poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Ulga 53 przy zmianie umowy o pracę  (Przeczytany 7206 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kadill

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Ulga 53 przy zmianie umowy o pracę
« dnia: 25 Mar 2014, 08:32:07 »
Witam,
Wiem,że wątek był omawiany ale ośmielę się jeszcze raz zapytać.
Mam ograniczony obowiązek podatkowy w Danii. W roku 2013 miałam umowę na czas określony(1 rok) i przy prognozie na 2013 skat doliczył mi ulgę za przejazdy do Polski(befordring) i na zakwaterowanie(rejseudgifter).
Na rok 2014 pracodawca zmienił umowę na czas nieokreślony.Gdy wysłałam tę umowę do skatu wraz z prognozowanymi zarobkami(pod koniec 2013) to automatycznie zabrano mi ulgę na zakwaterowanie na rok 2014 co jest zrozumiałe ale również zmieniono mi prognozę na 2013 i zabrano mi też tę ulgę.Dostałam również list ze skatu z kwotą do zapłaty jako wyrównanie za tę ulgę.To wszystko działo się w grudniu 2013 więc postanowiłam poczekać na rozliczenie roczne do marca.Zdziwiłam się bo w rocznym rozliczeniu nie uwzględnili obydwu ulg i dopłata była 2 krotnie większa
Domyślam się ,ze mogę sama wpisać w odpowiednie rubryki ulgi do odliczenia i myślę ,że moge wpisać ulgę za dojazdy do Polski ale obawiam się wpisać ulgę 53,skoro mi ją cofnęli i kazali zapłacić różnicę za cały rok.
Stąd moje pytanie czy wiadomo czy ulgę można uwzględnić w pierwszym roku gdy w następnym roku zmienia się umowa z tymczasowej na umowę na czas  czas nieokreślony.
Dodam jeszcze ,że miejsce pracy ma charakter stały.
Czy lepiej dać sobie spokój i nie odliczać,dopłacić różnicę.

Offline Holger

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 34
  • -Otrzymane: 35
  • Wiadomości: 198
  • Reputacja: +7/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ulga 53 przy zmianie umowy o pracę
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Mar 2014, 10:01:52 »
moznabybylopotrzymiesiecznejprzerwiewpracy.
Nasz naród jak lawa, Z wie­rzchu zim­na i twar­da, sucha i plugawa; Lecz wewnętrzne­go og­nia sto lat nie wyziębi, Plwaj­my na tę sko­rupę i zstąpmy do głębi.
                                                Adam Mickiewicz

Offline kadill

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ulga 53 przy zmianie umowy o pracę
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Mar 2014, 15:41:31 »
To znaczy ,że jeżeli dalej pracuję i nie zrobiłam przerwy to nie mogę odpisać tej ulgi za 2013.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ulga 53 przy zmianie umowy o pracę
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Mar 2014, 16:24:18 »
Witam, Wiem,że wątek był omawiany ale ośmielę się jeszcze raz zapytać. Mam ograniczony obowiązek podatkowy w Danii. W roku 2013 miałam umowę na czas określony(1 rok) i przy prognozie na 2013 skat doliczył mi ulgę za przejazdy do Polski(befordring) i na zakwaterowanie(rejseudgifter). Na rok 2014 pracodawca zmienił umowę na czas nieokreślony.Gdy wysłałam tę umowę do skatu wraz z prognozowanymi zarobkami(pod koniec 2013) to automatycznie zabrano mi ulgę na zakwaterowanie na rok 2014 co jest zrozumiałe ale również zmieniono mi prognozę na 2013 i zabrano mi też tę ulgę.Dostałam również list ze skatu z kwotą do zapłaty jako wyrównanie za tę ulgę.To wszystko działo się w grudniu 2013 więc postanowiłam poczekać na rozliczenie roczne do marca.Zdziwiłam się bo w rocznym rozliczeniu nie uwzględnili obydwu ulg i dopłata była 2 krotnie większa Domyślam się ,ze mogę sama wpisać w odpowiednie rubryki ulgi do odliczenia i myślę ,że moge wpisać ulgę za dojazdy do Polski ale obawiam się wpisać ulgę 53,skoro mi ją cofnęli i kazali zapłacić różnicę za cały rok. Stąd moje pytanie czy wiadomo czy ulgę można uwzględnić w pierwszym roku gdy w następnym roku zmienia się umowa z tymczasowej na umowę na czas  czas nieokreślony. Dodam jeszcze ,że miejsce pracy ma charakter stały. Czy lepiej dać sobie spokój i nie  dliczać,dopłacić różnicę.

Jezeli zatrudnienie w 2013 bylo pierwszym zatrudnieniem w Danii a miejsce pracy bylo tymczasowym (a bylo, poniewaz kontrakt byl ograniczony w czasie) to jest mowa o ograniczonym obowiazku podatkowym - na razie. rozumie ze przypierwszym kontakcie z Dania, zwricilas sie do Skat w celu wyrobienia sobie zaliczkowej deklaracji podatkowej (=karta podatkowa). W informacjach dla Skatu podala przewidywany dochod jak i przewidywana ilosc jazd do domu do Polski. Nie piszesz nic o uldze na wyzywienie a wymieniasz tylko ulge na zakwaterowanie. Nie znam szczxegolowo twojej sytuacji rodzinnej itp., ale normalnie w karcie podatkowej na 2013 powinnas byla wpisac rowzniez te ulgi (=Rejseomkostninger: diety i zakwaterowanie) po 650 kr. dziennie ale max. 25.000 kr. w danym roku podatkowym. A wiec w karcie podatkowej na 2+013: przewidywane dochody brutto, ulga na wyzywienie i zakwaterowanie 25.000 (aby ja uzyskac wystarczyl pobyt w Danii 38 dni) oraz ulga na jazdy do domu do Polski. Teraz po zakonczeniu roku podatkowego, Skat wysyla swoja propozycje rozliczenia. Nie ma w niej tych ulg (jazdy, wyzywienie/zakwaterowanie). Skat nie wie przeciez ile razy bylas w Polsce itp. To podatnik powinien uzupelnic swoje rozliczenie tymi ulgami. Jezeli przysluguje ci ulga na wyzywienie i zakwaterowanie, a sadze ze tak to wnosisz 25.000 kr. dfo rubryki 53 i w komentarzu poszesz, ze mialas tymczasowe miejsce pracy. Zakladam, ze zachowalas swopje "sædvanlige bopæl" w Polsce. Oprocz tego obliczasz ulge za jazdy do domu wedlug stawek Skatu i wnosisz do rubryki 51. I masz wlasciwe rozliczenie 2013. Po sporzadzeniu nowego kontraktu, tak jak piszesz ulga na wyzywienie i zakwaterowanie nie przysluguje, ale nadal, jezeli spelnione sa warunki okreslajaqce ulge na jazdy do Polski, mozesz z tej ulgi korzystac, szczegolnie jezeli zachowalas swoje miejsce normalnego pobytu w Polsce, masz tam najblizsza rodzine = jezeli twoje tzw. "centrum" spraw rodzinnych nadal jesrt Polsce. Nie wiem jaka forme mieszkania masz w Danii, czy masz kontrakt najmu, czy mieszkasz u kogos, czy masz moze zolta karte z polskim adresem itp. Wkazdym razie sprawdz karte 2014. a) czy dochod odpowiada twoim przewidywanio,, b) czy skat aurtomatycznie wprowadzil ulge ma wyzywienie i zakwateropwanie, jezeli tak top nalezy usunac. Odnosnie 2014 i w latach kolejnych nie ma potrzeby przedkladania kolejnych kontraktow zatrudnienia. Skat sporzadzi swoja propozycje karty podatkowej na kolejny rok na jesieni, a ty ja poprstu sprawdzasz i sama zmieniasz jezeli jest niewlasciwa. Zmiany mozesz przeprowadzac wielokrotnie - najlepiej ocenic swoje sytuacje np. po pierwszej polowie roku podatkowego, czy dochody faktycznie uzyskane odpowiadaja nadal twoim przewisywaniom z poczatku roku. Amen.

Offline kadill

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ulga 53 przy zmianie umowy o pracę
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Mar 2014, 16:34:13 »
Dziękuję Roga,jak zwykle na Tobie można polegać.
Pozwolę sobie wysłać jeszcze małe objaśnienie na priv.

poloniainfo.dk

Odp: Ulga 53 przy zmianie umowy o pracę
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Mar 2014, 16:34:13 »

 

Ubezpieczenia Samochodu - Niewlasciwa firma podana przy rejestracji auta

Zaczęty przez beenpl20Dział Dania i o Danii

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 9895
Ostatnia wiadomość 12 Lip 2016, 23:59:25
wysłana przez maryo1977
Co powinien zawierac raport usterek przy przejeciu mieszkania

Zaczęty przez baterDział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4440
Ostatnia wiadomość 28 Sie 2015, 09:04:12
wysłana przez zpatentem
Fradrag przy pracy krótszej niż rok

Zaczęty przez DagonDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 3281
Ostatnia wiadomość 17 Paź 2011, 18:50:11
wysłana przez vordingborg
Pomoc przy wyborze lekarza

Zaczęty przez Rycerzyk111Dział Hydepark

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 4701
Ostatnia wiadomość 06 Wrz 2012, 18:24:19
wysłana przez roga
rozliczenie przy stalym zatrudnieniu

Zaczęty przez pszczolka84Dział Podatki

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 5389
Ostatnia wiadomość 22 Kwi 2009, 12:45:38
wysłana przez kop2500