poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: PENSION  (Przeczytany 10316 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jankes87

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
PENSION
« dnia: 09 Lut 2014, 15:42:43 »
Witam.

Czy orientuje się ktoś w kwestii naszych pieniędzy , ktore odkładanie są na nasze emerytury.
Chodzi o to czy jeśli jest się na A kasie to czy mozna te pieniądze zabrać?
Pomimo tego ,  że zabierają nam 60 procent jesli ktoś ma uzbierana sporą kwotę to nawet te 40 procent to spore pieniądze jesli ktoś nie chce tu zostać na stałe tak jak ja.
Poza tym będąc na Akasie trzeba placic caly pakiet ze zwiazkami bo jesli placi się za sama Akase wtedy kazdego miesiaca ubywa nam pieniedzy z Pension nie wiem z jakiego powodu , ale tak jest.
Podsumowując jesli ktos wie czy bedac na akasie mozna zabrac kase z pension prosze o odpowiedz.
Dla nie zorientowanych jeśli ktoś nie ma pracy , a nie chce zostac w Dani na stałe proponował bym zabierac pieniadze z Pension ponieważ będą ciagle ubywaly pieniądze az dojdzie do 300koron i wedy automatycznie wyplaca. Znam kilka takich przypadków.

Pozdrawiam

Offline Holger

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 34
  • -Otrzymane: 35
  • Wiadomości: 198
  • Reputacja: +7/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: PENSION
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Lut 2014, 16:34:32 »
 >:( ?    chyba nie zrozumialem.
Nasz naród jak lawa, Z wie­rzchu zim­na i twar­da, sucha i plugawa; Lecz wewnętrzne­go og­nia sto lat nie wyziębi, Plwaj­my na tę sko­rupę i zstąpmy do głębi.
                                                Adam Mickiewicz

Offline jankes87

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: PENSION
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Lut 2014, 16:41:27 »
Moze faktycznie trochę kiepsko napisalem...
Więc.  Pracując w Danii odkladane są dla pracownika pieniądze na emeryturę Pension.
Wracając do Polski mozna zabrać te pieniądze oddając 60 procent dla skarbu panstwa a reszta 40 procent jest przelewana na nasze konto. Tylko , ze w moim przypadku jeśli jestem na akasie pieniedzy z Pension mi ubywa ponieważ nie pracuje dlatego chciałbym je wyciągnąć poniewaz pracy nie szukam a w ciagu roku ubedzie mi jakies 15.000kr.
Dlatego moje pytanie jest takie czy moge je wyciągnąć nie wracając jeszcze do Polski bo do konca roku mam akase...
Jesli ktoś się orientuje będzie wiedział o co chodzi.

Offline Holger

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 34
  • -Otrzymane: 35
  • Wiadomości: 198
  • Reputacja: +7/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: PENSION
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Lut 2014, 17:00:40 »
Pension o ktorym piszesz to dodatkowa forma oczszedzania na emeryture platna przez ciebie samegp 33% reszte placi pracodawca, oczywiscie jezeli wogole przystaje na cos takiego.
Jest rowniez Pension (taki jak nasz ZUS) ktorych skladki sa nie do ruszenia, nie ma fizycznej mozliwosci wyplaty tych pieniedzy, mozna je jedynie (ponoc) przelac do Polskiego ZUS-u.
A o A-kasse i pobieraniu przez nich czesci Twojej emerytury nic nie slyszalem. Troche to dla mnie dziwne, ale...
Nasz naród jak lawa, Z wie­rzchu zim­na i twar­da, sucha i plugawa; Lecz wewnętrzne­go og­nia sto lat nie wyziębi, Plwaj­my na tę sko­rupę i zstąpmy do głębi.
                                                Adam Mickiewicz

Offline vaxa_rys

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 4
  • -Otrzymane: 26
  • Wiadomości: 475
  • Reputacja: +4/-6
Odp: PENSION
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Lut 2014, 17:09:24 »
chodzi o to, ze z jego odlozynych pieniedzy na pension placone sa bierzące skladki na pension,bo on ani pracodwaca ich obecnie nie placi, bo jest bezrobotny.

Offline Holger

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 34
  • -Otrzymane: 35
  • Wiadomości: 198
  • Reputacja: +7/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: PENSION
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Lut 2014, 17:24:04 »
Dzieki za wyjasnienie. Czy a. kasse nie moze przejac funkcji pracodawcy? Moze wystarczy wypelnic jakis formularz.
Na jakiej podstawie wyliczaja wysokosc skladki na bezrobociu?  jest jakas minimalna ktora trzeba placic.
Normalnie jest to procent od zarobkow.
Ja tu czegos nie rozumiem mam odlozone 200 000 (przykladowo) place 1000 miesiecznie mam przez chwile 199 000 ale po wplacie znowu 200 000 ? To tak jak bym na chwile przelozyl kase do innej kieszeni i z powrotem.
« Ostatnia zmiana: 09 Lut 2014, 17:36:56 wysłana przez Holger »
Nasz naród jak lawa, Z wie­rzchu zim­na i twar­da, sucha i plugawa; Lecz wewnętrzne­go og­nia sto lat nie wyziębi, Plwaj­my na tę sko­rupę i zstąpmy do głębi.
                                                Adam Mickiewicz

Offline jankes87

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: PENSION
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Lut 2014, 18:02:12 »
Holger. Oczywiscie , ze a kase moze przejąć funkcje pracodawcy i dalej płacić skladki na Pension pod warunkiem , że będę płacić cale związki około 1000 koron , ale ja wole płacić tylko a kase 450 koron.
Tak jak pisałem wcześniej opuszczając Danie mogę zabrac 40 procent pieniedzy czyli jesli mam 100.000 zabieram 40.000 kr.  A ja się pytam czy mogę je wyciągnąć będąc na akasie nie opuszczając jeszcze Danii bo przeciesz to nie obowiązkowe dodatkowe składki emerytalne , której kwota jest juz spora , a do konca roku jeszcze troche mi kasy zginie..
 

poloniainfo.dk

Odp: PENSION
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Lut 2014, 18:02:12 »

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: PENSION
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Lut 2014, 18:46:30 »
Odpowiedz: Nie nie mozesz wyjac tej kwoty jaka masz zaoszczedzona w Pension, jezeli nie opuszczasz Danii. Wyjatek stanowi zmiana Pensionskasse, to zanczy zmieniajac prace, chcesz byc w Pensionskasse z ktorej korzystaja pracoenicy w tym nowym miejscu pracy. Wowczas mozesz przeniesc swoje srodki do innego funduszu. W twojej sytuacji placisz 60% podatku co odpowiada (prawie) kwocie wplaconej przez pracodawce, tak ze w zasadzie Skat nic nie zabiera - uzyskujesz z powrotem swoj wklad i to bez opodatkowania wraz z zyskiem jaki ewentualnie osiagnela Pensionskasse - oddajesz tylko to co dostales gratis. Abys mogl pozostala kwote otrzymac, musisz dla Pensionskasse, miedzy innymi przedlozyc zaswiadczenie Skatu, ze nie masz juz obowiazku podatkowego w Danii.  Skat wpisuje to oswiadczenie w samym blankiecie z Pension, a blankiet mozesz sciagnac na internecie. Zaprzestanie obowiazku podatkowego to miedzy innymi wymeldowanie sie, zdanie zoltej karty, poniewaz obowiazek podatkowyu posiada sie bez wzgledu na to czy ma sie dochod. Wystarczy tutaj mieszkac i ma sie obowiazek podatkowy.   

Offline jankes87

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: PENSION
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Lut 2014, 19:03:50 »
Rozumiem.
Dzieki za odpowiedz.
Moj znajomy składał wniosek do Pension o wyplate swoich oszczednosci będąc również na akasie zobaczymy jaki bedzie rezultat.
Pension prosi o podanie daty zakonczenia pracy , ktora posiada sie będąc na akasie i czy nie zamierza się zostac w Danii na stale. Tylko czy nie ma zadnych konsekwencji po wyjęciu pieniędzy a w praktyce dalej tu będąc to się okaże.
Byc może , że Pension nie przeswietla na wylot danego zgloszeniodawce. Oni też nie informują nikogo o tym , że odprowadzają dalej składki jeśli ktoś stracił pracę a kasa z miesiąca na miesiąc ucieka az wyczyszcza do zera wtedy Cie poinformuja... heh zlodzieje. Dlatego to ciekawy temat dla ludzi pracujących tu na czas zezonowy a pracodawca odprowadza dodatkowe skaladki , ktore po powrocie do kraju można zabrać.

Offline Holger

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 34
  • -Otrzymane: 35
  • Wiadomości: 198
  • Reputacja: +7/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: PENSION
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Lut 2014, 05:17:55 »
jankes87 ale ja nadal nie widze gdzie tu strata... chyba ze brak zyskow to strata, albo ma sie na pension tylko 20 tys, poniewaz wysokosc oszczednosci na pension od 70-80000 ¨obronia¨ sie same.
Nasz naród jak lawa, Z wie­rzchu zim­na i twar­da, sucha i plugawa; Lecz wewnętrzne­go og­nia sto lat nie wyziębi, Plwaj­my na tę sko­rupę i zstąpmy do głębi.
                                                Adam Mickiewicz

Offline slaban

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 13
  • Wiadomości: 120
  • Reputacja: +2/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: PENSION
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Lut 2014, 10:38:06 »
Roga nie wiem czy do końca zrozumiałem? ale np. mam 200 tys. koron na koncie pension po wymeldowaniu się z Danii i powrocie do Polski bez problemu odzyskuje 40% czyli około 80 tyś koron a jeśli przedłożę formularz ze skatu o braku obowiązku podatkowego w Danii do pensionkasse to zwrócą mi całe 200 tyś koron.

z góry dziękuje za odpowiedź

Offline letniak

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 9
  • -Otrzymane: 12
  • Wiadomości: 130
  • Reputacja: +0/-0
Odp: PENSION
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Lut 2014, 11:34:40 »
Wypłacić możesz dopabuse, gdy opuścisz Danię. Potrącają wówczas 60% kwoty.
Pobierać a-kassę możesz wyłącznie mieszkając w Danii. Nie ma możliwości, aby wypłacić pension i pobierać dalej a-kasse. To logiczne.

Offline kitty

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 11
  • Wiadomości: 268
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: PENSION
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Lut 2014, 21:07:19 »
podlaczam sie do pytania slabana... czy mozliwe jest odzyskanie calosci pieniedzy, wyjezdzajac z Danii?

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: PENSION
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Lut 2014, 21:30:24 »
60% zostanie w Danii. To jest ulga podatkowa, ktora otrzymuje sie z tytulu wplacania na konto. Skat zabiera sobie jego pieniadze w momencie opuszczania Danii.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline kitty

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 11
  • Wiadomości: 268
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: PENSION
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Lut 2014, 22:32:23 »
a juz sie cieszylam. :D

poloniainfo.dk

Odp: PENSION
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Lut 2014, 22:32:23 »

 

PENSION DENMARK

Zaczęty przez kuku4Dział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4959
Ostatnia wiadomość 18 Sty 2012, 12:30:28
wysłana przez kuku4
Pension Danmark - jednorazowa wypłata po śmierci ubezpieczonego

Zaczęty przez User2023Dział Podatki

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 3190
Ostatnia wiadomość 06 Lut 2023, 22:41:35
wysłana przez User2023
Oplacanie SH i Pension Danmark

Zaczęty przez Anna1234Dział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 3770
Ostatnia wiadomość 18 Maj 2015, 12:57:55
wysłana przez Mirelle
Pension Danmark -Pytanie?

Zaczęty przez michal1690Dział Podatki

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 25075
Ostatnia wiadomość 06 Sie 2015, 16:38:04
wysłana przez zpatentem
Jeszcze raz... PENSION / EMERYTURA...

Zaczęty przez razDział Podatki

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 25935
Ostatnia wiadomość 11 Kwi 2012, 20:16:00
wysłana przez @ae@