poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Podwójne obywatelstwo dla wszystkich.  (Przeczytany 18201 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline willy

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 90
  • Wiadomości: 1622
  • Reputacja: +37/-31
  • Płeć: Mężczyzna
  • JMP $E477
    • Status GG
Podwójne obywatelstwo dla wszystkich.
« dnia: 06 Cze 2014, 20:55:50 »
W środę (4 czerwca 2014) rząd podpisał porozumienie w sprawie podwójnego obywatelstwa. Odtąd będzie można posiadać obywatelstwo w dwóch krajach jednocześnie.

Dla duńskich obywateli porozumienie oznacza, możliwość zachowania duńskiego obywatelstwa, nawet jeżeli przeniosą się oni do innego kraju i będą się starać o obywatelstwo tego kraju. Natomiast cudzoziemcy przebywający w Danii, aby móc otrzymać obywatelstwo duńskie, nie będą się już musieli zrzekać swojego obywatelstwa.
„Ustawa w sprawie podwójnego obywatelstwa jest bardzo ważna dla wielu osób, ponieważ w dużej mierze dotyczy tożsamości narodowej i przynależności. W dzisiejszych czasach wiele osób przeprowadza się do obcych krajów, ale nadal zachowuje silne przywiązanie do kraju swojego pochodzenia. Nie możemy zmuszać ludzi do wyboru przynależności " - mówi prokurator generalny Karen Hækkerup (S).
 
Należy także coś zrobić dla byłych obywateli duńskich, którzy utracili duńskie obywatelstwo, w wyniku przyjęcia obywatelstwa innego kraju.

Minister sprawiedliwości Karen Hækkerup podkreśla, że porozumienie nie oznacza łatwiejszego uzyskania obywatelstwa duńskiego.  „W zasadach dotyczących otrzymania duńskiego obywatelstwa nic się nie zmieniło. Zmiany dotyczą się tylko faktu, iż teraz będzie można mieć podwójne obywatelstwo” - mówi minister.
Jesienią bieżącego roku wprowadzi propozycję zmiany w prawie dotyczącym podwójnego obywatelstwa. Oczekuje się, że nowe przepisy wejdą w życie latem 2015 roku.

http://www.poloniainfo.dk/aktualnosci/257-podwojne-obywatelstwo-dla-wszystkich

"Broń jest narzędziem strachu.
Nie przystoi Mędrcowi."

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Podwójne obywatelstwo dla wszystkich.
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Cze 2014, 21:09:17 »
Na stronie ministerstwa sprawiedliwosci pisza tak: podpisano wlasnie porozumienie, a ústawe opracuja dopabuse jesienia.
Jednakze owe porozumienie, daje mozliowsc wypowiedzenia punktu pierwszego w konwencji Rady Europy. Okres wypowiedzenie to jeden rok. Dlatego ustawa bedzie miala moc prawna dopabuse latem 2015.

Na szczescie osoby, ktorym przyzna sie prawo do dunskiego przed tym okresem (albo juz przyznano, ale okres na zrzeczenie sie wczesniejszego obywatelstwa przypada na termin pozniejszy niz lato 2015), a po ogloszeniu nowej ustawy, beda mogly je otrzymac na nowej zasadzie. :)

W zaden sposob nie zmienia sie natomiast warunki otrzymania dunskiego obywatelstwa. Bedzie jedynie mozna zachowac swoje dotychczasowe.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Podwójne obywatelstwo dla wszystkich.
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Cze 2014, 21:19:07 »
Ale chyba czas oczekiwania troszkę się skróci, bo omijamy etap zrzekania się i bycia w tym czasie "bezpaństwowcem", nie ?
" Polak gorszego sortu"

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Podwójne obywatelstwo dla wszystkich.
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Cze 2014, 21:50:34 »
Nie jest sie bezpanstwowcem.
Na chwile obecna jest tak, ze otrzymujesz promesse, wowczas sie zrzekasz, a jak sie zrzekniesz masz automatycznie dunskie (no prawie, ale to juz sa naprawde krotkie terminy).

Czas oczekiwania na pewno sie skroci, bo czas zrzekania sie polskiego obywatelstwa to byl rok - dwa.

Nie sadze by cos przyspieszylo w Danii. Maja opoznienia 14-16 miesieczne, a w rzeczywistosci 16-18.
To znaczy, ze rzeczywisty czas to nawet i 2 lata!!!
Ja zlozylam swoje dokumenty we wrzesniu 2013. W listopadzie! dopabuse otrzymalam, list, ze ministerstwo otrzymalo moje dokumenty i ze czas czekania na kolej do glosowania to 14-16 miesiecy. Co oznacza, ze prawdopodobnie nie zalapie sie na glosowanie jesienia 2014, a dopabuse wiosna 2015! Wiec jak nic wyjdzie 18 miesiecy!

Mysle, ze z nowa ustawa, zostana zassypani sprawami Dunczykow, ktorzy utracili swoje obywatelstwo.

No, ale tak czy owak, proces skroci sie o okolo polowe :)
« Ostatnia zmiana: 06 Cze 2014, 22:19:44 wysłana przez Jomir »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline iskierka

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 12
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Podwójne obywatelstwo dla wszystkich.
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Cze 2014, 14:40:24 »
Moze ktos z was sie orientuje czy spelnialabym warunki jezeli chodzi o selvforsøgelse, jezeli w przeciagu tych ostatnich 5 lat przed zlozeniem wniosku jakies 2 i pol roku bylam na SU a reszte na dagpenge, czy jednak minimum te 2 i pol roku trzeba miec przepracowane przed zlozeniem wniosku.

Offline adamadamowicz

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Podwójne obywatelstwo dla wszystkich.
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Sie 2014, 13:04:41 »
szukam odpowiedzi czy składając wniosek o obywatelstwo duńskie, można było korzystać z pomocy socjalnej?

obecnie mam stały pobyt. jestem na chorobowym, które kończy się mi w połowie września. odbywam praktyki w firmie, aby wrócić na rynek pracy w pełni zdrowym i gotowym. mój opiekun z jobcenter, który prowadzi moją sprawę, poinformował mnie, że po skończeniu praktyk rehabilitacyjnych w obecnej firmie mogę iść na zasiłek socjalny i zapisać się jako osoba poszukująca pracy. nie jestem w a-kasse, ponieważ jestem studentem na dziekance.

mam dylemat, czy przerwać praktyki rehabilitacyjne, ponieważ za parę dni zaczyna się semestr studencki. mogę też poczekać ze wznowieniem studiów na styczeń/luty i odbyć całe praktyki reh. zgodnie z harmonogramem. w połowie września przejść na zasiłek socjalny oraz zapisać się jako poszukujący pracy i tak poczekać do nowego semestru styczeń/luty 2015 r.

ponieważ będę składał za parę lat wniosek o obywatelstwo duńskie, nie wiem, czy mogę teraz pójść na zasiłek socjalny i mieć nadal prawo do złożenia wniosku o obywatelstwo.
proszę o pomoc w słusznej sprawie.

Offline faja

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 118
  • Wiadomości: 787
  • Reputacja: +5/-1
Odp: Podwójne obywatelstwo dla wszystkich.
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Sie 2014, 13:43:34 »
Prawo mowi, ze nalezy zwrocic pomoc socjalna starajac sie o obywatelstwo.
W kazdej chwili mozesz sie zameldowac zdrowym i podjac studia, jednoczesnie zapisujac sie do A-kasse, ktora chyba jest gratis dla studentow.
Co zyskujesz?
 kwalifikacje, prawo do dagpenge i do ubiegania sie o obywatelstwo!
Wybor nalezy do ciebie!

poloniainfo.dk

Odp: Podwójne obywatelstwo dla wszystkich.
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Sie 2014, 13:43:34 »

Offline adamadamowicz

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Podwójne obywatelstwo dla wszystkich.
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Sie 2014, 17:26:28 »
dziękuję za odpowiedź.
a-kasse jest darmowe, jeżeli do dwóch tygodni po obronie, absolwent zgłosi się do a-kasse i może dostawać dagpenge przez 2 lata.
podczas studiów a-kasse jest darmowe dla studentów do 30. roku życia(w moim zawodzie dla konkretnego a-kasse).
oficjalnie zdrowy będę  dopabuse w drugiej połowie września, jak skończą mi się praktyki chorobowe w firmie. w studia zaczynają się za parę dni.
podejmę słuszną decyzję.
dziękuję jeszcze raz za odpowiedź.


Offline enic1976

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Podwójne obywatelstwo dla wszystkich.
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Wrz 2014, 10:35:54 »
Witam Was,
a ja uslyszalam informacje, ze podwojne obywatelstwo nie bedzie dostepne dla kazdego tylko raczej dla obywateli Danii, ktorzy mieszkaja za granica.... czy ktos sie z takim okresleniem spotkal?
Podobno, w celach ograniczenia naplywu "nowych obywateli" podwojne obywatelstwo nie bedzie dostepne dal obcokrajowcow mieszkajacych w Danii.
Moze ktos z Was cos slyszal?

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Podwójne obywatelstwo dla wszystkich.
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Wrz 2014, 14:10:08 »
Warunki uzyskania dunskiego obywatelstwa nie zostaly zmienione w porownaniu do aktualnych przepisow !!! A wiec dajcie sobie spokoj, jezeli nie spelnaicei tych warunkow, a najlepije zapoznajcie sie z przepisami dot. uzyskania dunskiego obywatelstwa. Jedyna zmiana jak nastapi to, ze Dania bedzie akceptowala przy posiadaniu dunskiego obywatelstwa posiadane obywatelstwo innego kraju. W chwili obecnej posiadajac obywatelstwo dunskie, nie mozna posiadac innego obywaelstwa. Obecnie, spelniajac warunki uzyskania dunskiego obywatelstwa, nalezy zrezygnowac z posiadanego obywatelstwa innego kraju.

poloniainfo.dk

Odp: Podwójne obywatelstwo dla wszystkich.
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Wrz 2014, 14:10:08 »

 

Formularz na a prawo pobytu dla dziecka

Zaczęty przez kahmaDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 14649
Ostatnia wiadomość 14 Lut 2008, 22:47:55
wysłana przez kahma
FORUM DLA NASTOLATKOW

Zaczęty przez JomirDział Hydepark

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 18872
Ostatnia wiadomość 07 Wrz 2009, 18:21:36
wysłana przez Jomir
Pokłosie nie dla duńczyków

Zaczęty przez dania_dDział Hydepark

Odpowiedzi: 52
Wyświetleń: 49143
Ostatnia wiadomość 07 Lip 2013, 01:30:31
wysłana przez aisak
UWAGA! Nie dla każdego A-kasse

Zaczęty przez animattDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 15316
Ostatnia wiadomość 08 Mar 2018, 03:50:19
wysłana przez animatt
PRACA DLA TATY

Zaczęty przez macu123Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 19196
Ostatnia wiadomość 04 Paź 2007, 21:27:09
wysłana przez Manior