poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Urlop rodzicielski w Danii  (Przeczytany 248281 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline RybkaWillego

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 56
  • -Otrzymane: 114
  • Wiadomości: 572
  • Reputacja: +28/-12
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Urlop rodzicielski w Danii
« dnia: 18 Sie 2008, 18:42:59 »
Dla wszystkich ( znających j. duński ), którzy chcieliby się dowiedzieć jak to jest z urlopem rodzicielskim w Danii polecam poniższy link:

http://www.bm.dk/graphics/Dokumenter/Udgivelser/Danske%20udgivelser/2003/barsel_foraeldre/barselsorlov_foraeldre_dec_2003.pdf

A dla nie znających języka zamieszczam przetłumaczoną broszurę. Zamieszczone w broszurze tabelki zostaną zmienione na bardziej czytelne, przez Willego, jak tylko znajdzie na to czas.

Mam nadzieję, że przydadzą się wam te informacje.
Pozdrawiam

Za dużo mówimy o zmianie świata, a za mało świat zmieniamy. Za dużo mówimy o miłości, a za mało kochamy.

Offline MargaretMitchell

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: +5/-1
Kto i jak może ubiegać się o urlop macierzyński w Danii
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Wrz 2008, 14:46:10 »
Jeśli pracownik przepracuje przed narodzinami dziecka odpowiednią liczbę godzin, otrzyma w czasie urlopu macierzyńskiego w Danii częściową lub pełną pensję oraz specjalny dodatek.

Pracujący rodzice w Danii są uprawnieni maksymalnie do 52 tygodni urlopu macierzyńskiego wraz z dodatkiem na zwrot kosztów utrzymania.

Ciężarna kobieta może skorzystać z urlopu macierzyńskiego na cztery tygodnie przed planowaną datą porodu i jest zobowiązana korzystać z tego świadczenia przez dwa tygodnie po porodzie. Na podstawie pisemnego zaświadczenia wystawionego przez lekarza z powodów zdrowotnych urlop ten można rozpocząć wcześniej. Po porodzie matka dziecka uprawniona jest do 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, a ojciec do dwóch tygodni urlopu w ciągu 14 tygodni od urodzenia się dziecka. Po tym okresie rodzicom wspólnie przysługuje jeszcze dodatkowe 32 tygodnie urlopu. Podczas trwania urlopu macierzyńskiego istnieje możliwość wykonywania pracy w niepełnym wymiarze czasu.
Dodatek i wynagrodzenie
W Danii istnieje możliwość otrzymywania podczas urlopu macierzyńskiego dodatku na zwrot kosztów utrzymania. Co więcej, jeśli zawrze się wcześniej odpowiednią umowę z pracodawcą, możliwe jest też pobieranie w tym czasie części lub pełnej pensji.

Jeżeli rodzice pracowali przez 13 tygodni przed narodzinami dziecka 120 godzin, są uprawnieni do otrzymywania dodatku na zwrot kosztów utrzymania. Wysokość dodatku jest obliczana na podstawie godzinowej stawki w miejscu zatrudnienia. Świadczenie to jest wypłacane przez władze lokalne w miejscu zamieszkania. Umowa z pracodawcą może określać wypłacanie częściowego lub pełnego wynagrodzenia przez część lub cały okres trwania świadczenia.

Matka otrzymująca stałą pensję upoważniona jest do otrzymywania 50 proc. swojego wynagrodzenia przez 4 tygodnie przed porodem i 14 tygodni po nim. Umowa z pracodawcą może określać dla niej także lepsze warunki. Pracodawca płacący wynagrodzenie pracownikowi podczas urlopu macierzyńskiego ma możliwość otrzymania równowartości dodatku na zwrot kosztów utrzymania, do którego upoważniony jest pracownik.

Prawa obywatela UE
Obywatele UE, których obejmuje duńskie ustawodawstwo w zakresie ubezpieczenia społecznego i którzy pracowali w krajach innych niż Dania w ciągu ustawowych 13 tygodni przed narodzinami dziecka, mogą wliczyć te przepracowane godziny do wymaganej liczby godzin pracy w Danii. Pomocny będzie w takiej sytuacji formularz E 104, który wydawany jest w instytucji ubezpieczeniowej w danym państwie, z którego pracownik chce naliczyć przepracowane tam godziny.

Jeśli urlop macierzyński w ojczystym kraju jest krótszy niż w Danii, można zrzec się prawa do tego świadczenia w pierwszym miejscu i zgłosić się do duńskich władz lokalnych w miejscu zamieszkania w celu uzyskania dodatku na zwrot kosztów utrzymania. Duńskie władze nie mogą jednak ustanawiać takiego dodatku, gdy pracownik otrzymuje już podobne świadczenie w rodzimym kraju, nawet jeśli jego wartość jest niższa niż w Danii.

Rodzice będący obywatelami UE, którzy pracują w Danii na zlecenie pracodawcy z rodzimego kraju, powinni ubiegać się o dodatek do urlopu macierzyńskiego w swoim kraju, pod warunkiem że są oni tam objęci systemem ubezpieczenia społecznego. Dokumentację, która będzie świadczyła o tym, że rodzic ma prawo do urlopu macierzyńskiego we własnym kraju podczas przebywania za granicą, należy dostarczyć, korzystając z formularza E 101. Wydają go władze ojczystego kraju.

Żródło:
http://www.infor.pl/ubezpieczenia/aktualnosci/70092,Kto-i-jak-moze-ubiegac-sie-o-urlop-macierzynski-w-Danii.html
« Ostatnia zmiana: 19 Wrz 2008, 18:03:45 wysłana przez willy »

aneczka

  • Gość
Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Lis 2008, 16:02:09 »
/Jeżeli rodzice pracowali przez 13 tygodni przed narodzinami dziecka 120 godzin/ 
Czy to sie dotyczy ogolnie przepracowanego okresu podczas pobytu w Danii czy tylko okresu w czasie ciazy?

Offline maggie23

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 6
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Kto i jak może ubiegać się o urlop macierzyński w Danii
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Lis 2008, 15:01:34 »
co oznacza "odpowiednią liczbę godzin"? co jeśli kobieta pracuje np. 2 godziny dziennie - ile godzin łącznie musi przepracować, aby dostać płatny urlop macierzyński? po jakim czasie pracując "może" zajść w ciążę aby nabyć w/w prawo? czy jest to 120h? bez względu na okres w jakim to przepracuje? czy musi to być koniecznie rok? czy jest pewność że po tym okresie dostanie się 100% pensji? kto decyduje jaka to będzie kwota?

pzdr i dziękuję za ewentualną pomoc

Jeśli pracownik przepracuje przed narodzinami dziecka odpowiednią liczbę godzin, otrzyma w czasie urlopu macierzyńskiego w Danii częściową lub pełną pensję oraz specjalny dodatek.

Żródło:
http://www.infor.pl/ubezpieczenia/aktualnosci/70092,Kto-i-jak-moze-ubiegac-sie-o-urlop-macierzynski-w-Danii.html

Offline RybkaWillego

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 56
  • -Otrzymane: 114
  • Wiadomości: 572
  • Reputacja: +28/-12
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Lis 2008, 23:10:58 »
Aby dostać płatny urlop macierzyński, kobieta musi mieć przepracowane 13 tygodni, w tym każdy miesiąc musi mieć minimum 120 wypracowanych godzin. Nie jest istotne czy będzie to wypracowane przed ciążą czy w trakcie. Jeżeli chodzi o wysokość pensji to nie będzie to na pewno 100%. Wysokość wypłaty zależna jest też od średniej  godzin wypracowanych  w miesiącu , oraz od stawki godzinowej.

Moja koleżanka pracowała przez 4 miesiące zanim zaszła w ciążę i dostała płatny urlop macierzyński.

Mam nadzieję że choć troszkę pomogłam.
Pozdrawiam
Za dużo mówimy o zmianie świata, a za mało świat zmieniamy. Za dużo mówimy o miłości, a za mało kochamy.

aneczka

  • Gość
Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Lis 2008, 07:51:18 »
Dziekuje za informacje wlasnie o to mi chodzilo a gdzie moge znalesc jakies info a stawkach, ja przepracowalam w Danii w sumie 12,5 miesiaca z czeka ostatnie 1,5 miesiaca pracowalam po 37 godzin tygodniowo a wczesniejsze 11 miesiecy po 170godzin w miesiacu.

aneczka

  • Gość
Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Lis 2008, 10:22:52 »
A i jeszcze jedno pytanie Jezeli cztery tygodnie przed porodem nie jestem nigdzie zatrudniona ale tak jak pisalam wczsniej pracowalam okolo roku w Danii to tez naleza mi sie te pieniadze cztery tygodnie przed porodem i czternascie tygodni po porodzie?

poloniainfo.dk

Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Lis 2008, 10:22:52 »

Offline ania85

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 32
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Sty 2009, 21:44:28 »
Moja sytuacja jest troszke skomplikowana,a przynajmniej tak mi sie wydaje.Jestem w 22 tyg ciazy.Przepracowalam juz w Danii ponad rok(jako vikar).Obecnie moja umowa jest podpisana do maja(rodzic bede w czerwcu) lecz nie pracuje poniewaz posrednik nie ma dla mnie zadnej propozycji.Podkreslam ze nie pracuje ale umowa nie jest zerwana.Czy w takiej sytuacji nalezy mi sie urlop macierzynski?Z gory dziekuje za pomoc.

Offline nina

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Lut 2009, 16:47:47 »
Od wrzesnia jestem w danii.w polsce jestem do wrzesnia 2009 na urlopie wychowawczym.teraz jestem w czwartym miesiacu ciazy i nie pracuje.czy nalezy mi sie urlop wychowawczy w danii.mam pozwolenie na pobyt maz pracujw

Offline anha

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 570
  • Reputacja: +3/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Lut 2009, 22:55:58 »
Drogie panie.
Proponuje o takie szczegóły zapytać w komunie.

Gosc

  • Gość
Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Lut 2009, 23:13:54 »
Jedno jest pewne, nie mozna pobierac zasilkow w dwoch krajach jednoczesnie.
O tym, czy sie zasilek nalezy, czy nie, decyduje miejsce zamieszkania. Mieszkasz w Polsce bierzesz w Polsce, mieszkasz w Danii bierzeszw Danii. Tyle, ze w Dani, zeby dostac zasilek macierzysnski trzeba wczesniej pracowac.Oczywiscie, by pobierac w Danii, nalezy pracowac w Danii. Nie wystarczy, ze maz pracowal.

Jedynie osoby posiadajace OBYWATELSTWO dunskie (nie staly pobyt) moga pobierac zasilki, mieszkajac nawet na Hawajach, ale i to w ograniczonym prawnie zakresie.

Offline Bogusia79

  • Zarejestrowany
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Lut 2009, 13:02:04 »
Aby dostać płatny urlop macierzyński, kobieta musi mieć przepracowane 13 tygodni, w tym każdy miesiąc musi mieć minimum 120 wypracowanych godzin. Nie jest istotne czy będzie to wypracowane przed ciążą czy w trakcie. Jeżeli chodzi o wysokość pensji to nie będzie to na pewno 100%. Wysokość wypłaty zależna jest też od średniej  godzin wypracowanych  w miesiącu , oraz od stawki godzinowej.

Moja koleżanka pracowała przez 4 miesiące zanim zaszła w ciążę i dostała płatny urlop macierzyński.

Mam nadzieję że choć troszkę pomogłam.
Pozdrawiam


czyli  120h przypada na miesiac czy na te 13 tygodni?? ??? ???

Tula

  • Gość
Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Lut 2009, 13:16:58 »

czyli  120h przypada na miesiac czy na te 13 tygodni?? ??? ???
Bogusiu, a czy Ty doczytalas, co Rybka pisze? Najwyrazniej nie, bo stoi jak byk:
każdy miesiąc musi mieć minimum 120 wypracowanych godzin

Offline patsy

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 107
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #13 dnia: 07 Kwi 2009, 16:09:51 »
W Danii istnieje możliwość otrzymywania podczas urlopu macierzyńskiego dodatku na zwrot kosztów
utrzymania.

[Posted on: 07 Kwiecień  2009, 16:09:12]

czy ktoś moze mi to wyjaśnić!

Offline Edytam

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 127
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Kwi 2009, 23:11:43 »
Ja też jestem ciekawa, choć na to nie liczę.  Doczytałam  natomiast, że 120 godzin przepracowane musi być w okresie poprzedzającym nieobecność w pracy z powodu macierzyństwa. 

poloniainfo.dk

Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Kwi 2009, 23:11:43 »

 

Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 26110
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 32426
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 29296
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand
Spadek w Danii po bliskiej osobie

Zaczęty przez pkanwaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9629
Ostatnia wiadomość 11 Lut 2021, 23:50:13
wysłana przez pkanwa
Komórka z polskim numerem w Danii ;)

Zaczęty przez JobSeekerDział Pomoc!

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 22278
Ostatnia wiadomość 25 Lis 2006, 20:29:07
wysłana przez JobSeeker