poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Niebieska Karta  (Przeczytany 13438 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Emila83

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Niebieska Karta
« dnia: 05 Paź 2010, 14:27:58 »
Witam wszystkich forumowiczów!!! :)
Mam pytanie odnośnie tego co to jest ta niebieska Karta i jak się ją zdobywa?
Sytuacja dotyczy tego iż właśnie świeżo z mężem zasięgnęliśmy informacji w kommune  o tym aby zalegalizować mój i córki pobyt tutaj, pani powiedziała że nie ma takie możliwości jedynie mogę starać się o niebieska kartę.
 Mąż pracuje tu legalnie od 3 lat na co rocznie odnawialnych kontraktach (widocznie tak wygodniej pracodawcy), ale nie posiada tu meldunku (wynajmuje mieszaknie), w żółtej karcie ma wpisany polski meldunek (myślę że zameldowanie tutaj to też chyba nie był by problem).
 A przysługuje nam chyba takie prawo że możemy być całą rodziną razem np.gdybyśmy planowali tu zamieszkać.
Jestem aktualnie w ciąży więc o znalezieniu pracy na razie nie ma mowy.
Prosiła bym o jakieś informacje w naszej sprawie może jakieś strony ew. artykuły
 Z GÓRY DZIĘKUJĘ !!! Pozdrawiam!!!

Offline ciacho

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 147
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Niebieska Karta
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Paź 2010, 14:49:50 »
Niebieska karta:
http://www.nfz.gov.pl/ue/index.php?katnr=5&dzialnr=6&artnr=1815

Jezeli nie podlegasz pod dunski system sluzby zdrowia, nie posiadasz cpr itp. to wydaje mi sie ze o niebieska karte mozesz sie starac jedynie w Polsce, niech mnie ktos poprawi jezeli sie myle. Uprawnia ona do bezplatnego leczenia poza granicami panstwa w ktorym jestes ubezpieczona ale TYLKO w naglych wypadkach. Wydaje mi sie ze gdzies juz tu na forum byla dyskusja z ktorej wynikalo ze ciaza jako taka i porod o terminie nie podlegaja zwrotowi kosztow leczenia poniewaz masz przewidziany termin i jezeli decydujesz sie na podroz to na wlasne ryzyko. Sa to jednak wszystko informacje gdzies tam zaslyszane wiec nalezy je bardzo dobrze zweryfikowac zanim podejmiesz decyzje - po co ryzykowac placenia z wlasnej kieszeni ogromnych kosztow pobytu w szpitalu itd. Powodzenia!

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Niebieska Karta
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Paź 2010, 14:57:46 »
Witam wszystkich forumowiczów!!! :)
Mam pytanie odnośnie tego co to jest ta niebieska Karta i jak się ją zdobywa?
Sytuacja dotyczy tego iż właśnie świeżo z mężem zasięgnęliśmy informacji w kommune  o tym aby zalegalizować mój i córki pobyt tutaj, pani powiedziała że nie ma takie możliwości jedynie mogę starać się o niebieska kartę.
 Mąż pracuje tu legalnie od 3 lat na co rocznie odnawialnych kontraktach (widocznie tak wygodniej pracodawcy), ale nie posiada tu meldunku (wynajmuje mieszaknie), w żółtej karcie ma wpisany polski meldunek (myślę że zameldowanie tutaj to też chyba nie był by problem).
 A przysługuje nam chyba takie prawo że możemy być całą rodziną razem np.gdybyśmy planowali tu zamieszkać.
Jestem aktualnie w ciąży więc o znalezieniu pracy na razie nie ma mowy.
Prosiła bym o jakieś informacje w naszej sprawie może jakieś strony ew. artykuły
 Z GÓRY DZIĘKUJĘ !!! Pozdrawiam!!!

