poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Arsopgorelse - proszę o pomoc.  (Przeczytany 7324 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tyu

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Arsopgorelse - proszę o pomoc.
« dnia: 12 Sie 2014, 14:09:15 »
Witam. Prosiłbym o pomoc osoby, które są w temacie. Otrzymałem takie pismo z DK. Z tego co wyczytałem to ja muszę im zwrócić ponad 1000zł. Mam pytanie jak się od tego odwołać, czy to znaczy, że pracodawca nie zapłacił za mnie podatku? Wydaję mi się to bardzo dużą kwotą jak za 11 dni pracy.

Ok 2 tygodni temu otrzymałem trzy czeki o tytule 'Indbetaling of Restskat' każdy po 687kr.

Jeśli to ważne info: W Danii pracowałem 11dni, po tym czasie wróciłem do Polski. Zakwaterowanie miałem u pracodawcy, umowa pracy była od pierwszego dnia w DK między mną, a pracodawcą. Mam możliwość nawiązania kontaktu z pracodawcą.


Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Arsopgorelse - proszę o pomoc.
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Sie 2014, 18:56:01 »
czy umowa o prace byla zawarta na 11 dni zatrudnienia?. Do zaplaty masz 2.061 kr. a nie 1.000 kr. jak napisales. Te 3 blankiety do zaplaty daja wlasnie laczna kwote twojego dlugu podatkowego wobec Skat. Skat rozlozyl ten dlug na raty.Ta strone rozliczenia ktora podajesz, niewiele mowi poza ta kwota do zaplaty oraz twoim obowiazkiem podatkowym Begrænset skattepligt (ograniczony obowiazek podatkowy). Szkoda ze zamazales adres. Czy byl to adres polski czy miales zameldowanie w Danii. Prawdopodobnie w ogole nie masz nic do zwrotu albo nawet, jezeli zaplaciles zaliczkowo podatek, masz nadplate podatkowa. Ile zaplaciles zaliczkowego podatku wynika z nastepnych stron rozliczenia. Jezeli placiles zaliczkowo podatrek albo i nie. to zalezy to od tego jak sporzadzona zostala twoja zaliczkowa deklaracja podatkowa (= karta podatkowa) z przewidywanym dochodem i przewidywanymi ulgami, ktore sam podales do Skatu, albo zorbil to twoj pracodawca. Po zakonczenkiu roku podatkowego, Skat sporzadzajac swoja propozycje rozliczenia na podstawie faktycznie uzyskanego dochodu (a nie karty podatkowej), nie wnosi sam do swojej propozycji indywidualnych ulg podatkowych i ogranicza swoje rozliczenie wylacznie do dochodu jaki wykazal pracodawca i ulg ustawowych, ktore automatycznie naleza sie wszystkim podatnikom. Jezeli przysluguja ci ulgi indywidualne jak np. ulga na wyzywienie, dojazdy do pracy, jazdy do Polski - to tego typu ulgi musisz sam wprowadzic do swojego rozliczenia jako korekte propozycji Skatu - jak juz napisalem jezeli ci przysluguja.  . Korekte do rozliczenia mozna zrobic elektronicznie w swojej teczce podatkowej w Skat, ale do tegocelu potrzebujesz kod/haslo dostepu do swojego konta w Skat. Mozesz je uzyskac wchodzac na strone Skat www.skat.dk i zamowic tzw. TastSelv kode podajac swoj cpr.nr. Skat wysle na twoj adres ten kod i bedziesz mogl sie zalogowac do swojej teczki podatkowej i dokonac zmian.     

Offline tyu

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Arsopgorelse - proszę o pomoc.
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Sie 2014, 20:24:55 »
Dla sprostowania napisałem ponad 1000zł, nie 1000kr.

Adres w Polsce.

Umowę miałem na 30 dni, wróciłem po 11 dniach, ale pracodawca raczej to zgłosił.

Dodaję zdjęcie kartki (3 takie czeki otrzymałem listem po około 1,5miesiąca od otrzymania pierwszego).

Czyli z tego wynika, że to ja jestem winny teraz Skatu, nie oni mi?

Jak można załatwić tę sprawę, ponieważ wydaję mi się, że jednak jest to dość duży podatek. Pracodawca powinien go zapłacić, mam rację?

Dodam, że pracuje tam sporo osób w roku (moi znajomi i rodzina) i nigdy nikt nie otrzymał przez parę dobrych lat pisma, że musi coś zapłacić - jeśli otrzymywali to tylko i wyłącznie zwrot.


Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Arsopgorelse - proszę o pomoc.
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Sie 2014, 00:13:21 »
Niewiele zrozumiales z mojego opisu. to ty jestes jak na razie winien do Skatu 2.061 kr. a te 3 czeki to nie czeki w zrozumieniu pieniedzy dla ciebie. to blankiety do dokonania przelewu na konto skatu. 3 x 687 kr. = 2.061 kr. = twoj dlug podatkowy do zaplacenia w 3 ratach. Jezeli kontrakt ma wpis o okresie zatrudnienia to naleza ci sie indywidualne ulgi podatkowe, ktorych Skat automatycznie nie wprowadza do koncowego rozliczenia. Musisz sam zatroszczyc sie o to albo wprowadzajac kwoty samemu elektronicznie tak ja opisalem, albo piszac do skatu wniosek o zmiane rozliczenia, podajac kwoty ktore chcesz wprowadzic do poszczegolnych rubryk oraz sposob wyliczenia tych ulg, zgodny z przepisami/stawkami. Jezeli tego nie potrafisz, mozesz napisac, ze przebywales tyle i tyle dni w Danii zalaczajac ten kontrakt i prosisz o ulge w rubryce 53 popniewaz miales Begrænset skattepligt.
Wszystkie dane twojego rozliczenia sa na kolejnych stronach Årsopgørelse. Sprawdz czy jest pozycja Personfradrag. skat nie zawsze uwzglednia tego rodzaju obnizenia podatku, szczegolnie wobez podatnikow, ktorzy nie przepracowali calego roku podartkowego. Uwzglednienie tej obizki podatkowej nie zawsze jest korzystne i nalezaloby wpierw sprawdzic czy skorzystac z tej opcji a potem poinformowac Skat o zmianie lub pozostawic rozliczenie takim jakim jest to znaczy bez Personfradrag. Bylobu duzo latwiej ocenic sytuacje, gdybys udostepnuil pozostale strony rozliczenia Årsopgørelse, ale to juz twoja sprawa. Jak na razie masz dlug podatkowy. Aha. Nie masz racji twierdzac ze pracodawca ma zaplacic za ciebie podatek. ktory jestes winien do skatu. Pracodawca odprowadza w ciagu roku/w ciagu zatrudnienia tylko ten podatek jaki zostal ustalony zaliczkowo przez Skat na podstawiue karty podatkowej. Teraz jest mowa o brakujacym podatku = roznicy miedzy podatkiem jaki faktycznie masz zaplacic w stosunku do podatku odprowadzonego zaliczkowo przez pracodawce. Czy pracodawca odprowadzil podatek, mozesz rowniez zobaczyc na Årsopgørelse. Sytuacja sie zmieni po wprowadzeniu ulg ktore jak mysle ci przysluguja. Zapytaj kogos na forum, moze ci chetnie pomoze. Twoje rozliczenie to zadna filozofia, tylko musisz udostepnic swoj kontrakt, swoje rozliczenie i kilka innych danych aby ocenic jakie ulgi i w jakiej kwocie ci przysluguja. Niestety w twojej sytuacji, nie majac dostepu do swojego konta w Skat, koniecznym bedzie pisanie do Skatu. Zamow sobie ten TastSelv kod, tak jak pisalem, a wszystko bedzie mozna zrobic szybko i sprawnie. Wejdz na www.skat.dk. Potem Bestil TastSelv kode. nastepnie wpisz swoj cpr.nr. i to wszystko. Pomoz sam sobie - to najlepsza forma pomocy.     

poloniainfo.dk

Odp: Arsopgorelse - proszę o pomoc.
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Sie 2014, 00:13:21 »

 

bardzo proszę o przetlumaczenie

Zaczęty przez dar_czarDział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 9007
Ostatnia wiadomość 24 Lip 2007, 12:41:29
wysłana przez dar_czar
proszę o przetłumaczenie

Zaczęty przez robi2007Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 6390
Ostatnia wiadomość 23 Lut 2010, 20:20:24
wysłana przez Manior
prosze o przetłumaczenie

Zaczęty przez jonasDział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 9876
Ostatnia wiadomość 05 Maj 2008, 21:16:51
wysłana przez willy
Prosze o przetlumaczenie

Zaczęty przez Tomek1Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 8953
Ostatnia wiadomość 02 Kwi 2009, 17:18:06
wysłana przez Tomek1
Skat odnosnie auta na pl dechach prosze o tlumaczenie/wyjasnienie

Zaczęty przez witiawDział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 17818
Ostatnia wiadomość 13 Gru 2014, 21:09:25
wysłana przez roga