poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: STUDIA KOPENHAGA - POTRZEBNE INFO!!! ;D  (Przeczytany 7767 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Miliard

  • Zarejestrowany
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
STUDIA KOPENHAGA - POTRZEBNE INFO!!! ;D
« dnia: 21 Sty 2014, 20:33:41 »
Witam! ;D W tym roku chciałabym rozpocząć studia w Danii a konkretnie w Kopenhadze. Dlatego potrzebuję jak najwięcej konkretnych informacji. Na temat studiów w Danii interesuje mnie praktycznie wszystko co muszę wiedzieć by tam przetrwać - muszę obalić wszystkie mity na ten temat. Stąd też mam wiele pytań. Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś cierpliwy i mi pomoże. Z góry dziękuję :)

Studia w Kopenhadze! chciałabym rozpocząć razem z chłopakiem od września/października tego roku. Interesują mnie zatem 2 kierunki >>> dla chłopaka: Informatyka z dziedziny (specjalności) tworzenie stron www/ webmaster (php, mysql, html)/ bazy danych >>> i dla mnie: Spedycja/transport ewentualnie logistyka (chyba, że są tam jakieś studia związane z rysunkiem gdzie jestem w stanie się dostać nawet jeśli nie rysuję jeszcze perfecto heh bo w Polsce to żeby się dostać na takie studia trzeba być już miczem miczów ;p) Wiem, że muszę zdać TOEFL albo przejść rozmowę kwalifikacyjną z angielskiego. Podobno wystarczy matura podstawowa i tym nie muszę się przejmować. Nie wiem tylko kiedy powinnam i gdzie składać papiery żeby zdążyć na czas i czy muszę robić to osobiście czy w większości przez internt? -> to propo aplikowania czy powinnam wiedzieć jeszcze coś?

Kolejna rzecz to przebieg studiów i perspektywy pracy. Słyszałam, że poziom nauczania jest łatwiejszy niż w Polsce zwłaszcza matematyki, że przez pierwsze 2/3 lata jest nauczanie ogólne a reszta studiów to już konkretne szkolenie w danej interesującej nas dziedzinie, że same studia są prowadzone w dużo ciekawszy sposób i posiadają bardzo atrakcyjne praktyki a nawet wycieczki do różnych firm czy ludzi ściśle związanych z interesującym nas kierunkiem. Ilość godzin zajęć też jest podobno mniejsza niż w Polsce, w sensie, że nie siedzi się cały dzień na uczelni tylko kilka godzin? Dodatkowo chodzą słuchy, że po studiach w Danii państwo zapewnia prace w zawodzie a dopóki jej nie znajdzie otrzymuje się odpowiednio wysoki zasiłek. Brzmi świetnie, ale czy to wszystko to aby na pewno prawda...? I czy jest jeszcze coś co powinnam mieć w tej kwestii na uwadze?

Następną bardzo ważną rzeczą jest zakwaterowanie i utrzymanie się w Danii, co z mojego punktu widzenia wydaje się dość trudne przez duże T - co jak co ale jedzenie to jest bardzo drogie heh podobno przysługiwałoby mi stypendium z racji na to, że mój tata tam pracuje, ale czy 5000 koron jest wystarczającą kwotą na utrzymanie się? Za pokój zapłacę podobno 3000 koron - ale to będzie w normalnym mieszkaniu czy w akademiku? Chciałabym mieszkać z chłopakiem w jednym pokoju więc to drugie chyba odpada ;p no i czy jeżeli mój chłopak nie ma nikogo w Danii też może liczyć na to stypendium? Słyszałam, że tak ale nie od razu, że dostałby je dopabuse po 3 miesiącach. Prawda czy fałsz? No i jak to jest wtedy z pracą? Czy dostając to stypendium można zarabiać - jak tak to ile żeby nie cofnęli stypendium? I czy się to opłaca wtedy czy lepiej skupić się na samych studiach? Interesuję mnie też kwestia dokumentów. Dowodu nie dostane to wiem, ale dostane żółtą kartę prawda? Czy zapewni mi ona ubezpieczenie zdrowotne tak, że w razie potrzeby będę mogła "bez przypału" udać się do lekarza? To chyba wszystko czy powinnam jeszcze coś wiedzieć w tym temacie?

Pozdrowienia dla wytrwałych, którzy doczytali do końca :)

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: STUDIA KOPENHAGA - POTRZEBNE INFO!!! ;D
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Sty 2014, 22:14:24 »
1. Panstwo nie zapewnia pracy, ani zasilku po studiach. Wszystko zalezy od potrzeby rynku na okreslone specjalnosci.
Zasilek socjalny zalezy w tej chwili od wielu okolicznosci i jest bardzo ograniczony, nie ustawialabym sie pod ich katem.
2. stypendium - skoro Twoj tata pracuje, to faktycznie otrzymasz. Twoj chlopak nie. Mozna oczywiscie otrzymac, jezeli sie najpierw pracowalo w Danii, ale konkretnie sprawdza sie w jakim celu dana osoba przyjechala do Danii. Jezeli studiowac, to prawa do stypednium nie ma.
3. Wysokosc stypendium - fakttycznie jest to okolo 5000 koron po podatku, a jezeli podejmiecie jakas prace to nawet i mniej - utrata czesci ulgi podatkowej. Cena pokoju przy rodzinie to faktycznie okolo 3000 koron, a ZA reszte skroMNie zyjac i oszczedzajac mozna sie utrzymac. WIekszosc dunskich dzieci (a i moje wlasne) daje rade, ale wiele mlodych ludzi podejmuje tez dodatkowa prace jak juz ma dosc "makaronu z keczupem".
4. Jak bedziesz miala farta mozesz zalapac sie na akademik lub tanszy pokoj, ale to naprawde wyczyn.
5. po zarejestrowaniu pobytu w Danii i zameldowaniu sie otrzymacie zolte karty, ktore uprawniaja Was do swiadczen zdrowtonych.

Co do kierunkow studiow - wysil sie kochana sama, potrenuj jezyk angielski, poczytaj, popatrz. Potraktuj to jako wstep do "szkoly przetrwania" i pierwszy sprawdzian przed wyjazdem.
« Ostatnia zmiana: 21 Sty 2014, 23:40:25 wysłana przez Jomir »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline zaq

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 14
  • Wiadomości: 175
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: STUDIA KOPENHAGA - POTRZEBNE INFO!!! ;D
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Sty 2014, 22:58:57 »
Termin składania dokumentów upływa z dniem 1 Marca. Papiery składa się drogą elektroniczną, bądź wysyła pocztą w zależności od uczelni. Jeśli chodzi o jęz. angielski to nie słyszałam, aby w jakiejkolwiek szkole były rozmowy kwalifikacyjne - z reguły wymagają TOEFL lub IELTS na odpowiednim poziomie. Dodatkowo z tą maturą podstawową nie byłabym taka pewna, lepiej sprawdź wymagania na uczelniach i kierunkach jakie Cię interesują - przedmioty na poziomie A to przedmioty rozszerzone, a przedmioty na poziomie B to poziom podstawowy.

Offline romekchalas

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
    • hydraulik kraków
Odp: STUDIA KOPENHAGA - POTRZEBNE INFO!!! ;D
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Lut 2014, 12:28:25 »
W sumie u nas państwo też nie zapewnia pracy. W sumie to z drugiej strony byłoby bez sensu. Jakbyś Państwo zapewniało Ci pracę. Państwo ma stwarzać warunki do rozwoju przedsiębiorczości, a nie leniwić społeczeństwo. To nie komuna.

poloniainfo.dk

Odp: STUDIA KOPENHAGA - POTRZEBNE INFO!!! ;D
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Lut 2014, 12:28:25 »

 

Kopenhaga - Odense

Zaczęty przez ParalitykDział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 9523
Ostatnia wiadomość 19 Lut 2007, 22:17:12
wysłana przez GoTTie
Kopenhaga

Zaczęty przez marta_malgorzataDział Pomoc!

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 9529
Ostatnia wiadomość 27 Sie 2006, 20:13:18
wysłana przez marta_malgorzata
Kopenhaga - pytanie

Zaczęty przez andrzej1Dział Kopenhaga

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 7973
Ostatnia wiadomość 11 Mar 2008, 22:10:41
wysłana przez andrzej1
Aarhus - Kopenhaga prom ??

Zaczęty przez kingamagdaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 15610
Ostatnia wiadomość 13 Mar 2013, 14:42:14
wysłana przez kingamagda
Zakup Ejerbolig Kopenhaga

Zaczęty przez Feliks SambaDział Dania i o Danii

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 10551
Ostatnia wiadomość 16 Mar 2015, 10:08:26
wysłana przez Feliks Samba