poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Wniosek o pobyt stały, który wybrać?  (Przeczytany 25471 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline piotrbol

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
Wniosek o pobyt stały, który wybrać?
« dnia: 13 Kwi 2013, 18:16:07 »
Chciałbym się dowiedzieć jaki wniosek powinny składać osoby, które mieszkają i pracują w Danii powyżej 5 lat. Przeglądając forum zauważyłem, że są dwa rodzaje jeden na podstawie przynależności obywateli np. polskich do unii europejskiej i składa się w "Statsforvaltning" http://www.statsforvaltning.dk/site.aspx?p=8169 z tego co widzę to po prostu po pięciu latach niejako z automatu wysyłąjąc wniosek (OD1) można otrzymać pobyt na czas nieokreślony na zasadach unijnych.
Drugim rodzajem pobytu stałego jest ten o który wniosek (TU4) wysyła się do "Udlændingestyrelsen" https://www.nyidanmark.dk/da-dk/Ophold/permanent-ophold/ansoegning.htm
No i teraz najważniejsze: który z nich jest lepszym zabezpieczeniem na przyszłość i który daje więcej praw między innymi do pomocy rządowej na wypadek kiedy tracimy pracę, kończy nam się A-kassa itd.
Dodam tylko, że ten drugi wniosek jest płatny https://www.nyidanmark.dk/da-dk/Ophold/gebyr/om_gebyr/sagskategorier_gebyrsatser.htm do tego wymaga podania na wyznaczonych komisariatach policji swoich danych biometrycznych jak również zdania egzaminu ze znajomości języka duńskiego.
Kto z Was składał jeden z tych wniosków i co one dają?


Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Wniosek o pobyt stały, który wybrać?
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Kwi 2013, 00:33:21 »
Prawa sa takie same. Co sie stanie w przyszlosci, trudno powiedziec. Osobiscie uwazam, ze przyszlosc zapewni jedynie obywatelstwo. 

Jezeli ktos otrzymal pierwszy pobyt w Statsforvaltning, o pobyt staly wnioskuje rowniez tam.
Ten ktor skladal w Udledningservice, moze wybrac.
Jednak w Ud.. za zlozenie wniosku sie placi, trzeba dolaczyc wiecej dokumentow, oraz sprawa trwa znacznie dluzej.

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline piotrbol

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Wniosek o pobyt stały, który wybrać?
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Kwi 2013, 10:47:12 »
A jakie dokumenty są wymagane bo na stronie Statsforvaltning jest tylko wniosek OD1 i niewiele informacji co dołączyć do wniosku. A tak w ogóle to jest ten sam wniosek, który muszą wypełniać osoby chcące zarejestrować swój pobyt w Danii tylko trzeba w nim zaznaczyć okienko, że celem jego złożenia jest przedłużenie pobytu na stały?

Offline tes

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 87
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wniosek o pobyt stały, który wybrać?
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Kwi 2013, 19:08:37 »
Tak sie sklada, ze w zeszlym tygodniu bylam osobiscie w Statsforvaltningerne zasiegnac informacji na ten sam temat, bo duzymi krokami zblize sie 5 lat pobytu mojego tutaj i chcialam odpowiednio wczesniej przygotowac dokumenty.
Nalezy wypelnic nastepujacy wniosek
http://www.nyidanmark.dk/resources.ashx/Resources/Blanketter/Ansoegningsskemaer/2008/OD1_ansoegning_eu_opholdsdokument_statsforvaltningen.pdf
do tego musze dolaczyc: zdjecie paszportowe, Årsopgørelse z 5 ostatnich lat, paszport (evt. dowod osobisty - w kazdym razie dokument ze zdjeciem potwierdzajacy tozsamosc), lønseddeler z ostatnich 3 miesiecy, oraz arkusz wypelniony przez pracodawce (ten ktory znajduje sie jako ostatni w powyzszym wniosku). Papier wypelniony przez pracodawce nie moze byc starszy niz 30 dniowy.

I to wszystko :-)

Offline piotrbol

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Wniosek o pobyt stały, który wybrać?
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Kwi 2013, 19:34:51 »
Dzięki za odpowiedź no to już prawie wszystko jasne  ;) zastanawiam się tylko co z rodziną?Ja jestem tu ponad 5 lat a żona z dziećmi nieco krócej niż 5 lat. Czy składając wniosek oni automatycznie też dostają pobyt stały czy muszą czekać aż minie im te 5 lat?

Offline frisms

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 59
  • -Otrzymane: 32
  • Wiadomości: 365
  • Reputacja: +2/-2
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wniosek o pobyt stały, który wybrać?
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Kwi 2013, 19:57:00 »
Na pobyt staly sklada sie FA10"Ansøgning om tidsubegrænst ophold efter EU-retten". W gornym prawym rogu trzeba wpisac swoj Udl.nr. - udlæningenummer.
Wypenic wniosek,a takze Eklæring på tro og love.." pozycja numer 3. strona nr. 2

Strona nr 6. nas nie dotyczy,bo to dla tych co z poza EU i potrzebuja miec karte pobytu w formie plastiku ze zdjeciem.

Dane dochodow urzad sciga z E-indkomst i wiedza kazdego roku ile kto zrobil.

Nie pamietam zebym jakies szczegolne dokumenty wysylala z pierwsztm wnioskiem,potem jak im czegos brakuje to pisza w liscie i daja czas zazwyczaj do 7 dni.

OD1 jest dla tych co poraz pierwszy rejestruja swoj pobyt w Danii lub na zasadzie laczenia rodzin (jesli np.jedno z malzonkow juz przebywa w Danii).

Offline leo1

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 23
  • Wiadomości: 600
  • Reputacja: +7/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wniosek o pobyt stały, który wybrać?
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Kwi 2013, 20:08:35 »
Jest dokladnie tak jak pisze Tes trzeba zlozyc wniosek Od1 zarowno za pierwszym razem jesli chodzi o rejestracje pobytu jak i jesli chodzi o pobyt staly o ktory mozna sie starac po pieciu latach,zeby takowy pobyt dostac to oprocz wymaganych pieciu lat nalezy spalniac jeszcze min.taki warunek ze w tym okresie nie pobieralo sie zasilku chocby z komuny.Jesli chodzi o twoja zone ona tez musi byc tutaj te piec lat tzn,wam obydwojgu musi minac piec lat od wydanego pierwszego pozwolenia na pobyt,

poloniainfo.dk

Odp: Wniosek o pobyt stały, który wybrać?
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Kwi 2013, 20:08:35 »

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wniosek o pobyt stały, który wybrać?
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Kwi 2013, 20:12:45 »
Jest dokladnie tak jak pisze Tes trzeba zlozyc wniosek Od1 zarowno za pierwszym razem jesli chodzi o rejestracje pobytu jak i jesli chodzi o pobyt staly o ktory mozna sie starac po pieciu latach,zeby takowy pobyt dostac to oprocz wymaganych pieciu lat nalezy spalniac jeszcze min.taki warunek ze w tym okresie nie pobieralo sie zasilku chocby z komuny.Jesli chodzi o twoja zone ona tez musi byc tutaj te piec lat tzn,wam obydwojgu musi minac piec lat od wydanego pierwszego pozwolenia na pobyt,
I jeszcze jeden warunek: 5 lat na jednym opholdzie, jesli zmienimy w tym czasie ophold ( np z opholdu meza na ophold ze wzgledu na prace) czas, niestety, liczy sie od daty nowego opholdu :(
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline tes

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 87
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wniosek o pobyt stały, który wybrać?
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Kwi 2013, 20:18:45 »
piotrbol pytal o wniosek o staly pobyt a nie o pierwsza rejestracje wiec prosze go nie wprowadzac w blad. Moje informacje sa z pierwszej reki z ubieglej srody. Wniosek w formie papabusewej dostalam do reki i wyjasniono mi dokladnie jak go wypelniac. W moim przypadku mam wypelnic strone 1, strone 2 akapit 1 (o tym czy sie jest zameznym, rozwiedzionym, niezameznym lub wdowcem) - nalezy postawic w odpowiednim miejscu krzyzyk. Poza tym na stronie 2 na samym dole nalezy rowniez zaznaczyc krzyzykiem Ansøgning om tidaubegrænst ophold. Na stronie 3 w akapicie 3 nalezy wpisac informacje o dokumencie, ktory bedziesz przedstawial jako dokument identyfikacji (np. paszport). W czwartym akapicie na tej samej stronie sa informacje o wspolmalzonku. (niestety nie potrafie ci odpowiedziec na pytanie jak to jest ze wspolmazonkiem i dziecmi, bo mnie ta sytuacja nie dotyczy. Mysle ze szczegolow mozesz dopytac w urzedzie. Wystarczy tam zadzwonic). Na stronie 4 - informacje o posiadanych dzieciach.
Storna 5 nalezy przeczytac caly akapit, to samo dotyczy calej strony 6. Na samym dole na stronie 6 nalezy zlozyc swoj podpis. Stony 7 nie wypelniamy.

W razie watpliwosci polecam telefon do urzedu, bo kazdy z nas moze miec inna sytuacje a w zwiazku z tym byc moze (nie wiem) inne wymagania. Ja jestem tutaj z racji otrzymanej pracy i na takiej tez podstawie otrzymalam pierwsza rejestracje. O staly ophold staram sie z tego samego powodu. Mam nadzieje, ze pomoglam

Offline tes

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 87
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wniosek o pobyt stały, który wybrać?
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Kwi 2013, 20:21:04 »
i leo i asiak maja calkowita racje, a no i jesli jest sie ze wzgledu na prace to trzeba miec kontrakt na minimum 30 godzin tygodniowo - tak uslyszalam od pani w urzedzie

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wniosek o pobyt stały, który wybrać?
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Kwi 2013, 20:25:27 »
i leo i asiak maja calkowita racje, a no i jesli jest sie ze wzgledu na prace to trzeba miec kontrakt na minimum 30 godzin tygodniowo - tak uslyszalam od pani w urzedzie
Oj chyba nie, mam nadzieje... Czy to nie jest tak, ze na lønie po prostu powinno byc tyle godzin w miesiacu, by sie samemu utrzymac, bez pomocy panstwa? A godziny na kontrakcie sa w tym momencie malo wazne?
Tak dostalam ophold na 2 osoby, mnie i syna, chociaz na kontrakcie mam tylko 15h/tyg. Ale 3 ostatnie løny opiewaly na fuldtid.
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline tes

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 87
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wniosek o pobyt stały, który wybrać?
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Kwi 2013, 20:30:24 »
asiak, ja tylko napisalam to co uslyszalam w urzedzie. Prawde mowiac sama nie wczytywalam sie w przepisy. Moze dlatego tego nie robilam bo w sumie to nie mam tego problemu zeby zglebiac temat. Mam kontrakt na 37 godzin tygodniowo

Offline tes

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 87
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wniosek o pobyt stały, który wybrać?
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Kwi 2013, 20:34:07 »
a tak a propos to sie zastanawiam jak to moze byc ze kontrakt na 15 godzin a løny na fuldtid? A jak sie ma do tego oswiadczenie pracodawcy o fomie i czasie kontraktu?

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wniosek o pobyt stały, który wybrać?
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Kwi 2013, 20:44:25 »
a tak a propos to sie zastanawiam jak to moze byc ze kontrakt na 15 godzin a løny na fuldtid? A jak sie ma do tego oswiadczenie pracodawcy o fomie i czasie kontraktu?
nawet nie pytaj... Pisalam to juz w temacie o oszustach pracodawcach :-\. Szkoda czasu i atlasu i nerwow.... zeby sie nimi zajmowac
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline tes

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 87
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wniosek o pobyt stały, który wybrać?
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Kwi 2013, 20:47:40 »
ok :-) jak przebrne przez procedura i otrzymam permanent ophold to dam znac jak poszlo, zeby ulatwic droge wszystkim innym :-)

poloniainfo.dk

Odp: Wniosek o pobyt stały, który wybrać?
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Kwi 2013, 20:47:40 »

 

Pobyt na kwarantannie - zasiłek, zwonienie lekarskie?

Zaczęty przez marek90Dział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4039
Ostatnia wiadomość 15 Lut 2021, 22:32:02
wysłana przez Jomir
Wzory wnioskow na pobyt, prace i laczenie rodzin

Zaczęty przez rogaDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 98
Wyświetleń: 194505
Ostatnia wiadomość 15 Lip 2018, 20:25:20
wysłana przez Jomir
Ubezpieczenie duńskie. Rachunek za pobyt w szpitalu w Polsce.

Zaczęty przez dziubasewoDział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 10368
Ostatnia wiadomość 03 Sie 2011, 07:03:30
wysłana przez faja
Zapytanie o wymiar pracy a pozwolenie na pobyt!

Zaczęty przez dorotaa22Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 8232
Ostatnia wiadomość 06 Lut 2009, 13:33:24
wysłana przez marek55
Pobyt na ojca, a ukończenie 21 lat

Zaczęty przez SadDaysDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 5130
Ostatnia wiadomość 23 Wrz 2014, 18:28:40
wysłana przez Jomir