poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: ciąża a wyjazd do Polski  (Przeczytany 15669 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline elleve

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
ciąża a wyjazd do Polski
« dnia: 25 Wrz 2015, 15:55:28 »
w 8 miesiącu ciąży, będąc na zwolnieniu lekarskim chciałabym pojechać do Polski (zwolnienie mam z powodu ciężkiej pracy a nie stanu zdrowia) Czy mogę mieć jakieś problemy z tego powodu? czy może ktoś mnie skontrolować tak jak w Polsce? Czy mogę ponieść w związku z tym jakieś konsekwencje???

Offline leo1

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 23
  • Wiadomości: 600
  • Reputacja: +7/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ciąża a wyjazd do Polski
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Wrz 2015, 06:15:08 »
Moja zona wyjechala w osmym miesiacu na ponad tydzien do Pl. i nie bylo zadnego problemu musiala powiadomic o tym tylko swoja polozna ale jest ryzyko ze dzidzia nie bedzie czekac i wtedy moze byc problem.

Offline faja

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 118
  • Wiadomości: 787
  • Reputacja: +5/-1
Odp: ciąża a wyjazd do Polski
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Wrz 2015, 07:33:43 »
Jesli jestes na sygedapenge i chcesz wyjechac za granice, musisz poinformowac o tym jobcenter.
Tracisz wtedy prawo do pieniedzy za te dni.
 Tak mowia przepisy.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ciąża a wyjazd do Polski
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Wrz 2015, 14:51:17 »
Jesli jestes na sygedapenge i chcesz wyjechac za granice, musisz poinformowac o tym jobcenter.
Tracisz wtedy prawo do pieniedzy za te dni.
 Tak mowia przepisy.


Nie jestem taki pewny czy masz racje, chyba ze relatyuwnie nowy przepis, ale przepisy ktore znam mowia, ze obywatel Unii moze "zabrac" ze soba sygedagpenge do innego kraju, a na dodatek kontrole jego "stanu chrobowego" na zyczenie np Danii, ma dokonywac sluzba zdrowia kraju w ktorym przebywa, to znaczy Polska, jezeli chory przebywa w Polsce. Jezeli ten przepis zostal zmieniony to podaj ten nowy przepis - na pewno bedzie przydany wielu osobom. Natomiast zgadzam sie, ze przebywajac na arbejdsløshedspenge, albo kontanhjælp, nalezy uzyskac akcept na wyjazd zagranice prze jobcenter albo komune.

Offline faja

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 118
  • Wiadomości: 787
  • Reputacja: +5/-1
Odp: ciąża a wyjazd do Polski
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Wrz 2015, 08:26:17 »
Taka odpowiedz dostalam w kommune, gdy chcialam wyjechac za granice: mozesz przebywac w dowolnym miejscu w Danii, ale tacisz sygedagpenge gdy wyjezdzasz za granice Danii. Nie przyszlo mi do glowy, ze przepisy moga mowic inaczej, mam staly pobyt tutaj.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ciąża a wyjazd do Polski
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Wrz 2015, 09:23:32 »
Osobe pytajace w tej sprawie potraktowalem jako podatnika nie majacego pobytu stalego w Danii i przeywajacego w Danii wylacznie na zasadzie posiadania tutaj kontraktu zatrudnienia lub w ramach laczenia rodzin (maz pracujacy  w Danii). Jezeli sa watpliwosci, to nalezaloby zwrocic sie do komuny z zapytaniem w tej sprawie i wyjasnic to przed wyjazdem. Relatywnie niedawno byla reforma dagpenge i byc moze uszlo cos mojej uwadze, ale rozmawialem wlasnie wczoraj z kopetentna osoba w takich sprawach, ktora wyjasnila mi, ze w przeciwienstwie do "przedtem". gdzie mozna bylo bez najmniejszego problemu przebywac na chorobowym poza Dania, tak dlugo jak sie mialo zwolnienie lekarskie, teraz nadal mozna tak robic, to znaczy byc na chorobowym poza Dania, ale instancja wyplacajaca sygedagpenge, moze wzywac na kontrole do Danii, w celu ustalenia stanu zdrowia i ewentulanych zmian dotyczacych uznania pacjenta do przebywania na chorobowym. Mysle, ze zwrocenie sie do komuny calkowicie wyjasni watpliwosci. Kazdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie.  W Danii konkretna choroba, ktora ogranicza/ograniczyla wykonywanie dotychczasowej pracy, nie oznacza, ze pacjent nie moze wykonywac innej pracy. Dopoki sa widoki na leczenie i poprawienie stanu zdrowia, to jest sie na chorobowym. Jezeli sytuacja nie rokuje poprawy i stan zdrowia jest ustabilizowany na pewnym poziomie, to zazwyczaj jest mowa o zakonczeniu okresu chorobowego. Wowczas albo nalezy szukac sobie innej pracy. Emerytura dla osob przebywajacych tutaj wylacznie w zwiazku z wykonywaniem pracy jest raczej prawie niemozliwa do uzyskania- moze w przypdaku posiadania stalego pobytu.   

Offline zpatentem

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 165
  • -Otrzymane: 441
  • Wiadomości: 1296
  • Reputacja: +34/-9
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ciąża a wyjazd do Polski
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Wrz 2015, 09:38:49 »
Elleve,

Na takie specyficzne pytania, o komplikacji swego zycia, tuz przed rozwiazaniem:) odpowie precyzyjnie tylko komuna i to po glowkowaniu. Podejrzewam, ze Roga nigdy nie byl w ciazy, a Faja tak, ale w zeszlym stuleciu, jestem tez pewny, ze zadne z nich nie podrozowalo by w twoim stanie.

poloniainfo.dk

Odp: ciąża a wyjazd do Polski
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Wrz 2015, 09:38:49 »

Offline elleve

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: ciąża a wyjazd do Polski
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Wrz 2015, 16:11:48 »

Osobe pytajace w tej sprawie potraktowalem jako podatnika nie majacego pobytu stalego w Danii i przeywajacego w Danii wylacznie na zasadzie posiadania tutaj kontraktu zatrudnienia lub w ramach laczenia rodzin (maz pracujacy  w Danii). Jezeli sa watpliwosci, to nalezaloby zwrocic sie do komuny z zapytaniem w tej sprawie i wyjasnic to przed wyjazdem. Relatywnie niedawno byla reforma dagpenge i byc moze uszlo cos mojej uwadze, ale rozmawialem wlasnie wczoraj z kopetentna osoba w takich sprawach, ktora wyjasnila mi, ze w przeciwienstwie do "przedtem". gdzie mozna bylo bez najmniejszego problemu przebywac na chorobowym poza Dania, tak dlugo jak sie mialo zwolnienie lekarskie, teraz nadal mozna tak robic, to znaczy byc na chorobowym poza Dania, ale instancja wyplacajaca sygedagpenge, moze wzywac na kontrole do Danii, w celu ustalenia stanu zdrowia i ewentulanych zmian dotyczacych uznania pacjenta do przebywania na chorobowym. Mysle, ze zwrocenie sie do komuny calkowicie wyjasni watpliwosci. Kazdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie.  W Danii konkretna choroba, ktora ogranicza/ograniczyla wykonywanie dotychczasowej pracy, nie oznacza, ze pacjent nie moze wykonywac innej pracy. Dopoki sa widoki na leczenie i poprawienie stanu zdrowia, to jest sie na chorobowym. Jezeli sytuacja nie rokuje poprawy i stan zdrowia jest ustabilizowany na pewnym poziomie, to zazwyczaj jest mowa o zakonczeniu okresu chorobowego. Wowczas albo nalezy szukac sobie innej pracy. Emerytura dla osob przebywajacych tutaj wylacznie w zwiazku z wykonywaniem pracy jest raczej prawie niemozliwa do uzyskania- moze w przypdaku posiadania stalego pobytu.   



Tak, mam stały kontrakt oraz pobyt stały. Chce pojechać na max 2tyg. nie będzie to korygowało z wizytami u położnej i lekarki a w PL też mam zamiar odwiedzić ginekologa.

Offline ddudekk

  • Zarejestrowany
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ciąża a wyjazd do Polski
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Kwi 2018, 11:37:58 »
Ale gdy żona urodziłaby w Polce to dziecko nie dostanie obywatelstwa w Danii?

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: ciąża a wyjazd do Polski
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Kwi 2018, 11:54:16 »
O ile zadne z Was nie ma dunskiego obywatelstwa, to dziecko i tak nie dostanie.
W Danii obowiazuje w kwestii obywatelstwa prawo krwi, a nie ziemi.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline dzodzo

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: ciąża a wyjazd do Polski
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Kwi 2018, 11:15:58 »
Ja bym sie bardziej martwiła o dzidzie i że moge urodzić w samolocie :P a nie o zwolnienie :P
Dowiedz się więcej o problemach z naczynkami na http://zamykamynaczynka.pl/zmiany-naczyniowe/

Offline asienka17225

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
Odp: ciąża a wyjazd do Polski
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Kwi 2018, 06:38:27 »
A czy na urlopie macierzyńskim można wyjechać do Polski? Jakie dokumenty wystarcza abym mogła zabrać dziecko do Pl? Do ambasady mam daleko a mąż mieszka i pracuje w Polsce? Czy jeśli udałoby mi się bez problemu dojechać do celu to czy mogę zarejestrować i wyrobić np  dowod osobisty w Polsce pomijając Ambasadę w Kopenhadze?

Offline RybkaWillego

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 56
  • -Otrzymane: 114
  • Wiadomości: 572
  • Reputacja: +28/-12
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: ciąża a wyjazd do Polski
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Maj 2018, 18:26:48 »
Asienka17225 aby jechać z dzidzia do Polski, powinnaś mieć dla niej paszport. Ja bym nie ryzykowała wyjazdu bez dokumentów, bo w razie kontroli oże byc nieciekawie. Chyba więc lepiej pofatygować sie do ambasady, nawet jeżeli jest daleko.
Za dużo mówimy o zmianie świata, a za mało świat zmieniamy. Za dużo mówimy o miłości, a za mało kochamy.

Offline asienka17225

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
Odp: ciąża a wyjazd do Polski
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Lip 2018, 07:34:35 »
Powiedzcie mi jeszcze proszę, czy po porodzie mogę odmówić wizyt u pielęgniarki? Była już u mnie dwa razy pielęgniarka środowiskowa ale w najbliższym czasie chce pojechać do Polski na 3 miesiące. Również ominelaby nas wizyta kontrolna u lekarza...

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: ciąża a wyjazd do Polski
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Lip 2018, 14:07:11 »
Mozesz uzgodnic to z pielegniarka, by przyszla w innym terminie. Masz przeciez prawo wyjechac na wakacje z dzieckiem. Odmowic bym nie radzila. Te wizyty maja tez na celu sprawdzanie srodowiska dziecka i zglaszanie do kommune sytuacji watpliwych.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: ciąża a wyjazd do Polski
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Lip 2018, 14:07:11 »

 

tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 29298
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand
z duńskiego na polski

Zaczęty przez jan22Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 16735
Ostatnia wiadomość 22 Cze 2009, 23:12:13
wysłana przez robertcph.
jak odliczyc dojazdy do polski

Zaczęty przez mucz81Dział Podatki

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 15935
Ostatnia wiadomość 27 Cze 2009, 20:40:39
wysłana przez andyandy
Nabiał itp. z Polski

Zaczęty przez seba08Dział Kącik Kulinarny

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 28319
Ostatnia wiadomość 16 Lis 2011, 20:05:53
wysłana przez M z Horsens
gdzie wymienic polski certyfikat na dunski ( wozki widlowe )

Zaczęty przez kumcokDział Hydepark

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 18595
Ostatnia wiadomość 03 Sty 2022, 20:01:03
wysłana przez wafl