poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: cholesterol  (Przeczytany 28009 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline maggie23

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 6
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja: +0/-0
cholesterol
« dnia: 07 Sie 2013, 09:57:18 »
witam, chcielibysmy z mezem zaczac stosowac "diete" zmniejszajaca ilosc cholesterolu we krwi i po prostu zaczac jesc zdrowiej. Mamy 2 malych dzieci wiec nie moze to byc zadna restrykcyjna dieta, po prostu zdrowsze jedzenie. Zamienilismy jasne pieczywo na biale, uzywam tylko oliwy z oliwek. Macie moze jakies rady, potrawy czy produkty, ktore stosujecie bedac w podobnej sytuacji jak my (podwyzszony cholesterol i trojglicerydy). Teorie znam, wiem ze trzeba jesc duzo ryb ale u nas w sklepach (mniejsza miejscowosc w Midtjylland) sa tylko pangi, dorsz i losos, do tego mrozone...  bylabym wdzieczna za wszystkie rady i pomysly ;) pozdrawiam!

Offline zpatentem

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 165
  • -Otrzymane: 441
  • Wiadomości: 1296
  • Reputacja: +34/-9
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: cholesterol
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Sie 2013, 10:18:00 »
Panga to chemiczna imitacja ryby :) Zacznij uzywac garnkow z wkladem na pare i odgrzewac, "gotowac" w ten sposob, bez uzycia jakiegokolwiek tluszczu. Razowiec smakuje duzo lepiej po rundzie albo 2 w toasterze.
Musze cie ostrzec, ze zaraz wpadnie tu gromada forumowych dietetykow z dyzurnym oficerem na czele i bedziesz zawalona info pytala o aparat tlenowy :)

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: cholesterol
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Sie 2013, 10:29:48 »
Skopiowalam to z tematu Wiosna idzie. http://www.poloniainfo.dk/forum/index.php/topic,1057036.0.html

Moze sie przyda :):


DIETA ANTYCHOLESTEROLOWA. Oraz zasady odzywiania sie w takich przypadkach.

Jest duzo informacji na ten temat. Ja skopiuje te, ktore uwazam za najbardziej jasne i proste i...pomocne :).

Skopiowane ze strony: http://mamzdrowie.pl/dieta-przy-wysokim-cholesterolu/

Cytuje:



"Dietę niskocholesterolową mogą stosować wszyscy – bez względu na wiek i wyniki badań. Choć dla tych, którzy cierpią na wysoki poziom cholesterolu jest niezbędna, inni mogą ją wprowadzić w życie w ramach profilaktyki. Zaletą tego sposobu odżywiania jest przede wszystkim fakt, że skutecznie chroni nasz organizm przed chorobami serca i układu krążenia (miażdżyca, choroba wieńcowa). Ograniczenie ilości spożywanych tłuszczów, jedzenie dużych ilości błonnika i złożonych węglowodanów pomaga utrzymać odpowiednią wagę, a jak powszechnie wiadomo - ludzie szczupli po prostu rzadziej chorują.

Zasady diety na wysoki cholesterol

Pierwszym krokiem w zmienieniu nawyków żywieniowych jest ograniczenie ilości tłuszczów i cukrów prostych na rzecz błonnika, którego masę zawierają owoce i warzywa. Przy układaniu dziennego jadłospisu powinniśmy pamiętać także o konieczności włączenia w dietę substytutów tłuszczów zwierzęcych – są nimi oliwa z oliwek oraz oleje roślinne. Wszystkie posiłki (najlepiej cztery albo pięć) powinny być spożywane w trzy lub czterogodzinnym odstępie czasu - zawsze o tej samej porze. Dlaczego? Bo regularne jedzenie sprzyja trawieniu pokarmów.

Zakazane produkty

    Nabiał - żółtka jajek, ser żółty, tłuste mleko, śmietana, majonez
    Mięso - gęś, kaczka, bekon
    Fast-foody i słodycze
    Warzywa - fasola, groch, kapusta, grzyby
    Przetwory - dżem, marmolada, miód
    Sól
    Tłuszcze zwierzęce (smalec)

Zalecane produkty

    Nabiał - kefir, maślanka, jogurt, chudy biały ser, mleko niskotłuszczowe, białko jajka
    Węglowodany - pieczywo pełnoziarniste, bezjajeczny makaron, budyń
    Mięso - baranina, chuda wołowina, cielęcina, kurczak, indyk (gotowane lub duszone), ryby (makrela, tuńczyk, dorsz)
    Tłuszcze - olej sojowy, słonecznikowy, rzepakowy, oliwa, masło roślinne
    Warzywa - ziemniaki gotowane, marchew, buraki, kalafior, dynia, szpinak, kabaczek, groszek zielony, cykoria, sałata, młoda fasola szparagowa
    Owoce - arbuz, morele, brzoskwinie, pomarańcze, jabłka, winogrona, truskawki, maliny, porzeczki
    Napoje - kawa zbożowa, herbata, soki warzywne i owocowe

WAZNE!!! :)  Praktyczne porady do diety przy wysokim cholesterolu

    jeżeli – w ramach jednorazowego odstępstwa od diety – zdecydowałeś się na spożycie produktów bogatych w tłuszcz, postaraj się nie łączyć ich z produktami zawierającymi dużo cukru.
    w miarę możliwości zwiększ spożywaną ilość tłuszczów nienasyconych – częściej sięgaj po pestki słonecznika lub dyni, a zamiast majonezu do sałatek używaj oliwy z oliwek
    do smażenia używaj oleju zamiast smalcu
    jedz więcej ryb morskich – są bogate w kwasy tłuszczowe omega – 3, które obniżają poziom cholesterolu we krwi"


