poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Mieszkańcy Europy wschodniej maja się dobrze w Danii.  (Przeczytany 17871 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Mieszkańcy Europy wschodniej maja się dobrze w Danii.
« Odpowiedź #15 dnia: 12 Sie 2013, 12:19:24 »
Ja wiem czy tendencyjny? Sama odbywałam praktyki u rolnika w tym systemie po pierwszym kursie.. i trafiłam na sympatyczną rodzinę .. praca byla ciężka - bo i czego wymagać od pracy na roli, ale ogólne zadowolenie było - i mogę się podpisac pod tym artykułem obiema rękami -  że bywa i tak, że można być zadowolonym.
Oczywiscie.
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline 1941

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1153
  • -Otrzymane: 728
  • Wiadomości: 2969
  • Reputacja: +1/-0
    • Autor wpisu.
Odp: Mieszkańcy Europy wschodniej maja się dobrze w Danii.
« Odpowiedź #16 dnia: 12 Sie 2013, 12:44:33 »
Bohaterem tegoż artykułu jest osoba "Pani, ktora jest na o niebo lepszym statusie" bo sobie go wypracowała. Karolina Sikała jest 30-letnią mlodą osobą, która do tego że jest nauczycielem w dwóch koledżach  (zajęcia w języku angielskim) doszła ciężką pracą - zdobywając wykształcenie w m.in. w Danii. Sama była też uczennicą jednej z wymienianych szkół. I praktyki w gumiakach ma za sobą!

Elementem edukacji w tych szkołach jest zrobienie kursu zawodowego, startuje się od wykwalifikowanego rolnika ekologicznego kończy na tzw. zarządcy gospodarstwa. Edukacja trwa 3,5 roku w co wliczony jest okres praktyk w duńskich gospodarstwach rolnych. Prkatyki są płatne, kontrakty, wynagrodzenie oraz warunki pracy i mieszkalne są monitorowane przez szkołę. Pensja..startuje się od około 11 tys. DK - a kończy coś koło 18 tys. DK - jak na stażystę czy prkatykanta uważam, że nie jest tragicznie.

Co to ma do ogólu osób pracujących w Danii?!?
Żeby pokazać, że jak się chce to można, i że Polak to nie tylko robol pracujący na czarno.
Artykuł ukazał się w duńskiej prasie, co dla mnie jest bardzo optymistycznym akcentem, który ukazuje Polaków w innym świetle niż zwykle - nie jako złodziei, naciągaczy SKATU czy socjalu z Kommune.

Może trochę zajeżdżać propagandą - owszem w przypadku gdyby był to artykuł po Polsku i kabusewany do Polaków - ale tak nie jest.

Więc zamiast fali krytyki - tak charakterystycznej dla Polaków - ucieszylibyśmy się, że komuś się udało, że może się udać następnym, i że w końcu możemy być postrzegani Tu inaczej!

P.S. Skończmy z tymi pretensjami do wszystkich dookoła za to, że jest nam ciężko. Zaskakujące jest że wciąż pojawiają się pretensje o niskie zarobki w przypadkach gdy ludzie nie znają języka - jakiegokolwiek, rzucają wszystko wyjeżdżają za granicę i oczekują, że im z nieba będzie spadać.
Są różne historie i różne przypadki - ale jestem za tym żeby przestać mieć pretensje o własne wygodnictwo czy lenistwo.

Gdybys uwaznie czytala, to z cala pewnoscia tresc Twego wpisu bylaby nieco inna.
Wlasnie napisalem, ze ludziom tu sie udaje ciezka praca i dazeniem cierpliwym i nauka jezyka do celu, czego dowodem jest sporo osob nawet na tym forum. Jednak nie jest to ogół.
Ponadto mieszasz swiaty ludzi wkraczajacych w zycie, a tych ktorzy maja doswiadzcenia zawodowe i jedyna bariera jest jezyk, czego nie wszyscy sie podejmuja bo po co jesli w pobycie chodzi tylko o zarobienie kasy. Zreszta aisak (przyznaje z bólem) trafnie to ujela i opisala.
Artykul chyba obliczony jest tylko na zachete do korzystania z uczelni dunskich i roztaczanie swietlanej perspektywy przed potencjalnymi uczniami. Zwykly marketing, przyklad Pani jest taki, ze oto popatrzcie do czego dojsc mozecie.
Rozumiem Twoj sentymet bo sama jestes absolwentem, ale litosci bierz pod uwage swoj mlodzienczy wiek i polecaj wlasnej kategorii wiekowej, owszem zaznaczylas to 19-to latowie. Do pracy natomiast przyjezdzaja ludzie po studiach, 30-to latkowie wiec ?????
Oczywiscie, ze w pewien sposob promuje sie, osiagniecia Polakow tylko przed ta Pania bylo juz wielu lekarzy, dyplomowanych pielegniarek z wyksztalceniem wyzszym, wyksztalconych tlumaczy, specjalistow komputerowych, inzynabusew budowlanych itd. wiec przykladem tej Pani ameryki nikt nie odkryl. Za duza pompa i naciagane intencje.
Zakonczenie Twego wpisu juz znacznie bardziej mi sie podobalo i za to Ci b. dziekuje  ;) :-*

Offline Tequila

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Mieszkańcy Europy wschodniej maja się dobrze w Danii.
« Odpowiedź #17 dnia: 12 Sie 2013, 15:34:33 »
Ja tez mam 30 lat a kurs ukonczylam - w tym roku - w celu uzupelnienia wiedzy teoretycznej po studiach w Polsce ..oraz po to zeby nie siedziec bezczynnie na dupsku w domu i jakos zarobic i pokrecic sie po dunskim swiatku pracowniczym.. i zeby nie odbiegac za daleko od wyksztalcenia zdobytego wczesniej oraz, oczywiscie bez urazy, nie skonczyc w fabryce lub sprzatajac - ale tu absolutnie zadna praca nie hanbi, to po prostu moje zalozenie bylo odnosnie wyjazdu.
Setyment do szkoly ...raczej nie mam ale to nie o to chodzi..

Dla mnie osobiscie jest to pierwszy artykul od 3 lat mojego pobytu w Danii,  ktory jakos pozytywnie odnosi sie do Polakow. Sama zglosilam go do redakcji bo uznalam ze warto pokazac, ze mozna tez o Nas pisac pozytywnie.
I to bylo jedyne zamierzenie...
Ale zamiast radosci i usmiechow zaskoczyla mnie fala dopatrywania sie drugiego dna.. propagandy, tendencyjnosci..
Szkoda szkoda..
Ale i tak wazne ze temat wywolal poruszenie :-)

I oczywiscie wielu bylo.. wielu jest i mam nadzieje ze bedzie jeszcze wiecej tych, ktorym sie udalo. Gratulacje. I osobiscie, kazda wzmianka o tych sukcesach w dunskiej prasie, bedzie wywolywala u mnie usmiech i jakies male poczucie dumy.

I zyczylabym sobie jak najwiecej artykulow w podobnej pozytywnej tonacji.. a innym zycze sukcesow wlasnych i radosci z dokonan innych ;-)

Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 12 Sie 2013, 15:59:50 wysłana przez Tequila »

Offline waruiny

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 189
  • -Otrzymane: 124
  • Wiadomości: 350
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Mieszkańcy Europy wschodniej maja się dobrze w Danii.
« Odpowiedź #18 dnia: 12 Sie 2013, 15:41:48 »
Ale i tak wazne ze temat wywolal poruszenie :-)
A tam zaraz poruszenie, to tylko 394 wejścia. Kłótnia na forum miała, w porównywalnym czasie, 1000 wejść. Hahaha

Offline Tequila

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Mieszkańcy Europy wschodniej maja się dobrze w Danii.
« Odpowiedź #19 dnia: 12 Sie 2013, 16:02:57 »
Okey..  :) niech bedzie odzew zamiast poruszenia

Offline Idris

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 45
  • -Otrzymane: 188
  • Wiadomości: 447
  • Reputacja: +5/-0
Odp: Mieszkańcy Europy wschodniej maja się dobrze w Danii.
« Odpowiedź #20 dnia: 12 Sie 2013, 22:22:55 »
Dobrze, przeczytalam w oryginale i mam pytanie, czy tylko ja mam wrazenie, ze tlumaczenie tego artykulu odbywalo sie przy lwiej pomocy tlumacza google?
I zgodze sie z tymi, ktorzy twierdza, ze artykul jest tendencyjny. Napisany z mysla o dunnskich czytelnikach i majacy za zadanie powiedziec. Popatrzcie oni tak sie skarza na zle warunki pracy w rolnictwie, ale to nie prawda, przeciez sa i ludzie zadowoleni, trzeba tylko chciec.

poloniainfo.dk

Odp: Mieszkańcy Europy wschodniej maja się dobrze w Danii.
« Odpowiedź #20 dnia: 12 Sie 2013, 22:22:55 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 252818
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
uczelnie w Danii?

Zaczęty przez Mateusz199Dział Edukacja

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 618
Ostatnia wiadomość 18 Kwi 2024, 10:49:09
wysłana przez Mateusz199
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 27678
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 33914
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 31134
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand