poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Jak powinno wyglądać wypowiedzenie z pracy przez pracodawce ?  (Przeczytany 16360 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Juztynka

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 8
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: +0/-1
Witam serdecznie;)
Chciałbym przedstawić swoją sytuacje.
Pracuje w firmie od 02.01.2013 na kontrakcie bezterminowym oraz ten kontrakt jest ze związkami 3F. Przez cały ten okres nigdy nie brałem chorobowego, zgadzałem się na nadgodziny po 20 godz, oraz słyszałem zarzuty i wyzwiska pod adresem swoim jak i osób pracujacych  razem ze mną. Po kilku miesiącach szef zaczął kręcić z nadgodzinami i dodadtokwe soboty zamiast dodawać do listy z nadgodzinami zaczął zapisywac we własnym notesiku. Miałem tego dość i zacząłem się stawiać i wypytywać o co chodzi i dlaczego tak robi wiec oznajmił mi że tak uzgodnili pracownicy razem z szefem zmiany co defakto nigdy nie miało miejsca. Mam dowody na zaistniała rozmowe i sytuacje. Dodatkowo nasza zmiana zawsze była zmuszana i jest zmuszana do nadgodzin bez żadnego zapytania o wole i możliwość powrotu do domu. Kiedy większość osób zaczęło odmawiać pozostania miałem 3 dniową chorobę podczas której dostałem wypowiedzenie z pracy na okres 7 dni. W kontrakcie nie ma mowy na temat wypowiedzenia a uzasadnieniem jest niespełnianie oczekiwań jako pracownik magazynu. Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić czy to jest legalne ?? Opłacam a kasse i związki ale mam dośc wykorzystywania i chce walczyć o to co mi się należy. Posiadam dowody na przekręty z nagodzinami oraz na mobbing ? z gory dziekuje za pomoc gdzie się zwrócic

myszka0807

  • Gość
Odp: Jak powinno wyglądać wypowiedzenie z pracy przez pracodawce ?
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Paź 2013, 01:21:21 »
No do zwiazkow

Offline MAXFIT

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 15
  • -Otrzymane: 16
  • Wiadomości: 277
  • Reputacja: +2/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jak powinno wyglądać wypowiedzenie z pracy przez pracodawce ?
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Paź 2013, 08:16:50 »
Witam!

Jezeli opłacasz a-kasse i związki to związki pomogą tym bardziej ze jak piszesz  masz "dowody".
Tu nikt nie moze zmuszac cię do robienia nadgodzin,.jezeli nie wiążesz nadziei w tej firmie bez obaw udaj się do zwiazków coraz częsciej się słyszy tu na forum od znajomych i na własnym przykładzie o takich dosc przykrych sytuacjach,gdzie sie godzimy na takie traktowanie i wykorzystywanie bo ciężko z pracą.Głowa do góry walcz o swoje POWODZENIA

Offline Juztynka

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 8
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: +0/-1
Odp: Jak powinno wyglądać wypowiedzenie z pracy przez pracodawce ?
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Paź 2013, 11:31:32 »
A czy najpierw nie powinienem dostać reprymendy słownej, nastepnie pisemnej a dopabuse na końcu wypowidź od pracodawcy ? Tak samo sytuacja gdy jestem chory czy pacodawca w tym czasie może mnie zwolnić ?
Pozdrawiam

myszka0807

  • Gość
Odp: Jak powinno wyglądać wypowiedzenie z pracy przez pracodawce ?
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Paź 2013, 11:48:53 »
Pracodawca zawsze moze cie zwolnic .idz do zwiazkow -pomoga.

Offline Juztynka

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 8
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: +0/-1
Odp: Jak powinno wyglądać wypowiedzenie z pracy przez pracodawce ?
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Paź 2013, 12:10:18 »
ok dziękuje bardzo!!!!

Offline 1941

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1153
  • -Otrzymane: 728
  • Wiadomości: 2969
  • Reputacja: +1/-0
    • Autor wpisu.
Odp: Jak powinno wyglądać wypowiedzenie z pracy przez pracodawce ?
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Paź 2013, 12:18:20 »
A czy najpierw nie powinienem dostać reprymendy słownej, nastepnie pisemnej a dopabuse na końcu wypowidź od pracodawcy ? Tak samo sytuacja gdy jestem chory czy pacodawca w tym czasie może mnie zwolnić ?
Pozdrawiam

Drogi forumowiczu pracodawca moze Cie zwolnic w kazdej chwili bez szczegolnego pird....... sie w jakies zabawy z Toba, tym bardziej, ze nie spelniasz wg. niego wymagan jako pracownik magazynu - tyle!
To nie Ty kawalifikujesz przydatnosc pracownika a pracodawca, to tak dla porzadku rzeczy.
W kontrakcie nie musi byc niczego o wypowiedzeniu okresla to uklad zbiorowy ze zwiazkami i charakter zawartej umowy o prace a dokladniej jak ona sie nazywa.
Pracodawca wypowiedzial Ci umowe z terminem jej wypowiedzenia nie sadze, zeby bylo cos nie tak z tym wypowiedzeniem.
Jesli jestes na zwolnieniu to w zaleznosci od tego kto wyplaca sygedagpenge otrzymasz swoja kase do wyzdrowienia, nastepnie droga jak to bezrobotny, oczywiscie nawet bedac na zwolnieniu powziawszy wiadomosc nawet w formie ustnego zwolnienia Cie bezzwlocznie powinienes zarejestrowac sie w Jobcenter i swojej a kasse (zreszta jaka masz a kasse podasz i tak w Jobcenter).
Ja zostalem zwolniony z pracy w pierwszy dzien swego zwolnienia lekarskiego w formie ustnej przez telefon. Dopabuse korespondencja email przyniosla skutek opsigelse-wypowiedzenia mi pracy w formie papabusewej. Ale i tak w ten sam dzien bylem juz w Jobcenter i zameldowalem sie jako bezrobotny pozniej donoszac tylko wyniki korespondencji z pracodawca. Wszystko zalezy od tego jaka miales umowe, jaka to jest branza i jaki uklad zborowy ma pracodawca ze zwiazkami.
Pracodawca moj np. nawet nie pofatygowal sie wystapic do lekarza o zwonienie lekarskie, zrozumiale bo musi za to zaplacic, zatem woli wyplacic jakies grosze sygedagpenge lub i nawet nie a niech sobie to przejmuje Kommune ktore w razie choroby i dokumentacji od lekarza spokojnie wyplaca nalezne pieniadze na zwolnieniu lekarskim. Dlatego nikt sie za bardzo nie przejmuje zwolnieniem na zwolnieniu lekarskim.

Co do "przekretow", jezeli pracodawca ma faktycznie jakas umowe miedzy pracownikami a soba co do sposobu kumulacji nadgodzin i ich wyplaty (moze udzielic dnia wolnego np. nie musisz przychodzic do pracy na wypowiedzeniu o ile masz tyle tych nadgodzin) a Ty o tym nie wiesz na 100% zglaszajac jakies oskarzenia o przekrety, sam sie narazasz na odpowiedzialnosc za niesluszne pomawianie, w najlepszym przypadku zwiazki nic nie zrobia w sprawie to tyle.

Zycze duzo zdrowia i walcz o swoje, jak sam jestes ok, a z tego co pisze pracodawca, bedzie to zemsta za obraze Twego poczucia przydatnosci do pracy. Wez to pod uwage!

Natomiast z tego co piszesz, to nawywijales w robocie i zwiales na zwolnienie lekarskie myslac, ze pracodawca uprzejmie bedzie czekal az wyzdrowiejesz hehehe. Niestety nic z tego.

Innych problemow poza zwolnieniem Cie z pracy nie masz, bo nie piszesz, ze pracodawca czegos Ci nie wyplacil np. itd.
Zycze zdrowia

poloniainfo.dk

Odp: Jak powinno wyglądać wypowiedzenie z pracy przez pracodawce ?
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Paź 2013, 12:18:20 »

Offline Juztynka

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 8
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: +0/-1
Odp: Jak powinno wyglądać wypowiedzenie z pracy przez pracodawce ?
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Paź 2013, 12:38:32 »
Właśnie nic nie ponawijałem w pracy. Nidgy nie zachorowałem a teraz zachorowałem na 3 dni podczas których dostałem wypowiedzenie drogą listowną. Jedynym argumentem może być to że sie nie zgadzałem na poniżanie i na nadgodziny ale to już nie jest moja wina tylko moje prawo. Ale i tak dziękuje za wyczerpującą wypowiedź. W takim razie nie zostaje mi nic innego jak w poniedziałek udać się do związków i do a kassy i do job center. A jeżeli mam okres wypowiedzenia 7 dni. To do czasu tego musze przychodzić do pracy czy nie ? I ak tu wyglada sytuacja z nadgodzinami? jeżeli nazbierałem liczmy 150 nadgodzin to doliczą mi one do ostatniej wypłaty ? oraz składka na świąteczne zostanie mi teraz wypłacona czy pózniej ? Pozdrawiam!!!