Wynajmujac mieszkanie ma chyba umowe najmu. Placi chyba tez czynsz. Radze aby uregulowal swoje sprawy zameldowania w folkeregisteret. wowczas dostanie zolta karte. Niebieska karta to karta upowazniajaca do pokrycia wydatkow w przypadku koniecznosci nagles pomocy lekarskeij. W Twojej sytuacji urzedniczce chodzilo o karte ktora masz sobie wyrobic w PL. Wedlug moje oceny wykazujesz calkowita ignrancje i nieodpowiedzialnosc wobec wlasnej osoby i corki nie troszczac sie o sprawy tak wazne jak legalny pobyt i mozliwosc szybkiego kontaktu z lekarzem (pomijajac wizyty za oplata).Jeeli traktujesz pobyt tutaj jako ferie to oczywiscie Niebieska karta jest przydatna. W innym wypadku tylko zolta karta.

Offline AgaDk

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Niebieska Karta
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Paź 2010, 14:58:48 »
wpisz sobie w google niebieska karta ubezpieczeniowa i będziesz wiedziała. Ja kartę zamawiałam przez net bo u nas nie bardzo chcieli wydawać je, chcieli jakieś papiery z PL i o ile dobrze pamiętam karta była na 2 miesiące . Zamówiłam przez net i mam na 5 lat.Do wypełnienia druku o kartę .... potrzebny jest numer Cpr no a ty go nie masz.


Może spróbuj porozmawiać w kommunie z kimś innym odnośnie cpr nr.

Czy mąż ma ulgi na dojazdy do Polski dlatego ma meldunek w Polsce ? nie byłoby problemu gdybyście mieli meldunek w Danii .


P.S w szkole nie byłam więc nie mam jeszcze numeru do lekarki



Offline Emila83

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Niebieska Karta
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Paź 2010, 15:16:31 »
Też tak gdzieś już przeczytałam
Uprawnia ona do bezpłatnego leczenia poza granicami państwa w ktorym jestem ubezpieczona ale TYLKO w nagłych wypadkach

Mąż posiada wszystkie legalne dokumenty ,w tym żółtą kart itd. chodzi o to głównie jak to jest z tym żeby ściągnąć swoją rodzinę leganie do Danii, ja całą swoją ciążę przechodzę w Polsce i poród z pewnością też ,a to że tu przyjeżdżamy turystycznie to też mamy do tego prawo , posiadamy ekuz i dodatkowe ubezpieczenia .
Poza tym takie koszta przyjazdu wyjazdu są nie małe a ja nie chciała bym żyć z dziećmi na walizkach i w tym cały problem .
Mnóstwo ludzi korzystających z tego forum miało zapewne podobne problemy ,więc zwracam się z prośbą .
Jest tyle artykułów w internecie że głowa potrafi boleć , najlepsze są wobec tego przypadki z życia wzięte nie jedna osoba to tu już przerabiała

[Posted on: 05 Paź 2010, 15:11:45]

ps.Tak wogule to jednak myślę że chodzi o brak tego meldunku , a o ile się nie mylśe to przy rocznym rozliczeniu korzysta właśnie z takiej ulgi

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Niebieska Karta
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Paź 2010, 15:18:12 »
Sprawa prosta i nieskomplikowana. wypelnic wniosek o laczenie rodzin (formularz wniosku w Statsforvaltningen). Potem eszystko zalatwione jest juz autoamtycznie; cpr. nr. dla ciebie i corki, zolta karta ubezpieczenia itp. Obecnie jest to tylko formalnoscia tzn. zarejestrowanie legalnego pobytu w Danii.

Offline Emila83

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Niebieska Karta
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Paź 2010, 15:29:54 »
Czy po taki wniosek udać się do kommune, Bo pani tam pracująca  tam nie bardzo chciała chyba o tym wspomnieć że nas zbyła tą niebieską Kartą .

poloniainfo.dk

Odp: Niebieska Karta
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Paź 2010, 15:29:54 »

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Niebieska Karta
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Paź 2010, 15:37:59 »
Tak, jest dostepny do pobrania we wszystkich Statsforvaltninger. Rowniez na stronie www.nyidanmark.dk "blanketter"

Offline Emila83

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Niebieska Karta
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Paź 2010, 15:42:11 »
I jeszcze sprawa meldunku, bo mieszkanie wynajmujeod spółdzielni i czy to do niej powinien sie zgłośić o meldunek czy w  folkeregisteret


[Posted on: 05 Paź 2010, 15:40:23]

Bardzo Dziękuję za wyjaśnienie mi tej sprawy

Offline AgaDk

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Niebieska Karta
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Paź 2010, 15:54:34 »
Ja/my adres z polskiego na duński zmieniliśmy w kommunie. Wzieliśmy kontrakt o wynajem ze spółdzielni i papierek z numerem meldunkowym ze spółdzielni * kosztował ten numer meldunkowy coś ok.80koron. Jak przyszły karty z duńskim adresem to na poczcie zmieniliśmy adres z PL na DK.

W waszym przypadku zastanówcie się czy chcecie zmieniać adres bo mężowi ulgi na dojazdy juz nie będą przysługiwały .
 

ja bym rozważyła zmianę meldunku( jeśli będziecie zmieniać ) od przyszłego roku wtedy będzie mniej problemu chyba z rozliczeniem rocznym skoro zamierzasz rodzić w PL
« Ostatnia zmiana: 05 Paź 2010, 16:05:49 wysłana przez AgaDk »

Offline Emila83

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Niebieska Karta
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Paź 2010, 16:30:36 »
Tak też chyba zrobimy zaczniemy od nowego roku bo teraz to nie wiadomo jak te formalności długo potrwają , nie chcę ryzykować zostając bez niczego , bedziemy dowiadywać się w kommune co możemy zacząć już robić .
Jeszcze raz wielkie dzieki za pomoc :)

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Niebieska Karta
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Lut 2014, 19:35:50 »
Od 01.08.2014 zmiana dot. zwrotow kosztow swiadczenia. Dotychczas dunski system pokrywal w 100% koszty ponoszone przez inne kraje unijne wobec osob, ktore nagle zachorowaly w czasie podrozy w ich kraju. Nowa zasada, to zwrot kosztow przez dunski system swiadczen zdrowotnych ale tylko tych kosztow jakie pokrywane sa przez publiczny system ubezpieczen zdrowotnych w danym kraju. Na przyklad, jezeli we Francji system publiczny pokrywa tylko 80% kosztow leczenia a 20% pokrywa obywatel sam (poprzez swoje prywatne ubezpieczenie), to Dania bedzie zwracala jedynie 80% tych kosztow, czyli obywatel dunski bedzie korzystal na tych samych zasadach co obywatel Francji. Jedyne wyjscie to dodatkowe ubezpieczenie sie od choroby i wypadkow w czasie podrozy (Rejseforsikring).   

poloniainfo.dk

Odp: Niebieska Karta
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Lut 2014, 19:35:50 »

 

Karta sim do iPhona5

Zaczęty przez raven123Dział Dania i o Danii

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 5563
Ostatnia wiadomość 30 Lis 2013, 22:00:07
wysłana przez raven123
pomocy karta podatkowa cpr

Zaczęty przez jacek456Dział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 8428
Ostatnia wiadomość 21 Mar 2014, 23:43:09
wysłana przez roga
Zablokowana karta

Zaczęty przez sskkDział Hydepark

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 4881
Ostatnia wiadomość 18 Wrz 2012, 22:02:11
wysłana przez sskk
żółta karta a odliczenia podatkowe

Zaczęty przez feminaDział Podatki

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 6791
Ostatnia wiadomość 12 Lip 2009, 15:20:13
wysłana przez Bluszcz
Żółta karta

Zaczęty przez WojtekJurekDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 4185
Ostatnia wiadomość 05 Mar 2014, 06:33:20
wysłana przez farvela