poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: FERIEPENGE czy mam do tego prawo?  (Przeczytany 9186 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline AzjatSmok

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
FERIEPENGE czy mam do tego prawo?
« dnia: 16 Lip 2014, 12:07:05 »
Witam
Mieszkam w Danii od ponad 2 lat. Obecnie nie pracuję uczę się jezyka jednak wcześniej pracowałam jako kabusewnik budowy przez ok 1,5 roku. Pracowałam dla polskiej firmy i tłumaczono mi, że jako inżynier nie przysługuje mi feriepenge. Wtedy za duzo o systemie nie wiedziałam i mialam masę pracy.
Pracownicy fizyczni pracowali po 10 godzin pon-piatek + 5 godz. sobota. mieliśmy specjalny układ podpisany z 3f w którym była mowa, że ok pracują dłużej ale potem mają jechać na "przestojowe" do polski. Tak też było i pracownikom fizycznym za przestojowe się nie płaciło. Oni dostawali płacę za godziny wypracowane.
Ja byłam zatrudniona na kontrakt, i dostawałam wypłatę niby za godziny (tak było na kwicie płacowym) ale po prostu dostawałmmiesięczne wynagrodzenie. Miałam prawo do 2 tygodni wolnego po przepracowaniu 6 tygodni. I mniej więcej tak było. Jednak jak jechałm do polski to pieniądze dostawałam takie same. Czyli jak by płacono mi za wolny czas dlatego firma powiedziała że mi się feriepenge nie należy. Jednak jak teraz na to patrzę to uważam, że ro "wolne" musiałam mieć bo inaczej pracowałabym za długo w ciągu miesiąca i było by to niezgodne z prawem dlatego "dawano" mi to wolne ale to nie żadna łaska tylko przepisy. Poza tym z tego co rozumiem to nawet jak się było na płatnym urlopie to i tak powinno się dostać feriepenge?
Proszę o wytlumaczenie mi na jakiej zasadzie te pieniądze są przyznane?
PS. Właśnie byłam na burger.dk i sprawdzałam czy mam jakieś pieniądze na koncie feripenge ale nic nie było, jednak to może być sprawka tej firmy. Nie wiem ?!

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: FERIEPENGE czy mam do tego prawo?
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Lip 2014, 12:29:49 »
No dokladnie, mialas placone za ferie, sama o tym piszesz.
Wiec jakbys chciala, miec podwojnie?

W Danii jest tak, ze osoby na nizszych stanowiskach najczesciej maja placone na feriepenge. Wtedy nie otrzymuja wyplaty, a pieniadze z urzedu.

Ty mialas po prostu, tak samo jak jest w Polsce - placone za dni wolne.

No, ale juz podejrzenie na firme padlo! SPRAWKA!
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline AzjatSmok

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: FERIEPENGE czy mam do tego prawo?
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Lip 2014, 22:45:31 »
Nie powiedziałam jaka to firma więc jakie podejrzenie? W tej pracy wiele spraw było nie jasnych, do tej pory nie otrzymałam wynagrodzenia na kwotę ok 3000 EUR. Moi duńscy znajomi ciągle mi mówią, że feriepenge mi się należy bo nawet jak jest sie na urlopie płatnym to i tak pieniądze za to są wypłacane. Tak też było z pracownikami. Oni dostawali pieniądze dopabuse jak podpisali że odebrali płatny urlop. Chciałabym wiedzieć czy jest jakieś prawo pracy tu jakiś konkretny paragraf który o tym ówi jasno. Czy ktoś może mi to przytoczyć. Bo jak dotąd to tylko mam różne opinie różnych ludzi a to do mnie nie przemawia.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: FERIEPENGE czy mam do tego prawo?
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Lip 2014, 22:53:59 »
Prawo pracy mowi, ze albo masz wplacane na Feriepenge i podczas urlopu nie otrzymujesz wynagrodzenia, tylko swiadczenie z kasy feriepenge, albo masz placone za urlop z firmy i nie masz odkladane na ferie penge.
Wszystko powinnas miec w swoim kontrakcie.

Kasa ferie penge jest jak butelka salmona. Jak nie odkladasz do niej skladeK, to nie otrzymasz wyplaty.
Jak nie mialas potracane na skladki do feriepenge, to znaczy, ze nie ma z czego CI wyplacic.
Poza tym jak napisalam - albo jedno albo drugie.
« Ostatnia zmiana: 24 Lip 2014, 07:25:33 wysłana przez Jomir »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline faja

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 118
  • Wiadomości: 787
  • Reputacja: +5/-1
Odp: FERIEPENGE czy mam do tego prawo?
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Lip 2014, 07:16:10 »
Nie powiedziałam jaka to firma więc jakie podejrzenie? W tej pracy wiele spraw było nie jasnych, do tej pory nie otrzymałam wynagrodzenia na kwotę ok 3000 EUR. Moi duńscy znajomi ciągle mi mówią, że feriepenge mi się należy bo nawet jak jest sie na urlopie płatnym to i tak pieniądze za to są wypłacane. Tak też było z pracownikami. Oni dostawali pieniądze dopabuse jak podpisali że odebrali płatny urlop. Chciałabym wiedzieć czy jest jakieś prawo pracy tu jakiś konkretny paragraf który o tym ówi jasno. Czy ktoś może mi to przytoczyć. Bo jak dotąd to tylko mam różne opinie różnych ludzi a to do mnie nie przemawia.
Piszesz niezbyt zrozumiale: pracowalas dla polskiej firmy, wynagrodzenie w Euro...
a chcesz stosowac sie do dunskiego prawa pracy.
Tak jak mowi Jomir, sprawdz co masz w kontrakcie.
Wg. dunskich przepisow
jesli mialas kontrakt godzinowy, a dostawalas stala pensje to czy wysokosc wynagrodzenia odpowiada przepracowanym godzinom,
 Jesli mialas nadgodziny, to powinnas dostac albo wyzsze wynagrodzenie, albo wolne dni platne, tzw. afspadsering, a pieniadze za urlop dostac dodatkowo. Pieniadze urlopowe dunscy pracodawcy wplacaja na tzw. feriekonto, czasem w kontraktach jest, ze dostaje sie ferie med løn, czyli normalne wynagrodzenie i wtedy nie ma co szukac pieniedzy na feriekonto.
Ale Ty nie pracowalas w dunskiej firmie!
Dziwi mnie, ze zgadzalas sie na wszystko, jak tam pracowalas, a teraz jak zostalas zwolniona szukasz pieniedzy, rozmawiasz z ludzmi, ktorzy pracuja wedlug dunskiego prawa, a ono nie jest obowiazujace w calej EU.
Powodzenia w wyjasnieniu watpliwosci.

Doczytalam w Twojej korespondencji, ze mieliscie umowe z 3F, dlaczego nie zwrocisz sie tam o pomoc?
« Ostatnia zmiana: 24 Lip 2014, 07:28:25 wysłana przez faja »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: FERIEPENGE czy mam do tego prawo?
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Lip 2014, 07:28:00 »
Co do pracy w polskiej firmie, a dunskich warunkow.
Moznac miec dunskie warunki w polskiej firmie, ale tylko wtedy, kiedy NA STALE (i przed wyjazdem) mieszka sie za granica i nie jest sie polskim rezydentem podatkowym.

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: FERIEPENGE czy mam do tego prawo?
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Lip 2014, 13:15:12 »

Jak nie mialas potracane na skladki do feriepenge, to znaczy, ze nie ma z czego CI wyplacic.
Poza tym jak napisalam - albo jedno albo drugie.

Potracane?   

poloniainfo.dk

Odp: FERIEPENGE czy mam do tego prawo?
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Lip 2014, 13:15:12 »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: FERIEPENGE czy mam do tego prawo?
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Lip 2014, 17:43:58 »
Potracane?
odprowadzane
Lapiesz za slowka, choc faktycznie to ma inne znaczenie :)

Skrocilam tok myslenia, chodzilo mi to, ze odporwadzona kwote mozna bylo zobaczyc na kwitku wyplaty.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline RybkaWillego

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 56
  • -Otrzymane: 114
  • Wiadomości: 572
  • Reputacja: +28/-12
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: FERIEPENGE czy mam do tego prawo?
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Lip 2014, 19:55:44 »
Wygląda na to, że dziewczyna miała po prostu  tzw." ferie med løn" dlatego feriepenge jej się nie należy.
Za dużo mówimy o zmianie świata, a za mało świat zmieniamy. Za dużo mówimy o miłości, a za mało kochamy.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: FERIEPENGE czy mam do tego prawo?
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Lip 2014, 23:49:18 »
odprowadzane
Lapiesz za slowka, choc faktycznie to ma inne znaczenie :)

Skrocilam tok myslenia, chodzilo mi to, ze odporwadzona kwote mozna bylo zobaczyc na kwitku wyplaty.
t
Absolutnie nie "lapie" za slowka. Pracownikowi potracano skladki kwote = sam mial placic swoje feriepenge, tak to odebralem. Teraz wszystko jasne, ze chodzilo o to ze mogl zobaczyc na kwicie wyplat kwote jaka pracodawca odprowadzal na feriepenge.   

