poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Pobyt na ojca, a ukończenie 21 lat  (Przeczytany 5132 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline SadDays

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 4
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Pobyt na ojca, a ukończenie 21 lat
« dnia: 22 Wrz 2014, 21:59:01 »
Witam! W zeszłym roku przyjechałam do Danii i dostałam ophold na ojca. Przez cały rok prcowałam dorywczo przy roznoszeniu gazet i uczęszczałam do szkoły językowej. Marzą mi się studia po duńsku, ale moja sprogskole uważa, że mogę sobie poczekać.. Ciągle dają mi terminy modultestów co 5/6 miesięcy i muszę robić niezłe cyrki, żeby je przyspieszyć. Teraz szkoła nie zapisała mnie na DU 3 w listopadzie i muszę czekać do wiosny... Z gazet było tak cieńko z pieniędzmi, że zmuszona byłam zrezygnować... W zeszłym roku dostawałam za określoną pracę (4 routy) 4000 dkk, a obecnie 2000 dkk! Szukałam pracy, ale świeżej na rynku pracy tylko po praktykach w Polsce i roznoszeniu gazet tutaj jest o to ciężko. Poprosiłam więc w jobcenter, aby mnie skabusewali na jakiś kurs/ douczanie czy cokolwiek! Dostałam odpowiedź, że jak nie złożę wniosku o kontanthjaelp to nie mogę liczyć na nic, więc go złożyłam. Przyznano mi Studieforberedende i Pan w jobcenter powiedział, że od następnego miesiąca zamiast kontanthjaelp będę normalnie dostawać SU(gdyż szkoła jest 23 godziny w tygodniu). Jednakże dziewczyna w jobncenter powiedziała, że Urząd Meldunkowy powiedział, że mam ophold na ojca i w grudniu skończę 21 lat i jeśli skorzystam z kontanthjaelp to stracę ophold w grudniu. Zrezygnowałam z wniosku i teraz się staram załatwić tę szkołę od razu na SU (Bo nie stać mnie nawet na bilety do sprogskole), ale czy jeśli będę brała SU, lub nawet nic nie będę brała, a nie znajdę nadal pracy, to czy mogą mnie wyrzucić z Danii? Bardzo dziękuję za odpowiedzi...

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pobyt na ojca, a ukończenie 21 lat
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Wrz 2014, 17:00:18 »
1. Przyjezdrzajajac do Danii bylsas juz osoba pelnoletnia. Popelnilad blad rejestrujac swoj pobyt na zasadzie laczenia rodzin. Moglas przyjechac do ojca z wizyta a po znalezieniu pracy zarejestrowac sej legalny pobyut w Statsforvaltningen jako osoba posiadjaca ststus "arbejdstager", to znaczy osoby przynalzenej do rynku pracy. Inna opcja, to majac status "laczebia rodizn", moglas go zmienic na "arbejdstager" po znalezieniu pracy.
Aktualne przepisy dotyczace SU, byly niedawno bardzoszczegolowo opisywane tutaj na forum, miedzy innymi, ze osoby posiadajace arbejdsstatus moga rownoczesnie korzystac z SU, oczywiscie jezeli dana szkola/nauka jest objeta tymi przepisami (daje prawo do tego stypendium).

Teraz kiedy sama zrezygnowalas z pracy sytuacja jest taka jaka ci przedstawiono. Nie bedziesz miala podstawy legalnego pobytu w Danii i bedziesz musiala opuscic Danie, chyba ze albo bedziesz sie uczyla, albo przedlozysz w Statsforvaltningen dokumentacje posiadania pracy, albo jednoczesnie i praca i nauka. Do SU mozesz sobie zawsze dorobic, np. 7.428 kr. miesiecznie o czym rowniez pisano juz w inny7m watku o SU.

Nie posiadjac zatrudnienia, a tracac go z nie wlasnek winy, mozna otrzymac pomoc socjalna kontanthjælp. Jezeli ci obiecano kontanhjælp to masz szczescioe. Komuna, zgodnie z przepisami, moze odmowic udzielenia pomocy socjalnej jezeli sama rezygnujesz z pracy i nalozy "karantanne" (nie wiem czy tak to sie nazywa po polsku). Komuna nie ma obowiazku wspierac osob srodkamui pomocy socjalnej, ktore same rezygnuja z zatrudnienia tylko dlatego ze malo zarabiaja i nie szukaja innych lub dodatkowych mozliwosci uzyskania dochodu i licza na pomoc komuny.

Tak dlugo jak bedziesz "pod skrzydlami" Jobcenter i np. bedziesz otrzymywala kontanhjælp, przynalezysz do dunskiego rynku pracy i mozesz przebywac w Danii. Wiadomo, ze komuna nie bedzie wyplacala tej pomocy socjalnej wiecznie i jezeli po pewnym czasie wstrzyma ta pomoc, to komuna powiadamia o tym Statsforvaltningen, od ktorego otrzymasz pismo ze w terninie do 14 dni masz przedlozyc dokumentacje posiadania zatrudnienia. Bez takiej dokumentacji - rejestracja twojego legalnego pobytu w Danii zostaje anulowana (= powrot do Polski). Nic nie stoi na przeszkodzie, ze majac status arbejdstager mozesz starac sie o SU. Po otrzymaniu SU rezygnujesz z kontanhjælp, poniewaz i tak pomoc socjalna bedzie odliczona od SU. Bedac na SU mozesz legalnie przebywac w Danii. Radze przeczytaj watek o ktorym juz pisalem i gdzie miedzy innymi podane sa kwoty jakie mozesz zarobic w ciagu roku obok SU i jak wyglada sytuacja w miesiacach kiedy np. nie pobierasz SU, bo mozesz rezygnowac z SU w okresach kiedy mozesz sobie dorobic praca. W miesiacach kiedy nie popbierasz SU mozesz przykladowo miec dochod okolo 35 tys. kr. Zycze powodzenia.

   

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Pobyt na ojca, a ukończenie 21 lat
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Wrz 2014, 18:28:40 »
kwarantanna  po polsku, wiec blisko :)
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: Pobyt na ojca, a ukończenie 21 lat
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Wrz 2014, 18:28:40 »

 

Pobyt na kwarantannie - zasiłek, zwonienie lekarskie?

Zaczęty przez marek90Dział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4040
Ostatnia wiadomość 15 Lut 2021, 22:32:02
wysłana przez Jomir
Pobyt stały dla nastolatka, a gdzie dowód?

Zaczęty przez hejliDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 7097
Ostatnia wiadomość 24 Wrz 2013, 20:48:45
wysłana przez Jomir
Wzory wnioskow na pobyt, prace i laczenie rodzin

Zaczęty przez rogaDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 98
Wyświetleń: 194541
Ostatnia wiadomość 15 Lip 2018, 20:25:20
wysłana przez Jomir
pobyt stały po przepracowaniu 3 i pół roku w Danii????

Zaczęty przez katia963Dział Rodzina ...

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 28653
Ostatnia wiadomość 11 Sty 2010, 10:48:03
wysłana przez Svaria
Ubezpieczenie duńskie. Rachunek za pobyt w szpitalu w Polsce.

Zaczęty przez dziubasewoDział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 10370
Ostatnia wiadomość 03 Sie 2011, 07:03:30
wysłana przez faja