poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Pokłosie nie dla duńczyków  (Przeczytany 48738 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline makarpoland

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 44
  • Wiadomości: 166
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pokłosie nie dla duńczyków
« Odpowiedź #30 dnia: 05 Cze 2013, 15:12:15 »
Zamiast porannej kawy, Makar z rana  ;) ;D
Drogi Makarze, co do kręcenia filmów, to zapewniam cię, że tych o heroizmie, poświęceniu i bohaterstwie Polaków nakręcono nie 90, a zapewne 98%.A byc może i 99.9 %.To, ze powstał jeden, który pokazuje pewne wydarzenie, niezbyt chlubne, to chyba normalne i "zdrowe" podejście? To tylko film.Artysta ma prawo opowiedzieć historię. Ty masz prawo go nie oglądać.
Holland nakręciła "W ciemności", który mówi o Polaku ratującym Żydów.No, ale Holland jest "be", bo nie jest "słuszna ideologicznie".
Jeśli postulujesz, by sztuka była tubą propagandową jedynie słusznej wizji i jedynie słusznej historii, to- nej, tak- to juz przerabialiśmy, socrealizm się to nazywało  ;).
Porównam sytuację do np. Rzeczpospolitej szlacheckiej. Były piękne karty, ale było i warcholstwo, prywata i nieliczenie się z dobrem ogólnym.Czy mamy mówić tylko o tych jasnych stronach? Te ciemniejsze sprawki naszego narodu zamiatac pod dywan?
Nie jest moim zamiarem rozstrzyganie, kto był najwspanialszy, a kto nie jest nam godzin butów wiązać (choć akurat z tym sie zgadzam, że "alianci" dali d...y  >:( ).Ja po prostu uważam, że jeśli mamy jakieś ciemne karty w swojej historii, to powinniśmy z nimi się rozliczać.
Ale po co, nie?
Lepiej sobie mówić, że "dziadostwem" byli "nie do końca Polacy". Uważasz, że ci chłopi z Jedwabnego byli "nie do końca Polakami" ?
Pewnie by się z toba kłócili, bo przeciez to oni byli Polakami z krwi i kości, a tylko pozbyli się tych "nie do końca Polaków".
Śmiem postawić jeszcze inna tezę- że to ci "prawdziwi Polacy"  (przynajmniej sami się za takowych uważajacy )najchętniej by donieśli na ukrywającego się sąsiada - Żyda, ciesząc się, że niemcy za nich "problem kwestii żydowskiej" rozwiązują.
A kto za "prawdziwego Polaka " ma prawo się uważać?
Przodkowie mojej rodziny przybyli do Polski z Jagiełłą. To pewnie "prawdziwą Polką" nie jestem, co?
Żenada, takie "argumenty", Makarze, żenada....

Nikt przeciez nie ma zamiaru zaprzeczać, że Polacy wykazali się największym heroizmem, ze najwięcej oddało życie , ratując innych. Nie w tym rzecz. Tylko nie udawajmy, ze nie było i szuj wśród nas.
Jedwabne to akurat głośna i tragiczna historia, trauma dla tamtych ludzi i ich potomków. Powiedzmy o tym głośno, rozliczmy się z tym, by móc iść dalej, bez "trupa w szafie".

Nie bede zbyt duzo pisal, bo duzo sobie sama dopowiadasz, wymyslasz i odbiegasz od tematu.

1. Nie pisalem nic o "W ciemnosci". Film dobrze zrobiony, ale ja nazywam takie "biedny Zyd - Oskar i hit Hollywood. Nie pamietam czy bohater byl Ukraincem czy Polakiem, ale nie byl zbyt dobrze pokazany. Potem wyszlo w sumie, ze takie to on zly do konca nie byl, ale film bardziej okazuje meczenstwo narodu wybranego niz dobro Polaka.

2. Nie pisalem nic o "prawdziwych Polakach" (mialem na mysli, ze duzo z tych niedobrych pochodzilo w duzej czesci z ziemi, ktore nie byly do konca polskie - szmalcownicy najczesciej szaleli na dalszym wschodzie, kolaboranci i wcielani/ochotnicy do armii niemieckiej najczesciej ze sciany wschodniej, Danziga itp, itd). Wymyslasz rzeczy ktorych nie napisalem.

