poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Pierwsze kroki w Dani  (Przeczytany 4389 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline breezerpl

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Pierwsze kroki w Dani
« dnia: 22 Mar 2014, 14:15:23 »
Na wstępie chciałbym przywitać się z całą społecznością tego forum. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości również będę aktywnie tą społeczność tworzył  :)

Wpólnie z dziewczyną jedziemy do Dani w poszukiwaniu pracy. Jedziemy tam do mojego brata, który mieszka i pracuje na terenie tego kraju od 3 lat. Jest to nasz pierwszy wyjazd za granicę. W związku z tym mam wiele pytań dotyczących naszych pierwszych kroków po przyjeździe. Gdzie powinniśmy się udać i co powinniśmy załatwić aby nasz pobyt na terenie Dani był legalny i ewentualni pracodawcy wogóle chcieli z nami rozmawiać? Tak jak pisałem jedziemy tam zupełnie w ciemno. Mamy zapewnione mieszkanie i środki finansowe. Pierwszym krokiem z tego co wyczytałem powinno być uzyskanie numeru CPR. Może mi ktoś opisać w jaki sposób załatwić te formalności w sytuacji w której się znajduję? Na samym początku powinniśmy zająć się szukaniem pracy czy załatwianiem formalności? Na forum są te informacje lecz bardzo duża część jest już przeterminowana, dlatego zdecydowałem się na założenie nowego tematu.
« Ostatnia zmiana: 22 Mar 2014, 14:39:38 wysłana przez breezerpl »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Pierwsze kroki w Dani
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Mar 2014, 14:51:06 »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline breezerpl

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pierwsze kroki w Dani
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Mar 2014, 15:07:53 »
Rozumiem, że powinniśmy skupić się na znalezieniu pracy i otrzymaniu kontraktu, bo bez tego nic nie załatwimy? Czy podczas szukania pracy dla ew pracodawców lub wikariatów nie bedzie problemem to, że tego numeru wyrobionego nie mamy? Pytam, ponieważ czytałem tutaj na forum o wikariatach które do rejestracji wymagają właśnie numeru CPR. Czy istnieje jakaś możliwość wyrobienia cpr do celów podatkowych jeszcze przed znalezieniem pracy czy tez mija sie to z celem?

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pierwsze kroki w Dani
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Mar 2014, 15:39:02 »
Dorzucę jeszcze tak "pro forma".

-w Danii masz prawo przebywać , poszukując pracy, bez uregulowania swojego statusu, do 6 mcy. Aby dostać "pozwolenie na pobyt" , jeśli nie na podstawie posiadanych środków własnych (ok. 50 tys koron na osobę ), powinienieś w Statsforvaltningen przedstawić kontrakt na pracę z wyszczególnioną na nim ilością godzin i stawką  tygodniowo (można przyjąć, że "bezpieczna" granica, to mniej-więcej 6 tys koron na osobę na miesiąc ). Różnie to z kontraktami wygląda, więc najlepiej kabusewać się właśnie tym "minimum socjalnym". Jeśli kontrakt nie określa tego, wówczas po 3 mcach możesz przedstawić tzw. lony, czyli odcinki wypłaty.
 O CPR do celów podatkowych można ubiegać się od razu, to bardzo ułatwia wszystkie późniejsze formalności. Można ten numer dostać "z polskim adresem" , ale jeśli Brat jest w stanie zapewnić Wam od razu meldunek, na początek, to też bardzo ułatwi wiele spraw.
Gdy masz już pozwolenie na pobyt, kontrakt, meldunek, wówczas występujesz do swojej Kommune o "zółtą kartę ubezpieczenia społecznego" . To ważny dokument, służący nie tylko w przychodniach ;).
Następny krok to konto w jednym z banków i Nem -Id (pamiętaj, by od razu , aktywując go, zaznaczyć, że będzie Ci służył nie tylko do celów bankowych ).

Aha, oczywiście, gdy tylko dostaniesz pracę, OBOWIĄZKOWO (choć "obowiązkowe " to nie jest ;) ) zapisz się do jakiejś A-kasse- to Twoje "ubezpieczenie " na wypadek utraty pracy. A im szybciej zaczniesz opłacac składki, tym szybciej nabędziesz praw do niego.


Co do Dziewczyny- może być ciężko , jeśli nie udowodnicie , że przed przyjazdą byliście parą (wspólne mieszkanie, rachunki itd. ) starać się, by była potraktowana jako Twój "członek rodziny" i w wypadku , gdy jedno z Was znalazło prace, a drugie nie, by ta druga osoba mogła dostac pozwolenie na pobyt na tej podstawie.
Jeśli macie zamiar zostac tu na dłużej, a macie samochód, to PRAKTYCZNA rada ;)- już teraz zacznij szukac dobrego kupca na niego . W Danii masz prawo poruszać się autem na obcych tablicach do dwóch tygodni. Potem....wszystko zależy od indywidualnie rozpatrywanych przypadków i nie chcąc miec kłopotów, lepiej nastawić się na konieczność odstawienia po przepisowym terminie auta do Polski i zakupu tutaj czegoś do poruszania się, jeśli sytuacja i miejsce zamieszkania-pracy , będą tego wymagały. W dużych aglomeracjach komunikacja publiczna jest dobrze rozwinięta, ale na prowincji różnie z tym bywa .Oczywiście, mozesz próbowac też przerejestrowac samochód na duńskie numery, ale wiąże się to z dużymi opłatami, więc sam musisz skalkulować, czy Ci się to opłaca.

Jak jeszcze coś Ci się nasuwa, jakieś pytania- wal ;)!
Jak to już pisałam w innym miejscu- po to tu jesteśmy, by wespół-zespół pomagać :).
 

" Polak gorszego sortu"

Offline breezerpl

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pierwsze kroki w Dani
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Mar 2014, 16:02:13 »
Dziekuję bardzo za odpowiedzi. Pytanie jakie mi się nasuwa to jak mamy wyrobic CPR do celów podatkowych. Jakich dokumentów potrzebujemy i gdzie to załatwimy? Niestety brat nie jest w stanie zapewnić nam meldunku.

poloniainfo.dk

Odp: Pierwsze kroki w Dani
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Mar 2014, 16:02:13 »

 

Jak w Dani są rozliczane nadgodziny?

Zaczęty przez kyniu113Dział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 5413
Ostatnia wiadomość 21 Cze 2011, 19:25:34
wysłana przez @ae@
SZUKAM PRACY W DANI

Zaczęty przez arturo72Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4215
Ostatnia wiadomość 11 Gru 2012, 21:38:38
wysłana przez PRZYJACIEL
Kultura Polaków w Dani...

Zaczęty przez Dareq M.Dział Hydepark

Odpowiedzi: 164
Wyświetleń: 56081
Ostatnia wiadomość 27 Lip 2009, 21:56:15
wysłana przez szczeciniak
export auta z dani do polski

Zaczęty przez benek19892Dział Dania i o Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 6722
Ostatnia wiadomość 06 Lip 2015, 11:25:29
wysłana przez benek19892
Powrót do Dani

Zaczęty przez egoDział Pomoc!

Odpowiedzi: 19
Wyświetleń: 9989
Ostatnia wiadomość 08 Maj 2013, 17:43:22
wysłana przez aisak