Mysle, ze to fajna dieta i calkiem madre zaleceniania, nie tylko na problemy z cholesterolem, ale dla wszystkich :)
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: cholesterol
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Sie 2013, 10:33:47 »
Panga to chemiczna imitacja ryby :) Zacznij uzywac garnkow z wkladem na pare i odgrzewac, "gotowac" w ten sposob, bez uzycia jakiegokolwiek tluszczu. Razowiec smakuje duzo lepiej po rundzie albo 2 w toasterze.
Musze cie ostrzec, ze zaraz wpadnie tu gromada forumowych dietetykow z dyzurnym oficerem na czele i bedziesz zawalona info pytala o aparat tlenowy :)
Hahahha dokladnie :D :D :D.

Btw ale sie nameczylam,  zeby w bajzlu o Wiosnie.... znalezc, co trzeba ::) :D

Rugbrød polecam slonecznikowy z Aldi, jest najlepszy do tostera, wiele wyprobowalam. Tostowac 2 razy-przepyszny :).

Od pangi, tak, trzymac sie na kilometr...
« Ostatnia zmiana: 07 Sie 2013, 11:12:32 wysłana przez aisak »
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline zpatentem

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 165
  • -Otrzymane: 441
  • Wiadomości: 1296
  • Reputacja: +34/-9
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: cholesterol
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Sie 2013, 10:52:19 »
Dla mnie najlepszy to multikernebrød (jest prawie wszedzie) 2 kromki to 100g tyle ile mi potrzeba, chleb jest zawsze zamrozony zebym nie podkradal :)

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: cholesterol
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Sie 2013, 11:12:06 »
Ja tez tak mam, ze moj solsikke rugbrød traktuje jak smakolyk i... podkradam ::) :D
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline jolaniebieska

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: +0/-0
    • zajazd
Odp: cholesterol
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Gru 2013, 13:45:47 »
Ogromną ROLĘ odgrywają... STEROLE  8)

Polecam margarynę zawierającą te składniki i pieczywo tylko żytnie lub z pełnego przemiału.

poloniainfo.dk

Odp: cholesterol
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Gru 2013, 13:45:47 »

Offline faja

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 118
  • Wiadomości: 787
  • Reputacja: +5/-1
Odp: cholesterol
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Gru 2013, 17:57:00 »
Tez odgrzebalas stary watek, ale tematyka cholesterolu wciaz aktualna.
Margaryny sa szkodliwe!
Najlepiej uzywac olejow zimno tloczonych, najlepszy jest olej rzepakowy, lniany i olej z lnianki.
Uzywam tego do smarowania chleba zamiast masla, margaryn.
No niezupelnie czystych oleji, robie sosy typu pesto.
Np. peczek pietruszki, kawaleczek cebuli, zabek czosnku, kawaleczek cytryny ze skorka, wyparzonej, sol, chili, wszystko miksuje i na chlebek
 mozna dac bazylie, rukole, albo zrobic mix z bialym twarozkiem, pycha i samo zdrowie.
Po miesiacu uzywania oleju z lnianki, nie wiem czy mozna dostac w Danii, ale olej lniany jest, cholesterol spada wyraznie.

Offline jolaniebieska

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: +0/-0
    • zajazd
Odp: cholesterol
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Lut 2014, 12:21:41 »
Jeszcze dopowiem. Dałam kiedyś mojemu kotkowi mały kawałek chleba posmarowany tanią margaryną i drugi posmarowany dobrym masłem. Kot był na czczo, masło z chlebem zjadł w locie, od margaryny uciekł :)

Offline hubii

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: cholesterol
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Gru 2014, 12:18:32 »
ja proponuję awokado - najlepiej guakamola podobno bardzo obniża cholesterol!

Offline Tajga75

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: +2/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: cholesterol
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Gru 2014, 13:32:06 »
Witam wszystkich.
Polecam do obejrzenia filmy :
Pozdrawiam.

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: cholesterol
« Odpowiedź #11 dnia: 12 Gru 2014, 15:23:22 »
Panika cholesterolowa to juz historia.

Badania wykazaly ze nie choresterol jest grozny (zwlaszcza ze sa 2 a ten jeden zapobiega zakrzepom) a triglicerydy.

A kto finansuje Akademie Zdrowia ?
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline mario8

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: cholesterol
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Gru 2014, 08:09:29 »
A ja uważam, że dużo groźniejszy od cholesterolu jest stres. Stres nie pozwala na obniżenie cholesterolu nawet stosując wiele różnych diet.

Offline solka

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: cholesterol
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Gru 2014, 08:55:29 »
zgadzam się w zupełności z mario8 stres niszczy wszystko i żadna dieta nie pomorze póki się człowiek nie odstresuje.

Offline roman_piroman

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
    • Jenzen
Odp: cholesterol
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Sty 2016, 11:17:54 »
A ja dodam co działa u mnie w zmniejszeniu cholesterolu w diecie. I nie chodzi o takie restrykcyjne wymyślne diety, ale kilka prostych zasad, które łatwo się przestrzega a dają efekt.
- mniej / lub wyeliminować z diety w ogóle majonez (można zastąpić jakimś light albo najlepiej jogurtem naturalnym)
- ograniczyć / wyeliminować z diety ser żółty
- jeść mniej rzeczy smażonych na tłuszczu

Tylko tyle i aż tyle :) mam nadzieję, że pomogłem.

poloniainfo.dk

Odp: cholesterol
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Sty 2016, 11:17:54 »