poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Posty Grzegorza Odense....  (Przeczytany 36347 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline 1941

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1153
  • -Otrzymane: 728
  • Wiadomości: 2969
  • Reputacja: +1/-0
    • Autor wpisu.
Odp: Posty Grzegorza Odense....
« Odpowiedź #15 dnia: 23 Cze 2013, 00:03:11 »
Argument nr. 1
Twoje obserwacje sa zupelnie po linii z tym co wielokrotnie tutaj slyszalem - i to nie tylko od Polaków ale równiez od Dunczyków .

Nawiazalbym najpierw do geografii . Wspomnialem ze wielu Dunczyków ma mentalnosc wyspiarska - wynikajaca z tego ze duza czesc kraju lezy na wyspach . Duza czesc - ale jednak nie caly kraj - i moze stad bierze sie to ze lydzie z Jylland - tzw. jyder - sa bardzo inni od reszty Dunczyków ( bo Jylland to nie wyspa ale duzy pólwysep ) . Teren tam jest duzo ciekawszy niz w reszcie kraju - sa wzgórza i doliny , jeziora i lasy - a to daje komfort psychiczny bliskiego obcowania z pieknem natury i niewatpliwie wplywa na psychike ludzka . Jest tez polaczenie z Europa a wiec nie ma poczucia izolacji . Oraz gestosc zaludnienia jest o wiele mniejsza niz w reszcie Danii - a wiec i mniejszy stres wynikajacy z zatloczenia . Wszystko to razem moze tylko oddzialywac pozytywnie na psychike ludzi tam mieszkajacych .

Generalnie równiez Dunczycy sa zdania ze jyder sa najbardziej z Dunczyków otwarci , serdeczni , skromni , szczerzy i uczciwi . Jest nawet takie wyrazenie - en ægte jyde ( prawdziwy Jutlandczyk ) . Oni nie wywyzszaja sie , nie oszukuja , dochowuja umów i.t.d.

Na przeciwleglym koncu skali dunskiej lezy Zelandia ( Sjælland ) - która na Jutlandii nazywaja djævleø ( diabelska wyspa ) - bo w mentalnosci mieszkanców Jutlandii to do czego zdolni sa niektórzy ludzie z Sjælland po prostu sie nie miesci . Tamci potrafia i klamac i oszukiwac i.t.d. - oczywiscie nie wszyscy - ale taki jest generalny stereotyp . A københavnere ( mieszkancy Kopenhagi ) maja jeszcze dodatkowo opinie ze zadzieraja nosa i sa aroganccy - w odczuciu tych z Jutlandii ....


NAprawde jestes tak naiwna, ze wierzysz w to, ze miejsce zamieszkania przesadza Twoja osobowosc???

Jomir, przeciez tu nie o to chodzi  ;) ;D ;D ;D

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Posty Grzegorza Odense....
« Odpowiedź #16 dnia: 23 Cze 2013, 00:05:03 »
Argument 2.
Kiedy bylem we Wloszech i zatrzymywalem sie czasem przy jakims domu gdzie rodzina siedziala w ogródku - od razu mnie zapraszali . W Chorwacji wszyscy wychodza wieczorem na wszystkie place w miescie i gadaja z zupelnie nieznanymi ludzmi . A w Danii mieszkam juz 21 lat ale jeszcze mi sie nie zdarzylo zeby mnie jakis Dunczyk zaprosil do domu - z wyjatkiem imprez typu æbent hus ( otwarty dom ) - gdzie wszyscy sa ogólnie zaproszeni ( zwykle na równe rocznice urodzin ) . Ale to nie dlatego ze jestem obcokrajowcem - sasiedzi tu tez tylko mówia sobie dzien dobry nad zywoplotem - i na tym sie konczy . Kazdy tu zyje jak na swojej wyspie ....

Moze to z Panem Grzegorzem cos nie tak? Bo do mnie wpada sasiadka z bulkami, albo ide powiedziec cos sasiadce, i wsiakam u niej na 3 godziny. Moja kolezanka dzwoni do mnie o 9 rano, wstalas? No wstalam, ale jestem w pizamie; a To dobra nie ubieraj sie wpadam na sniadamie :)  Jak mieszkalam w bloku pozyczalismy sobie sol, pieprz , dzieci i tez przy okazji pozyczania wsiakalo sie tu albo tam. To, ze Pan Grzegorz czegos nie doswiadczyl, to tylko jego problem. Tu jak wszedzie ludzie sa rozni. W Polsce, mzoe bardziej otwarci, do domu zaprosza, ale pozniej za to dupsko obrobia :)
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Posty Grzegorza Odense....
« Odpowiedź #17 dnia: 23 Cze 2013, 00:08:10 »
Wynika z niego ze Polacy naleza do najinteligentniejszych narodów w Europie dzielac 2 miejsce z Niemcami i ustepujac tylko jednym punktem Holendrom . Dunczycy plasuja sie na 10-11 miejscu razem z Belgia - ale z IQ = 99 ( jako norme przyjmuje sie 100 ).

Jest to wyczuwalne w kontaktach miedzy Polakami i Dunczykami . Dunczycy generalnie czuja sie zamozniejsi i dlatego bardziej \"cywilizowani\" . Polacy uwazaja ich pod wieloma wzgledami za stojacych nizej .

Ale przeciez zawsze jest tak ze ktos jest w czyms lepszy a inny gorszy - i to nie jest powód do zadzierania nosa . Zamiast szukac powodów prawdziwych czy wyimaginowanych aby patrzec na kogos z góry lepiej doceniac te cechy które sa pozytywne .

Wiele rzeczy sklada sie na to ze mentalnosc danego narodu jest taka jaka jest . Polacy musieli przez wiele generacji wytezac cala swoja inteligencje aby po prostu przezyc - wiec tez ja i rozwineli . Dunczycy nie musieli

Tego to nawet szkoda komentowac
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Posty Grzegorza Odense....
« Odpowiedź #18 dnia: 23 Cze 2013, 00:09:26 »
Aisak, by poznac narod musisz sie w niego wtopic.
Zadne opowiesci obcokrajowcow, mentalosci narodu Ci nie odddadza.
Ty natomiast jestes outsiderem, ale probujesz oceniac, na podstawie cudzych opowiesci.

Masz jakies tam doswiadczenia, kontakty, ale to za malo.
Poznaj jezyk, zacznij rozmawiac w tym jezyku o codziennosci, Zacznij sluchac co ludzie mowia, a dopabuse pozniej oceniaj.
Stosunki miedzy ludzkie, sa tu co prawda nieco odmienne niz w Polsce, ale czy gorsze?

Tak dlugo jak nie bedziesz czescia tego spoleczenstwa, nigdy go nie zrozumiesz.
Nie zrozumiesz i nie polubisz go rowniez, dopoki nie usuniesz z siebie uprzedzen i nagromadzonej zlosci.
Hej, hej, hvad fabler du om :o? Jakiej zlosci, jakiego uprzedzenia? Przeciez ja nic tu nie napisalam, tylko wkleilam posty Grzegorza. On chyba nie byl outsiderem, co?

Co to znaczy, nie zrozumiesz? Rozumiem po swojemu, bawie sie tym, wyszukuje smiesznosci  nie tylko po dunskiej, ale i po polskiej stronie.

Taka juz mam nature, bez polknietego kija na sztywno ;) :D.

Luzik, Jomir 8) :D
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Posty Grzegorza Odense....
« Odpowiedź #19 dnia: 23 Cze 2013, 00:12:15 »
Argument nr. 1
Twoje obserwacje sa zupelnie po linii z tym co wielokrotnie tutaj slyszalem - i to nie tylko od Polaków ale równiez od Dunczyków .

Nawiazalbym najpierw do geografii . Wspomnialem ze wielu Dunczyków ma mentalnosc wyspiarska - wynikajaca z tego ze duza czesc kraju lezy na wyspach . Duza czesc - ale jednak nie caly kraj - i moze stad bierze sie to ze lydzie z Jylland - tzw. jyder - sa bardzo inni od reszty Dunczyków ( bo Jylland to nie wyspa ale duzy pólwysep ) . Teren tam jest duzo ciekawszy niz w reszcie kraju - sa wzgórza i doliny , jeziora i lasy - a to daje komfort psychiczny bliskiego obcowania z pieknem natury i niewatpliwie wplywa na psychike ludzka . Jest tez polaczenie z Europa a wiec nie ma poczucia izolacji . Oraz gestosc zaludnienia jest o wiele mniejsza niz w reszcie Danii - a wiec i mniejszy stres wynikajacy z zatloczenia . Wszystko to razem moze tylko oddzialywac pozytywnie na psychike ludzi tam mieszkajacych .

Generalnie równiez Dunczycy sa zdania ze jyder sa najbardziej z Dunczyków otwarci , serdeczni , skromni , szczerzy i uczciwi . Jest nawet takie wyrazenie - en ægte jyde ( prawdziwy Jutlandczyk ) . Oni nie wywyzszaja sie , nie oszukuja , dochowuja umów i.t.d.

Na przeciwleglym koncu skali dunskiej lezy Zelandia ( Sjælland ) - która na Jutlandii nazywaja djævleø ( diabelska wyspa ) - bo w mentalnosci mieszkanców Jutlandii to do czego zdolni sa niektórzy ludzie z Sjælland po prostu sie nie miesci . Tamci potrafia i klamac i oszukiwac i.t.d. - oczywiscie nie wszyscy - ale taki jest generalny stereotyp . A københavnere ( mieszkancy Kopenhagi ) maja jeszcze dodatkowo opinie ze zadzieraja nosa i sa aroganccy - w odczuciu tych z Jutlandii ....


NAprawde jestes tak naiwna, ze wierzysz w to, ze miejsce zamieszkania przesadza Twoja osobowosc???
Jestem taka naiwna :). Kamieniem teraz dostane ;)?
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Posty Grzegorza Odense....
« Odpowiedź #20 dnia: 23 Cze 2013, 00:12:56 »
Hej, hej, hvad fabler du om :o? Jakiej zlosci, jakiego uprzedzenia? Przeciez ja nic tu nie napisalam, tylko wkleilam posty Grzegorza. On chyba nie byl outsiderem, co?

Co to znaczy, nie zrozumiesz? Rozumiem po swojemu, bawie sie tym, wyszukuje smiesznosci  nie tylko po dunskiej, ale i po polskiej stronie.

Taka juz mam nature, bez polknietego kija na sztywno ;) :D.

Luzik, Jomir 8) :D
Skad wiesz, ze nie byl outsiderem?
Znasz go, wiesz?
Powiedz mi jak mozna czuc sie czescia danego spoleczenstwa, majac do niego tak negatywne nastawienie?
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline 1941

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1153
  • -Otrzymane: 728
  • Wiadomości: 2969
  • Reputacja: +1/-0
    • Autor wpisu.
Odp: Posty Grzegorza Odense....
« Odpowiedź #21 dnia: 23 Cze 2013, 00:13:53 »
Hej, hej, hvad fabler du om :o? Jakiej zlosci, jakiego uprzedzenia? Przeciez ja nic tu nie napisalam, tylko wkleilam posty Grzegorza. On chyba nie byl outsiderem, co?

Co to znaczy, nie zrozumiesz? Rozumiem po swojemu, bawie sie tym, wyszukuje smiesznosci  nie tylko po dunskiej, ale i po polskiej stronie.

Taka juz mam nature, bez polknietego kija na sztywno ;) :D.

Luzik, Jomir 8) :D

Jestem tego samego zdania co Jomir, nie wystaczy mieszkac na Jylland aby przypisywac sobie cechy.
Te cechy trzeba miec naturalnie w sobie i wowczas wpasowywac sie w rzeczywistosc ktora Ci najbardziej pasuje.

poloniainfo.dk

Odp: Posty Grzegorza Odense....
« Odpowiedź #21 dnia: 23 Cze 2013, 00:13:53 »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Posty Grzegorza Odense....
« Odpowiedź #22 dnia: 23 Cze 2013, 00:16:10 »
Czesto uzywasz zwrotu:
hej, hvad fabler du om ?
Czy sprawdzilas co on oznacza???

Grzecznie ujmujac: "co Ty pleciesz",  a niegrzecznie "o czym pieprzysz", jestes pewna, ze o to chcialas zapytac?

.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Posty Grzegorza Odense....
« Odpowiedź #23 dnia: 23 Cze 2013, 00:18:29 »
Czesto uzywasz zwrotu:
hej, hvad fabler du om ?
Czy sprawdzilas co on oznacza???

Grzecznie ujmujac: "co Ty pleciesz",  a niegrzecznie "o czym pieprzysz", jestes pewna, ze o to chcialas zapytac?

.
Nauczyl mnie go zpatentem, zebym sie grzeczniej wyrazala 8).

Upsss, a to takie niegrzeczne ::) ;). Zartownis z niego :D :D!
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Posty Grzegorza Odense....
« Odpowiedź #24 dnia: 23 Cze 2013, 00:19:37 »
Skad wiesz, ze nie byl outsiderem?
Znasz go, wiesz?
Powiedz mi jak mozna czuc sie czescia danego spoleczenstwa, majac do niego tak negatywne nastawienie?
Nie wiem. Dlatego pytam. Wydawalo mi sie, ze tez go nie znasz.

Nie oceniam ludzi po okladce.
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Posty Grzegorza Odense....
« Odpowiedź #25 dnia: 23 Cze 2013, 00:21:57 »
Nie znam. Ale na forum ocenia sie ludzi przez to co pisza.
Z jego wypowiedzi nie wynika w najmniejszym stopniu by czul sie czescia tego spoleczenstwa.

A jak zyc w jakims kraju "-dziesci" lat nie czujac sie jego czescia? Tylko na pozycji outsideera.

« Ostatnia zmiana: 23 Cze 2013, 00:36:02 wysłana przez Jomir »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Posty Grzegorza Odense....
« Odpowiedź #26 dnia: 23 Cze 2013, 00:26:45 »
Nie znam. Ale na forum ocenia sie ludzi przez to co pisza.
Z jego wypowiedzi nie wynika w najmniejszym stopniu by czul sie czescia tego spoleczenstwa.
Rozumiem. Wlasnie po to zacytowalam jego posty, by dac przyczynek dyskusji i umozliwic innym wyrazenie swojego stosunku do  Danii i Dunczykow.

Ale osobiscie bardzo mi sie jego posty podobaja. Wydaje mi sie poza tym (czytalam rowniez pozostale jego wiadomosci, nie tylko ten skromny wycinek tutaj ) , ze on czuje sie czescia tego spoleczenstwa, co nie wyklucza krytycznego, lecz nie negatywnego spojrzenia na otaczajaca go rzeczywistosc. Nie opluwa Dunczykow, ALE ROWNIEZ ICH NIE GLORYFIKUJE.
Tyle :)
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

myszka0807

  • Gość
Odp: Posty Grzegorza Odense....
« Odpowiedź #27 dnia: 23 Cze 2013, 00:32:10 »
Jak zwykle... prawie 1 litr mleka 0,1%  :-[. I znowu dostane "lekki" opieprz od ciacha za to 8) :D!
pij 5% Nie plac za wode .

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Posty Grzegorza Odense....
« Odpowiedź #28 dnia: 23 Cze 2013, 00:35:08 »
Nauczyl mnie go zpatentem, zebym sie grzeczniej wyrazala 8).

Upsss, a to takie niegrzeczne ::) ;). Zartownis z niego :D :D!
Proponuje zaprzyjaznic sie z "Nudansk ordbog"

Tam sie dowiesz, ze
at fable om noget znaczy : "tale planløst og usammenhængende om noget"
Tale planløst - bez skladu,
Usammenhængende - bez powiazan, "nie trzymajac sie kupy"

Synonimem jest: At fantasere - nie musze chyba tlumaczyc;
ale rowniez at vrøvle - fremkomme med meningsløs snak - wyskoczyc  mowa bez sensu;

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline zpatentem

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 165
  • -Otrzymane: 441
  • Wiadomości: 1296
  • Reputacja: +34/-9
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Posty Grzegorza Odense....
« Odpowiedź #29 dnia: 23 Cze 2013, 00:41:22 »
Czesto uzywasz zwrotu:
hej, hvad fabler du om ?
Czy sprawdzilas co on oznacza???

Grzecznie ujmujac: "co Ty pleciesz",  a niegrzecznie "o czym pieprzysz", jestes pewna, ze o to chcialas zapytac?

.

"Hvad fabler du om" mialas uzywac zamiast twoich ulubionych  :o To na pewno nie jest grzeczny zwrot; znowu nie odrobilas lekcji :) Nowy praktyczny dla Ciebie zwrot: "og hvad så?" no i co z tego?

poloniainfo.dk

Odp: Posty Grzegorza Odense....
« Odpowiedź #29 dnia: 23 Cze 2013, 00:41:22 »

 

Dentysta w Odense

Zaczęty przez zuzaDział Odense

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 9253
Ostatnia wiadomość 05 Lut 2010, 13:58:56
wysłana przez jaro-de
Instalacja anteny!!Odense

Zaczęty przez Kiki27Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 7853
Ostatnia wiadomość 05 Sie 2011, 15:52:49
wysłana przez Kiki27
poznam ogarniętych ludzi z odense

Zaczęty przez zabkomisDział Odense

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 10135
Ostatnia wiadomość 24 Wrz 2009, 13:18:11
wysłana przez bella 1000
Podróż z Odense na lotnisko do Malmoe

Zaczęty przez PitmasterDział Odense

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 7480
Ostatnia wiadomość 02 Sie 2010, 17:38:27
wysłana przez neletop
Kopenhaga - Odense

Zaczęty przez ParalitykDział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 10011
Ostatnia wiadomość 19 Lut 2007, 22:17:12
wysłana przez GoTTie