3. kpisz sobie i piszesz jakies glupoty w stylu "makar z rana" - nie masz szacunku i stosujesz taka sama retoryke jak Michnik zdrabniajac rzeczowniki, imiona, itp. Sugerujesz tym samym, ze druga osoba jest glupeczkiem, gardzisz nia.¨

4. Odbiegasz od tematu II WS do czasow bardzo zamierzchlych, ktore mialy wg mnie mniej wspolnego z obrazem tego, co po I WS.

5. Nie bierzesz pod uwage, ze Polacy nawet za rozmowe z Zydem np w Warszawie ryzykowali smierc i wywozke calej rodziny do obozu. Nigdzie indziej tak nie bylo jak w Polsce. Obejrzyj sobie troche kina holenderskiego albo nawet dunskiego Citrona, to zobaczysz jaki obraz miala tam wojna/okupacja. Gdybym ja mial komus wydac Zyda, zachowujac przy tym swoje zycie /i mojej rodziny), to pewnie na 90% postailbym tak samo. A takich w Polsce nie bylo zbyt wielu, porownujac dobre i zle uczynki.

Mozesz sie tylko domyslec jak w takich warunkach zachowaliby sie Francuzi, Wlosi, Hiszpanie, Czesi itd.
« Ostatnia zmiana: 05 Cze 2013, 15:56:16 wysłana przez makarpoland »

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pokłosie nie dla duńczyków
« Odpowiedź #31 dnia: 05 Cze 2013, 19:10:05 »


Niestety do rządzenia naszym krajem potrzebna jest władza autorytarna , pała i trzymanie za pysk , w przeciwnym razie rozłazimy się jak kury wypuczone z zagrody.

W okresie między wojennym to akurat Marszałek trzymała za pysk,przypisuje się mu działania faszystowski które w gruncie rzeczy nie były ,żady autorytarne z oddana władza w ręce demokratycznie wybranego parlamentu.

Książka na dziś.

Marcin Zaręba- Wielka Trwoga


Marszałek nie był polakiem a służył Polsce.
To byly dzialania faszystowskie, po co sie oszukiwac? Nie zmienia to faktu , ze Marszalek byl Polakiem i to Wielkim Polakiem....

ps. blagam... nie cytuj populistow.... ::)
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline cwsm111

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 23
  • -Otrzymane: 78
  • Wiadomości: 623
  • Reputacja: +59/-5
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pokłosie nie dla duńczyków
« Odpowiedź #32 dnia: 05 Cze 2013, 19:43:53 »
ps. blagam... nie cytuj populistow.... ::)


A przepraszam kt jest tym populista którego cytuje?


Marszałek był Litwinem a może najwłaściwszym określeniem będzie -Żmudzinem.



To byly dzialania faszystowskie, po co sie oszukiwac?


Ooo widzę że i na faszyzmie tez się znamy.

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pokłosie nie dla duńczyków
« Odpowiedź #33 dnia: 05 Cze 2013, 19:50:49 »
ps. blagam... nie cytuj populistow.... ::)


A przepraszam kt jest tym populista którego cytuje?


Marszałek był Litwinem a może najwłaściwszym określeniem będzie -Żmudzinem.



To byly dzialania faszystowskie, po co sie oszukiwac?


Ooo widzę że i na faszyzmie tez się znamy.
Za to Ty czlowieku na malo czym sie znasz. Czytaj troche i to moze cos lepszego, niz obsmianych populistow....

Byl Litwinem....eeeee... poczytaj, co sam Marszalek o tym pisal  ::) ::) ::).

 Slowacki tez nie Polakiem, Mickiewicz i Kopernik rowniez, ja tez nie Polka, bo prababcia Francuzka..

Dobrze sie czujesz w tym upale... ::)?
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline cwsm111

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 23
  • -Otrzymane: 78
  • Wiadomości: 623
  • Reputacja: +59/-5
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pokłosie nie dla duńczyków
« Odpowiedź #34 dnia: 05 Cze 2013, 20:08:15 »
Ubawiłem się setnie, naprawdę , specjalistko od wszystkiego.


 Czekam dalej jakich populistów cytuje.

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pokłosie nie dla duńczyków
« Odpowiedź #35 dnia: 05 Cze 2013, 20:18:06 »
Ubawiłem się setnie, naprawdę , specjalistko od wszystkiego.


 Czekam dalej jakich populistów cytuje.
Nawzajem 8). Fachowcu od niczego.

Czekaj. To potrafisz. :D
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline cwsm111

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 23
  • -Otrzymane: 78
  • Wiadomości: 623
  • Reputacja: +59/-5
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pokłosie nie dla duńczyków
« Odpowiedź #36 dnia: 05 Cze 2013, 20:25:45 »
Kurwa normalnie rozdwojenie jaźni,zachowujesz się jak nieprzerżnięta megiera ,brak merytorycznej odpowiedzi okraszona emotikonami , standard.

Może faktycznie poczekam i doczekam  się tego że ktoś ciebie w końcu dopchnie.

Ale jest na stukanych kilka tysięcy postów i osoba postronna może odnieść fantastyczne wrażenia e ma do czynienia z wysokim klasy specjalistą , tłucz dalej.

poloniainfo.dk

Odp: Pokłosie nie dla duńczyków
« Odpowiedź #36 dnia: 05 Cze 2013, 20:25:45 »

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pokłosie nie dla duńczyków
« Odpowiedź #37 dnia: 05 Cze 2013, 20:28:33 »
Kurwa normalnie rozdwojenie jaźni,zachowujesz się jak nieprzerżnięta megiera ,brak merytorycznej odpowiedzi okraszona emotikonami , standard.

Może faktycznie poczekam i doczekam  się tego że ktoś ciebie w końcu dopchnie.

Ale jest na stukanych kilka tysięcy postów i osoba postronna może odnieść fantastyczne wrażenia e ma do czynienia z wysokim klasy specjalistą , tłucz dalej.
Noooo...wyszlo szydlo z worka...a sloma z butow :). Wystarczylo tylko kilka minut poczekac  ;)
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pokłosie nie dla duńczyków
« Odpowiedź #38 dnia: 05 Cze 2013, 22:25:36 »
Makarze, nigdzie nie zdrabniałam Twojego nicka, tytułuję Cię zawsze tak, jak sam się tu przedstwaiasz, więc to akurat zarzut wyssany z palucha. Ale za porównanie z michnikiem dziękuję, milo mi, jestem zaszczycona  ;) :D.
Co do tego, jak wyglądała "sprawa żydowska " w holandii czy Danii, to akurat wiem. Całkiem przypadkiem wpadl mi w ręce pamiętnik holenderskiej dziewczynki, Żydówki, wywiezionej do obozu. Tytuł to " My name is Rosemary ". W szoku byłam, gdy czytałam, ze tam, w tym obozie, Żydzi mieli nawet prywatne domki itd- jakkolwiek tragiczny był potem ich los, bo większość wywieziono do obozów zagłady na wschód , m.in. do Polski , to jednak nie ma porównania z losem polskich Żydów.
Nie w tym rzecz.A raczej w tym , bo o co tak naprawdę Ci chodzi?Że w Polsce Żydzi byli traktowani najgorzej? To wszyscy wiemy. A że znalazły się szuje, które dołączyły do hitlerowców- o tym ta dyskusja. Chcesz to negować?
" Polak gorszego sortu"

piotr1

  • Gość
Odp: Pokłosie nie dla duńczyków
« Odpowiedź #39 dnia: 05 Cze 2013, 23:04:55 »
Hitler nie miał takich planów z prostego powodu , polski naród został skazany na wyniszczenie ot cała filozofia.
Nie zapominajmy ze kolaboracja jednak istniał,nie w wielkie skali ale efekty były widoczne, motywów pewnie było tyle samo co kolaborantów.

Niektóre organizacje tez miały jasne ciagoty -Miecz i Płóg


Polecam książkę Jerzego Ślaskiego -Polska Walcząca, najlepiej ostatnie wydanie z 1999 roku


Wiesz co? Srasz kitem jak mało kto..polski naród na wyniszczenie..a kto by im w fabrykach pracował?a kto by pracował na Niemców w Polsce? Gestapo??wez chłopie jak juz cos czytasz to użyj mózgownicy czasem- to nie jest bolesne az tak bardzo jak ci sie wydaje...Żydzi, Cyganie itp- to sie zgodzę, ale Polacy??jakies polskie elity - to tez możliwe, ale i tak nie wszyscy...cały naród....ludzie...jak to kolejny studencik to ja sie boje wracać do polski, gdy oni skończą studia...

Offline makarpoland

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 44
  • Wiadomości: 166
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pokłosie nie dla duńczyków
« Odpowiedź #40 dnia: 06 Cze 2013, 00:36:09 »

Wiesz co? Srasz kitem jak mało kto..polski naród na wyniszczenie..a kto by im w fabrykach pracował?a kto by pracował na Niemców w Polsce? Gestapo??wez chłopie jak juz cos czytasz to użyj mózgownicy czasem- to nie jest bolesne az tak bardzo jak ci sie wydaje...Żydzi, Cyganie itp- to sie zgodzę, ale Polacy??jakies polskie elity - to tez możliwe, ale i tak nie wszyscy...cały naród....ludzie...jak to kolejny studencik to ja sie boje wracać do polski, gdy oni skończą studia...

Ano taki, ze mozna utrzymywac tylko wlasnie garstke "fabrykantow". Wyniszczenie nie rowna sie zabicie wszystkich doslownie, tylko stworzenie klasy roboli. Czy to tak ciezko zrozumiec ? Ktorys raz wyskakujesz jak Filip, a po twoich postach mozna wywnioskowac brak znajomosci tematu, wiedzy i jakis dziwny zaczepno-buraczany ton.

Ja sie boje za to, ze tacy jak ty wroca kiedys do Polski i byc moze keidys beda moim szefem  :-\

Offline cwsm111

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 23
  • -Otrzymane: 78
  • Wiadomości: 623
  • Reputacja: +59/-5
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pokłosie nie dla duńczyków
« Odpowiedź #41 dnia: 06 Cze 2013, 05:37:38 »

Wiesz co? Srasz kitem jak mało kto..polski naród na wyniszczenie..a kto by im w fabrykach pracował?a kto by pracował na Niemców w Polsce? Gestapo??wez chłopie jak juz cos czytasz to użyj mózgownicy czasem- to nie jest bolesne az tak bardzo jak ci sie wydaje...Żydzi, Cyganie itp- to sie zgodzę, ale Polacy??jakies polskie elity - to tez możliwe, ale i tak nie wszyscy...cały naród....ludzie...jak to kolejny studencik to ja sie boje wracać do polski, gdy oni skończą studia...


Ci, którzy nie znają swojej historii, są skazani na jej powtarzanie.

Offline 1941

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1153
  • -Otrzymane: 728
  • Wiadomości: 2969
  • Reputacja: +1/-0
    • Autor wpisu.
Odp: Pokłosie nie dla duńczyków
« Odpowiedź #42 dnia: 06 Cze 2013, 06:21:31 »

Ci, którzy nie znają swojej historii, są skazani na jej powtarzanie.

Ponoc aspirujecie do inteligencji Polski i kabusewania panstwem wiec chyba powtorki nam nie groza?  ;D
Natomiast ja mam w pamieci, jak ta polska "inteligencja" traktowala reszte polskiego spoleczenstwa!!!
Utrzymujac ciemnote na wysokim poziomie, aby mozna bylo nia swobodnie zarzadzac, mam w d....... taka alternatywe "patriotyczna".
W Polsce zarowno jedne jak drugie opcje wytworzyły przesyt wszelkiego rodzaju słuzb, ktore maja słuzyc kontroli spoleczenstwa i sa wykorzystywane p-ko niemu, niby to w ochronie "demokracji" (śmiechu warte).
W kazdym normalnym kraju słuzby sa dla ochrony społeczenstwa i stoja po jego stronie, a nie zarzadzajacych krajem jak to jest w Polsce.
Owszem historie trzeba znac i o niej pamietac, ale wlasnie dla budowania lepszego, nowego jutra a nie przywacania z niej wzorcow bo np. "patriotyczne" niby były.
Dziwnym trafem w Polsce władza nie jest po to aby cos robic dla ludzi, tylko po to by czerpac z niej korzysci przez zarzadzajacych i zrobic "ślizgawke" na tyłkach reszty ludzi.
To tak jakbym patrzył na łaskawe "przedsiewziecie gospodarcze" z "troska" o pracownikow dla ich "dobra" reprezentowana przez martuchne  ;D

Offline 1941

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1153
  • -Otrzymane: 728
  • Wiadomości: 2969
  • Reputacja: +1/-0
    • Autor wpisu.
Odp: Pokłosie nie dla duńczyków
« Odpowiedź #43 dnia: 06 Cze 2013, 06:30:12 »
Ano taki, ze mozna utrzymywac tylko wlasnie garstke "fabrykantow". Wyniszczenie nie rowna sie zabicie wszystkich doslownie, tylko stworzenie klasy roboli. Czy to tak ciezko zrozumiec ? Ktorys raz wyskakujesz jak Filip, a po twoich postach mozna wywnioskowac brak znajomosci tematu, wiedzy i jakis dziwny zaczepno-buraczany ton.

Ja sie boje za to, ze tacy jak ty wroca kiedys do Polski i byc moze keidys beda moim szefem  :-\

Makar nie rozumiem Twoich obaw. Idziecie po władze, juz własciwie Twoja opcja zwycieztwo ma w kieszeni i ty "pękasz"?
No kto ma byc w Polsce szefem jak nie Ty???
To chyba reszta powinna miec stracha, przed powrotem, a nie Ty!!!
No wracajac do klasy roboli! Jakie ma znaczenie kto tworzy i wykorzystuje klase roboli w Polsce, wrog zewnetrzny czy tzw. "własna inteligencja"???
Ja nie widze zadnej roznicy! Za wroga mozna sie przynajmniej obcego jezyka nauczyc i sa mniejsze zahamowania dla stawiania wobec temu oporu;D ;D ;D
W przypadku okupacji własnej, oskarza o bratobojcze walki, mordy polityczne itd. zamach na "demokracje", lepszej komedii w tragicznym wykonaniu nie trzeba.

piotr1

  • Gość
Odp: Pokłosie nie dla duńczyków
« Odpowiedź #44 dnia: 06 Cze 2013, 07:39:48 »
Ano taki, ze mozna utrzymywac tylko wlasnie garstke "fabrykantow". Wyniszczenie nie rowna sie zabicie wszystkich doslownie, tylko stworzenie klasy roboli. Czy to tak ciezko zrozumiec ? Ktorys raz wyskakujesz jak Filip, a po twoich postach mozna wywnioskowac brak znajomosci tematu, wiedzy i jakis dziwny zaczepno-buraczany ton.

Ja sie boje za to, ze tacy jak ty wroca kiedys do Polski i byc moze keidys beda moim szefem  :-\

Nawet stworzenie i zostawienie przy życiu klasy roboli moze odnowić cały naród...cos sie studenciki gubicie w swoich kiepskich teoriach....zwłaszcza ze wyniszczenie znaczy wyniszczenie- moze Sprawdz w jakimś słowniku aboco.. 8)
A co ma bycie szefem i biznes lub praca do dyskusji na forum?- nic sie nie boj 8)
Ja natomiast mam powody do obaw takie- jak tacy studenci uczą sie np medycyny i bedą mnie leczyć....- porażka...skoro tak znają historie to pewnie podobnie znają inne przedmioty... 8)

poloniainfo.dk

Odp: Pokłosie nie dla duńczyków
« Odpowiedź #44 dnia: 06 Cze 2013, 07:39:48 »

 

Formularz na a prawo pobytu dla dziecka

Zaczęty przez kahmaDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 14530
Ostatnia wiadomość 14 Lut 2008, 22:47:55
wysłana przez kahma
FORUM DLA NASTOLATKOW

Zaczęty przez JomirDział Hydepark

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 18724
Ostatnia wiadomość 07 Wrz 2009, 18:21:36
wysłana przez Jomir
PRACA DLA TATY

Zaczęty przez macu123Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 18517
Ostatnia wiadomość 04 Paź 2007, 21:27:09
wysłana przez Manior
Obowiązkowa cyfrowa skrzynka pocztowa dla prowadzących działalność

Zaczęty przez waruinyDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 6011
Ostatnia wiadomość 06 Wrz 2013, 14:01:37
wysłana przez waruiny
należne ulgi dla polaków pracujących na umowe o prace na czas nieokreslony

Zaczęty przez wbisewski33Dział Podatki

Odpowiedzi: 32
Wyświetleń: 28798
Ostatnia wiadomość 16 Mar 2008, 14:39:02
wysłana przez Klingon