sklada sie wniosek w komunie, ale musisz dokladnie popytac.

Offline dania_d

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 38
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: +7/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Znam przypadek, człowiek stracił nogę od kolana w dół( budowa , wypadek w pracy) i co nie dostał renty, jest tylko na fleksjob, pracuje 4h , porusza się na wózku, wykonuje pracę manualne
Więc jeśli marzy ci się taka renta jak w pl, to musisz wrócić do pl, bo taki raj tylko w pl

Offline vordingborg

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 77
  • -Otrzymane: 550
  • Wiadomości: 1899
  • Reputacja: +58/-30
Maxfit jest  pewna możliwość również związana z nogą, a mianowicie obgryź kulasa do gołej kości wtedy dostaniesz rentę na łeb  :) Wariatom żyje się tu najlepiej ful socjal i pełna opieka lekarska  :) :) :)

Offline MAXFIT

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 15
  • -Otrzymane: 16
  • Wiadomości: 277
  • Reputacja: +2/-1
  • Płeć: Mężczyzna
I juz sie zaczyna widzę, bzdurą jest pytac o cokolwiek tutaj.

Offline mamuskaa

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
A mój mąz ma dwie rentki jedna Polska a druga z Danii ;)

Niutek

  • Gość
Do MAXFIT, zapytales komu ale nie opisales przypadku do ktorego mialoby sie to odniesc i skoro nie wystarczaja Ci odpowiedzi, ze np sa roznego rodzaju stopnie schorzen co i tak daje mozliwosc podjecia pewnej pracy (pamietaj renta to przypadek calkowicie indywidualny w ocenie), to ja juz nie wiem czego Ty chcesz. A jezeli chcesz sie poburmoszyc tez masz do tego prawo. Pozdrawiam Wszystkich.

poloniainfo.dk


Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
W tej chwili panuje chaos - od 1. 01.2013 zmienily sie i to bardzo przepisy o førtidspension. Nawet komuny nie za bardzo wiedza jak sie za to zabrac.
Wiekszosc stron internetowych jeszcze nie zmienila informacji i podaja stare o przepisach z 2003. Te juz nie obowiazuja.

Borger.dk tez ma nieaktualne informacje.

Troche o reformie førtidspension: http://bm.dk/da/Beskaeftigelsesomraadet/Flere%20i%20arbejde/Reform%20af%20foertidspension%20og%20fleksjob/Hvad%20sker%20der%20paa%20fortidspensionsomraadet.aspx

Najlepiej zadzwon do swojej komuny, popros o spotkanie z rådgiver.
Kommune przeprowadza wywiad z toba, prosi o wypowiedz lekarza/y, i decyduje co dalej. Inne zasady sa dla tych przed i po 40 - tce.
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Niutek

  • Gość
Jezeli pracodawca cie nie zwolnil i jestes w stosunku pracy, tyle ze na chorobowym, nie masz przeciwskazan od lekarza, ze nie mozesz dalej wykonywac dotychczasowej pracy, to o czym my tu mowimy? Pozdrawiam Wszystkich Jak bedziesz zwolniony z pracy ze wzgledu na przeciwskazania medyczne do wykonywania pracy, logiczne jest, ze pocisniesz do Jobcenter i tam sie zarejestrujesz przedstawiajac jak na spowiedzi swoja sytuacje, a tam juz takich znaja i wdroza odpowiednia dla przypadku procedure.

PRZYJACIEL

  • Gość

Polak zawse da sobie rade.Polecam teraz zmiane kraju np.Wielka Brytanie i beda 3 .A TEN BIEDNY NIEWIE CO MA ZROBIC . ;D

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
A mój mąz ma dwie rentki jedna Polska a druga z Danii ;)
Oczywiscie, ze mozna, tylko nie wiem z czego sie chwalic? Po pierwsze to ustalenie samej definicji renty, w pojeciu dunsko/polskim, bo inaczej cala dyskusja i rady ida na marne. Jak dobrze policze, to ja mam chyba kilkanascie rent z roznych okazji - zalezy tylko co bede uwazal za rente...... ;), a nie jestem ani chory ani niezdolny do pracy  ;D
Przede wszystkim zycze wszystkim "rencistom"  zdrowia :)

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
A mój mąz ma dwie rentki jedna Polska a druga z Danii ;)

Do czasu...
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Polak zawse da sobie rade.Polecam teraz zmiane kraju np.Wielka Brytanie i beda 3 .A TEN BIEDNY NIEWIE CO MA ZROBIC . ;D
"AE" odpowiedziala bardzo konkretnie.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline mamuskaa

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Nie chce tutaj nikogo obrazic ani sie chwalic wolałabym aby mąz był zdrowy i pracował od poczatku maż leczył sie w Polsce było bardzo cieżko uzyskać informacje jak dalej postepowac pomogli jednak RODACY dodam tylko ze maż choruje na szpiczaka mnogiego jest po operacji i przeszczepie szpiku wiec nie leser i obibok w Dani pracował 3 lata i za te lata Dania płaci owszem proponowali lzejsza prace ale był dopabuse pół roku po przeszczepie lekarz w Polsce nie wyraził zgody na jaka kolwiek prace dodam jeszcze ze komisje lekarska na potrzeby Danii miał w Polsce lekarz orzecznik przyjeżdżał do domu wszystki życze zdrowia i wytrwałosci u nas to wszystko trwało 1,5 roku

Offline ayme

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 36
  • -Otrzymane: 48
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: +1/-5
  • Płeć: Kobieta
Renty ukrocili ok 10 lat temu.Dawniej kazdy Jugol albo Turek dostawal automatycznie førtidpension jak wiele lat zyl na socjalu ,tzn nie nadawal sie do pracy.Dunczycy dostawali na depresje i kregoslup.Najpierw trzeba byc sygemeldt , potem kontanthjælp, a potem jezeli jestes po 40 roku zycia zaczynasz flexjob lub proby pracy na roznych stopniach trudnosci.Slyszalam, ze ludzie nieraz zwijaja sie tam z bolu ,klada na podlodze i wtedy ewentualnie puszczaja ich do domu.Droga do renty po 40 roku zycia dzisiaj to ok 8 lat ,ale trzeba byc na prawde chorym (psychicznie lub fizycznie)lub tez miec nalog.Pamietam pisales o nodze czy masz dalej z nia klopoty?Tutaj ludzie chodza z rakiem do pracy , nie ma zmiluj sie ...Mam kolezanke ktorej maz dunczyk zywcem wydlubal sobie oko i dostal rente ale chyba wlasnie na rozum , bo na to jest najlatwiej w Dani...

poloniainfo.dk


 

PRZENIESIONY: sukamy pracy

Zaczęty przez JomirDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 8829
Ostatnia wiadomość 12 Sie 2014, 11:46:59
wysłana przez Jomir
zwolnienie z pracy - czy musi podać powód

Zaczęty przez zosiaxDział Pomoc!

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 16804
Ostatnia wiadomość 17 Lip 2008, 16:33:25
wysłana przez zosiax
polskie agencje pracy

Zaczęty przez 6palcyDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 12583
Ostatnia wiadomość 16 Lut 2012, 21:37:25
wysłana przez 6palcy
Agencje pracy

Zaczęty przez benek19892Dział Esbjerg, Haderslev, Kolding ...

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 27107
Ostatnia wiadomość 20 Kwi 2011, 07:33:41
wysłana przez dania_d
DOJAZDY DO PRACY

Zaczęty przez AmboDział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 12775
Ostatnia wiadomość 23 Mar 2015, 08:47:06
wysłana przez Jomir