Offline 1941

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1153
  • -Otrzymane: 728
  • Wiadomości: 2969
  • Reputacja: +1/-0
    • Autor wpisu.
Odp: Jak powinno wyglądać wypowiedzenie z pracy przez pracodawce ?
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Paź 2013, 12:53:31 »
Właśnie nic nie ponawijałem w pracy. Nidgy nie zachorowałem a teraz zachorowałem na 3 dni podczas których dostałem wypowiedzenie drogą listowną. Jedynym argumentem może być to że sie nie zgadzałem na poniżanie i na nadgodziny ale to już nie jest moja wina tylko moje prawo. Ale i tak dziękuje za wyczerpującą wypowiedź. W takim razie nie zostaje mi nic innego jak w poniedziałek udać się do związków i do a kassy i do job center. A jeżeli mam okres wypowiedzenia 7 dni. To do czasu tego musze przychodzić do pracy czy nie ? I ak tu wyglada sytuacja z nadgodzinami? jeżeli nazbierałem liczmy 150 nadgodzin to doliczą mi one do ostatniej wypłaty ? oraz składka na świąteczne zostanie mi teraz wypłacona czy pózniej ? Pozdrawiam!!!

Czy musisz przychodzic do pracy???? Nooo przeciez piszesz, ze jestes zdrowy, wiec albo chorujesz dalej do konca wypowiedzenia albo mowisz pracodawcy/umawiasz sie z nim, ze albo przychodzisz do pracy albo wez wolne z tych nadgodzin.
Rozliczenie sie z Toba pracodawcy powinno nastapic wraz z ostatnia wyplata w jej normalnym terminie, chyba, ze wyplata jakichs finansowych skladnikow jest obwarowana innymi umowami/terminami, np. swiateczne odkladane na fritsvalgskonto wyplacane jest w okresie tylko swiatecznym, to musisz pytac pracodawcy a raczej w ksiegowosci.
W a kasse to meldujesz sie jak masz uprawnienia do otrzymania swiadczenia z a kasse, wiec okres skladkowy i ilosc przepracowanych godzin wchodzacych do zaliczenia jako staz pracy do a kasse.
Jezeli masz wyszczegolnione nadgodziny na jakims dokumencie, powinienes zajsc do ksiegowosci i porozmawiac na ten temat, podjecie dzialan w tym zakresie w przypadku braku wyplaty mozesz podjac po rozliczeniu Cie ostatecznym przez firme.
Skoro nawaliles tyle nadgodzin, liczyles na gruba kase, wiec nie wciskaj komus, ze pracodawca zmuszal, problem polega na tym, ze nie przewidziales, ze to nie tylko sa pieniadze ale rowniez wolny dzien.  ;)
Co do mobbingu musisz miec silne dowody, tak jak na ponizanie i z jakiego powodu to sie odbywalo.

Offline Juztynka

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 8
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: +0/-1
Odp: Jak powinno wyglądać wypowiedzenie z pracy przez pracodawce ?
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Paź 2013, 14:59:26 »
W tej fiemie tyle nadgodzin jest normą;) niektórzy maja po 400. A meldunek w a kassie jest telefoniczny czy ide do nich z wypowiedzeniem ?

Offline 1941

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1153
  • -Otrzymane: 728
  • Wiadomości: 2969
  • Reputacja: +1/-0
    • Autor wpisu.
Odp: Jak powinno wyglądać wypowiedzenie z pracy przez pracodawce ?
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Paź 2013, 15:23:23 »
W tej fiemie tyle nadgodzin jest normą;) niektórzy maja po 400. A meldunek w a kassie jest telefoniczny czy ide do nich z wypowiedzeniem ?

No 1- Jobcenter zalezy od Twego doswiadczenia, jak masz strone na Jobnet meldujesz sie on line jako osoba bezrobotna z a kasse, reszte podejma dzialania Ci z Jobcenter.

W swojej a kasse na ich stronie pewnie rowniez mozesz zglosic sie jako bezrobotny dalszy ciag postepowania podejmie a kasse, wysylajac do Ciebie korespondencje, bedziesz tez musial sie do nich pofatygowac z papierami, aby obliczyli Ci twoje godziny i uprawnienie do dagpenge. Wiec telefonicznie wizyte mozesz pewnie i umowic.

Offline Juztynka

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 8
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: +0/-1
Odp: Jak powinno wyglądać wypowiedzenie z pracy przez pracodawce ?
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Paź 2013, 15:40:17 »
A ktoś mi opowiadał że najpierw wysyłają na kurs duńskiego a dopabuse pozniej szukają zawodu adekwatnego do wykształcenia i doświadczenia ;)

Offline 1941

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1153
  • -Otrzymane: 728
  • Wiadomości: 2969
  • Reputacja: +1/-0
    • Autor wpisu.
Odp: Jak powinno wyglądać wypowiedzenie z pracy przez pracodawce ?
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Paź 2013, 15:49:47 »
A ktoś mi opowiadał że najpierw wysyłają na kurs duńskiego a dopabuse pozniej szukają zawodu adekwatnego do wykształcenia i doświadczenia ;)

Wez Ty mnie nie oslabiaj, co????   ::)
Proces co dla Ciebie bedzie najlepsze, w najszybszym powrocie na rynek pracy, ocenia urzednicy jacy beda sie Toba zajmowac, przy czym wysluchaja Ciebie jaki to Ty masz pomysla na siebie, plany, co chcesz robic jakie masz hobby, w czym sie dobrze czujesz itd. itp. etc.
Ponadto w zaleznosci po jaka cholere Ty tu przyjechales???
Ta deklaracja z Twojej strony znacznie ulatwi Jobcenter w podjeciu decyzji wobec Ciebie, dosc duza role odgrywa tez jakie masz wyksztalcenie z PL, dlugosc pobytu w DK i szereg innych czynnikow po to nawet, w jakim humorze bedzie urzednik w Jobcenter i czy chemia zagra miedzy Wami oraz jaka osoba jestes Ty.
Ponadto szereg innych czynnikow i okolicznosci ktorych nawet wrozka nie jest w stanie przewidziec.
Nooo to chyba tyle.  8)

Aaaaa dodam forumowiczu, ze w skrajnych przypadkach urzednik w Jobcenter dzwoni do Twego bylego pracodawcy po opinie o Tobie, zwlaszcza jak niejasne sa okolicznosci Twego wypowiedzenia umowy o prace.
Dziwnym tez jest, ze pociag do nauki jezyka wystapil u Ciebie jak zostales bez roboty??????
Masz jakies logiczne i wiarygodne wytlumaczenie dlaczego nie podjales nauki jezyka majac zatrudnienie??? Bo Twoje zainteresowanie nauka jezyka to raczej jak przetrwac, jak najdluzej na bezrobociu a nie powrocic na rynek pracy, nauka jezyka jest wowczas gdy pomoze Tobie w znalezieniu szybszym pracy i Ty rokujesz nadzieje na dlugi pobyt w DK. a nie bo cos trzeba z Toba zrobic tylko dlatego bo masz a kasse. Od tego aby cos z Toba zrobic to sa roznego rodzaju praktyki, gdzie pracujesz w normalnym wymiarze godzin pracy, za to, co wyplaci Ci A-kasse. Pamietaj, ze w tym okresie Ty rowniez masz byc osoba aktywnie poszukujaca pracy, a nie otrzymywaczem zasilku, zreszta zrobisz i tak co zechcesz i jakie masz tam swoje plany.
« Ostatnia zmiana: 19 Paź 2013, 16:27:48 wysłana przez 1941 »

Offline Holger

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 34
  • -Otrzymane: 35
  • Wiadomości: 198
  • Reputacja: +7/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jak powinno wyglądać wypowiedzenie z pracy przez pracodawce ?
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Paź 2013, 15:50:01 »
Twoje nadgodziny wyrobione w pracy, pomniejsza wypłatę dagpenge z A-kasse.
Nasz naród jak lawa, Z wie­rzchu zim­na i twar­da, sucha i plugawa; Lecz wewnętrzne­go og­nia sto lat nie wyziębi, Plwaj­my na tę sko­rupę i zstąpmy do głębi.
                                                Adam Mickiewicz

Offline 1941

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1153
  • -Otrzymane: 728
  • Wiadomości: 2969
  • Reputacja: +1/-0
    • Autor wpisu.
Odp: Jak powinno wyglądać wypowiedzenie z pracy przez pracodawce ?
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Paź 2013, 16:05:11 »
Twoje nadgodziny wyrobione w pracy, pomniejsza wypłatę dagpenge z A-kasse.


Hehehe ale dla mnie to dziwaczne, zeby doprowadzic do zwolnienia z roboty tylko dlatego, zeby wyplacili nadgodziny hehehe  ::) ::) ::) ;D

poloniainfo.dk

Odp: Jak powinno wyglądać wypowiedzenie z pracy przez pracodawce ?
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Paź 2013, 16:05:11 »

 

PRZENIESIONY: sukamy pracy

Zaczęty przez JomirDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 8773
Ostatnia wiadomość 12 Sie 2014, 11:46:59
wysłana przez Jomir
zwolnienie z pracy - czy musi podać powód

Zaczęty przez zosiaxDział Pomoc!

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 16686
Ostatnia wiadomość 17 Lip 2008, 16:33:25
wysłana przez zosiax
polskie agencje pracy

Zaczęty przez 6palcyDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 12515
Ostatnia wiadomość 16 Lut 2012, 21:37:25
wysłana przez 6palcy
Agencje pracy

Zaczęty przez benek19892Dział Esbjerg, Haderslev, Kolding ...

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 27049
Ostatnia wiadomość 20 Kwi 2011, 07:33:41
wysłana przez dania_d
DOJAZDY DO PRACY

Zaczęty przez AmboDział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 11983
Ostatnia wiadomość 23 Mar 2015, 08:47:06
wysłana przez Jomir