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: FERIEPENGE czy mam do tego prawo?
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Lip 2014, 06:55:49 »
Jasne rogo, miales racje :) zupelnie inaczej brzmi i zupelnie inne znaczenie.
Zacznam odczuwac pierwsze symptomy emigracji - pogorszenie jakosc jezyka polskiego :)

Rybko, od poczatku pisze dziewczynie o tym, ze miala placone za ferie, wiec nie moze dostac podowojnie, no ale ona swoje.
Bo inni tak mieli.
Nie moze pojac, ze kabusewnicy i robotnicy pracuja na innych zasadach. Jak i tego, ze odpowiedz znajdzie jedynie w swoim kontrakcie.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline kayutek

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 4
  • -Otrzymane: 18
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: FERIEPENGE czy mam do tego prawo?
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Lip 2014, 07:48:55 »

W Danii jest tak, ze osoby na nizszych stanowiskach najczesciej maja placone na feriepenge. Wtedy nie otrzymuja wyplaty, a pieniadze z urzedu.


Z tym sie akurat nie zgodze.

Sa inne zasady w firmach prywatnych i inne przepisy w calym "komunalnym" swiecie.

Zeby dostac ferie z normalna wyplata trzeba pracowac minimum rok, ale...

Rok wplat na wakacje liczy sie od stycznia do konca grudnia, rok wakacyjny obowiazuje od maja do maja.

Czyli np. moj nowy pedagog zatrudniony 1 maja br. ma prawo do pelnych wakacji (6 tygodni) z pensja dopabuse w 2016 r. W przyszlym roku bedzie mial okolo 3 tygodni platnych. Ma oczywiscie prawo do 6 tygodni, ale "zarobil" tylko 3.













Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: FERIEPENGE czy mam do tego prawo?
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Lip 2014, 12:07:33 »
"Zarobil" tylko na 3 tygodnie w swojej nowej pracy, pozostale 3 ma "zarobione" z uprzedniego miejsca zatrudniena
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: FERIEPENGE czy mam do tego prawo?
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Lip 2014, 14:20:55 »
Z tym sie akurat nie zgodze.

Sa inne zasady w firmach prywatnych i inne przepisy w calym "komunalnym" swiecie.

Zeby dostac ferie z normalna wyplata trzeba pracowac minimum rok, ale...

Rok wplat na wakacje liczy sie od stycznia do konca grudnia, rok wakacyjny obowiazuje od maja do maja.

Czyli np. moj nowy pedagog zatrudniony 1 maja br. ma prawo do pelnych wakacji (6 tygodni) z pensja dopabuse w 2016 r. W przyszlym roku bedzie mial okolo 3 tygodni platnych. Ma oczywiscie prawo do 6 tygodni, ale "zarobil" tylko 3.
No, ale dziewczyna pracowala na budowie, na bogwiejakiej umowie, w ktorej zarabiala w Euro. Czyli smiem powiedzic, ze na 100% nie byla to budzetowka :)
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: FERIEPENGE czy mam do tego prawo?
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Lip 2014, 17:08:24 »
Prosze tylko zwrocic uwage, ile czasu zuzywacie na tak prosta sprawe, ktora pytajacy i tak nie traktuje jako wyczerpujaca odpowiedz,  bo albo nie rozumie albo nie chce zrozumiec. Odpowiedz jest bardzo prosta i po jej udzieleniu nalezaloby zamknac watek. Generalnie: 1. Pracownicy zatrudnieni na stawce godzinowej (wiekszosc pracownikow fizycznych), nie maja stalej, z gory ustalonej pensji miesiecznej i nie pracujac w okresie wakacji, nie maja dochodu. Dlatego zgodnie z prawem, pracodawca odprowadza pewna kwote feriepenge, aby pracownik mial dochod w okresie urlopu, 2. Pracownicy zatrudnieni wedlug. tzw. funktionærlov (zazwyczaj pracownicy "umyslowi") ze stala pensja miesieczna, dostaja wyplate swoich poborow rowniez w okresie urlopu/ferii i dlatego nie maja feriepenge odprowadzane/odkladane przez pracodawce . Sa jeszcze drobne niuanse, ale najwazniejsze to jak powyzej. Proste i zrozumiale - reszte szczegolow - zobacz w Ferieloven. 

poloniainfo.dk

Odp: FERIEPENGE czy mam do tego prawo?
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Lip 2014, 17:08:24 »

 

zwolnienie z pracy - czy musi podać powód

Zaczęty przez zosiaxDział Pomoc!

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 16679
Ostatnia wiadomość 17 Lip 2008, 16:33:25
wysłana przez zosiax
Mieszkanie spoldzielcze czy wlasnosciowe

Zaczęty przez ukaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 11061
Ostatnia wiadomość 21 Lip 2009, 18:23:16
wysłana przez uka
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 26156
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
rejestrować żone czy nie? - podatek, kwota zwolniona,

Zaczęty przez piotrekszDział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 11297
Ostatnia wiadomość 12 Paź 2008, 13:59:51
wysłana przez Klingon
czy Duńczycy płacą na czas?

Zaczęty przez henlenDział Hydepark

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 6873
Ostatnia wiadomość 29 Wrz 2020, 08:16:02
wysłana przez Jomir