poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Zasiłek rodzinny, zwolnienie lekarskie  (Przeczytany 6874 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline brydzia

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Zasiłek rodzinny, zwolnienie lekarskie
« dnia: 14 Lip 2014, 20:09:27 »
Witam
Moj maz pracuje w Dani od 2011 roku, od 2010 prowadzi działaność w PL. Jednakże po otrzymaniu kontraktu w Dani, ustalono ustawodawsto duńskie dla męza, co oznacza, iż w PL nie płaci żadnych składek za siebie a wszystkie w Dani. W styczniu złożył wniosek o rodzinne na naszą dwojkę dzieci- w czerwcu otrzymaliśmy pismo by uzupełnić dokumentacje i wysłać do U.marszałkowskiego. UM poinformował nas, iż dokumenty wszystkie się zgadzaja i 11 czerwca wysłał komplet dokumentacji do Dani.  11 lipca otrzymaliśmy list z udbetaling danmark  o treści - iż, w czasie gdy maz pracuje w Dani od 2011 prowadzi również w polsce własną działaność.
Udbetaling zadecydował, iż podczas pracy maz jest pod rzadami dunskimi odnośnie ubezpieczenia zdrowotnego, ubezpieczenia rentowego, benefitów rodzinnych.
co w kopnsekwencji znaczy iż nie musi opłacać "social security" w wyzej wymienionych krajach oraz nie ma prawa do żadnych benefitów z tych krajów.

Czy ktoś miał taka sytację? wychodzi na to, iż w PL nie ma praw do niczgeo bo nic nie płaci, a w Dani opłaca wszystko i tez nie ma praw:( wiec gdzie ma niby je miec????

Dziękuje za odpowiedz

Offline ksiazecph

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 21
  • Wiadomości: 163
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zasiłek rodzinny, zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Lip 2014, 07:27:01 »
pisz z sensem

przeczytaj co tu napisalas:

Udbetaling zadecydował, iż podczas pracy maz jest pod rzadami dunskimi odnośnie ubezpieczenia zdrowotnego, ubezpieczenia rentowego, benefitów rodzinnych.

i co tu :

co w kopnsekwencji znaczy iż nie musi opłacać "social security" w wyzej wymienionych krajach oraz nie ma prawa do żadnych benefitów z tych krajów.

i tu:
 
Czy ktoś miał taka sytację? wychodzi na to, iż w PL nie ma praw do niczgeo bo nic nie płaci, a w Dani opłaca wszystko i tez nie ma praw:( wiec gdzie ma niby je miec????

:))))))))

Offline brydzia

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zasiłek rodzinny, zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Lip 2014, 09:58:49 »
Ksiazecph

Dokładnie TAKI SENS  jest w piśmie , dlatego też , jak zauważyłeś , napisałam tu post bo uważam iż jest to masło maślane.
Potrafię czytać z sensem oraz pisać- pismo tłumaczyliśmy z męzem sami jak również oddaliśmy do tłumacza, który również powiedział, iż dla niego pismo nie trzyma się kupy
dlatego pytam czy ktoś miał taką sytuacje?? pracował w Dani na kontrakcie, prowadził działąność w PL i otrzymał takie pismo

Offline brydzia

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zasiłek rodzinny, zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Lip 2014, 14:23:31 »
sytuacja rozwiązana :)
post nieaktualny
Pozdrawiam :)

Offline brydzia

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Lip 2014, 12:05:37 »
Witam serdecznie.Jestem na zwolnieniu lekarskim w Polsce.Pierwsze dwa zwolnienia wysłałem do swojego pracodawcy za pierwsze dwa tygodnie dostałem normalne chorobowe niestety za kolejne dwa juz nie.Postanowiłem ,że teraz wysle zwolnienie bezposrednio do odpowiedniej instancji,czy ktoś juz może to praktykował?Nie wiem czy wystarczy wysłać zwolnienie do mojej komuny czy musi być skabusewane do odpowiedniego działu.Poprosze o jakieś wskazówki.dzieki i pozdrawiam

Offline sopocianka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 52
  • Wiadomości: 246
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zasiłek rodzinny, zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Lip 2014, 16:59:16 »
??? czy jest na forum ktos, kto przetlumaczy mi ten post? Najpierw bylo pytanie o børne penge...zagmatwane, potem post zostal "nieaktualny" autor prowadzil dzialalnosc a dzis autor jest w Polsce na zwolnieniu i pracodawca (???) nie placi za zwolnienie :D :D :D sprawy maja szybki obrot...

Offline brydzia

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zasiłek rodzinny, zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Lip 2014, 17:28:25 »
Uwielbiam tą specyficzną "empatię" charakteryzującą co niektórych forumowiczów ;) zamiast ,jeśli temat nie znany milczeć, wolą z sarkazmem coś napisać .... szkoda :(

Mail pierwszy pisała moja żona.... dotyczył pisma Z DK z UB - po przetłumaczeniu wyszło masło maślane, nie wiedzieliśmy jak to rozumieć - stad pytanie na forum - ale po co odp - lepiej puścić ciętą ripostę
Dzieki Bogu znalazł się ktoś kto miał podobną sprawe, wytłumaczył nam o co chodzi - dlatego tez, żona grzecznie napisała, że post nieaktualny - tu widać , znów coś "kogoś" zabolało

Po trzecie- nie wiem co jest w tym dziwnego, iż jestem na zwolnieniu ?? Rozchorowałem się , dostałem zwolnienie, a ze  płacę skladki tylko w Dani to wlaśnie dunski pracodawca mi powinien za wszystko wypłacać, lub komuna- stąd moje pytanie. Dalej  prowadzę działaność w PL co nie zmienia faktu iż objety jestem ustawodawstwem duńskim
Pierwszy raz od 3 lat zdarzyło mi sie zachorować, nigdy nie brałem zwolnienia i jestem w tym zielony


 

poloniainfo.dk

Odp: Zasiłek rodzinny, zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Lip 2014, 17:28:25 »

Offline faja

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 118
  • Wiadomości: 787
  • Reputacja: +5/-1
Odp: Zasiłek rodzinny, zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Lip 2014, 18:03:32 »
Skoro pracujesz w Danii i zachorowales nie masz prawa przebywac w Polsce.
Pracodawca ma prawo nie placic chorobowego, a ty powinienes zameldowac w komunie, ze jestes chory i wtedy komuna wyplaca chorobowe. Jesli pracodawca zwolni cie z pracy i nie masz prawa do Akasse tez tracisz chorobowe.
https://www.borger.dk/Sider/Sygedagpenge.aspx

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Lip 2014, 19:03:59 »
Witam serdecznie.Jestem na zwolnieniu lekarskim w Polsce.Pierwsze dwa zwolnienia wysłałem do swojego pracodawcy za pierwsze dwa tygodnie dostałem normalne chorobowe niestety za kolejne dwa juz nie.Postanowiłem ,że teraz wysle zwolnienie bezposrednio do odpowiedniej instancji,czy ktoś juz może to praktykował?Nie wiem czy wystarczy wysłać zwolnienie do mojej komuny czy musi być skabusewane do odpowiedniego działu.Poprosze o jakieś wskazówki.dzieki i pozdrawiam
odpowiednia instancja jest Twoj pracodawca.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zasiłek rodzinny, zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Lip 2014, 20:28:52 »
Jesli pracodawca zwolni cie z pracy i nie masz prawa do Akasse tez tracisz chorobowe.
https://www.borger.dk/Sider/Sygedagpenge.aspx

 ??? ??? ???

Offline brydzia

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zasiłek rodzinny, zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Lip 2014, 21:21:45 »
Dziękuję w końcu za normalne odpowiedzi :)

Smuci mnie jednak fakt, ze pracodawca może na zwolnieniu zwolnić praconika, to raz....a dwa, że rozchorowując sie w PL podczas urlopu muszę tak na prawdę gnać z powrotem do DK i martwić sie, że nie dostane tu na miejscu chorobowego na które co miesiąc w Dani płace nie małe pieniądze :(

Offline faja

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 118
  • Wiadomości: 787
  • Reputacja: +5/-1
Odp: Zasiłek rodzinny, zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Lip 2014, 21:26:28 »
Czy bedac na chorobowym w Polsce mozesz przebywac za granica?
Zus przychodzi na kontrole i sprawdza czy jestes chory, jesli nie ma cie w domu lub w lozku, tez tracisz prawo do zasilku.
 Wiec nie ma co sie dziwic.
 I w Danii ubezpieczenie zdrowotne jest darmowe.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Zasiłek rodzinny, zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Lip 2014, 21:27:54 »
Jezeli zachorowales nagle na na przyklad angine, to wiadomo, ze zostajesz tam gdzie jestes. Jezeli choroba jest przewlekla, to trzeba wrocic do kraju. Przepisy sa stety/niestety "konstruowane pod" mieszkajacych w Danii.

Pracodawca moze Cie zwolnic w trakcie choroby, ale nie z powodu choroby, po 3 miesiacach zwolnienia.

Jednak wczesniej powinno sie odbyc spotkanie, na ktorym omowicie Twoje mozliowsci do pracy na poczatkowo niepelny, pozniej pelny etat.

W zwiazku z tym, ze pracodawca otrzymuje refusje za Twoje chorobowe, nad wszystkim trzyma piecze jobcenter.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: Zasiłek rodzinny, zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Lip 2014, 21:27:54 »

 

Zasiłek transferowany

Zaczęty przez giętkiDział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 5996
Ostatnia wiadomość 16 Gru 2010, 17:40:53
wysłana przez roga
Zasiłek dla bezrobotnych

Zaczęty przez dzinxDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 5262
Ostatnia wiadomość 05 Sie 2018, 11:16:52
wysłana przez Jomir
utrata pracy w Danii a zasiłek w Polsce

Zaczęty przez frontlinesDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 10032
Ostatnia wiadomość 24 Lut 2009, 20:08:51
wysłana przez yoursoul
strata pracy/zasiłek

Zaczęty przez denice123Dział Podatki

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 23077
Ostatnia wiadomość 08 Kwi 2009, 07:29:41
wysłana przez Svaria
zasiłek na dzieci

Zaczęty przez proszę o radęDział Pomoc!

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 4352
Ostatnia wiadomość 05 Sty 2008, 13:16:37
wysłana przez prośba o pomoc