poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: wychowawczy  (Przeczytany 2795 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kitty

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 11
  • Wiadomości: 268
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
wychowawczy
« dnia: 24 Kwi 2014, 16:28:33 »
czytalam na forum o wychowawczym i wiem, ile to wychodzi, ale ogolnie szalu nie ma... :/ czy jest mozliwosc zostac z dzieckiem dluzej niz rok? poza bezplatnym, oczywiscie. ;)

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: wychowawczy
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Kwi 2014, 17:51:00 »
Niektore kommuny (nieliczne) placa za opieke nad dzieckiem. Zamiast zlobka czy opiekunki matka moze nadal opiekowac sie dzieckiem. Maks.zdaje sie rok. Ale dowiedz sie jak to wyglada w Twojej kommunie bo nie wszedzie jest taka mozliwosc.

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: wychowawczy
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Kwi 2014, 18:17:33 »
Dodam tylko do tego, co napisała farvella, że jesli chodzi Ci o finanasowa stronę, to w tej opcji tez "szału nie ma"  8). Po to państwo zapewnia każdemu dziecku dzienną opiekę, by matka mogła wrócić do pracy. Jeśli wybierasz inaczej,  musisz liczyć się z tym, że musi być Cię na to stać.
" Polak gorszego sortu"

Offline kitty

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 11
  • Wiadomości: 268
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: wychowawczy
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Kwi 2014, 20:23:08 »
rozumiem, ze to nie sa te same pieniadze co na barselu czy na A-kasse, ale czy to np. polowa tej kwoty czy mniej? mam A-kasse, ale wiadomo, ze nie da sie caly czas siedziec w domu, z czasem zaczynaja aktywowac, wiec taka opcja raczej odpada.

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: wychowawczy
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Kwi 2014, 05:10:04 »
Tak, jak pisała już farvella- nawet nie w kazdej kommune jest taka mozliwość, więc ja na Twoim miejscu za bardzo bym się do tego projektu nie "przywiązywała " ;)- tylko poszła i sprawdziła.
Po drugie- i , uwierz, to żadna złośliwośc z mojej strony, tylko praktyczna rada- będąc na A-kasse i "będąc aktywowaną" , masz idealną sytuację, by właśnie po "macierzyńskim" podnieść swoje kwalifikacje, znaleźć lepszą pracę. Jeśli Twój dochód nie jest wysoki , opłata za dagpleje też może być częściowo refundowana przez kommune i zapłacisz niewielkie pieniądze, spokojnie dziecko "ulokujesz" u niani , z szansą i czasem na zmianę, gdyby, powiedzmy , nie przypadła ci do gustu. Poza tym "aktywacja" na A-kasse to też są planowe działania,umówione wcześniej terminy itd., nikt nie dzwoni, że np. za godzinę masz się stawić na spotkanie- a więc i "uszczknąć" ten dzień czy dwa, by zostawić sobie dziecko w domku i nie posłać do niani tez zawsze możesz.
No i, oczywiście, ten aspekt, o którym zawsze mówię - jeśli planujesz zostać w Danii, chcesz, by Twoje dziecko tu się wychowywało i tu chodziło do szkoły, nie odbieraj mu szansy na jak najwcześniejszą integrację - ze środowiskiem, z językiem.
Akurat u nas w kommune wszystkie dzieci dwujęzyczne, także te z małżeństw mieszanych, są pod opieką "sprogpaedagoga" , ale wiem, ze nie każda kommune stwarza taką możliwość. I też dotyczyło to tylko dzieci objętych "opieką dzienną", nie tych "w domku z mamą" .
Mogę sie jedynie pochwalić (nooo, nie siebie  raczej, tylko system i moje dziecko ;) ) , że po teście rozwoju mowy dla trzylatków, pani "pedagog od rozwoju mowy" stwierdziła, że moja córeczka już jej opieki nie potrzebuje, bo jej duński jest na poziomie duńskich rówieśników. Gdyby nie niania (do której przeciez trafiła dość późno, bo przyjechaliśmy tu, gdy mała miała 1,5 roku ) i przedszkole, na pewno wynik nie byłby tak dobry i miałaby sporo do nadrobienia.
Więc, podsumowując- "nie opłaca się" w ostatecznym rozrachunku, biorąc wszystkie życiowe aspekty pod uwagę, "kombinować ", jak "przedłużyć barsel" , tylko raczej wykorzystać możliwości tak, by to było z wszechstronną korzyścia dla Ciebie i dziecka.
" Polak gorszego sortu"

Offline kitty

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 11
  • Wiadomości: 268
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: wychowawczy
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Kwi 2014, 08:19:27 »
dzieki za odpowiedz, beti. :)
u mnie akurat nie chodzi o kombinowanie, tylko o to, ze nie chce tu zostac i dlatego nie chce dziecku mieszac z drugim jezykiem. rok to bardzo wczesnie dla mnie na oddanie dziecka, z drugiej strony nie chce siedziec z nim do zerowki. ;) ale chociaz do 1.5-2 lat. prace mam, ale nic specjalnego, zebym chciala tam od razu po barselu wracac. :P po cichu liczylam na to, ze na Akasse dadza mi spokoj, ale tego nigdy nie wiadomo. wiem, ze wszystko zalezy od opiekuna i jesli trafi sie jakis nadgorliwy, to bede latac z kursu na kurs. ;)
tak czy inaczej dzieki za odpowiedz, chyba najlepiej bedzie przejsc sie do kommuny i zapytac. :) a czy ta pomoc ma jakas nazwe? o co pytac?

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: wychowawczy
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Kwi 2014, 14:27:06 »
Nie wiem, jak to po duńsku- nigdy akurat ta forma sama się nie interesowałam. Chyba musisz pytać o pieniądze za opiekę nad swoim dzieckiem w domu, gdy nie posyłasz do dagpleje.
" Polak gorszego sortu"

poloniainfo.dk

Odp: wychowawczy
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Kwi 2014, 14:27:06 »

Offline Ratatata

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 39
  • -Otrzymane: 21
  • Wiadomości: 49
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: wychowawczy
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Kwi 2014, 16:24:53 »
Tilskud til pasning af egne børn ,tak to sie nazywa i jak juz wczesniej napisano nie wszystkie komuny to oferuja a i kwota tej zapomogi w kazdej komunie jest inna  :P
moze to byc zarowno 2000 kr jak i 6000 kr  :P 8)

Offline kitty

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 11
  • Wiadomości: 268
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: wychowawczy
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Kwi 2014, 19:24:00 »
dzieki, myslalam, ze jakos tak sie to nazywa, balam sie tylko, ze ma 1 dluga nazwe. ;) bede w okolicy kommuny, to zapytam. na razie tylko teoretycznie, bo dopabuse w ciazy jestem, ale chce juz wiedziec, co i jak. :)
jeszcze raz dzieki za pomoc. :)

poloniainfo.dk

Odp: wychowawczy
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Kwi 2014, 19:24:00 »

 

Wychowawczy dla ojca dziecka.

Zaczęty przez margoomDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 3414
Ostatnia wiadomość 15 Sie 2008, 15:46:16
wysłana przez margoom
urlop wychowawczy

Zaczęty przez frida1Dział Rodzina ...

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 3823
Ostatnia wiadomość 30 Wrz 2011, 22:52:03
wysłana przez Jomir
Zasiłek macierzyński i wychowawczy

Zaczęty przez EdytamDział Pomoc!

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 5708
Ostatnia wiadomość 14 Sie 2009, 13:32:33
wysłana przez Edytam