poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Studia w Danii - Kilka pytań od żółtodzioba  (Przeczytany 15183 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ksiazecph

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 21
  • Wiadomości: 163
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kilka pytań od żółtodzioba
« Odpowiedź #15 dnia: 07 Cze 2014, 06:32:36 »
po prostu pracodawca niech ci napisze ze pracujesz w danej firme jako pracownik wykwalifikowany a nie np. na zmywaku

i pamietaj wpierw musisz miec prace zanim chcesz ubiegac sie o SU na tej podstawie

 

Offline zaq

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 14
  • Wiadomości: 175
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kilka pytań od żółtodzioba
« Odpowiedź #16 dnia: 07 Cze 2014, 21:33:19 »
Kolejny post z tytulu 'nie znam sie to sie wypowiem'   ::)
Jesli dobrze zrozumialam po pobieznym przejrzeniu linkow, to odnosza sie one do sytuacji, kiedy chcesz zachowac status pracobiorcy jako glowny powod twojego pozwolenia na pobyt i w tym czasie studiowac oraz otrzymywac SU. Wtedy, rzeczywiscie praca musi byc powiazana ze studiami.
Zakladam, ze anion jeszcze nogi w Danii nie postawil, wiec nijak sie maja powyzsze linki do danej sytuacji. Jeszcze raz powtorze, po pierwsze nie ma znaczenia czy najpierw rozpocznie sie studia a pozniej prace, czy na odwrot. Po drugie, praca wcale nie musi miec powiazania z kierunkiem studiow!! I po trzecie pracodawca nie wypelnia zadnych papabusew, wszystko uzupelnia i sklada student ubiegajacy sie o SU. Tak sie sklada, ze jestem jedna z tych wielu studentow w Danii i jestem na biezaco..
Anion, jesli masz jeszcze jakies pytania to chetnie odowiem na priv.

Offline ksiazecph

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 21
  • Wiadomości: 163
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kilka pytań od żółtodzioba
« Odpowiedź #17 dnia: 09 Cze 2014, 09:36:52 »
nastepny aniol wirujcy w oblokach

odpisuj z sensem

tak zeby dana osoba zrozumiala

a zwlaszcza w jego przypadku co ma zrobic, gdzie i jak, poza tym my w Dani nie ukrywamy sie, aniele podaj mu swoj namiar, najlepiej numer telefonu

tu zobie poczytaj aniele, przeciez znasz lepiej dunski niz diabel

http://www.su.dk/SU/betingelser/udenlandsk/ligestillingdk/Sider/default.aspx
i tu
http://www.su.dk/SU/betingelser/udenlandsk/ligestillingeu/Sider/default.aspx

zamiast pisac w przenosn,i wskazana konkretna odpowiedz osoby wtajemniczonej aby pomoc nowej parze rozpoczynajacych tu studia

i aniele nie rozpisuj sie bo nawet diabel nie cieszy sie
a kto pisal pisal odnosnie gdzie sklada sie o SU, czy dana osoba o to pytala?

Pisz aniele z sensem i do rzeczy, krutko, zwiezle i do rzeczy

ja choc cos zasygerowalem a ty cio aniele napisales?



 


Offline anion

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Kilka pytań od żółtodzioba
« Odpowiedź #18 dnia: 09 Cze 2014, 10:27:45 »
Hej, hej bez niepotrzebnych przepychanek słownych. Dość mam tej niepotrzebnej agresji w internecie.
Co do tego ze trzeba miec prace zanim się złoży było to dla mnie oczywiste. Co było dla mnie niejasne to to czy każdy składający który wypracuje  te 10h w "zawodzie" dostaje SU czy bywa z tym różnie? Bo z tego co wyczytałem wypracowanie tych godzin daje prawo do ubiegania się o status "equal" a nie prawo do pobierania SU.

Co do kontaktu ze studentami, to był jeden z powodów dla których tu napisałem. Niestety nie ma nigdzie w internecie forum/społeczności/grupy na fb "studenci w danii" więc ciężko jest znaleźć kogokolwiek.

Dzięki za wszystkie odpowiedzi rozwiały przynajmniej część moich wątpliwości

Piotr

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Kilka pytań od żółtodzioba
« Odpowiedź #19 dnia: 09 Cze 2014, 10:41:42 »
Odnosnie mieszkania, to o ile nie zalapiesz sie na ungdomsbolig lub kollegieværelse, to raczej nie na studencka kieszen.

Studenci w Danii robia tak, ze albo dobieraja sie paczka i wynajmuja wspolnie mieszkanie, albo szukaja pokoju przy rodzinie, albo pokoju w mieszkaniach studenckich (mieszka w nich kilku studentow i czasem zwalnia sie pokoj dwa i  szukaja kogos).

Z SU bywa roznie, a i bedzie jeszcze rozniej, bo widac coraz wiekszy wplyw przeciwnikow Unii i mimo wydanych nakazow, sa one wciaz niewdrozone.
Co prawda nie wiem na pewno jak jest z SU, ale wiem na pewno, ze z rodzinnym tak jest;
Decyzje Trybunalu wydano, dokumenty rozeslano, a od stycznia nic sie nie wydarzylo;



Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline anion

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Kilka pytań od żółtodzioba
« Odpowiedź #20 dnia: 09 Cze 2014, 11:04:31 »
Kollegiet, przynajmniej te załatwiane przez housingfoundation(organizacja na UCPH która pomaga zagramańcom załatwiać mieszkania) ma dla mnie trzy bardzo duże minusy:
- trzeba wynajmować już od lipca(miesięczny czynsz w plecy)
- trzeba płacić za trzy miesiące z góry + depozyt
- jeden pokój = jedna osoba
Jak się to zsumuje to (przynajmniej w 6 miesięcznym okresie) wychodzi drożej niż pokój w studenckim mieszkaniu, szczególnie że wolelibyśmy z narzeczoną przyoszczędzić i wynająć jeden pokój dla naszej dwójki. Niestety znależć takie mieszkanie jest ciężko nawet będąć na miejscu dlatego pisałem tutaj mając nadzieję że ktoś z polonii mieszkającej w CPH wie coś/zna kogoś kto/ma do wynajęcia etc.

Piotr

Offline ksiazecph

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 21
  • Wiadomości: 163
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kilka pytań od żółtodzioba
« Odpowiedź #21 dnia: 09 Cze 2014, 18:01:48 »
tu jest wiele osob wtajemniczonych ale polacy w samej Polsce sa dla siebie wrogiem a na zachodzie to wielka konkurencja, z checia utopia rodakow w lyzce wody.

wiele pisza, udaja innych a rzeczywistosc jest inna

wiec na tych nie licz

odnosnie zamieszkania, na poczatku wynajmij sobie duzy pokoj dla dwojga jak najtaniej u polakow badz dunczykow, pozniej jak bedziecie lepiej stac finansowo to znajdzcie sobie swoje mieszkanie
badz wynajmijcie wieksze mieszkanie i sami znajdzcie wspollokatorow na pozostale pokoje, dzieki temu bedziecie taniej mieszkac badz za darmo badz na tym zyskacie jak wiekszosc polakow.

Badz w Malmo gdzie jest taniej ale licz sie z dojazdem i z tym zwiazanymi kosztami, no i szwedzka Polonia jest prezna, obecnie w Dani od lat juz sie rozpadla 

tu jest wiele polskich studentow/ ek a czemu milcza to juz znasz odpowiedz jednak nie kazdy czyta co jest pisane wiec troche poczekaj na odpowiedz i pomoc
 
tu zglos sie o pomoc, moze cos Wam pomoga badz zasugeruja, mam nadzieje ze jeszcze istnieje, inny adres niz wczesniej wiec nie wiem bo dawno temu juz tam nie bylem, wczesniej bylo Ognisko na vesterbro
 

Preses - J.Ordyniec. Norrebrogade 14 B, 2200 Kopenhaga N, Dania
 telefon: (+45) 20 84 01 84
 fax: (+45) 38 71 79 56

Polskie Stowarzyszenie Kulturalno Społeczne OGNISKO powstało w Kopenhadze w 1983 r. w wyniku integracji działalności inteligenckich kręgów Polonii duńskiej głównie ze stowarzyszeń niepodległościowych.
 OGNISKO prowadzi działalność społczno-kulturalną:

a. broni dobrego imienia Polski i Polaków,
 b. zrzesza Polaków, któym stwarza warunki zbliżenia i pobudzenia wśród nich aktywności kulturalnej i społecznej,
 c. organizuje działalność kulturalną i informacyjną,
d. pielęgnuje tradycje kultury i obyczajów polskich,
 e. utrzymuje kontakty z Duńczykami i zapoznaje Polaków ze społecznym i kulturalnym życiem w Danii,
 f. popularyzuje wspólne z narodem duńskim tradycje tolerancji i demokracji oparte o wspólne podstawy kulturowe,
 g. stwarza ramy do wzajemnej pomocy członków.

 Zarząd P.S.K.S: OGNISKO:
 prezes - Józef Ordyniec,
 wiceprezes, sekretarz - Maria Grynberg,
 skarbnik - Danuta Krauze,
 członek odpowiedzialny za sprawy kulturalne – Halina Chackiewicz,
 członek odpowiedzialny za sprawy młodzieży - Przemysław Muszyński,
 członek - Stanisław Braude

jak co to napisz na maila polonia@polonia.dk

« Ostatnia zmiana: 09 Cze 2014, 18:34:23 wysłana przez ksiazecph »

poloniainfo.dk

Odp: Kilka pytań od żółtodzioba
« Odpowiedź #21 dnia: 09 Cze 2014, 18:01:48 »

Offline zpatentem

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 165
  • -Otrzymane: 441
  • Wiadomości: 1296
  • Reputacja: +34/-9
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kilka pytań od żółtodzioba
« Odpowiedź #22 dnia: 09 Cze 2014, 22:08:42 »
"tu jest wiele osob wtajemniczonych ale polacy w samej Polsce sa dla siebie wrogiem a na zachodzie to wielka konkurencja, z checia utopia rodakow w lyzce wody.

wiele pisza, udaja innych a rzeczywistosc jest inna"

"wiec na tych nie licz"






Ciekawe i prowokujace spostrzezenia. Wielu "nowych" jest przekonana, ze jest to pieski obowiazek "starych" pomagac kazdemu w znalezieniu rzeczy ktore kazdy osiol szybko by znalazlby googlujac. Dostalo sie wiec wielu forumowym pomagabusem z ktorych wielu ma setki postow w ktorych glownie pomagali i bardzo czesto nie uslyszeli nawet slowa "dziekuje".

Wtajemniczonych w co? W wolne pokoje do wynajecia?? Uspokoj sie czlowieku!!

poloniainfo.dk

Odp: Kilka pytań od żółtodzioba
« Odpowiedź #22 dnia: 09 Cze 2014, 22:08:42 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 250734
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
uczelnie w Danii?

Zaczęty przez Mateusz199Dział Edukacja

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 608
Ostatnia wiadomość 18 Kwi 2024, 10:49:09
wysłana przez Mateusz199
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 26859
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 33161
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 30167
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand