poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: problem z podatkiem w Danii  (Przeczytany 6179 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wandaj

  • Zarejestrowany
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
problem z podatkiem w Danii
« dnia: 20 Lip 2015, 17:36:26 »
Witam. Proszę o informacje i pomoc bo dostałam do zapłaty z Danii podatek i to nie mała kwota - chociaż pracowałam w Danii w polskiej firmie i to chyba przecież polska firma oplacała podatek. Z firmą polską nie mogę się dogada bo to firma w upadłości i każdy to olewa a ja chcę wiedziec za co mam płacic. nie znam języka duńskiego ani angielskiego i mam spory problem.
Proszę o pomoc.

Proszę o tłumaczenie pismo brzmi:
pa din seneste arsopgorelse kan do se, at du har faet unbetalt en overskydende skat,som du skal betale tilbage. Du skal betale belobet pa de indbetalingskort, vi har vedlagt. Vi kan ikke indregne belobet i din forskudsskat for 2016. Du kan betale i banken, pa posthuset eller via netbank. Du kan finde oplysninger om betalingen pa skat.dk/tastselv under "Betaling". Her finder du en betalingsID, som du kan kopiere og saette ind i din netbank. Hvis du allerde har betalt, beder vi dig se bort fra indbetalingskortene.

Wanda


Offline dorissa79

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: problem z podatkiem w Danii
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Lip 2015, 18:08:14 »
Z tekstu wynika, ze zgodnie z Twoim ostatnim rozliczeniem podatkowym, otrzymalas zwrot (nadplate) podatku i teraz musisz ta kwote zwrocic z powrotem do Skatu. Nie ma tam informacji, z jakiego powodu kaza Ci dokonac zwrotu. Jest tylko nadmienione, ze nie moga wliczyc tego w zaliczke na podatek za 2016 i ze mozesz dokonac zaplaty w banku, na poczcie lub przez netbank. Zalaczone sa druki do zaplaty (indbetalingskort).

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: problem z podatkiem w Danii
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Lip 2015, 18:52:06 »
Dostalas zwrot, ktory Ci sie nie nalezal, wie o co placz? o o co scigac firme. Z tego wynika, ze oni zaplacili, a Ty przez pomylke dostalas zwrot, wiec musisz to po prostu oddac!
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline bikerboy

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 11
  • Wiadomości: 73
  • Reputacja: +3/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: problem z podatkiem w Danii
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Lip 2015, 20:17:11 »
Dostalas zwrot, ktory Ci sie nie nalezal, wie o co placz? o o co scigac firme. Z tego wynika, ze oni zaplacili, a Ty przez pomylke dostalas zwrot, wiec musisz to po prostu oddac!

Kuzwa to sie nazywa szybkie rozwiklanie zagadki poliszynera ............ nic prostszego........... tak trzymaj JOMIR.......

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: problem z podatkiem w Danii
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Lip 2015, 22:32:37 »
Nie mam 100% pewnosci, ale jezeli pracowalas dla polskiej firmy, to albo: 1) jako zatridniona w polskiej firmie powinnas otrzymywac wynagrodzenie od polskiego pracodawcy i placic podatek od wynagrodzenia w Polsce, 2) bylas "wynajeta" przez polska firme dla dunskiej firmy, w ktorej wykonywalas prace i dunska firma placila do Skatu za ciebie podatek w wysokosci 30%.
Gdybys pracowala dla polskiej firmy wykonujacej zlecenie w danii (pkt. 1), to w ogole nie byloby mowy o rozliczeniu sporzadzonym dla ciebie przez Skat, a wiec prawdopodobnie chodzi o pkt.2. Jezeli tak, to Skat moze popelnil blad sporzadzajac dla ciebie rozliczenie z nadplata podatkowa, ktora teraz prosi zwrocic, poniewaz ty nie placisz w Danii podatku, tylko duska firma odprowadza za ciebie ww 30%. dunska firma odprowadzila za ciebie podatek, ty otrzymywalas swoje wynagrodzenie (bez zadnych ulg podatowych, poniewaz takim "wynajmowanym" pracownikom sie one nie naleza - a wiec wszystko w porzadku; nie moze byc mowy o nadplacie podatkowej, ktora uzyskalas. 

Offline bikerboy

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 11
  • Wiadomości: 73
  • Reputacja: +3/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: problem z podatkiem w Danii
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Lip 2015, 12:00:19 »
Widzisz czleku (jomir) jak sie odpowiada na pytania ........... bierz przyklad od ROGA a nie praktycznie w kazdym temacie masz cos ciekawego 3po3 do powiedzenia .....


 ....................Jak by naszla wojna to taka jak ty wyslalibysmy na pierwszy front , tak na zachete ;)

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: problem z podatkiem w Danii
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Lip 2015, 15:59:25 »
Widzisz czleku (jomir) jak sie odpowiada na pytania ........... bierz przyklad od ROGA a nie praktycznie w kazdym temacie masz cos ciekawego 3po3 do powiedzenia .....


