poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Danish dream  (Przeczytany 13869 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline newbie12

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 17
  • -Otrzymane: 58
  • Wiadomości: 236
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Danish dream
« Odpowiedź #45 dnia: 15 Kwi 2013, 13:38:42 »
Dokładnie porównania z zegarem użyła ostatnio moja nauczycielka w sprogskole. Wbijała nam do łbów ;), ze chcąc przerwać naukę, z różnych powodów, należy zgłosić to naszej "dyrektorce" , dogadać się z nią, a wtedy "zegar przestaje tykać na ten czas". Warunkiem jest właśnie UPRZEDNIE dogadanie sie, co do przerwy w nauce.No, ale to może u nas w szkole tak liberalnie podchodzą do tematu...

nie mozna podchodzic do tematu jak sie chce, choc z drugiej strony o przedluzeniu nauki decyduje zazwyczaj dobra wola urzednika, tu przepisy sa niejasne. Natomiast jesli chodzi o to, kiedy mozna zrobic przerwe w nauce, nie tracac przy tym czasu z tych 3 lat, sa w przepiach wyszczegolnione konkretne przypadki. Tego jestem pewna bo sprawdzalam przed zapisaniem sie do szkoly. Sama chodzilam bedac jeszcze na barsel i nie policzyli mi tego czasu. Gdzies powinnam miec jeszcze linka, jak go znajde to wkleje.

Offline newbie12

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 17
  • -Otrzymane: 58
  • Wiadomości: 236
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Danish dream
« Odpowiedź #46 dnia: 15 Kwi 2013, 13:42:33 »
Generalna zasada wynikajaca z przepisow prawa jest taka, ze 3 lata od dnia (daty) zarejestrowania swego pobytu w Danii.

mozesz wkleic ten przepis lub link do niego? bo ja takiego nie znalazlam. moze nie umiem szukac...  :)


Wszystko to co opisyjecie, sa to przypadki indywidualne i indywidualnie rozpatrywane, przy czym o finansowaniu nauki decyduje Kommune a nie szkola.
Szkola moze wyrazic zgode na kontynuacje nauki ale Kommune wcale nie musi, w tym samym przypadku.

Fakt jest faktem, ze jak Skoleleder ma dobry kontakt z Kommune to zalatwi sprawe.

Zawsze, zawsze, zawsze o finansowaniu nauki decyduje kommune

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Danish dream
« Odpowiedź #47 dnia: 15 Kwi 2013, 14:08:33 »
No to mamy:
http://www.frederiksberg.dk/Borgerservice/ErhvervOgArbejde/F86afklaringogbeskaeftigelse/F86stilbud/~/media/Borgerservice/Erhverv/Aktiveringshuset%20F86%20billeder/GuideForFamiliesammenfoerteIndvandrere-pdf.ashx

Hvor længe kan jeg gå til dansk, og hvad koster det?
Når du hører under Integrationsloven hører du samtidig under den 3-årige danskret og danskuddannelsen vil være gratis. Retten til danskuddannelse starter fra den dag, du er blevet tilbudt undervisningen. Du har dog kun ret til én danskuddannelse, så når du består den afsluttende danskprøve, må du selv betale, hvis du ønsker at fortsætte på en ny danskuddannelse. Der er mulighed for at læse mere dansk gennem Forberedende Voksenundervisning, FVU, hvilket er gratis. Bemærk at der gælder særlige regler for danskundervisning til aupairs. Hvis du er i arbejde og hører under målgruppen ”nyankommen indvandrer” har du mulighed for at få et intensivt kursus i dansk. Kurset hedder Intro-dansk og udbydes på VUF

A a praktyce odbywa sie to tak, ze krotki czas po zarejestrowniu (kilka tygodni), przychodzi list z kommuny z oferta nauki dunskiego. I od tego czasu to sie liczy.
W zasadzie :) nikt nie mial racji  ;D ;D ;D
Bo nie od zarejestrowania, ani nie od rozpoczecia szkoly, a od oferty nauki przeslanej przez komunne.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Danish dream
« Odpowiedź #48 dnia: 15 Kwi 2013, 14:11:14 »
A tu mamy, w jakich przypadkach mozna sie ubiegac o przedluzenie okresu nauki:

Der er mulighed for at søge om forlængelse af perioden, hvis du har haft barsel, har været syg, eller på grund af fuldtidsarbejde (uden løntilskud) i en periode ikke har haft mulighed for at deltage i dag- eller aftenundervisning.

http://www.kbh-sprogcenter.dk/laer_dansk/hovedmenu89

Wiec nie kazdy i nie z kazdego powodu, i sie nie nalezy, a "er mulighed for at søge".
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Gazeciarz

  • Gość
Odp: Danish dream
« Odpowiedź #49 dnia: 15 Kwi 2013, 14:33:17 »
Jestem chodzącym przykładem na potwierdzenie słów newbie12.
4 lata temu rozpocząłem nauke ktora przerwałem po półtora miesiacu z powodu przeprowadzki do innego miasta oddalonego o 30 km. W nowej komunie nie chciano zapisac mnie do szkoly przed ukończeniem przynajmniej 1 modułu w poprzedniej szkole (?).
Dla mnie dojazd do szkoly 30 km byl wtedy problemem, wiec krotko mowiac "olałem" szkole.
teraz po ponownej przeprowadzce (nowa kommuna) poszedlem zapisac sie do szkoly.
Oczywiście problem istniał jezeli chodzi o dlugosc przysługującej nauki, wiec poinformowano mnie ze wysla "ansøgning" do kommuny (cokolwiek to znaczy), i jezeli odpowiedz bedzie negatywna koszt nauki to 84-86 koron za godzine lekcyjna, to okolo 2000 miesiecznie.
Na szczęście dla mnie i mojej kieszeni odpowiedz byla pozytywna, wiec chodze i nie opuszczam zadnej lekcji  ;D

P.S
Byc moze na decyzje miało wplyw to, ze mam tu rodzine , dziecko urodzone w tym kraju , od 5 lat stala prace i nigdy nie korzystałem z żadnej formy pomocy z kommuny.
« Ostatnia zmiana: 15 Kwi 2013, 14:52:34 wysłana przez Gazeciarz »

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Danish dream
« Odpowiedź #50 dnia: 15 Kwi 2013, 14:33:59 »
Dokładnie porównania z zegarem użyła ostatnio moja nauczycielka w sprogskole. Wbijała nam do łbów ;), ze chcąc przerwać naukę, z różnych powodów, należy zgłosić to naszej "dyrektorce" , dogadać się z nią, a wtedy "zegar przestaje tykać na ten czas". Warunkiem jest właśnie UPRZEDNIE dogadanie sie, co do przerwy w nauce.No, ale to może u nas w szkole tak liberalnie podchodzą do tematu...
No to super wiadomosc!, Bo moja 2 razy, jak przerywalam nauke, mowila, ze kommune wyrazila zgode na przerwanie z waznych powodow.
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Danish dream
« Odpowiedź #51 dnia: 15 Kwi 2013, 14:36:02 »
No to mamy:
http://www.frederiksberg.dk/Borgerservice/ErhvervOgArbejde/F86afklaringogbeskaeftigelse/F86stilbud/~/media/Borgerservice/Erhverv/Aktiveringshuset%20F86%20billeder/GuideForFamiliesammenfoerteIndvandrere-pdf.ashx

Hvor længe kan jeg gå til dansk, og hvad koster det?
Når du hører under Integrationsloven hører du samtidig under den 3-årige danskret og danskuddannelsen vil være gratis. Retten til danskuddannelse starter fra den dag, du er blevet tilbudt undervisningen. Du har dog kun ret til én danskuddannelse, så når du består den afsluttende danskprøve, må du selv betale, hvis du ønsker at fortsætte på en ny danskuddannelse. Der er mulighed for at læse mere dansk gennem Forberedende Voksenundervisning, FVU, hvilket er gratis. Bemærk at der gælder særlige regler for danskundervisning til aupairs. Hvis du er i arbejde og hører under målgruppen ”nyankommen indvandrer” har du mulighed for at få et intensivt kursus i dansk. Kurset hedder Intro-dansk og udbydes på VUF

A a praktyce odbywa sie to tak, ze krotki czas po zarejestrowniu (kilka tygodni), przychodzi list z kommuny z oferta nauki dunskiego. I od tego czasu to sie liczy.
W zasadzie :) nikt nie mial racji  ;D ;D ;D
Bo nie od zarejestrowania, ani nie od rozpoczecia szkoly, a od oferty nauki przeslanej przez komunne.
No z listem to tak jest, ale kurcze co bedziemy dni i godzinki wyliczac ;)
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

poloniainfo.dk

Odp: Danish dream
« Odpowiedź #51 dnia: 15 Kwi 2013, 14:36:02 »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Danish dream
« Odpowiedź #52 dnia: 15 Kwi 2013, 16:17:02 »
Oni nie wyliczaja dni i godzin, ale patrza na to. Mojej corce te 3 lata minelo w lipcu, a kommune sie upomnialo o szkole jakos wiasna nastepnego roku.
Wiec nie jest tak rygorystycznie.
Mysle, ze duzy wplyw na to ma ilosc cudzoziemcow w kommunie i problemy wynikajace z tego, ze nie potrafia sie oni komnunikowac - wydatki na tlumaczy na przyklad, albo ilosc bezrobotnych.
W tym momecie pewnie liczy sie co bedzie drozej kosztowac - szkola, czy zasilki dla bezjezycznego bezrobotnego.

W mojej kommunie jest malo cudzoziemcow i do tego w wiekszosci zintegrowani, wiec nie ciaza im, a tym samym pilnuja przepisow.

Gazeciarz - Twoj przypadek jest potwierdzeniem mojego drugiego postu z cytatem z przepisow. Skorzystelesc z moziwlosci ubiegania sie o dalsza nauke, i kommuna przychylila sie do Twego wniosku.
Ale jak i sam doswiadczyles - kommuna mogla, ale nie musiala.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: Danish dream
« Odpowiedź #52 dnia: 15 Kwi 2013, 16:17:02 »

 

Czy ktoś pracowal w Danish crane Building

Zaczęty przez marek2122Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 2691
Ostatnia wiadomość 20 Cze 2012, 13:40:07
wysłana przez marek2122
Talk Now! - Danish. program do nauki j.duńskiego

Zaczęty przez mawiDział Hydepark

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 9394
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2007, 21:24:41
wysłana przez _maniak_