poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Pieniądze za opiekę nad dzieckiem w domu  (Przeczytany 60953 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline H@nka

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pieniądze za opiekę nad dzieckiem w domu
« Odpowiedź #30 dnia: 24 Lut 2013, 13:12:51 »
Wydaje mi sie, ze napisalas/es dokladnie to co ja tylko innymi slowami. I odpowiadajac na Twoje pytanie: nie, w zaden sposob nie czuje sie naciskana.

Offline ayme

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 36
  • -Otrzymane: 48
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: +1/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pieniądze za opiekę nad dzieckiem w domu
« Odpowiedź #31 dnia: 24 Lut 2013, 14:07:47 »
Od razu zastrzegam ze to bylo 17-18 lat temu, inne czasy w Dani.Teraz czasy sa inne , ale zawsze i wszedzie kazdy robi tak jak uwaza i to co dla niego najlepsze.Kazdy ma jedno zycie , i zyje jak chce lub jak musi.
Moj syn poszedl do przedszola jako 3 latek ,plakal na poczatku ,ale on jest baaaardzo socjalny wiec w krotkim czasie znalazl kolegow urwisow jak on sam.Do 3 roku zycia ,byl w domu wymienialismy sie opieka z mezem.Wykorzystalam rowniez  børepasningorlov bo tak sie nazywal , wtedy kazdemu dawali jak chcial po roku.
Troche chorowal na gardlo jak zaczal przedszkole, bo musial przyzwyczaic sie do bakteri i to bylo najwiekszym problemem.Mowi po dunsku i pisze jak dunczyk, ale kto to wie byc moze cos tam sie odbilo na jego umiejetnosciach...

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Pieniądze za opiekę nad dzieckiem w domu
« Odpowiedź #32 dnia: 24 Lut 2013, 15:27:50 »
Ayme - jak chcesz moge poszukac link to sobie przeczytasz artykul. Profesor akurat z Glostrup Hospitalet.
Absolutnie dziecko bedzie mowilo i pisalo, chodzi o zasob slownictwa i szeroko pojety rozwoj jezykowy. Czytalam artykul chyba z rok temu, wiec w tej chwili nie jeste w stanie rozszerzyc tematu.
Generalnie chodzi o mozliwosci rozwojowo-akselaracyjne mozgu do nadawania i odbierania dwoch jezykow na tym samym wysokim poziomie.
Mozg dzieci poznodwujezycznych nie jest rozwiniety w tym samym stopniu, co dzieci wczesnodwujezycznych.
Z tym, ze nie jest powiedziane, ze to akurat jezyk szkolny bedzie "uposledzony", a jeden z jezykow.
MOze byc tak, ze dzieci poznodwujezyczne beda mowily po polsku z dunskim akcentem, albo bede mialy mniejszy zasob slownictwa w jezyku "ojcow", a nie obcym.

Aczkolwiek w kontekscie artykulu, tak naprawde zbyt duzo nie da sie zrobic dla dzieci poznodwujezycznych, bowiem dzieci wczesnodwujezyczne, to te, ktore dwa jezyki slyszaly juz w okresie plodowym i od pierwszych dni po porodzie.
Tak wiec nawet jak dziecko pojdzie do dagpleje w wieku 12 miesiecy bedzie juz poznodwujezyczne, ale wiadomo im pozniej tym gorzej.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pieniądze za opiekę nad dzieckiem w domu
« Odpowiedź #33 dnia: 24 Lut 2013, 15:52:21 »
Kazdy ma swoje zdanie na ten temat. Ja uwazam, ze codzienne kontakty z rowiesnikami do 3-ego roku zycia nie sa tak istotne dla dziecka. Zwlaszcza, ze w przypadku przedszkola chodzi o co najmniej 8 godzin dziennie bez mamy.
Twoje dziecko, Twoje zasady. Ja tez sobie uwazam, ze czarne to biale. Tylko w imie czego utrudniasz wlasnemu dziecku integracje z dunskimi rowiesnikami? W imie wlasnych zasad??
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline ayme

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 36
  • -Otrzymane: 48
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: +1/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pieniądze za opiekę nad dzieckiem w domu
« Odpowiedź #34 dnia: 24 Lut 2013, 16:39:08 »
Wierze w slowa tego profesora ,jak najbardziej ,tylko ze 20 lat temu nikt o nim nie slyszal,wtedy sie jeszcze o tym tak nie mowilo i kazdy robil jak mu pasowalo(prawie) ;)

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pieniądze za opiekę nad dzieckiem w domu
« Odpowiedź #35 dnia: 24 Lut 2013, 16:43:47 »
Wierze w slowa tego profesora ,jak najbardziej ,tylko ze 20 lat temu nikt o nim nie slyszal,wtedy sie jeszcze o tym tak nie mowilo i kazdy robil jak mu pasowalo8prawie) ;)
No wiadomo, ale czas, stety/niestety, nie stoi w miejscu i jakkolwiek uwazam, ze liczydlo to fajna sprawa, to musze umiec rowniez korzystac z kalkulatora :)
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pieniądze za opiekę nad dzieckiem w domu
« Odpowiedź #36 dnia: 24 Lut 2013, 17:48:01 »
Jomir, dzięki za bardziej szczegółowy opis tego artykułu  :)- szkoda tylko, ze nawet jak zanjdziesz link, nie będę w stanie go przeczytać ;D :-[...Nic to, kiedyś tam dam radę  8)
Ale optymistycznie patrząc, mimo, że moje dziecko jest z tych "późnodwujęzycznych", to i tak przez tak wczesną naukę drugiego języka jej rozwój jest stymulowany- wiadomo, że im wcześniej i więcej dziecko się uczy, tym lepiej dla niego  :D.
Aczkolwiek np. nie mam zamiaru na razie "dokładać jej" angielskiego.Z tego, co widzę, to tu, w Danii, nauka tego jezyka jest na takim poziomie, że to, czego nauczy się w szkole, w zupełności jej wystarczy ;).


PS
Zadałam sobie odrobinkę trudu i poszukałam czegoś o dwujęzycznosci po polsku  :).
Ciekawy artykuł :)
http://www.bbedukacja.pl/dzieci_3_5/rozwoj/wielojezyczne_dzieci.html
" Polak gorszego sortu"

poloniainfo.dk

Odp: Pieniądze za opiekę nad dzieckiem w domu
« Odpowiedź #36 dnia: 24 Lut 2013, 17:48:01 »

Offline Reksio

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 25
  • -Otrzymane: 169
  • Wiadomości: 654
  • Reputacja: +21/-15
  • Płeć: Kobieta
  • "Żyjmy chwilą, powtórek w życiu nie ma..."
Odp: Pieniądze za opiekę nad dzieckiem w domu
« Odpowiedź #37 dnia: 24 Lut 2013, 20:26:35 »
Nie napisałam nic w kwestii języka bo nie myślę o tym  ;D

Męża duńczyka miałam przez dziesięć lat. Jak to się mówi, wyszłam za mąż, zaraz wracam  ;) Więc "wróciłam" i teraz tworzymy 100% polską rodzinę. Dla mnie to jest bardziej problemem, że języka polskiego moja córeczka może się uczyć od nas lub telewizji, bo większość moich znajomych to duńczycy (w końcu tutaj się wychowałam), więc Mała załapie duński szybciej. Od nas jako rodziców będzie zależało w jakim stopniu nasze dziecko będzie znało polski. Wśród duńczyków też mówię do niej po duńsku. Jak na razie "kuma" obydwa języki  :) Może nie mogę porównywać się do rodaków, którzy tutaj przyjechali 5-6 lat temu, ale wydaje mi się że język nie będzie problemem dla żadnych maluszków. Nawet odważę się stwierdzić, że jeśli rodzice są tutaj jakieś 5-6 lat, to dzieciaczek będzie lepiej śmigał po duńsku od nich  ;)
"Przejmuj się tylko tymi na których masz wpływ - na pozostałych szkoda twoich nerwów..."

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pieniądze za opiekę nad dzieckiem w domu
« Odpowiedź #38 dnia: 24 Lut 2013, 21:42:41 »
Reksio, to oczywiste, że dziecko będzie mówiło po dunsku lepiej od rodziców- ot, naturalna sprawa, świeższy i bardziej chłonny umysł , osłuchanie od dziecka itp.
Ale chcąc miec dziecko NAPRAWDĘ dwujęzyczne, niestety, trzeba w domu mówić po polsku...Inaczej dziecko zwyczajnie nie będzie chciało uzywac "martwego" języka.
To wszystko jest w tym artykule, do którego link podałam wyżej.
Mam dalsza rodzinę w Kanadzie.Oboje rodzice Polacy. I dwie córki.Córki między sobą tylko po angielsku, po polsku już nie chcą mówić, bo po angielsku im łatwiej.W Polsce, na wakacjach u rodziny, posługują się polskim, ale bardzo wyczuwalny obcy akcent i "wtrącenia" angielskojezyczne, bo brakuje polskich słów.
A rodzice dbają,mówią w domu po polsku, kupują polskie książki , posyłają do polskiej szkoły itp...no, ale wpływ srodowiska jest przemożny.


" Polak gorszego sortu"

Offline Reksio

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 25
  • -Otrzymane: 169
  • Wiadomości: 654
  • Reputacja: +21/-15
  • Płeć: Kobieta
  • "Żyjmy chwilą, powtórek w życiu nie ma..."
Odp: Pieniądze za opiekę nad dzieckiem w domu
« Odpowiedź #39 dnia: 24 Lut 2013, 21:56:54 »
Zupełnie się zgadzam, dlatego u mnie w domu mówi się jedynie po polsku, ale wśród duńczyków po prostu nie wypada inaczej. No i trzeba też dziecko jakoś zachęcić do używania polskiego języka, dlatego też utworzyłyśmy w okolicy grupę polskich mam z dziećmi w podobnym wieku  ;) Zobaczymy jak to będzie  ;D
"Przejmuj się tylko tymi na których masz wpływ - na pozostałych szkoda twoich nerwów..."

Offline ayme

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 36
  • -Otrzymane: 48
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: +1/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pieniądze za opiekę nad dzieckiem w domu
« Odpowiedź #40 dnia: 24 Lut 2013, 22:23:48 »
moj syn mowi i czyta po polsku tak dobrze , ze jak byl maly to ludzie w Polsce pytali do ktorego  przedszkola /szkoly chodzi(w Polsce)W prostej rozmowie moze nabrac ludzi w Polsce, ze niby tam mieszka,ale ja wiem ze nie zna wielu slow polskich  i ma dziwny akcent...znam jednego chlopaka (syn znajomej),ktory ma  wymowe  identyczna jak Czeslaw Mozil ,tak szybko gada i polyka koncowki ;Drozmawialam  na zywo z Czeslawem po koncercie w Kopenhadze i od razu przypomnial mi sie ten chlopak.. ;D

Offline piotrnysa

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 124
  • Reputacja: +3/-21
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pieniądze za opiekę nad dzieckiem w domu
« Odpowiedź #41 dnia: 10 Mar 2013, 20:49:02 »
WITAM orientuje sie ktos jaka kwota wchodzi za pilnowanie swojej pociechy w domu dziekuje

Offline Reksio

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 25
  • -Otrzymane: 169
  • Wiadomości: 654
  • Reputacja: +21/-15
  • Płeć: Kobieta
  • "Żyjmy chwilą, powtórek w życiu nie ma..."
Odp: Pieniądze za opiekę nad dzieckiem w domu
« Odpowiedź #42 dnia: 10 Mar 2013, 22:53:52 »
Zależy od komuny, w nie każdej nawet istnieje taka opcja. Wejdź na sronę swojej komuny i wszystko masz opisane.
"Przejmuj się tylko tymi na których masz wpływ - na pozostałych szkoda twoich nerwów..."

Offline silent83

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pieniądze za opiekę nad dzieckiem w domu
« Odpowiedź #43 dnia: 11 Mar 2013, 07:31:06 »
u mnie w komunie dotacja dla dziecka do 3 roku wynosi 6.948 kr.

czy istnieje opcja żeby oddać dziecko tylko na parę godz dziennie, chcę żeby niunia załapała język , a trochę krucho u nas chwilowo z kasą, czy tak czy siak trzeba płacić full? dzięki
"Jest taka chwila, w której zdani sami na siebie, ludzie przestają żyć, a starają się zaledwie przeżyć." S.King

Offline dania_d

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 38
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: +7/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pieniądze za opiekę nad dzieckiem w domu
« Odpowiedź #44 dnia: 11 Mar 2013, 08:06:51 »
czy istnieje opcja żeby oddać dziecko tylko na parę godz dziennie, chcę żeby niunia załapała język ,
tak istnieje, masz przedszkole 30t i 52 t

poloniainfo.dk

Odp: Pieniądze za opiekę nad dzieckiem w domu
« Odpowiedź #44 dnia: 11 Mar 2013, 08:06:51 »

 

ulga skat na kupno domu

Zaczęty przez mokkaDział Podatki

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 13746
Ostatnia wiadomość 14 Lut 2013, 19:23:11
wysłana przez Jomir
remont domu

Zaczęty przez Joachim 5Dział Hydepark

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 3812
Ostatnia wiadomość 18 Lis 2009, 21:47:12
wysłana przez Joachim 5
Kupno domu

Zaczęty przez Ania8520Dział Hydepark

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 14703
Ostatnia wiadomość 11 Lut 2016, 03:32:36
wysłana przez happybeti
Ubezpieczenie rodziny i domu

Zaczęty przez GajolDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 7072
Ostatnia wiadomość 30 Wrz 2013, 07:25:01
wysłana przez aneczka.k
Zakup domu w Danii

Zaczęty przez dorotaa22Dział Hydepark

Odpowiedzi: 66
Wyświetleń: 52737
Ostatnia wiadomość 11 Paź 2014, 23:41:19
wysłana przez Jomir