poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: ubezpieczenie auta bez opholdu  (Przeczytany 6091 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline huckelbery

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
ubezpieczenie auta bez opholdu
« dnia: 12 Lis 2014, 12:55:43 »
Witam, mam problem  przyjeżdżając do danii kupiłem auto na duńskich rejestracjach, lecz musiałem kupić je na mojego kolegę ponieważ nie mam opholdu, i tu jest problem bo teraz dalej jestem bez opholdu ponieważ czekam, ale muszę używać auta do pracy, wiem ze jak mnie złapie policja to zabiorą mi tablice rejestracyjne i dostane kare, w ubezpieczalni nie moga mi sprzedać ubezpieczenia bo nie mam stałęgo adresu w danii, moje pytanie brzmi czy może ktoś z was wie czy jest możliwość wykupienia jakiegoś czasowego ubezpieczenia żeby poruszać sie pożyczonym autem
prosze o POMOC
pozdrawiam

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: ubezpieczenie auta bez opholdu
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Lis 2014, 13:07:11 »
Skoro masz prace, to rozumiem, ze oophold lada moment przyjdzie.
Moze zadzwon do statsforvaltning i zapytaj, moze nieco przyspiesza.
« Ostatnia zmiana: 12 Lis 2014, 13:21:31 wysłana przez Jomir »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline zpatentem

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 165
  • -Otrzymane: 441
  • Wiadomości: 1296
  • Reputacja: +34/-9
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ubezpieczenie auta bez opholdu
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Lis 2014, 13:17:55 »
Czy to znaczy, ze poruszasz sie nieubezpieczonym autem?

Offline spooky

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 45
  • Wiadomości: 265
  • Reputacja: +31/-3
Odp: ubezpieczenie auta bez opholdu
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Lis 2014, 16:04:47 »
Czy to znaczy, ze poruszasz sie nieubezpieczonym autem?
Też za bardzo nie rozumiem o co chodzi ;)

A co za problem mieć samochód zarejestrowany i ubezpieczony (duńskie blachy) na kolegę, przecież poruszać się możesz nie tylko swoim samochodem.
Ktoś chyba pomieszał temat polskich blach ... z duńskimi ;)

Offline huckelbery

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ubezpieczenie auta bez opholdu
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Lis 2014, 10:43:42 »
Dzwoniłem do SKAT i do ubezpieczalni  top danmark,  w skat mi powiedzieli ze kolega może mnie dopisać do swojego ubezpieczenia, ale można to załatwić w applus bilsyn, tam mogą mnie dopisać do jego ubezpieczenia, dla mnie parodia zeby z takimi sprawami jechac tam gdzie sie robi przeglad, ale cóż co kraj to obyczaj

Ps. w danii nie ma ubezpieczen na auto tylko na osobe, nie jest tak jak w pl, ze ubezpieczasz auto i każdy może nim śmigać
pozdrawiam

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ubezpieczenie auta bez opholdu
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Lis 2014, 10:55:50 »
I jak to zwykle bywa. Bezsensowne tracenie czasu i zawracanie glowy.Dzwonienia do SKATu itp. "Kupilem auto na kolege" = auto jest kolegi. Kolega ma obowiazek ubezpieczenia pojazdu. Ty mozesz tym autem jezdzic. 

Offline huckelbery

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ubezpieczenie auta bez opholdu
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Lis 2014, 11:49:56 »
W skat powiedzieli, ze nie moge jeździć autem kolegi, tak samo jak w ubezpieczalni, pierw musi mnie dopisać do swojego ubezpieczenia,
w przeciwnym wypadku przy kontroli przez Politi, zabiraja blachy i dostaje mandat
jedyna możliwość dopisania osoby  nie posiadającej stałego adresu w danii, jest dopisanie osoby poprzez applus bilsyn.
Roga nie wprowadzaj w błąd cytatem "Kolega ma obowiazek ubezpieczenia pojazdu. Ty mozesz tym autem jezdzic. " nie majac opholdu nie mogę jeździć żadnym autem zarejestrowanym w danii, powołuje sie na to co usłyszałem w SKAT i top danmark,
jak masz inne wiadomości na ten temat, może bardziej obszerne wyjaśnienie z chęcią wysłucham

poloniainfo.dk

Odp: ubezpieczenie auta bez opholdu
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Lis 2014, 11:49:56 »

