poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Jak to wygląda - Ciąża w Danii, praca, zasiłki  (Przeczytany 11298 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Yousta

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Jak to wygląda - Ciąża w Danii, praca, zasiłki
« dnia: 15 Lip 2015, 07:11:30 »
Witam,
Chce zamieszkać w Dani, szczerze jestem w 3 miesiącu ciazy i chce tutaj osiąść na stałe jednak nie wiem jakie mam prawa do pracy, zasiłku itp, czy ktoś przy tak ogólnych informacjach moze mi pomóc? Jeżeli będzie trzeba podam więcej szczegółów, ale generalnie nie mam papierów, nie pracowałam tutaj ...ojciec moich dzieci tu mieszka.

Offline faja

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 118
  • Wiadomości: 787
  • Reputacja: +5/-1
Odp: Jak to wygląda - Ciąża w Danii, praca, zasiłki
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Lip 2015, 08:14:31 »
Najwazniejsze czy ojciec twoich dzieci chce, zebys tu zamieszkala.
Jesli tak, bierze Ciebie i dzieci na swoje utrzymanie.
Jesli nie, to mozesz tutaj mieszkac jesli masz srodki na utrzymanie sie, a te srodki zapewnia praca.
Milego dnia

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Jak to wygląda - Ciąża w Danii, praca, zasiłki
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Lip 2015, 08:28:20 »
Krotko mowiac, jak nie pracowalas tu wczesniej to prawa do macierzynskiego nie masz. W sumie tak samo jak w Polsce.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Holger

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 34
  • -Otrzymane: 35
  • Wiadomości: 198
  • Reputacja: +7/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jak to wygląda - Ciąża w Danii, praca, zasiłki
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Lip 2015, 13:31:38 »
Nie tak jak w Polsce, bowiem od przyszłego roku ( w Polsce) każdemu przysługuje zasiłek macierzyński 1000 zł przez rok, bez względu czy pracował czy sie uczył czy jest przybyszem z innego świata ... Adoptowalismy troche innego świata to i przepisy dla nich zmieniamy... Gratuluje!
Nasz naród jak lawa, Z wie­rzchu zim­na i twar­da, sucha i plugawa; Lecz wewnętrzne­go og­nia sto lat nie wyziębi, Plwaj­my na tę sko­rupę i zstąpmy do głębi.
                                                Adam Mickiewicz

Offline Yousta

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak to wygląda - Ciąża w Danii, praca, zasiłki
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Lip 2015, 06:48:44 »
Witam,

Dziękuje wszystkim za wyczerpujące odpowiedzi ;-).
Tak jak pisałam na wstępie sprawa jest dosc skomplikowana i nie chce wchodzic w szczegóły mimo to fakty sa takie, ze jak na razie mam świadczenia w Polsce. Oczywiście , że będziemy żyć tatusiem, jednak jak każdy nie bardzo usmiecha mi się żyć tutaj na garnuszku tatusia, a na prace mam jeszcze moment, przecież moge pracować do 6 - go miesiaca ciazy.
Moze jednak ktoś wie dokładnie jakie warunki trzeba spełnić aby dostać socjal, nie o to chodzi, ze chce zyc na socjalu, ale życie za pieniądze z Polski tutaj to jakiś totalny bezsens.

Dziękuje z góry za konkretne odpowiedzi.

Offline jayjay

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jak to wygląda - Ciąża w Danii, praca, zasiłki
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Lip 2015, 08:03:21 »
Zeby dostac zasilek np. A-kasse to najpierw trzeba miec prace, nastepnie trzeba sie do nich zapisac i placic co miesiac np. 3F ok.450kr, nastepnie musisz wypracowac sobie sporo godzin przez min. 3 miesiace bodajze i dopabuse wtedy mozesz dostac jakies pieniadze np. gdy stracisz prace lub przejdziesz na maciezynskie, co nie zmienia faktu ze twoj tok myslenia i dzialanie jest tylko po to aby ssac socjal. "Chce zamieszkac w Danii..." tak raczej sie nie da :) no chyba ze masz worek pieniedzy i stac cie na wynajem mieszkania, wyzywienie itp... nic nie za darmo i tu tez ci raczej nikt nie pomoze
ps. w polsce nie jest w sumie tak zle, wyjezdzaja tylko ci mniej zaradni zyciowo

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Jak to wygląda - Ciąża w Danii, praca, zasiłki
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Lip 2015, 16:01:17 »
Nie da sie przyjechac na socjal, zeby go dostac, to trzeba tu byc i musi sie cos wydarzyc.
Co to znaczy na garunuszku u ojca dziecka?
To jakis obcy? Przypadkowy?
Bo inaczej chyba to normalne, ze w takich sytuacjach po prostu partner utrzymuje kobiete spodziewajaca sie JEGO dziecka.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: Jak to wygląda - Ciąża w Danii, praca, zasiłki
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Lip 2015, 16:01:17 »

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak to wygląda - Ciąża w Danii, praca, zasiłki
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Lip 2015, 20:43:03 »
Okres, po którym będziesz mógł pobierać zasiłek z A-kase, to na pewno nie "jakies 3 miesiące". Co najmniej rok raczej.
" Polak gorszego sortu"

Offline Yousta

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak to wygląda - Ciąża w Danii, praca, zasiłki
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Lip 2015, 06:16:59 »
Witam,

I tym razem otrzymałam typowe polskie , "wyczerpujące" odpowiedzi. Dziękuję za wszechstronną krytykę i odpowiedzi w "pięknym stylu".
Myślę, ze sobie poradzę ;-) życze powodzenia wszystkim "przychylnym" i świadomym tego co piszą swoim "polskim ironicznym" językiem.


[/quote]

Offline jayjay

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jak to wygląda - Ciąża w Danii, praca, zasiłki
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Lip 2015, 07:29:48 »
Witam,

I tym razem otrzymałam typowe polskie , "wyczerpujące" odpowiedzi. Dziękuję za wszechstronną krytykę i odpowiedzi w "pięknym stylu".
Myślę, ze sobie poradzę ;-) życze powodzenia wszystkim "przychylnym" i świadomym tego co piszą swoim "polskim ironicznym" językiem.





Nie typowo polskie a raczej realistyczne, twoje pierwsze pytanie sugeruje ze ma przyjechac pijawa bo mysli ze skoro dobry socjal to czemu nie possac i jak widzisz tak to nie dziala, ludzie sa przychylni ale gdybys tu mieszkala, pracowala i nagle by cos sie stalo to wtedy napewno nie jedna osoba by ci pomogla ale tak z gruchy ni z pietruchu myslisz ze w obcym kraju daja kase za nic, moze sproboj jechac do szwecji i udawaj ze jestes z jakiegos okupowanego kraju moze sie uda i socjal i mieszkanie od razu :P


Offline Holger

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 34
  • -Otrzymane: 35
  • Wiadomości: 198
  • Reputacja: +7/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jak to wygląda - Ciąża w Danii, praca, zasiłki
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Lip 2015, 11:40:48 »
Witam,

I tym razem otrzymałam typowe polskie , "wyczerpujące" odpowiedzi. Dziękuję za wszechstronną krytykę i odpowiedzi w "pięknym stylu".
Myślę, ze sobie poradzę ;-) życze powodzenia wszystkim "przychylnym" i świadomym tego co piszą swoim "polskim ironicznym" językiem.
A czego nie zrozumialas ? musisz rok przepracowac aby otrzymac zasilek ... to nie Anglia pomylilas kraje ... moze trzeba bylo zapytac "goscia" gdzie dokladnie mieszka.


Nasz naród jak lawa, Z wie­rzchu zim­na i twar­da, sucha i plugawa; Lecz wewnętrzne­go og­nia sto lat nie wyziębi, Plwaj­my na tę sko­rupę i zstąpmy do głębi.
                                                Adam Mickiewicz

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak to wygląda - Ciąża w Danii, praca, zasiłki
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Lip 2015, 04:28:00 »
Najzabawniejsze zawsze jest to, że ci ludzie, którzy tak oburzają się na odpowiedzi nie po ich mysli, "strzelają do posłańca".
Może ktoś jej jakichs bajek naopowiadał i uważa, że nie chcemy jej powiedzieć o jakimś cudownym "myku", by ten socjal wyciągnąć?
Jeśli odpowiedzi były dla ciebie "mało wyczerpujące" , co jeszcze chcesz, by opisać?
Ile musisz przepracować, by dostać zasiłek macierzyński?
Ile musisz przepracować, by dostać zasiłek dla bezrobotnych?
Nie "łapiesz się" ani na jeden, ani na drugi, bo nie zdążysz przepracować wymaganego okresu czasu.
Co do zapomogi pieniężnej ("kontanthjaelp" ), rozpatrywane jest to indywidualnie i przyznanie jej wynika z zaistnienia nagłej i nieprzewidzianej zmiany sytuacji życiowej.
W twoim przypadku- gdybyś przyjechała i ojciec dziecka zdecydował się wziąc cię "na swój garnuszek", wówczas występujecie o rejestrację pobytu dla ciebie . Tym samym, on ZOBOWIĄZUJE SIĘ, iż będzie ciebie utrzymywał i nie będziesz korzystała z pomocy socjalnej. Więc, aby tę pomoc otrzymać, musiałby cię wywalć na bruk, bez środków do życia . Aha, taka pomoc może być otrzymywana przez 6 miesięcy. Jesli w tym czasie nie znajdziesz pracy (z maleńkim dzieckiem raczej cięzko ) , Królestwo Danii grzecznie poprosi cię o opuszczenie swojego terytorium, ze względu na niespełnianie warunków zawartych w unijnych przepisach, dotyczących swobodnego przemieszczania się osób.
Gdybyś przyjechała i uzyskała rejestrację pobytu "na partnera" (z czym tez bywa różnie, czasem urzędnicy wymagają udokumentowania, iż jesteście parą, np wspólnego meldunku z Polski, bywały takie przypadki ), wówczas nalezy ci się :
-ubezpieczenie zdrowotne (tzw. "żółta karta" )
-zasiłek na dziecko, wypłacany kwartalnie
- darmowa nauka w szkole językowej.
Mało? Ach, przepraszam. Nic nie poradzimy, iż przepisy są jakie są  ::)...

Jeszcze mało wyczerpująco ?
Czego nie rozumiesz?
" Polak gorszego sortu"

Offline zpatentem

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 165
  • -Otrzymane: 441
  • Wiadomości: 1296
  • Reputacja: +34/-9
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jak to wygląda - Ciąża w Danii, praca, zasiłki
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Lip 2015, 09:31:27 »
Yousta,

Pytan tego typu bylo tu mnostwo i dlatego dostalas tego typu odpowiedzi. Swoja droga wspolautor twoich dzieci, jego nastepcow tronu, powinien dowiedziec sie wiecej w komunie okreslajac tam swoj status w Danii.To przeciez on bedzie mial zacerowane skarpety, codzienny obiad z trzech dan i ciepla przytulona istotke w lozku, ktora bedzie mu szeptala:
Zenek!! Znowu chrapiesz, czlowieku!  :)

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Jak to wygląda - Ciąża w Danii, praca, zasiłki
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Lip 2015, 10:48:17 »
zPAT :) Na Twoja odpowiedz, zawsze mozna liczyc :)
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: Jak to wygląda - Ciąża w Danii, praca, zasiłki
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Lip 2015, 10:48:17 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 253830
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
uczelnie w Danii?

Zaczęty przez Mateusz199Dział Edukacja

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 619
Ostatnia wiadomość 18 Kwi 2024, 10:49:09
wysłana przez Mateusz199
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 28069
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 34298
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 31538
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand