poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Samochód w Danii  (Przeczytany 7711 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

lukasdrugi

  • Gość
Samochód w Danii
« dnia: 31 Paź 2013, 16:34:34 »
Hej,

przyszedł czas na zajęcie się samochodem. Do Danii wjechałem 28.10.13, ophold jest, na cpr czekam.

Mam kilka pytań związanych z rejestracją / sprowadzeniem samochodu.

1. Czy istnieje coś takiego jak tymczasowe pozwolenie na posiadanie pojazdu w DK, bez konieczności przerejestrowywania - potrzebuję zarobić najpierw na przerejestrowanie pojazdu.

2. Czy istneije jakaś strona, na której wyliczę przybliżoną wartość podatku jaki muszę zapłacić?
3. Jak wygląda sprawa przeglądu pojazdu - jak dokładnie pojazd jest sprawdzany technicznie? Podobnie jak w Polsce?
4. Gdzie robić przegląd i ile to może kosztować?
5. Gdzie się skłąda wszystkie dokumenty przy przerejestrowywaniu auta w Kopenhadze?
6. Czy po przerejestrowaniu musze wypowiedzieć ubezpieczenie auta w PL i ubezpieczyć je w Danii? I ponownie, jakie to są koszta? Gdzie to mogę wyliczyć?
7. Gdzie ubezpieczyć auto (OC i AC), żeby było tanio?

Z góry dziekuję za pomoc.

Pozdrawiam,
Lukasz
 

Krakers

  • Gość
Odp: Samochód w Danii
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Paź 2013, 16:52:26 »
1.Pozwolenie na jazdę otrzymasz jeśli masz czasowy kontrakt, do 6 m-cy. A tak to w ciągu 14 dni powinieneś przerejestrować - przepisowo, jeśli przeprowadzasz się do Danii.
Jak działają? - tak, że najpierw zrobią "Tobie" - autku kiedyś zdjęcie i jak Cię drugi raz złapią to wtedy mają podstawę do ukarania, zatrzymują autko, dostajesz karę i są problemy.
Inny przykład - wywiad środowiskowy, jak sąsiedzi żeznają, że wiedzieli Cię jak jeździsz tym autkiem od dłuższego czasu - no to nic nie zdziałasz - zresztą ... ja nie popieram kłamstwa, wówczas trzeba się przyznać i ponieść konsekwencje.
Oczywiście te przepisy są idiotyczne, ale to inna sprawa.

2. Wyliczysz tutaj:
https://motorregister.skat.dk/dmr-front/appmanager/skat/dmr?_nfpb=true&_nfpb=true&_pageLabel=beregn_registreringsafgift&_nfls=false
Najważniejsza jednak jest wycena rynkowa Twojego auta, porównaj na www.bilbasen.dk - jeśli auto jest w ok. 10-letnie to możesz przyjąć, że podatku zapłacisz 50% - od średniej ceny auta.

3. Przegląd techniczny - tutaj się przykładają, swego czasu moje autko nie przeszło przeglądu bo ... pas pasażera nie chwytał / blokował podczas gwałtownego hamowania.
Jednak ok. 2 lat temu weszły nowe przepisy unijne i Dania powinna respektować polski przegląd, pisałem skargę do Komisji Europejskiej na Danię w tej sprawie, ale otrzymałem odpowiedź, że zostali poinformowani przez stronę duńską iż Dania respektuje zagraniczne przeglądy (w co mi się wierzyć nie chce), daj znać jak jest. Jak jest inaczej to ... fajnie by było, żebyś złożył skargę do KE.

4. Nie rób w Applus - tam właśnie sprawdzali ten mój pas.

6. Tak, po przerejestrowaniu duńskie ubezpieczenie. Do ubezpieczenia dochodzi (dodatkowa opłata) "zielony podatek", płatny co pół roku:
http://www.nysynet.dk/vagtafgift.htm

Jeśli samo OC (ansvar) to polecam firmę If, wyliczysz tutaj:
https://portal.if.dk/web/Question.aspx

Respektują zniżki z PL.
Ja zniżek nie miałem, mam 3 lata bezszkodowej jazdy w Danii i za autko z silnikiem 2.0 płacę 244dkk miesięcznie (samo OC) - przenoszę się od stycznia, w firmie Codan płaciłem 950dkk miesięcznie (OC + AC [ansvar + kasko]), różnica spora, wiem - rezygnuję z AC, no, ale coś za coś.

OC i AC generalnie tanio nie będzie - ale to też zależnie od zniżek i autka.

lukasdrugi

  • Gość
Odp: Samochód w Danii
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Paź 2013, 18:06:50 »
Dzięki za konkretną odpowiedź.

ad:
"Pozwolenie na jazdę otrzymasz jeśli masz czasowy kontrakt, do 6 m-cy"

- w kontrakcie mam jedynie datę startu, w dalszej części kontraktu jest zmianka, że obowiązuje mnie 3 miesięczny pokres próbny, ale generalnie ja to rozumiem, że umowa jest jakby na okres nieokreślony z 3 miesięcznym okresem próbnym.

Czy na podstawie tego wg. Ciebie mogę się starać o pozwolenie tymczasowe?


lukasdrugi

  • Gość
Odp: Samochód w Danii
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Paź 2013, 18:31:06 »
Jaki może być przyblozony koszt przeglądu?

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Samochód w Danii
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Paź 2013, 18:44:08 »
Raczej nie możesz...Z Twojego kontraktu wynika, że jest na czas nieokreślony, więc nie możesz być traktowany jak osoba pracująca tu "sezonowo".

Koszt przeglądu to ok. 400Dkk
" Polak gorszego sortu"

Offline juhu

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Samochód w Danii
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Paź 2013, 20:39:32 »
O pozwolenie na jazde polskim autem mozesz sie starac, nikt Ci glowy nie urwie. Napisz prosbe do Skat z dobrym uzasadnienie, moze akurat dostaniesz. Znam wielu, ktorzy mimo kontraktow na czas nieokreslony, dostawali pozwolenia na rok, czasami na dluzej.

Krakers

  • Gość
Odp: Samochód w Danii
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Paź 2013, 20:44:57 »
Na tej podstawie pozwolenia nie otrzymasz, bo w przepisach jest mowa o "poniżej 185 dni".
juhu - pewnie względy rodzinne, albo "stare dzieje" ... byłoby fajnie, gdybyś doprecyzowała ;)

Koszt przeglądu technicznego to właśnie +- 400dkk, kiedyś był jeszcze dodatkowy za +- 500dkk (dla aut sprowadzanych), mnie taki podwójny wtedy obejmował, no, ale Dania musi respektować przegląd z innego państwa UE, zatem koszt przeglądu powinien Cię wynieść 0dkk :)
Tutaj jest "mój temat" ze skargą:
http://www.poloniainfo.dk/forum/index.php?topic=27800.0
i odpowiedź KE, że Dania respektuje te przepisy:
http://peecee.dk/upload/view/342302/full

Dlatego jeśli jest inaczej a Ty będziesz miał chwilkę czasu - to posiłkując się moją sprawą - fajnie by było, gdybyś złożył skargę, bo ... KE otrzymała odpowiedź od Danii, że takowe przeglądy zagraniczne akceptuje (niestety nie wiem czy akceptuje, czy nie).

Właśnie patrzę na oferty firm "przeglądającyh", np.:
http://www.auto-syn.dk/#!priser/cs9p
w ofercie Toldsyn i registeringssyn ... w zalinkowanej firmie to 800dkk.

Czyżby Dania okłamała Komisję Europejską?  :o

poloniainfo.dk

Odp: Samochód w Danii
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Paź 2013, 20:44:57 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 251976
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
uczelnie w Danii?

Zaczęty przez Mateusz199Dział Edukacja

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 615
Ostatnia wiadomość 18 Kwi 2024, 10:49:09
wysłana przez Mateusz199
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 27340
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 33606
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 30735
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand