poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: szkoła językowa  (Przeczytany 12061 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline miki91

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: szkoła językowa
« Odpowiedź #15 dnia: 03 Lut 2015, 11:04:51 »
ale ja mam najbliższą szkołę koło domu a z komunne kazali mi jechac do oddalonej szkoły o 30 km , piszę o szkole dla córki.
no i mówili mi ze ogólnie to tu jest szkoła ale pierwsze miesiące musi chodzic tam bo tam uczą sie języka. To ja juz sama nie wiem gdzie mam iść i co robic

Offline surja85

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 53
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: szkoła językowa
« Odpowiedź #16 dnia: 03 Lut 2015, 11:46:21 »
Ja bym poszla do szkoly i zapytala czy jest mozliwosc zeby mala tam chodzila. 30 km x 4 x 5dni to jakies szalenstwo :D

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: szkoła językowa
« Odpowiedź #17 dnia: 03 Lut 2015, 14:03:01 »
W takiej sytuacji szkola musi zapewnic dziecku transport tam i z powrotem.

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: szkoła językowa
« Odpowiedź #18 dnia: 03 Lut 2015, 14:43:40 »
Dla jasnosci, komuna nie musi podstawic taxi, moze tez:

Folkeskoleloven § 26
Stk. 5. Forpligtelsen til at sørge for befordring efter stk. 1 kan opfyldes ved at henvise eleverne til offentlige trafikmidler eller ved at godtgøre deres udgifter til egen befordring.

Komuna po prostu placi za bilet miesieczny.
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: szkoła językowa
« Odpowiedź #19 dnia: 03 Lut 2015, 17:43:22 »
Dla jasnosci, komuna nie musi podstawic taxi, moze tez:

Folkeskoleloven § 26
Stk. 5. Forpligtelsen til at sørge for befordring efter stk. 1 kan opfyldes ved at henvise eleverne til offentlige trafikmidler eller ved at godtgøre deres udgifter til egen befordring.

Komuna po prostu placi za bilet miesieczny.
Zalezy od wieku dziecka.
Nie pamietam jakie sa granice, ale na pewno szesciolatka obejmuje transport kommunalny.
MOj dziewiwecioletni syn  otrzymywal bilet miesieczny.

Czasem jest to taxi, czasem busik, ktory zbiera dzieci z calej okolicy. Czasem autobus szkolny. Wszystko zalezy od okolicznosci i kommune.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline surja85

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 53
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: szkoła językowa
« Odpowiedź #20 dnia: 03 Lut 2015, 18:31:48 »
u mojego syna pod szkola codziennie jest autobus szkolny, ale rowniez przyjezdza taksowka- bus. :)

Offline miki91

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: szkoła językowa
« Odpowiedź #21 dnia: 04 Lut 2015, 08:04:28 »
a myslicie ze kiedy tam pujde to dostane jakiegoś tłumacza? bardzo sie denerwuje ze moze jak pujde do szkół załatwiac sprawy a tam sie nie dogadam nic a maz nie bardzo chcialby brac wolne.ja dopabuse przyjechalam jakis czas temu i jeszcze sie nie przyzwyczailam

poloniainfo.dk

Odp: szkoła językowa
« Odpowiedź #21 dnia: 04 Lut 2015, 08:04:28 »

Offline surja85

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 53
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: szkoła językowa
« Odpowiedź #22 dnia: 04 Lut 2015, 08:11:21 »
ja na poczatku tez bylam mega zestresowana. wszystko po angielsku. i zebys nie pomyslala, ze angielski znam perfekt :) w PL slowa z siebie wydusic nie umialam, ale bardzo duzo rozumialam. Mimo wszystko jednak poszlam sama i bez problemu sie dogadalam a o tlumaczu nawet nie pomyslalam. Wszystko wlasciwie zalezy na ile znasz angielski, bo zakladam, ze dunskiego nie znasz. Tak jak ja zreszta...

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: szkoła językowa
« Odpowiedź #23 dnia: 05 Lut 2015, 19:07:01 »
a myslicie ze kiedy tam pujde to dostane jakiegoś tłumacza? bardzo sie denerwuje ze moze jak pujde do szkół załatwiac sprawy a tam sie nie dogadam nic a maz nie bardzo chcialby brac wolne.ja dopabuse przyjechalam jakis czas temu i jeszcze sie nie przyzwyczailam
Hm....z usług tłumacza nigdy nie korzystałam, poza wypadkami, gdy Kommune sama go wysyłała na spotkanie w dagpleje czy przedszkolu . Być może trzeba wcześniej poprosić o rozmowę w towarzystwie tłumacza, bo nie sądzę, by Kommune miala go na etacie, raczej są to umówione zlecenia.

I jeszcze jedno :
nie ma się czym denerwować  :). To nie polski urząd z "księżniczką "Jem przecież" ".Moje doświadczenia z urzędnikami państwowymi w Danii, czy to w Kommune, czy SKAT, są jak najbardziej pozytywne- nie dość, że bez problemu załatwiało się sprawy, to jeszcze z własnej inicjatywy podpowiadali i "popychali" formalności do przodu , aby ułatwić życie.
Akurat w nauce języka i integracji pomagają BARDZO CHĘTNIE - to leży w interesie państwa po prostu :).
" Polak gorszego sortu"

Offline surja85

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 53
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: szkoła językowa
« Odpowiedź #24 dnia: 05 Lut 2015, 19:39:41 »
Jest dokladnie tak jak pisze HB. Jesli chodzi o tlumacza to mialam ostatnio stycznosc :D zrobili mi zebranie w szkole (jakze odmienne od tych polskich) gdzie siedzialy 4 nauczycielki i ku mojemu zaskoczeniu piąta osoba powiedziala do mnie "cześć". Tlumacz, jak mi wyjasniono, jest zamawiany wg potrzeb, przez instytucje, w tym przypadku szkolę, ktora potrzebuje bardziej konkretnie porozumiec sie z rodzicem. Marta (tlumaczka) wyjasnila mi, ze sa sciągane z biura, a prywatne "wzywanie sie niezbyt oplaca, bo najzwyczajniej nie nalezy do najtanszych. Jednak w przypadku Miki jesli rzeczywiscie nie czuje się W OGÓLE, żeby komunikowac sie przynajmniej po angielsku, moze jest mozliwosc np jakos wystapic o tlumacza. Może można pójść do szkoly i powiedziec, że sie w ogóle nie zna jezyka i zapytac czy jest mozliwosc zaproszenia tlumacza? Nie wiem jak to dziala w takich przypadkach, jak wygladaja procedury :D Ja radze sobie w wiekszosci po angielsku, ale w kryzysowych sytuacjach mam swojego zapasowego ANIOŁA STRÓŻA, a właściwie ANIELICĘ hihi Pozdrawiam ją serdecznie :P bo na pewno to przeczyta :)

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: szkoła językowa
« Odpowiedź #25 dnia: 05 Lut 2015, 21:36:39 »
ja na poczatku tez bylam mega zestresowana. wszystko po angielsku. i zebys nie pomyslala, ze angielski znam perfekt :) w PL slowa z siebie wydusic nie umialam, ale bardzo duzo rozumialam. Mimo wszystko jednak poszlam sama i bez problemu sie dogadalam a o tlumaczu nawet nie pomyslalam. Wszystko wlasciwie zalezy na ile znasz angielski, bo zakladam, ze dunskiego nie znasz. Tak jak ja zreszta...

Nalezy tylko dodac, ze w Danii ani nauczyciele, przedszkolanki i inni urzednicy komuny nie maja obowiazku rozmawiania z klientami po angielsku, a szczegolnie kiedy istnieje watpliwosc czy i jedna i druga strona na tyle rozmawia po angielsku, ze przekazane informacje sa zrozumiale. Oczywiscie w prostych sprawach, przy dobrej woli urzednika, mozna porozumiewac sie po angielsku. Natomiast w sprawach waznych dla szkoly, a przede wszystkim dla dziecka i rodzicow, urzad zawsze zamawia tlumacza, a jezeli nie zamowi i wezwie rodzica na rozmowe, ten zawsze moze powiedziec, ze nie rozumie. wowczas spotkanie zostanie przeniesione na inny termin, a wzywajacy na spotkanie zamawia w komunie (tolkekontoret) tlumacza, ktory jest oplacany przez komune.   

Offline surja85

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 53
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: szkoła językowa
« Odpowiedź #26 dnia: 05 Lut 2015, 22:08:40 »
Otóż to. Miałam nadzieję, że ktoś to sprecyzuje i uściśli :D

poloniainfo.dk

Odp: szkoła językowa
« Odpowiedź #26 dnia: 05 Lut 2015, 22:08:40 »

 

Szkoła, A-kasse, wykształcenie, problemy

Zaczęty przez michal234Dział Edukacja

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 11321
Ostatnia wiadomość 15 Mar 2011, 21:14:51
wysłana przez andyandy
szkoła

Zaczęty przez martuchnamDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 3520
Ostatnia wiadomość 09 Lis 2009, 10:21:08
wysłana przez kingusia79
Szkoła dla dziecka

Zaczęty przez kingusia79Dział Rodzina ...

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 3315
Ostatnia wiadomość 01 Lis 2009, 14:41:36
wysłana przez lilia
Szkoła w Danii

Zaczęty przez karolinaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 12766
Ostatnia wiadomość 07 Wrz 2007, 17:37:48
wysłana przez karolina
szkoła

Zaczęty przez ikronsDział Esbjerg, Haderslev, Kolding ...

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 3443
Ostatnia wiadomość 07 Kwi 2009, 12:32:15
wysłana przez marta_malgorzata