poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Problem z wypłatą  (Przeczytany 9161 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline lukas751

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Problem z wypłatą
« dnia: 31 Lip 2013, 13:38:49 »
Witam mam problem dostałem pierwsza wypłate i na payslipie pisze ze potracono mi podatek 8%+55% w rezultacie zaplacilem 63% podatku. Na tax karcie pisze ze przyznany mi zostal Frikort przynajmniej tak mi sie wydaje, wiec nabusezuiem dlaczego zaplacilem az tak duzy podatek. Z pracodawca sie juz skontaktowalem obiecal ze to naprawi i przy nastepnej wyplacie bedzie juz ok. I teraz mam pytanie czy jest jakas szansa i jak tego dokonac zeby odzyskac te 55% i jak najszybciej sie da. Zalezy mi na tych pieniadzach poniewaz sie nie przelewa :). Proszę o pomoc i rady, moze ktos sie z takim czyms spotkal.

Offline anciol7

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Problem z wypłatą
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Lip 2013, 17:41:48 »
Mam nadzieję, że w późniejszym czasie odpowie Ci ktoś bardziej kompetentny i znający się na prawie duńskim ale z tego co pamiętam jak zaczynałam prace przez Vikar i nie miałam wyrobionych wszystkich papierów typu CPR, karta podatkowa to znajomi mi właśnie wspominali coś, że będę miała z tego powodu potrącone ponad 50% podatku. Mi udało się wyrobić wszystkie papiery przed wypłata więc zapłaciłam wtedy tylko należne 36%.

Offline lukas751

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Problem z wypłatą
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Lip 2013, 19:54:03 »
Sek w tym ze nie jest to moj 1 rok w danii aczkolwiek 1 po rocznej przerwie. A karta podatkowa została mi nadana chyba jeszcze w listopadzie zeszlego roku co jest jeszcze bardziej dziwne. Dzieki za pomoc :)

Qashqai

  • Gość
Odp: Problem z wypłatą
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Lip 2013, 20:14:42 »
Najprawdopodobniej karte miales wydana na okreslony czas (praca tymczasowa) a zostałeś dłużej lub zmieniles prace, nie zgłaszając tego w Skat.

myszka0807

  • Gość
Odp: Problem z wypłatą
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Lip 2013, 20:39:00 »
Na poczatku mojego pobytu w Danii mi sie tez to przytrafilo i mojemu facetowi .jemu zrobiono korekte od razu a ja dopabuse dostslam przy rocznym rozliczeniu jedz do skata moze zalatwisz.

Offline waruiny

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 189
  • -Otrzymane: 124
  • Wiadomości: 350
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Problem z wypłatą
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Lip 2013, 20:54:31 »
Na poczatku mojego pobytu w Danii mi sie tez to przytrafilo i mojemu facetowi .jemu zrobiono korekte od razu a ja dopabuse dostslam przy rocznym rozliczeniu jedz do skata moze zalatwisz.
To nie jest jego pierwszy rok w Danii. A jaką On zrobi korektę po roku, skoro nie wiadomo, czy mu przysługuje ulga z "rubryki 53"?
Nie ma co się zastanawiać tylko najszybciej jechać do Skata i ustalić prawidłową forskudsopgørelsen.

Offline lukas751

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Problem z wypłatą
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Lip 2013, 21:11:52 »
Kolega wlasnie wrocil z pracy przyniosl payslipa i ma identyczna sytuacje czyli 63%. Z tym ze jest to jego 1 rok w danii 1 praca 1 lon. I jego karta wyglada inaczej bo jak juz wczesniej wspominalem mam Frikort chyba 47tys na rok a on ma to podzielone w tabelce na miesiace, dni itp. O ile sie nie myle Hvodekort ma napisane w tej tabelce. Czyli nie ma reguły. Widocznie tak sobie umysleli i tak nas zalatwili. Jutro jedziemy porozmawiac z paniami w skacie czyja to wina. Napisze jak poszlo

poloniainfo.dk

Odp: Problem z wypłatą
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Lip 2013, 21:11:52 »

myszka0807

  • Gość
Odp: Problem z wypłatą
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Lip 2013, 21:45:33 »
Zapewne w skacie najlepiej to zalatwicie.coraz dziwniej jest w Danii.dzis bylismy w banku Nordea i wplacalismy pieniadze na konto mojego faceta a kobieta co nas pbslugiwala zapytala sie skad mamy te pieniadze.gebe otworzylam.wiec powiedzielismy ładnie pani ze wrocilismy z wakacji i wszystkiego nie stracilismy.dziwne mi sie to wydslo zeby zwykly pracowanik taki egzamin robil .no ale...

Offline waruiny

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 189
  • -Otrzymane: 124
  • Wiadomości: 350
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Problem z wypłatą
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Lip 2013, 21:48:56 »
...coraz dziwniej jest w Danii...

Amen

Offline lukas751

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Problem z wypłatą
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Sie 2013, 15:16:58 »
A wiec bylismy w skacie. Zaczne moze od tego ze ja wogole nie mialem tax karty tzn mialem ale niewazna  tak jak kolega pisal wyzej skonaczyla sie w marcu to wyjasnia dlaczego zaplacilem taki podatek. Pani w skacie stworzyla mi tax karte i powiedziala ze musze powiadomic pracodawce ze juz jest ok i zeby mi przekalkulowal jeszcze raz wyplate i w nastepnym miesiacu dostane wyrownanie.

Druga sprawa to moj kolega ktory mial tax karte ale z niewyjasnionych przyczyn zostal mu naliczony taki podatek. Pani w skacie rozwiazala to w ten sposob ze WYSTAWILA MU NOWA TAX KARTE na okres 1 miesiaca ze specjalnymi znizkami (dostal prawie 10 tys na ten jeden miesiac) ktora worowna mu roznice nadlplaconego podatku, nastepnie po tym miesiacu zacznie obowiazywac go normalna tax karta czyli jakies 4,200 na miesiac.

Troche to zakrecone ale Pani w skacie sama nie wiedziala jak to sie stało. Mysle ze to wazna informacja dla wszystkich, ktorych to spotkalo. Nie trzeba czekac calego roku na zwrot. Przy nastepnej wyplacie napisze czy wszystko poszlo jak nalezy :)

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Problem z wypłatą
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Sie 2013, 20:26:41 »
Tak to sie stalo, ze to Wasz obowiazek dopilnowac sprawy podatkowe. Nie dostarczyliscie na Czas, wiec potraktiwano to jakby nic nie bylo. W banku pytali skad sa pieniadze by zapobiec praniu pieniedzy. W Polsce tez pytaja. To zakichany obowiazek panienki z okienka.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline remek

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Problem z wypłatą
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Sie 2013, 21:37:13 »
Zapobieganie praniu brudnych pieniędzy obowiązuje już od jakichś dwóch lat i np. w Western Union gdy przesyłasz wiecej niż chyba 6000 kr ( tak na duńskie) sprawdzają dokument tożsamości.
Wpłata "z ręki" na konto, też musi mieć uzasadnienie i wymagane jest oświadczenie o pochodzeniu wpłacanych pieniędzy, np czy nie pochodza z pracy na czarno itd.

myszka0807

  • Gość
Odp: Problem z wypłatą
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Sie 2013, 22:41:41 »
Zapobieganie praniu brudnych pieniędzy obowiązuje już od jakichś dwóch lat i np. w Western Union gdy przesyłasz wiecej niż chyba 6000 kr ( tak na duńskie) sprawdzają dokument tożsamości.
Wpłata "z ręki" na konto, też musi mieć uzasadnienie i wymagane jest oświadczenie o pochodzeniu wpłacanych pieniędzy, np czy nie pochodza z pracy na czarno itd.
no jakos wysylam bardzo duze kwoty do Polski powyzej 10 tys koron i nie mialam jeszcze takiej sytuacji .dlatego sie zdziwilam ze w banku zapytano .

Offline remek

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Problem z wypłatą
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Sie 2013, 23:20:14 »
Przesyłasz pieniądze z konta gdzie wiadomo, skąd one się tam znalazły, więc co może dziwić?

poloniainfo.dk

Odp: Problem z wypłatą
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Sie 2013, 23:20:14 »

 

mam problem zezrozumieniem angielskich slowek

Zaczęty przez piatkaDział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 8489
Ostatnia wiadomość 04 Gru 2007, 15:08:04
wysłana przez piatka
problem z ubezpieczeniem auta w Alka

Zaczęty przez marinaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 12595
Ostatnia wiadomość 05 Mar 2010, 11:07:02
wysłana przez vera
problem z wydaniem CPR (albo z pracodawcą)

Zaczęty przez Tomasz RakowskiDział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 7688
Ostatnia wiadomość 29 Lis 2010, 10:47:23
wysłana przez CHOINA
Problem z logowaniem sie do banku

Zaczęty przez patrykos93Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 11448
Ostatnia wiadomość 15 Wrz 2016, 20:03:06
wysłana przez daniaa
Problem

Zaczęty przez Łukasz22Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 6590
Ostatnia wiadomość 20 Sty 2008, 00:37:01
wysłana przez mala_z_Aarhus