 ....................Jak by naszla wojna to taka jak ty wyslalibysmy na pierwszy front , tak na zachete ;)

Roga napisal dokladnie to samo, tylko dluzej i zawilej!
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: problem z podatkiem w Danii
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Lip 2015, 15:59:25 »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: problem z podatkiem w Danii
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Lip 2015, 16:00:13 »
To sa slowa Rogi:

Jezeli tak, to Skat moze popelnil blad sporzadzajac dla ciebie rozliczenie z nadplata podatkowa, ktora teraz prosi zwrocic, poniewaz ty nie placisz w Danii podatku, tylko duska firma odprowadza za ciebie ww 30%. dunska firma odprowadzila za ciebie podatek, ty otrzymywalas swoje wynagrodzenie (bez zadnych ulg podatowych, poniewaz takim "wynajmowanym" pracownikom sie one nie naleza - a wiec wszystko w porzadku; nie moze byc mowy o nadplacie podatkowej, ktora uzyskalas. 


Sorry, nie cierpie na nadmiar czasu i nie zamierzam pisac powiesci w postach, ze nie wspomne o tym, ze wypowiedz Rogi, jest tak zawila, ze momentami niezrozumiala (przy calym szacunki do Rogi).

Fajnie dostac nadplate podatku, ale jak zwracac trzeba to placz, nie?
Bo Wam to sie wszystko nalezy, a Panstwu wara od Waszej kasy, nie?
« Ostatnia zmiana: 21 Lip 2015, 16:25:36 wysłana przez Jomir »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: problem z podatkiem w Danii
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Lip 2015, 23:13:24 »
Wandaj zadala miedzy innymi nastepujace pytanie:

Proszę o informacje i pomoc bo dostałam do zapłaty z Danii podatek i to nie mała kwota - chociaż pracowałam w Danii w polskiej firmie i to chyba przecież polska firma oplacała podatek.

Moja odpowiedz miala rowniez na celu udzielenia informacji jaka moze byc przyczyna takiego stanu rzeczy, to znaczy dlaczego SKAT prosi o zwrot nadplaty. 

Jeszcze raz, moze troche bardziej zrozumiale: Sa 2 opcje zasad zatrudnienia w Polskiej firmie, gdzie pracownik tej firmy wykonuje prace na terenie Danii:

1. Polska firma otrzymuje zlecenie z Danii i wysyla swojego pracownika do wykonania zlecenia
2. Polska firma  wynajmuje sile robocza do konkretnej firmy dunskiej i wysyla swojego pracownika, ktory wykonuje prace w/dla dunskiej firmie.

W obu przypadkach pracodawca jest polska firma, ale roznie traktowana jest sprawa podatku.

Pkt. 1: podatek potraca polska firma. Podatek jest odprowadzany w Polsce - SKAT nie ma z tym nic wspolnego. Dlatego nie jest/nie powinno byc sporzadzane przez SKAT rozliczenie podatkowe. 

Pkt. 2: dunska firma, ktora wynajela od polskiej firmy pracownika, odprowadza do SKAT 30% od dochodu brutto. W takim przypadku nie moze byc mowy o nadplacie podatkowej. Skat nie sporzadza rozliczenia podatkowego dla pracownika, a jezeli sporzadzil i to z nadplata, to mowa o bledzie. Pracownik nie powinien w ogole otrzymac rozliczenia, ale moze poprosic SKAT o poswiadczenie wysokosci uzyskanego dochodu oraz odprowadzonego podatku (30%) celem przedlozenia w Urzedzie Skarbowym, jezeli ma taka potrzebe.

Oczywisice, moja odpowiedz mogla byc krotka: Nadplata nie przysluguje i dlatego nalezy ja zwrocic, ale taka odpowiedz mogla pozostawic watpliwosci i pytanie „dlaczego?”. Zazwyczaj daje sobie czas na bardziej szczegolowe odpowiedzi, nieraz nawet odbiegajace od tematu/zadanego pytania, ale to juz sprawa "temperamentu". A z czaem to roznie bywa. Jedni maja a malo inni za duzo. Ja mam mnostwo czasu, a to tylko dlatego, ze starsze osoby nie potrzebuja tyle snu i pisza o nieprzyzwoitej dla innyhc porze - zazwyczaj daleko po polnocy.  :)   
 

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: problem z podatkiem w Danii
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Lip 2015, 21:06:57 »
Bez urazy Rogo :)


Ja uwazam, ze skoro podatek zostal zaplacony, zwrocony, a teraz skat prosi o oddanie nienalzenego zwrotu to opcja pierwsza nie istniala.

A w przypadku opcji dwa, pieniadze trzeba oddac i tyle.

Ja poki co jeszcze po nocach sypiam, stad tez oszczedzam czas  ;D
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: problem z podatkiem w Danii
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Lip 2015, 21:06:57 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 257129
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
uczelnie w Danii?

Zaczęty przez Mateusz199Dział Edukacja

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 1769
Ostatnia wiadomość 18 Kwi 2024, 10:49:09
wysłana przez Mateusz199
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 28706
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 35202
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 32873
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand