poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: bez konserwantow  (Przeczytany 40581 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: bez konserwantow
« Odpowiedź #30 dnia: 28 Kwi 2013, 07:32:31 »
A i tak w Danii "bida" w sklepach w porównaniu z Polską ;D
Szczerze powiem, że po przyjeździe tu w zeszłym roku byłam w szoku- właśnie, że tak "ubogo" z asortymentem.
Bywałam we Francji, Niemczech i tam- cóż- wiadomo, wchodzisz do marketu i możesz być pewien, że kupisz to, co chcesz. Tu nie :/.
No, nic, idzie przywyknąć, kombinowac z tego, co jest.
Ale, jak już kiedyś pisałam- brakuje mi wyboru warzyw i owoców- tu by mogli w żelazie wykuć i na stałe przytwierdzić te tabliczki z nazwami produktów- przez okrągły rok prawie nic się nie zmienia.
A ryby- też osobna historia. Byłam w tym roku na Wielkanoc w Polsce i znów "alejka rybna" w Tesco wprawiła mnie w niepohamowaną chęć kupienia i pożarcia na miejscu całego asortymentu ;D ;D ;D

U nas, w Middelfarcie w zeszłym roku powstał nowy sklep z serami. Ma sie dobrze, klientów sporo, a jako , że do serów tez mamy słabość , to czasem się skuszę na jakiś francuski . Ten półroczny, bo dwuletni już jednak ...hm...bije po kieszeni ;). Ale półroczny całkiem spoko można kupić i nie wyjść zrujnowanym ;D
" Polak gorszego sortu"

Offline zpatentem

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 165
  • -Otrzymane: 441
  • Wiadomości: 1296
  • Reputacja: +34/-9
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: bez konserwantow
« Odpowiedź #31 dnia: 28 Kwi 2013, 09:26:13 »
Bo w Polsce jest ogromna konkurencja, a po za tym Polacy pracuja by dobrze zjesc, a Dunczycy jedza by moc pracowac :)
Ceny zywnosci w Danii sa w scislej czolowce europejskiej, wartosci smakowe niestety juz nie.

 Pamietam przed laty w czasie frokostu robilem zakupy w Favør i moglem kupic wszystko za jednym zamachem, sprobowac wiele serow czy wedlin, mieso bylo bez wody i nie walczylo o zycie po pobycie w piecu czy na patelni.

Offline 1941

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1153
  • -Otrzymane: 728
  • Wiadomości: 2969
  • Reputacja: +1/-0
    • Autor wpisu.
Odp: bez konserwantow
« Odpowiedź #32 dnia: 28 Kwi 2013, 09:41:34 »
Jesli chodzi o 20 lat temu (no moze nieco dawniej to bylo), to ja jednak z rozrzewnieniem i nostalgja wspominam bezkonkurencyjne wowczas w Polsce GS MiszMasz Markety i zadna Bilka i inne Netta czy Biedronki temu nie podskocza.
Bardzo lubilem wyprawy z moim dziadkiem do pobliskiego (9km) GS Marketu. Od zakupow zywnosci po zlozenie ciagnika we wlasnym zakresie i to wszystko w jednym miejscu. Tak wiec galerie handlowe spoko istnialy i istnieja, "opakowanie" sie tylko zmienilo i szumne nazewnictwo.
No moze troche zroznicowania towarowego przybylo, w sensie ze jedna rzecz mamy w kilku wydaniach.
« Ostatnia zmiana: 28 Kwi 2013, 10:06:01 wysłana przez 1941 »

Offline ayme

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 36
  • -Otrzymane: 48
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: +1/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: bez konserwantow
« Odpowiedź #33 dnia: 28 Kwi 2013, 11:39:18 »
Wlasnie wrocilam z Polski ,na zwyklym bazarze jest kiosk z rybami a wybor tam wiekszy niz w calej Dani ;D kobiety szczuple szczegolnie te z mojej generacji, ale juz  niektore nastolatki sa pulchne lub otyle co na pewno ma zwiazek z odzywianiem prawidlowym lub nie
 Zgodze sie z patentem ze ogolny poziom rowna w dol pod wzgledem jedzenia w Dani, ale ja o Netto juz w pierwszym poscie pisalam... poza tym Dunczycy duzo podrozuja , widza ze w innych krajach mozna inaczej i troche kopiuja co tez jest dobre
Najlepsze jest to co napisales, ze Dunczycy jedza zeby pracowac-jest to sedno sprawy!
Nieraz kojarza mi sie ,ze pasze jakas napychaja, nie widze zeby im zalezalo na smaku itp ;Dale  cena oj tak musi byc niska   ::)
A te   a la  krakau pølse widzialam w  Hillerød  ,nazwa sklepu Zofting  istnieje on do dzis- bardzo zabytkowy sklepik , wlasciwie ekskluzywny.Rozmawialam z  ekspedientem ok  10 lat temu , probowalam kielbasy samo mieso  dobra ,ale twarda, wlasciciel  dumnie tlumaczyl, ze robia  na wzor krakau pølse ,cene tez podal jak powyzej napisalam.Ma on rozne kielbasy , warto tam zajrzec , jak kogos stac.
« Ostatnia zmiana: 28 Kwi 2013, 11:52:57 wysłana przez ayme »

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: bez konserwantow
« Odpowiedź #34 dnia: 28 Kwi 2013, 15:00:06 »
Dunczycy maja inna kulture kulinarna niz Polacy.

Nie przepadaja za innosciami z obcych krajów, wola cos "normalnego" moze po prostu wyzszej kategorii. Cos z rodzimego ekologicznego simmentalera bedzie wyzej cenione niz miesko z Argentyny.
Tacy sa i byli.

Byl ktos w Nomie? Najlepszej restauracji na swiecie? Tu jadlospis na dzis: http://noma.dk/da/food-and-wine/
Zadnych fikusnych wymyslów, obcych ryb, mies, przypraw, wrecz przeciwnie - jernurt, blåbær, løg itd.

Co kraj to obyczaj :-)


...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: bez konserwantow
« Odpowiedź #35 dnia: 28 Kwi 2013, 15:43:03 »
Dunczycy maja inna kulture kulinarna niz Polacy.

Nie przepadaja za innosciami z obcych krajów, wola cos "normalnego" moze po prostu wyzszej kategorii. Cos z rodzimego ekologicznego simmentalera bedzie wyzej cenione niz miesko z Argentyny.
Tacy sa i byli.

Byl ktos w Nomie? Najlepszej restauracji na swiecie? Tu jadlospis na dzis: http://noma.dk/da/food-and-wine/
Zadnych fikusnych wymyslów, obcych ryb, mies, przypraw, wrecz przeciwnie - jernurt, blåbær, løg itd.

Co kraj to obyczaj :-)
to w nomie byl oststnio jakos skandal, ze ludzie sie potruli, czy z brudem gdzies tam w czasie kontroli, tak, hehehe?
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline zpatentem

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 165
  • -Otrzymane: 441
  • Wiadomości: 1296
  • Reputacja: +34/-9
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: bez konserwantow
« Odpowiedź #36 dnia: 28 Kwi 2013, 16:00:57 »
AE bajery rowery :)

Dunczycy juz dawno odkryli "obce" jedzenie bo najwiecej nowootwartych restauracji to orientalne, wloskie czy meksykanskie; dunskich restauracji prawie nie ma, zostaly tylko nieliczne frokostowe (Kopenhaga). W kafejkach nic dunskiego do zjedzenia juz tez nie dostaniesz.

Powtarzam: przecietni dunczycy preferuja "ceny" niz jakosc i dlatego tez discounty maja tutaj ogromne powodzenie.

Pewnie tez wiesz, ze nic "normalnego wyzszej kategori" nie znajdziesz w netto, fakcie, lidlu, aldi.

Noma? Dlugo czekania (venteliste) ogromne ceny, aczkolwiek z ciekawosci chetnie bym sie tam dal zaprosic :) . Kolega anglik z Londynu opowiadal, ze w czasie olimpiady restauracja miala tam goscine wystepy i dostala okropne recenzje (nie sprawdzalem jednak tego).
Paru kucharzy po pobycie w Nomie pootwieralo wlasne restauracje z mniejszymi cenami i dobrymi recenzjami.

poloniainfo.dk

Odp: bez konserwantow
« Odpowiedź #36 dnia: 28 Kwi 2013, 16:00:57 »

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: bez konserwantow
« Odpowiedź #37 dnia: 28 Kwi 2013, 16:02:45 »
to w nomie byl oststnio jakos skandal, ze ludzie sie potruli, czy z brudem gdzies tam w czasie kontroli, tak, hehehe?
Tak, czytałam o tym niedawno  8).Potruli się , i to spora liczba osób.

Spacerując po starówce Odense widziałam najróżniejsze restauracje, z mongolską włącznie, ale duńskiej nie bardzo.
Na "julefrokost" (choć to była kolacja ;) ;D ) byliśmy z firmą w jakiejś dobrej restauracji - już nie pomnę teraz nazwy. Dania były francuskie przeważnie , choć "nawiązujące" do duńskiej tradycji.Czyli np. pierś z kaczki, ale już "po francusku" przyrządzona itd.
" Polak gorszego sortu"

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: bez konserwantow
« Odpowiedź #38 dnia: 28 Kwi 2013, 16:15:22 »
Tak, czytałam o tym niedawno  8).Potruli się , i to spora liczba osób.

Spacerując po starówce Odense widziałam najróżniejsze restauracje, z mongolską włącznie, ale duńskiej nie bardzo.
Na "julefrokost" (choć to była kolacja ;) ;D ) byliśmy z firmą w jakiejś dobrej restauracji - już nie pomnę teraz nazwy. Dania były francuskie przeważnie , choć "nawiązujące" do duńskiej tradycji.Czyli np. pierś z kaczki, ale już "po francusku" przyrządzona itd.
ale gwiazdke michelin maja, hehe ;), czy nawet 2 nie chce mi sie sprawdzac... ani ryzykowac w knajpie 8) ;D
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline 1941

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1153
  • -Otrzymane: 728
  • Wiadomości: 2969
  • Reputacja: +1/-0
    • Autor wpisu.
Odp: bez konserwantow
« Odpowiedź #39 dnia: 28 Kwi 2013, 16:18:33 »
Dunczycy, konserwatywni i dunskie jedzenia???
To dziwne bo gdy tylko przyjechalem do Danii i podrozowalem przez kraj, to pierwsze co rzucilo mi sie w oczy, to doslownie, oblezenie MC Donalds-ow, pewnie zdrowo i po dunsku.

Offline 1941

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1153
  • -Otrzymane: 728
  • Wiadomości: 2969
  • Reputacja: +1/-0
    • Autor wpisu.
Odp: bez konserwantow
« Odpowiedź #40 dnia: 28 Kwi 2013, 16:20:27 »
ale gwiazdke michelin maja, hehe ;), czy nawet 2 nie chce mi sie sprawdzac... ani ryzykowac w knajpie 8) ;D

A ja chyba gdzies wyczytalem, ze te gwiazdki im zgasly, znaczy stracili????

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: bez konserwantow
« Odpowiedź #41 dnia: 28 Kwi 2013, 16:37:50 »
A ja chyba gdzies wyczytalem, ze te gwiazdki im zgasly, znaczy stracili????
upppsss i juz nie najlepsza na swiecie ;) ;D?

Btw gordon ramsey tam bywal, czy jamie olivier, bo jeszcze prochy mi myslenie spowalniaja?
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline ayme

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 36
  • -Otrzymane: 48
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: +1/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: bez konserwantow
« Odpowiedź #42 dnia: 28 Kwi 2013, 16:38:28 »
http://www.bt.dk/udland/noma-skandalen-gaar-hele-verden-rundt

chociaz szkoda mi  szefa kuchni  bo to sympatyczny czlowiek i chwalil polskie jedzenie ,ze jest bardzo naturalne

Offline 1941

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1153
  • -Otrzymane: 728
  • Wiadomości: 2969
  • Reputacja: +1/-0
    • Autor wpisu.
Odp: bez konserwantow
« Odpowiedź #43 dnia: 28 Kwi 2013, 16:52:34 »
http://www.bt.dk/udland/noma-skandalen-gaar-hele-verden-rundt

chociaz szkoda mi  szefa kuchni  bo to sympatyczny czlowiek i chwalil polskie jedzenie ,ze jest bardzo naturalne

Taka restarant i fachowcy, a nie wiedzieli, ze aby utrzymac rezim higieny i czystosci nalezalo zatrudnic na tylach polski personel, eeee tam.

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: bez konserwantow
« Odpowiedź #44 dnia: 28 Kwi 2013, 16:58:05 »
Taka restarant i fachowcy, a nie wiedzieli, ze aby utrzymac rezim higieny i czystosci nalezalo zatrudnic na tylach polski personel, eeee tam.
wiesz, hmm, moze to niesmaczne, ale ja wiem jaki syf i masakra panuje w kuchniach i magazynach z zywnoscia  w dunskich hotelach, z wlasnych obserwacji i znajomych. i to hotelach 5-gwiazdkowych, heheheh. w kuchniach nie sprzataja rengøringsassistenter tylko ...personel kuchenny , a oni bardzo czesto maja to... gleboko w powazaniu 8), to nie ich dzialka przeciez...

 hmm, w sumie wiec mnie to nie dziwi, ze noma i ze syf...
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

poloniainfo.dk

Odp: bez konserwantow
« Odpowiedź #44 dnia: 28 Kwi 2013, 16:58:05 »

 

Zabawna tgirl szuka mężczyzny bez uprzedzeń!

Zaczęty przez JennyTSDział Hydepark

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 3216
Ostatnia wiadomość 04 Paź 2022, 19:58:27
wysłana przez JennyTS
Kupilem dom w Danii, czy moge przywiezc materialy bud. z PL bez dodatk. podatku?

Zaczęty przez philDział Podatki

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 16259
Ostatnia wiadomość 12 Paź 2013, 22:36:52
wysłana przez 1941
BEZ TEMATU

Zaczęty przez seba08Dział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 6447
Ostatnia wiadomość 21 Sty 2012, 23:41:34
wysłana przez seba08
Jak z Danii można oglądać tvnplayer ipla czy tvp bez blokady?

Zaczęty przez ochlap35Dział Hydepark

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 29450
Ostatnia wiadomość 15 Paź 2018, 19:29:59
wysłana przez Kubens
Festiwal Życia w duchu Porozumienia bez Przemocy! w Danii koło Odense!

Zaczęty przez annaprzybylakDział Hydepark

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 8996
Ostatnia wiadomość 12 Cze 2012, 21:20:02
wysłana przez aarhusN