poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Planowana operacja w Polsce. Zwolnienie lekarskie  (Przeczytany 11278 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Baros

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Planowana operacja w Polsce. Zwolnienie lekarskie
« dnia: 03 Lut 2015, 15:53:13 »
Witam.

Pracuje w Danii od prawie roku, umowa jest na czas nieokreślony.
 Mam problemy z kolanem i mój ortopeda w Polsce ustalił mi zabieg na przyszły tydzień... Niestety muszę wykupić osobiście ubezpieczenie zdrowotne w NFZ w Polsce ponieważ na Niebieskiej Karcie nie mogę dokonać tego zabiegu.
Niezdolny do pracy będę przez około 3-5 tygodni i moje pytanie brzmi jak wygląda sytuacja ze Zwolnieniem lekarskim ?  Czy Duński pracodawca musi wypłacać mi chorobowe? Jeśli tak to jak to musi wyglądać i na jakich warunkach? W Polsce zostanę dopóki nie będę zdolny do pracy a z czegoś muszę żyć i opłacić rachunki.

Pytając swojego pracodawcy czy potrzebuje na to jakiś papierek odpowiedział, że nic nie potrzebuje więc mnie to martwi bo w zeszłym miesiącu opuściłem 2 dni w pracy ze względu na chorobę i mój pracodawca był o tym poinformowany lecz za te dni nie otrzymałem zapłaty.

Poproszę o pomoc i poradę.


Offline zpatentem

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 165
  • -Otrzymane: 441
  • Wiadomości: 1296
  • Reputacja: +34/-9
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Planowana operacja w Polsce. Zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Lut 2015, 17:36:49 »
Jestes bardzo tajemniczy, czy uwazasz ze tu sie udzielaja tylko detektywi?
 Okresl twoj status pobytu w Danii i dlaczego zmuszony jestes do operacji w Polsce a nie w Danii, masz w ogole zolta karte? Komuna ktora byc moze bedzie musiala tobie placic chorobowe spyta tez: "a dlaczego tam?"

 Chorobowe spedzone w Polsce i kasa z Danii to bylo "marzenie scietej glowy" wielu "nowych".

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Planowana operacja w Polsce. Zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Lut 2015, 17:41:35 »
MOgles rowniez miec operacje zaplacona przez Danie. Kilka dni temu wklejalam nowe przepisy, w ktorych mozna przeczytac, w jaki sposb mozna to uzyskac.

Pracodawca powinien CI wyplacac chorobowe, ale to zalezy od tego jak jest Twoj kontrakt zbudowany.
Po 3 tygodniach, pracodawca przesyla sprawe do kommune i kommune zaczyna placic.

Niestety mozesz liczyc sie ze zwolenienm z pracy. W Danii mozna zwolnic w trakcie choroby, nie z jej powodu, ale w trakcie jej trwania. Wszystko zalezy od tego jak bardzo jestes potrzebny firmie i jak domowisz sie z pracodwca.  Radzilabym poinformowac o operacji wczesniej, a zwlaszcza o tym, ze bedziesz przebywal w Polsce. Pracodawca to pewnie przyjmie, nie jak kommune. Pisze nie wiem, wiec nie oznacza to, ze kommune tego nie przyjmie. Oznacza, ze Nie wiem.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Egon

  • Gość
Odp: Planowana operacja w Polsce. Zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Lut 2015, 17:48:36 »
Hej miałem podobny problem więcej na priv.

bart656

  • Gość
Odp: Planowana operacja w Polsce. Zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Lut 2015, 18:16:18 »
Jestes bardzo tajemniczy, czy uwazasz ze tu sie udzielaja tylko detektywi?
 Okresl twoj status pobytu w Danii i dlaczego zmuszony jestes do operacji w Polsce a nie w Danii, masz w ogole zolta karte? Komuna ktora byc moze bedzie musiala tobie placic chorobowe spyta tez: "a dlaczego tam?"

 Chorobowe spedzone w Polsce i kasa z Danii to bylo "marzenie scietej glowy" wielu "nowych".

zpatentem pisze brednie!
Ja dostaję chorobowe, od 11 miesiecy i jestem w Polsce

Offline zpatentem

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 165
  • -Otrzymane: 441
  • Wiadomości: 1296
  • Reputacja: +34/-9
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Planowana operacja w Polsce. Zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Lut 2015, 18:36:45 »
Bart,
A w jaki sposob mozesz porownac twoj i jego status pobytu w Danii, historie choroby, rowniez opinie dunskich lekarzy? To sa niezmiernie istotne sprawy do ktorych komuna przywiazuje decydujaca uwage.
 Wiec nie chwal sie buraku, bo ani ja ani ty nic o jego przypadku nie wiemy!
« Ostatnia zmiana: 03 Lut 2015, 18:54:11 wysłana przez zpatentem »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Planowana operacja w Polsce. Zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Lut 2015, 21:26:47 »
Bart,
A w jaki sposob mozesz porownac twoj i jego status pobytu w Danii, historie choroby, rowniez opinie dunskich lekarzy? To sa niezmiernie istotne sprawy do ktorych komuna przywiazuje decydujaca uwage.
 Wiec nie chwal sie buraku, bo ani ja ani ty nic o jego przypadku nie wiemy!
DOkladnie. A sytuacja wyglada tak:

Witam wszystkich.
Mam pytanie, jestem od wrzesnia 2013 roku na zasilku chorobowym (uległem wypadkowi w pracy i mam uraz kregoslupa).
Mialem robiony 3 tyg. temu Tomograf dostałem opis i konkluzja opisu jest taka, że stan pacjenta od wrzesnia 2013 roku mimio rehabilitacji itd. nie uległ poprawie.
Pani z Job Center jeszcze przed opisem poinformowała mnie ze zasiłek mogą mi wypłacać do roku.
I tu jest moje pytanie co dalej mam robić? jestem niezdolny do pracy w dalszym ciągu. W Polsce po roku robią komisje lekarska i dostaje sie lub nie rente.
W Danii jestem od 2007 roku. I wiem że raczej nie spelniam warunkow do renty z racji okresu pobytu jest za krótki min 10 lat.
Ale słyszłem, że jest cos takiego jak nie możliwość samoutrzymania sie ze względu na chorbę, nie wiem czy to prawda.
Prosze o pomoc i z góry dziekuje.
Bartek


Z deka inaczej niz planowana operacja.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: Planowana operacja w Polsce. Zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Lut 2015, 21:26:47 »

Offline Baros

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Planowana operacja w Polsce. Zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Lut 2015, 21:32:46 »
Mieszkam w Danii sam. Wynajmuje mieszkanie, mam żółtą kartę.
Gram w Piłke i 2 lata temu przydarzył mi sie mały wypadek w wyniku którego miałem już dwie operacje kolana w Polsce. Doszedłem do siebie i wyjechałem do Danii... w międzyczasie odwiedziłem prywatnie swojego lekarza w Polsce, który stwierdził, że jest potrzebna jeszcze jedna mała operacja zanim będę mógł ponownie wrócić do Sportu i ustalił mi termin na 11 lutego.

Nie chce sie leczyć w Danii. Ufam swojemu lekarzowi i wolałbym aby to on dokończył moje leczenie. Od A do Z.

Co do tego wyjazdu... Poinformowałem pracodawce o tym wyjeździe już 3 miesiące wcześniej, powiedział że okay i ze zaznaczył moją nieobecność od 10.02 do 28.02 chociaż powiedziałem mu, że może to potrwać co najmniej kilka tygodni a więc data 28.02 jest wymyślona przez niego... Nie wiem co o tym myśleć a nie chce sie stawiać w pracy.

Do tego dochodzi fakt, że pozostaje mi jedynie oplacić operacje i leczenie w Polsce z własnej kieszeni i później pisać o ewentualny zwrot kosztów albo ubezpieczyć sie dzien przed operacją dobrowolnie w Polskim NFZ a i tak nie jestem pwny co do tego.

Rozmawiałem z pewną znajomą, która skonczyła prawo tutaj w Danii i powiedziała mi, że pracodawca nie ma prawa mnie zwolnić na chorobowym oraz, żeby zwolnienie wystawione przez Polskiego lekarza wysłał e-mailem oraz pocztą za potwierdzeniem do pracodawcy oraz jedną kopier do komuny - Wszystko przetłumaczone na Język Angielski.  Kompletnie zgłupiałem... 

Kolejna sprawa jest taka - zakładam, że lekarz wypisując mi zwolnienie poprosi o Dane firmy wiec co mam mu wtedy podać?  w Polsce zazwyczaj jest to NIP czy tam regon firmy a jak jest w przypadku Duńskiej firmy? CVR ?



Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Planowana operacja w Polsce. Zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Lut 2015, 21:39:33 »
Zajrzyj do tego watku:
http://www.poloniainfo.dk/forum/index.php/topic,1085496.msg1145125.html#msg1145125

Tam sa linki do nowych przepisow z 2013 (czy 2014 - nie pamietam w tej chwili) roku, w swietle ktorych masz prawo nieodplatnie wykonac operacje w Polsce, jezeli dopelnisz nieco formalnosci.

Co do zwolnienia w trakcie choroby, to jednak kolezanka sie myli. MOZNA w trakcie, nie mozna Z POWODU!
MOga na przyklad stwierdzic, ze likwiduja stanowisko pracy itp.
Po 120 dnia (tyle nie planujesz, ale warto wiedziec), moga juz zupelnie bez wymyslania powodow zwolnic.

Prawo to szeroka dziedzina, to ze ktos studiowal prawo nie znaczy, ze jest specjalista w kazdej jego dziedzinie.
Jak widac, prawo pracy nie jest specjanoscia Twojej kolezanki.
Powiem Ci, ze moja przyjaciolke adwokatne, zwolnili z kancelarii adwokackiej w pelni prawa po owych 120 dniach Dziewczyna zachorowala na raka, ku ironii, firma aktywnie uczestniczyla w kampanii "støt brysterne", ale to juz zupelnie inny temat. Chcialam pokazac, ze i advokata z 15 letnim doswiadczeniem tez mozna zalatwic.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline faja

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 118
  • Wiadomości: 787
  • Reputacja: +5/-1
Odp: Planowana operacja w Polsce. Zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Lut 2015, 22:01:40 »
Mieszkam w Danii sam. Wynajmuje mieszkanie, mam żółtą kartę.
Gram w Piłke i 2 lata temu przydarzył mi sie mały wypadek w wyniku którego miałem już dwie operacje kolana w Polsce. Doszedłem do siebie i wyjechałem do Danii... w międzyczasie odwiedziłem prywatnie swojego lekarza w Polsce, który stwierdził, że jest potrzebna jeszcze jedna mała operacja zanim będę mógł ponownie wrócić do Sportu i ustalił mi termin na 11 lutego.

Nie chce sie leczyć w Danii. Ufam swojemu lekarzowi i wolałbym aby to on dokończył moje leczenie. Od A do Z.

Co do tego wyjazdu... Poinformowałem pracodawce o tym wyjeździe już 3 miesiące wcześniej, powiedział że okay i ze zaznaczył moją nieobecność od 10.02 do 28.02 chociaż powiedziałem mu, że może to potrwać co najmniej kilka tygodni a więc data 28.02 jest wymyślona przez niego... Nie wiem co o tym myśleć a nie chce sie stawiać w pracy.

Do tego dochodzi fakt, że pozostaje mi jedynie oplacić operacje i leczenie w Polsce z własnej kieszeni i później pisać o ewentualny zwrot kosztów albo ubezpieczyć sie dzien przed operacją dobrowolnie w Polskim NFZ a i tak nie jestem pwny co do tego.

Rozmawiałem z pewną znajomą, która skonczyła prawo tutaj w Danii i powiedziała mi, że pracodawca nie ma prawa mnie zwolnić na chorobowym oraz, żeby zwolnienie wystawione przez Polskiego lekarza wysłał e-mailem oraz pocztą za potwierdzeniem do pracodawcy oraz jedną kopier do komuny - Wszystko przetłumaczone na Język Angielski.  Kompletnie zgłupiałem... 

Kolejna sprawa jest taka - zakładam, że lekarz wypisując mi zwolnienie poprosi o Dane firmy wiec co mam mu wtedy podać?  w Polsce zazwyczaj jest to NIP czy tam regon firmy a jak jest w przypadku Duńskiej firmy? CVR ?
Ja bym skonsultowala polska diagnoze u dunskiego lekarza, oni sa dobrzy, poza tym pewnie placisz za operacje w Polsce.
 Jesli mozesz ubezpieczysz sie dobrowolnie, zrob to, nie licz, ze Dania zwroci ci za leczenie.

Pracujesz tu, podlegasz dunskiemu prawu.
 Boli cie cos, nie mozesz pracowac, meldujesz sie chorym u pracodawcy, po pieciu dniach idziesz do swojego lekarza, on dalej cie kieruje na przeswietlenia, do specjalisty, na operacje albo inne leczenie.
Przez 30 dni pracodawca wyplaca ci pensje, pozniej sa dwie drogi, albo dalej placi pracodawca,otrzymujac refundacje z kommune, albo kommune wyplaca chorobowe, niestety, nizsze od pensji. Nawet jak pracodawca zwolni cie z pracy masz prawo do chorobowego.
 Tak dlugo jestes na chorobowym dopoki sam nie zadeklarujesz, ze jestes zdolny do pracy, oczywiscie kommune ma prawo zazadac lægeerklering, zaswiadczenia lekarskiego o twoim stanie zdrowia od lekarza.
Ja bym nie ryzykowala operacji w Polsce!

Offline zpatentem

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 165
  • -Otrzymane: 441
  • Wiadomości: 1296
  • Reputacja: +34/-9
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Planowana operacja w Polsce. Zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Lut 2015, 23:16:59 »
Faja ma racje. Z polska diagnoza idziesz do dunskiego lekarza, ktory wysle cie do specjalisty ktory, byc moze, skieruje cie na operacje i tu moja rodzinna historia; brat zostal skabusewany na operacje kolana i jako ze byly kolejki w szpitalach to zaczal szukac prywatnych chirurgow, tez dlugie czekanie, w koncu okazalo sie, ze ma ubezpieczenie w pracy i go szybciutko zooperowano w Hamlecie.Jest wiec jakas szansa, ze jak sa kolejki to pozwola ci, byc moze, na operacje w Polsce. Istotne sa tez lepsze mozliwosci rehabilitacji w Danii.

Jest jeszcze inna mozliwosc, nagla kontuzja doznana na wakacjach w Polsce, uniemozliwiajaca poruszanie sie z koniecznoscia natychmiastowej operacji :)

Offline Baros

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Planowana operacja w Polsce. Zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Lut 2015, 12:12:30 »
Niestety nie mam zamiaru czekać kolejnych długich miesięcy na operacje i poddać sie operacji i rehabilitacji komuś kto nie współpracował wcześniej z moim kolanem... Gram w Piłkę i moje kolano jest dla mnie ważniejsze od czegokolwiek więc z planów leczenia w Polsce nie zrezygnuje. Niemniej jednak dziękuję za porady.

Nie będę płacił za operacje i liczył, że mi Dania później zwróci bo wiem jak może być a zabieg ten trochę kosztuje... wykupie dobrowolne ubezpieczenie w NFZ a co do tego zwolnienia to wciąż nie mam pewności... Czy ryzykować i zrobić jak mi ta znajoma mówiła i wszystkie papierki powysyłać pocztą za potwierdzeniem do pracodawcy i komuny przetłumaczone na Język Angielski?
Co podaje sie podczas wypisywanie takiego zwolnienia?  CVR firmy?

Offline zpatentem

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 165
  • -Otrzymane: 441
  • Wiadomości: 1296
  • Reputacja: +34/-9
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Planowana operacja w Polsce. Zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Lut 2015, 13:44:47 »
Baros,

Widze, ze trudno ci cokolwiek wytlumaczyc.

1. Kolejki w Dk do specyficznej operacji pozwalaja ci samemu wybrac chirurga, szpital i byc moze mozesz zaproponowac operacje w Polsce.
2. Nagly wypadek w Polsce i wymagana natychmiastowa operacja (opinia twojego ukochanego i operujacego lekarza) z pewnoscia moze byc pokryta przez dunskie ubezpieczenie (duzo zalezy od przedoperacyjnej opinii twojego dunskiego domowego lekarza i o ile taka istnieje).
3. Na zadna operacje nie wolno sobie pozwolic bez wysluchania opinii paru innych lekarzy.
4. Komuna jest bardzo podejrzliwa przy wyplacaniu chorobowego i bedzie na pewno cie molestowala wymagajac aktualnych opinii swoich lekarzy specjalistow.
5. Jesli przypuszczasz ze gibka, uczuciowa brunetka z anielska miloscia do twojego kolana :) i tez cierpliwoscia bedzie cie rehabilitowala w Polsce, to jestes w duzym bledzie.
« Ostatnia zmiana: 04 Lut 2015, 13:58:00 wysłana przez zpatentem »

Offline Baros

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Planowana operacja w Polsce. Zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Lut 2015, 14:01:51 »
ohh... bardzo dziękuje za te ironiczne odpowiedzi. Naprawdę wiem jak wygląda operacja, opinia i rehabilitacja w Polsce więc nie musisz mi dogryzać i twierdzić, że jestem w błędzie. Znam to wszystko więc nie o to mi chodzi...

Może nawet gdybym poszedł do Duńskiego lekarza i mógłbym sobie 'wybrać' szpital w Polsce to i tak bym musiał czekać kolejny rok na operacje.

A dzwonilem do NFZ i sprawa sie tak skomplikowała, że nie mam możliwości na ubezpieczenie dobrowolne w NFZ z takiego względu, że mam meldunek i stałą prace w Danii. Więc reasumując moje jedyne trzy opcje aby doszło do tej operacji w przyszłą środe to
1. Błagać lekarza, żeby wpisał tą operacje jako zagrażającą zdrowiu i pociągnął koszty z europejskiej karty ubezpieczenia
2. Zapłacić za operacje z własnej kieszeni i mieć nadzieję, że Dania mi zwróci później koszty.
3. Zwolnić się z pracy , zarejestrować sie w Polsce jako bezrobotny i wtedy bez żadnych dodatkowych kosztów podjąć sie operacji, zgadza sie ?

Istnieją jakieś inne opcje?
« Ostatnia zmiana: 04 Lut 2015, 14:15:03 wysłana przez Baros »

Egon

  • Gość
Odp: Planowana operacja w Polsce. Zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Lut 2015, 14:31:58 »
Hej Baros ja na spotkanie z ortopedą w szpitalu czekałem tylko 3 miesiące  ??? okres wakacyjny 8) Po diagnozie za dwa dni już leżałem na stole op. Atroskopia kolana pozdrawiam

poloniainfo.dk

Odp: Planowana operacja w Polsce. Zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Lut 2015, 14:31:58 »

 

skat a rozliczenie w Polsce!!!!!!!!!!!!!!

Zaczęty przez julkaDział Podatki

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 14916
Ostatnia wiadomość 27 Mar 2008, 11:00:00
wysłana przez julka
uzytkowanie samochodu zarejestrowanego w polsce

Zaczęty przez andykac65Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 8766
Ostatnia wiadomość 03 Lip 2008, 13:35:33
wysłana przez vera
Darowizna w Polsce a Skat

Zaczęty przez cirolDział Podatki

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 6885
Ostatnia wiadomość 27 Lut 2019, 17:27:30
wysłana przez cirol
wybory w polsce koresponencyjnie

Zaczęty przez robert73Dział Hydepark

Odpowiedzi: 53
Wyświetleń: 34496
Ostatnia wiadomość 12 Paź 2011, 16:26:23
wysłana przez Bluszcz
Praca w Danii choroba w Polsce !!!!!

Zaczęty przez innaDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 11306
Ostatnia wiadomość 13 Sty 2011, 12:39:24
wysłana przez @ae@