Offline Holger

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 34
  • -Otrzymane: 35
  • Wiadomości: 198
  • Reputacja: +7/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ubezpieczenie auta bez opholdu
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Lis 2014, 12:06:53 »
Cos sie zmieniło? Można już zarejestrować samochód nie mając ubezpieczenia?
Nasz naród jak lawa, Z wie­rzchu zim­na i twar­da, sucha i plugawa; Lecz wewnętrzne­go og­nia sto lat nie wyziębi, Plwaj­my na tę sko­rupę i zstąpmy do głębi.
                                                Adam Mickiewicz

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: ubezpieczenie auta bez opholdu
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Lis 2014, 12:46:51 »
Dzwoniłem do SKAT i do ubezpieczalni  top danmark,  w skat mi powiedzieli ze kolega może mnie dopisać do swojego ubezpieczenia, ale można to załatwić w applus bilsyn, tam mogą mnie dopisać do jego ubezpieczenia, dla mnie parodia zeby z takimi sprawami jechac tam gdzie sie robi przeglad, ale cóż co kraj to obyczaj

Ps. w danii nie ma ubezpieczen na auto tylko na osobe, nie jest tak jak w pl, ze ubezpieczasz auto i każdy może nim śmigać
pozdrawiam

Chyba nie do konca zrozumiales kwestii ubezpieczenia.

Po pierwsze: WSZYSTKO ZALEZY OD ZAPISU W WARUNKACH UMOWY;

A GENERALNIE jest tak: OC jest na samochod, nie na uzykownika i obejmuje wszystkich uzytkownikow samochodu, jezeli tylko maja prawo jazdy i jezdza na trzezwo;
 
Z CASO bywa roznie i to juz wlasnie zalezy od firmy lub wynegocjowanych warunkow. Generalnie tez jest "na samochod"; ale.... jezeli wypadek spwowoduje inny uzytkownik niz wlasciciel, to nastepna skladka ubezpieczeniowa zostanie podwojona albo potrojona. Tu nie ma generalnej zasady, tu sa wewnetrzne zasady w kazdej firmie.
W niektorych firmach jest tez tak, ze jezeli wiesz z gory, ze samochod bedzie uzytkowala osoba ponizej 25 roku zycia, to na przyklad powdajaja casco. Co firma to zasady.


Tu artykul, z odpowiedzialnej strony, potwierdzajacy moja wypowiedz:
http://www.fagbladet3f.dk/2-sektion/dine-penge/a6978ffc86064148b689327c214fd847-20130213-kan-koste-dyrt-at-lne-bilen-ud


Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ubezpieczenie auta bez opholdu
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Lis 2014, 15:06:12 »

Roga nie wprowadzaj w błąd cytatem "Kolega ma obowiazek ubezpieczenia pojazdu. Ty mozesz tym autem jezdzic. " nie majac opholdu nie mogę jeździć żadnym autem zarejestrowanym w danii, powołuje sie na to co usłyszałem w SKAT i top danmark, jak masz inne wiadomości na ten temat, może bardziej obszerne wyjaśnienie z chęcią wysłucham

Zrob tak jak uwazasz!, ale piszesz, ze "slyszales", ze nie mozesz. Wiele razy "slyszalem" rozne rzeczy i od urzednika SKAT, A-kassy, kommune, ale nigdy nie opieram sie na tym co powiedzial urzednik, ktory wczoraj moze sprzedawal lodowki w El-Giganten, a dzisiaj odbiera telefon w urzedzie. Nie majac zarejestrowanego pobytu w Danii, mozesz pozyczyc samochod i od   wypozyczalni samochodow i od kolegi - taka jest moja opinia (moge sie mylic - sprawdz albo zapytaj o przepis). Samochod jest zarejestrowany i ubezpieczony w Danii i uwazam, ze mozesz nim jezdzic. Nie wnikam jakie sa koszty w razie wypadku i kto je ponosi, ale o tym szczegolowo mozesz przeczytac w linku zamieszczonym przez Jomir.

Wracajac do ustnych odpowiedzi urzedow, przytocze przyklad. W zeszlym tygodniu zwrocilem sie do A-kasse, poniewaz osoba posiadajaca "zolta karte z polskim adresem"  (bez zameldowania w Danii) rozmawiajac uprzednio z ta A-kasse, chciala sie do niej zapisac i dostala odmowna odpowiedz, a mianowicie, ze musi miec bopæl w Danii, aby mogla byc czlonkiem A-kasse.
Taka sama odpowiedz otrzymalem ja, interweniujac w tej sprawie, ze przepisy sa inne. Nie poskutkowalo. Wyslalem email, ktory przez A-kasse zostal wyslany dalej do jakiej instancj,i a potem odpowiedz, ze podtrzymuja swoja ocene. Jeszcze raz sprawdzilem szczegolowo przepis §41: "wymagany bopæl og ophold i Danmark, dog gælder særlige regler for EØS borgere". Te inne zasady dotyczace obywateli EØS, sa wymienione w innym paragrafie, ale urzednikom nie chcialo sie chyba do tego § zagladac. A wiec od wymagan ustanowionych w §41 a dotyczacych bopæl, zwolnione sa osoby z krajow EØS i sam ophold jest wystarczajacy aby moc zostac przyjetym do A-kasse. A ophold, wiadomo - legalny ophold = rejestracja pobytu w Statsforvaltningen.
Tyle o przyjeciu do A-kasse. Sama wyplata zapomogi to inna sprawa. Wymagane jest przebywanie w Danii, jezeli pobiera sie zapomoge, ale przebywanie nie musi oznaczac zameldowania. Mozna przebywac u cioci, u znajomego - wystarczy nazwisko na skrzyncwe pocztowej. Chodzi o to aby byc do dyspozycji na rynku pracy, stawiac sie do jobcente, moc przyjmowac korwespondencje itp.

Wszstko skonczylo sie dobrze, nawet z mailem z przeprosinami i zaporszeniem do A-kasse.

Inny przyklad: wielu pracownikow z "zolta karta z polskim adresem" twierdzi, ze nie ma w ogole mozliwosci otrzymania "niebieskiej EU-karty" nie majac zameldowania w Danii - taka odpowedz dostali w komunie. Bledna informacja, ze w ogole nie ma takiej mozliwosci. Jezeli podatnik spelnia warunki "dobbel dommicil", "grænsegænger" ma obsolutnie prawo do otrzymania takiej karty i taka karte dostaly osoby w ktorych imieniu zwracalem sie do komuny. Nalezy zwrocic sie do tej komuny do ktorej przynalezy pracodawca a nie podatnik - zasada uzyskania niebieskiej kaety taka sama jak "zoltej z polskim adresem", wazna na rok.

Jak zwykle, rozpisalem sie okropnie, a mialem tylko zamiar powiedziec: "nie sluchac za bardzo jakie informacje otrzymuje sie przez telefon - napisac email z przedlozeniem swojej sprawy.

Offline spooky

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 45
  • Wiadomości: 265
  • Reputacja: +31/-3
Odp: ubezpieczenie auta bez opholdu
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Lis 2014, 15:23:21 »
Ps. w danii nie ma ubezpieczen na auto tylko na osobe, nie jest tak jak w pl, ze ubezpieczasz auto i każdy może nim śmigać
pozdrawiam

Pierwsze słyszę. Po coś chyba wymagają oświadczenia przy zakupie ubezpieczenia na temat tego czy autem będzie poruszała się osoba poniżej 25 roku życia.

poloniainfo.dk

Odp: ubezpieczenie auta bez opholdu
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Lis 2014, 15:23:21 »

 

rejestracja auta sprowadzonego z Niemiec

Zaczęty przez HaniaSZ21Dział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 7019
Ostatnia wiadomość 06 Wrz 2011, 08:01:35
wysłana przez @ae@
Ubezpieczenia Samochodu - Niewlasciwa firma podana przy rejestracji auta

Zaczęty przez beenpl20Dział Dania i o Danii

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 10292
Ostatnia wiadomość 12 Lip 2016, 23:59:25
wysłana przez maryo1977
odszkodowanie za zniszczenie auta

Zaczęty przez magdaleeenkaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 16341
Ostatnia wiadomość 10 Lut 2014, 17:34:42
wysłana przez Jomir
Wycana auta do jobcenter

Zaczęty przez baterDział Odense

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 9343
Ostatnia wiadomość 04 Mar 2013, 20:46:07
wysłana przez Jomir
Procedura przeglądu eksportowego auta z dk

Zaczęty przez tonymontana123Dział Podatki

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 6274
Ostatnia wiadomość 07 Wrz 2019, 17:33:47
wysłana przez tonymontana123