poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: czaber???  (Przeczytany 19235 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline zpatentem

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 165
  • -Otrzymane: 441
  • Wiadomości: 1296
  • Reputacja: +34/-9
  • Płeć: Mężczyzna
czaber???
« dnia: 13 Lis 2014, 20:16:41 »
Co to?
Znalazlem ponizszy przepis, interesujacy bo bezmiesny :) , niestety paru rzeczy nie pojmuje; czaber i zolty groch w polowkach? Czy to danie jest dobre, ktos probowal?

Groch z kapustą

250 g  żółtego grochu w połówkach namoczonego przez ok. 6 godz.
1kg kiszonej kapusty
1 liść laurowy
1 i 1/2 łyżeczki nasion kminku
1 łyżeczka suszonego cząbru
2 łyżki masła
2 duże cebule pokrojone w kostkę
sól i pieprz do smaku

Zasmażka:
2 łyżki masła
2 łyżki mąki

Groch gotujemy do miękkości w dużej ilości wody. 5 min przed końcem gotowania solimy do smaku (ja gotuję ok. 40 min). Kapustę przepłukujemy i gotujemy w wodzie do miękkości z liściem laurowym. Lekko odsączamy (ma pozostać nieco wody z gotowania). Doprawiamy kminkiem i cząbrem. Cebule rumienimy na 2 łyżkach masła. Dodajemy do kapusty. Połowę grochu wrzucamy w całości do kapusty, resztę rozgniatamy praską do ziemniaków na purée i również dodajemy do kapusty. Dusimy ok. 10 min często mieszając. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Na patelni robimy jasną zasmażkę z masła oraz mąki i wlewamy ją do gorącej kapusty z grochem. Gotujemy przez 2-3 min. 


z fajnej kulinarnej stron Agnieszki z Portugalii www.kuchnianadatlantykiem.com/search/label/Polska#ixzz3Iyu5Fheh
« Ostatnia zmiana: 13 Lis 2014, 20:31:57 wysłana przez zpatentem »

Offline anciol7

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: czaber???
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Lis 2014, 21:35:20 »
To przyprawa, jak oregano, rozmaryn... http://www.przyprawowy.pl/cz%C4%85ber.html

Offline anciol7

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: czaber???
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Lis 2014, 21:38:46 »
Natomiast nie pojmuję czego nie rozumiesz w grochu jeżeli chcesz ugotować groch z kapustą?

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna

Offline zpatentem

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 165
  • -Otrzymane: 441
  • Wiadomości: 1296
  • Reputacja: +34/-9
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: czaber???
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Lis 2014, 22:18:34 »
Natomiast nie pojmuję czego nie rozumiesz w grochu jeżeli chcesz ugotować groch z kapustą?

Nigdy nie slyszalem o polowkach grochu, dlatego.
Google tlumaczy czaber jako suszone ziola, na poczatku myslalem, ze to jakies pojedyncze,koles absolwent polskiej szkoly kucharskiej twierdzil , ze to jakies mieso :) a profesor dr. Roga odpowiedzial, ze to jest "sar", ciekawe jak to smakuje :)

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: czaber???
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Lis 2014, 03:52:16 »
Widać, że dawno w Polsce nie byłeś- w sensie codziennych zakupów.
Groch żółty, łuskany, w połówkach, do kupienia w każdym sklepie.

http://www.google.dk/search?q=groch+%C5%BC%C3%B3%C5%82ty+%C5%82uskany+w+po%C5%82%C3%B3wkach&ie=utf-8&oe=utf-8&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a&gws_rd=cr&ei=DoBlVOGOBIS6ygO51YL4Dw

Chodzi o to, że taki groch, "rozłupany  na pół" i pozbawiony łupin, szybciej się gotuje .
Czy danie dobre- u nas jadane było tradycyjnie jako potrawa wigilijna.
Rzecz gustu i doprawienia ;)- mi w sumie smakuje.
U nas w domu jadało się wersję "najprostszą" , doprawioną łagodnie - w zasadzie jedynie dodawało się przysmażoną cebulkę, trochę pieprzu i ewentualnie soli, jeśli trzeba było.

Co do cząbru- ja nie używam . 
Kupiłam kiedyś, raz...chyba każdy ma w swoim zyciu przynajmniej 1 taki "atak przyprawowy", gdy kupuje wszystko, nie wiedząc, czy mu się kiedykolwiek do czegoś przyda ;).
Można się obejść ;).
I , zaręczam ci, że cząber to roślinka, takie własnie szuszone ziele.
Mięso to COMBER- ten absolwent szkoły kucharskiej nie bardzo wiedział, co mówi 8).

http://www.google.dk/search?q=cz%C4%85ber&ie=utf-8&oe=utf-8&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a&gws_rd=cr&ei=qH1lVN-wE-TmyQOa64GwCA


Zasmażki do tego też nie robię- wystarczy ten groch, który się rozpada w trakcie gotowania i zagęszcza potrawę.

Jeśli zwykłego,  żółtego grochu w połówkach , nie możesz dostać, całkiem spokojnie możesz zastąpić go soczewicą czerwoną, albo "gule aerter" w kartonikach, tym "błyskawicznym" - oczywiście, wtedy, dodając na koniec. No, ale może na pierwszy raz lepiej użyć prawdziwych ziaren, byś potem widział, jaka ma byc proporcja "błyskawicznego".

W ogóle duński "gule aerter"  , ten błyskawiczny, robi wśród moich znajomych w Polsce furorę  ;) ;D- wreszcie pyszna grochówka bez wielogodzinnego stania przy garach !  ;D
Zawsze mam zamówienia na kilka kartoników !


« Ostatnia zmiana: 14 Lis 2014, 04:09:36 wysłana przez happybeti »
" Polak gorszego sortu"

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: czaber???
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Lis 2014, 07:42:40 »
Moze jestem dziwna, ale dla mnie zawsze najwieksza atrakcja w grochowce, byly lupiny grochu :)
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: czaber???
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Lis 2014, 07:42:40 »

Offline zpatentem

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 165
  • -Otrzymane: 441
  • Wiadomości: 1296
  • Reputacja: +34/-9
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: czaber???
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Lis 2014, 08:48:31 »
Bylem wlasciwie swiadomy tego, ze tylko Happy jest w stanie udzielic wyczerpujacej mnie opini :) Zrezygnowalem z eksperymentu, sprobuje moze gule ærter. Dziekuje wszystkim :)

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: czaber???
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Lis 2014, 12:47:15 »
Moze jestem dziwna, ale dla mnie zawsze najwieksza atrakcja w grochowce, byly lupiny grochu :)

 ;D ;D ;D
Eee, tam, zaraz dziwna  :P. Po prostu dbałaś o zdrowy styl odżywiania się i chciałaś dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości błonnika  8) ;D
" Polak gorszego sortu"

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: czaber???
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Lis 2014, 12:50:08 »
Bylem wlasciwie swiadomy tego, ze tylko Happy jest w stanie udzielic wyczerpujacej mnie opini :) Zrezygnowalem z eksperymentu, sprobuje moze gule ærter. Dziekuje wszystkim :)

A ja dziękuję za inspiracje obiadową  :)- idę do sklepu po gule aerter  8).
" Polak gorszego sortu"

poloniainfo.dk

Odp: czaber???
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Lis 2014, 12:50:08 »