poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: sprogskole  (Przeczytany 9987 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline piotrus69

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
sprogskole
« dnia: 27 Sie 2014, 20:00:33 »
witam, mam pytanie.
chcialabym pojsc do szkoly jezykowej nauczyc sie dunskiego, ale niestety dzis powiedziano mi w jobcenter, ze niestety nie moge uczyc sie za darmo, poniewaz jestem tutaj 7 lat .na jakiekolwiek ksztalcenie tez mnie nie stac, stad moje pytanie: czy moge dostac jakies dofinansowanie ze szkoly jezykowej za platna nauke? jest cos takiego?

pozdrawiam Ewa

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: sprogskole
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Sie 2014, 20:41:24 »
No niestety. Mozesz sprobowac w VUC, albo AOF, ale tam trzeba znac chociaz podstawy.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Baumi

  • Gość
Odp: sprogskole
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Sie 2014, 08:20:40 »
A nie jest czasem tak, że długość pobytu nie ma większego znaczenia? Przysługuje Ci 3 lata bezpłatnej nauki języka, jednak z teg co wiem to liczone jest to od czasu rozpoczęcia nauki a nie od czasu przyjazdu. Jeżeli więc dopabuse teraz rozpoczynasz to wydaje mi się (i tu podkreślam, że tylko mi się wydaje, bo nie pamiętam juz dokładnie zasad), że wciąż możesz zacząć naukę.

Offline maggie86

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 6
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: sprogskole
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Sie 2014, 08:33:13 »
No właśnie, w którymś wątku było już napisane, że liczą się 3 lata od rozpoczęcia nauki wiec nie wiem dlaczego w Jobcenter tak powiedzieli. Znam kilka osób, które są w dani ok.6 - 7 lat i dopabuse teraz rozpoczęli naukę w VUC. Ale wiem też, że bardzo pilnują obecności teraz na takich kursach i z każdego opuszczonego dnia trzeba się wytłumaczyć. Może zależy to od gminy, może od tego czy jest już komplet uczniów - bo chyba nie powinno być za dużo osób w grupie...

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: sprogskole
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Sie 2014, 08:43:31 »
WIele osob tuz po rejestracji otrzymuje list ze sprogskole. I data w liscie jest kluczowa, bowiem w nim jest napisane, ze masz trzy lata od otrzymania oferty nauki.
NIe od przyjazdu, nie od rejestracji, nie od podjecia nauki, a OD OTRZYMANIA OFERTY nauki.

http://www.iasprog.dk/gratis-dansk-undervisning-kobenhavn

Osoby, ktore znacie, byc moze przerwaly nauke, z konkretnych powodow, zglaszajac to w kommune i dlatego teraz maja do tego prawo. Jest to rowniez opisane w podanym linku.
« Ostatnia zmiana: 28 Sie 2014, 08:56:11 wysłana przez Jomir »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Ewa123

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 12
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 64
  • Reputacja: +0/-4
Odp: sprogskole
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Sie 2014, 19:54:07 »
witam, mam pytanie.
chcialabym pojsc do szkoly jezykowej nauczyc sie dunskiego, ale niestety dzis powiedziano mi w jobcenter, ze niestety nie moge uczyc sie za darmo, poniewaz jestem tutaj 7 lat .na jakiekolwiek ksztalcenie tez mnie nie stac, stad moje pytanie: czy moge dostac jakies dofinansowanie ze szkoly jezykowej za platna nauke? jest cos takiego?

pozdrawiam Ewa

Cześć Ewa
Ja jestem w Danii od 8 lat. Trochę uczyłam się duńskiego przez ok. 0,5 roku. Przez całe pierwsze 5 lat miałam pracę na cały etat, ale niestety w 2011 miałam wypadek w pracy i teraz jestem na zasiłku...
Z moim Jobcenter nie było żadnych problemów, sami chcieli mnie wysłać do szkoły. Ja musiałam tylko iść do szkoły na test i bez problemu, bez żadnych kosztów mogłam zacząć naukę. A zaczęłam ją po 7 latach pobytu w Danii. Więc nie wiem dlaczego twoje Jobcenter robi problemy.
A jak długo pracowałaś w Danii, miałaś pracę na cały etat? Myślę, że powinnaś porozmawiać z kimś innym w Jobcenter, bo tam każdy co innego mówi ;)  :)

Offline faja

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 118
  • Wiadomości: 787
  • Reputacja: +5/-1
Odp: sprogskole
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Sie 2014, 20:11:51 »
Jesli dostalas oferte nauki jezyka i jej nie podjelas z powodu pracy na caly etat, masz prawo do bezplatnej nauki, ale musi to byc caly etat.

poloniainfo.dk

Odp: sprogskole
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Sie 2014, 20:11:51 »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: sprogskole
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Sie 2014, 21:54:24 »
DOkladnie. Poza tym trzeba bylo sie w tej sytuacji skontaktwoac z kommune lub szkola i oficjalnie "sie zwolnic" z nauki, z konkretnego powodu.
A jak ktos list wyrzucil do kosza i o nim zapomnial, to niestety teraz nie ma szans.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline piotrus69

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: sprogskole
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Sie 2014, 07:45:20 »
wielkie dzieki za odpowiedzi :) ze mna bylo tak: nauki w sprogskole nigdy nie podjelam, nie dostalam tez zadnego nazwijmy to "zaproszenia" ze sprogskole. Pierwsze 2 lata pracowalam na caly etat, pozniej urodzilam 1-go synka, po 3 latach 2-go i od tamtej pory nie pracuje. podjac nauki przez ten czas nie chcialam bo obie ciaze przechodzilam ciezko a i pozniej z dzieciakami w domu siedzialam poki starszy nie poszedl do przedszkola a drugi do niani i wiedzialam , ze ciezo w tym czasie bedzie mi sie uczyc.  Od stycznia tego roku zaczelam w jobcenter starania, aby pojde pojsc do sprogskole na dzienne "for free" i od tamtej pory wciskali mi kit, ze oczywiscie moge isc do szkoly. Mijaly miesiace i nic kompletnie sie nie dzialo w temacie ja-szkola, pomimo ze ciagle chodzilam i pytalam. Na czym stoje dowiedzialam sie w koncu od pani w jobcenter (ktorej to opowiedzialam "story of my life" , ktora powiedziala mi ze nie mam co liczyc na nauke w sprogskole w ramach tych 3 lat, poniewaz jestem w dk zbyt dlugo i oni nie moga mi pomoc. Teraz pojecia nie mam czy to jest tak, ze (jak to czesto bywa) decyzja byla pani decyzja, bo nie chciala pomoc, czy rzeczywiscie jest tak ze mi juz darmowa nauka dunskiego nie przysluguje.
pozdrawiam :)

Offline Ewa123

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 12
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 64
  • Reputacja: +0/-4
Odp: sprogskole
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Sie 2014, 12:43:01 »
Ja tak jak i ty nie dostałam żadnego "zaproszenia" od sprogskolen.
Czytając twoją historię nie rozumiem, dlaczego nie chcą cię do darmowej szkoły wysłać...
Ja ostatnio złożyłam wniosek o jednorazową pomoc pieniężną od Kommune... wniosek został odrzucony, ale mogłam "złożyć zażalenie" w ciągu 4 tyg. więc tak zrobiłam. Jeszcze nie dostałam odpowiedzi, ale piszę ci to, ponieważ wydaje mi się, że ty też możesz złożyć zażalenie... więc próbuj... i na następny raz tyle nie czekaj na odpowiedź z Kommune, tylko zawracaj im głowę ile możesz, najlepiej jak będziesz tam chodzić... i w końcu zajmą się twoją sprawą i szybciej zostanie ona rozpatrzona... Znam to z Arbejdsskadestyrelsen. Odzywałam się do nich co najmniej raz w miesiącu i moja sprawa została szybciej rozpatrzona.
A teraz jesteś na kontanthjælp? Jeżeli tak, to wiadomo, że mając mały przychód nie starcza ci pieniędzy na szkołę.
Może i ty powinnaś złożyć wniosek o jednorazową pomoc pieniężną od Kommune na szkołę?

Offline faja

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 118
  • Wiadomości: 787
  • Reputacja: +5/-1
Odp: sprogskole
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Sie 2014, 13:12:01 »
Piotrusiu, prawo jest prawem, raczej nic nie wywalczysz w ramach darmowej trzyletniej nauki, co nie znaczy, ze masz zamknieta drogedo nauki jezyka.
 Jestes tu juz kilka lat, wiec troche osluchalas sie z jezykiem, zwroc sie do ktorejs szkol,VUC, FOF, AOF, ktore prowadza darmowe kursy Forberedende voksenundervisning (fvu)
nauka jest calkiem darmowa, bez ograniczen czasowych, poza tym mozna uczyc sie z roznych kursow ESKKA, plyt, z internetu itp.
http://uvm.dk/Uddannelser/Uddannelser-til-voksne/Overblik-over-voksenuddannelser/Dansk-for-voksne-udlaendinge/Danskuddannelse-til-voksne-udlaendinge/Online-Dansk/Online-danskundervisning-for-begyndere
http://www.uvm.dk/Uddannelser/Uddannelser-til-voksne/Overblik-over-voksenuddannelser/Forberedende-voksenundervisning
http://www.sdu.dk/bibliotek/internationale+studerende/laer+dansk
dla chcacego nie ma nic trudnego, zycze powodzenia.

Jestem przerazona sposobem myslenia i postepowania Ewy, nie dziwie sie, ze jestesmy zle postrzegani w tym kraju.

Offline Ewa123

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 12
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 64
  • Reputacja: +0/-4
Odp: sprogskole
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Sie 2014, 14:17:36 »
Dlaczego jesteś przerażona moim "sposobem myślenia i postępowania"?

Wszędzie gdzie byłam na praktykach i w pracy polacy byli chwaleni i doceniani :) więc nie rozumiem dlaczego napisałaś, że jesteśmy źle postrzegani w Danii.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: sprogskole
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Sie 2014, 16:09:15 »
Dlaczego jesteś przerażona moim "sposobem myślenia i postępowania"?

Wszędzie gdzie byłam na praktykach i w pracy polacy byli chwaleni i doceniani :)

Wszedzie gdzie bylem byli chwaleni - na poczatku zatrudnienia, ale potem dosc szybko zwalniani. Najczesciej z powodu "samarbejdsvanskeligheder". Oczywiscie, jak wszedzie sa wjatki.   

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: sprogskole
« Odpowiedź #13 dnia: 29 Sie 2014, 17:31:24 »
Może po odliczeniu lat pracy i urlopu macierzyńskiego, załapałabys się jednak do tej sprogskole? To są uzasadnione przyczyny .
Ja wiem, ze male dzieci to duża przeszkoda. Ale ja zaczęłam sprogskole , gdy moja córeczka miała 1,5 roku. W tym czasie jednocześnie pracowałam, więc szkoła "wieczorowo"- trudniej, bo mniej godzin.
Teraz mam już to za sobą. Da się ;).
" Polak gorszego sortu"

Offline piotrus69

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: sprogskole
« Odpowiedź #14 dnia: 31 Sie 2014, 19:41:47 »
jutro wybieram sie do VUC, zobacze co mi tam powiedza. dam znac o wyniku rozmowy :D

milej reszty niedzieli :)

poloniainfo.dk

Odp: sprogskole
« Odpowiedź #14 dnia: 31 Sie 2014, 19:41:47 »

 

co po sprogskole?

Zaczęty przez kittyDział Edukacja

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 3271
Ostatnia wiadomość 11 Gru 2012, 18:43:29
wysłana przez kitty
AOF Midt - sprogskole

Zaczęty przez Piotr_223Dział Edukacja

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 4064
Ostatnia wiadomość 09 Gru 2012, 20:09:26
wysłana przez Piotr_223
Silkeborg sprogskole

Zaczęty przez Silkeborg sprogskoleDział Århus, Aalborg ...

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 4174
Ostatnia wiadomość 16 Sie 2008, 17:54:53
wysłana przez ryba
IA sprogskole - kto skonczyl?

Zaczęty przez malinkaaa0071Dział Edukacja

Odpowiedzi: 49
Wyświetleń: 62207
Ostatnia wiadomość 09 Maj 2011, 20:58:10
wysłana przez tazzol
aarhus sprogskole

Zaczęty przez marcin csDział Århus, Aalborg ...

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4422
Ostatnia wiadomość 20 Sie 2008, 09:59:29
wysłana przez marcin cs