poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Urlop rodzicielski w Danii  (Przeczytany 248292 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Reksio

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 25
  • -Otrzymane: 169
  • Wiadomości: 654
  • Reputacja: +21/-15
  • Płeć: Kobieta
  • "Żyjmy chwilą, powtórek w życiu nie ma..."
Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #60 dnia: 17 Gru 2011, 00:40:57 »
Mam powod i zwolnienie dostane na pewno. Co do komuny: na takiej zasadzie, ze w tej komunie mieszkam i pracuje a jak pracuje w tej komunie to w razie choroby nalezy mi sie chorobowe. Juz rozmawialam z pania z komuny i lekarzem.
Wszedzie jest napisane ze do macierzynskiego licza sie 3 miesiace przed data porodu. Jest nawet konkretna liczba godzin ale juz nie pamietam jaka.

Tu masz przykladowy link: http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/10815,kto_i_jak_moze_ubiegac_sie_o_urlop_macierzynski_w_danii.html



To coś tu kręcisz, piszesz że czekasz na pracę, czyli jesteś zdatna do pracy a nie chora, a z drugiej strony już rozmawiałaś z komuną i lekarzem. To po co tutaj się pytasz o radę?

Akurat tak się składa, że sama jestem w ciąży i od trzeciego miesiąca na chorobowym, więc przerabiałam temat.

I dzięki za linka, fajnie jest się pośmiać, ale ja mieszkam tutaj kopę lat i niepotrzebne mi są polskie informacje na temat życia w Danii  :D Bo wg polskich mediów, to kraj miodem i mlekiem płynący - tylko tu jechać i korzystać  ;D  ;D  ;D (był zresztą tu wcześniej gdzieś taki wątek) Życzę ci powodzenia, bo jeśli po przepracowanych 3 miesiącach i obecnej przerwie dostaniesz kasę na chorobowe, to rzeczywiście żyć nie umierać - no i po co pracować...

[Posted on: 17 Gru 2011, 00:32:43]

Pytanie do wszechwiedzącego rogi: lub kogoś innego kompetentnego  ;D

Co to jest po duńsku: ..."W Danii istnieje możliwość otrzymywania podczas urlopu macierzyńskiego dodatku na zwrot kosztów utrzymania."

Chodzi im o børnefamilieydelse czy coś innego? To było w tym polskim artykule.
"Przejmuj się tylko tymi na których masz wpływ - na pozostałych szkoda twoich nerwów..."

biedronka

  • Gość
Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #61 dnia: 17 Gru 2011, 11:20:29 »
To coś tu kręcisz, piszesz że czekasz na pracę, czyli jesteś zdatna do pracy a nie chora, a z drugiej strony już rozmawiałaś z komuną i lekarzem. To po co tutaj się pytasz o radę?

Akurat tak się składa, że sama jestem w ciąży i od trzeciego miesiąca na chorobowym, więc przerabiałam temat.

I dzięki za linka, fajnie jest się pośmiać, ale ja mieszkam tutaj kopę lat i niepotrzebne mi są polskie informacje na temat życia w Danii  :D Bo wg polskich mediów, to kraj miodem i mlekiem płynący - tylko tu jechać i korzystać  ;D  ;D  ;D (był zresztą tu wcześniej gdzieś taki wątek) Życzę ci powodzenia, bo jeśli po przepracowanych 3 miesiącach i obecnej przerwie dostaniesz kasę na chorobowe, to rzeczywiście żyć nie umierać - no i po co pracować...

[Posted on: 17 Gru 2011, 00:32:43]

Pytanie do wszechwiedzącego rogi: lub kogoś innego kompetentnego  ;D

Co to jest po duńsku: ..."W Danii istnieje możliwość otrzymywania podczas urlopu macierzyńskiego dodatku na zwrot kosztów utrzymania."

Chodzi im o børnefamilieydelse czy coś innego? To było w tym polskim artykule.

Ooo tak, krece! haha ;o)
 Pisze, ze czekam na prace (w sesie na kontrakt). U nas jest czas sezonu i czas poza sezonem. Sezon sie skonczyl miesiac temu jak zawsze o tej porze roku i zawsze po swietach zaczyna sie znowu wiec czekam na telefon i wracam do pracy.  A z pania z komuny i kelarzem mialam okazje rozmawiac po napisaniu do Was. A do Was pisze bo moge i mam takie prawo jak Ty. Moja ciaza jest zagrozona i wiem, ze na chorobowe pojde od razu ale zeby dostac zasilek musze miec kontrakt. Wiec juz wiem, ze jak dostane kontrakt, zazwyczaj jest wlasnie na 3 miesiace plus na kilka tygodni przedluzaja to pod koniec musze pojsc na chorobowe, zeby miec zasilek. Jedna z moich kolezanek miala podobna sytuacje, pracowala z przerwami do polowy 6go miesiaca i pozniej jeszcze bedac na kontrakcie takim jak ja poszla na zwolnienie i do konca ciazy dostawala kase z komuny, pozniej automatycznie przeszla na urlop. Miala straszne twardnienia brzucha.

A linka wyslalam pierwszego z brzegu, na stronie komuny mas ztaka sama informacje odnosnie tych chyba 13 tygodni przed porodem.
I to, ze siedzisz tu kupe lat nie oznacza, ze wiesz wszystko. Ja tu siedze 5 lat i wielu rzeczy nie wiem dlatego pytam.


[Posted on: 17 Gru 2011, 10:31:32]

przerabialam ciaze przy umowie vikar...
Nie rozumiem jak to chcesz zrobic bo tak rozumiem ze do konca pazdziernika pracowalas, teraz od 1,5 miesiaca siedzisz w domu, nie masz z firma kontraktu, czyli jestes bezrobotna w tym czasie.... Teraz zalozmy we wrzesniu dostaniesz znow kontrakt i chcesz od razu pojsc na zwolnienie? dobra zakladajac ze 15 stycznia dostajesz  kontrakt, 16 stycznia dzwonisz ze idziesz na chorobowe? W takim przypadku komuna zaczyna liczyc 13 tygodni dó tylu i jak byk wychodzi ze masz tyle przepracowane bo przeciez 2,5 miesiaca nie pracowalas, w takim przypadku nic nie otrzymasz.....
Jedyne wyjscie to wrocic dó pracy na 13 tygodni i dopabuse pozniej pojsc na chorobowe jak oczywiscie takowe otrzymasz bo z nim nie jest latwo.


[Posted on: 16 Gru 2011, 23:41:41]

Oczywiscie w tych 13 tygodniach musisz wyrobic min 120 godzin najlepiej wiecej....


Wszystko tak jak piszesz tylko jak na przyklad dostane 15 stycznia umowe to chce przepracowac te 13 tyg. i potem jeszcze na kontrakcie pojsc na chorobowe. A chorobowe dostane, mam ciaze zagrozona.  Kontrakt jest zawsze na 37 godzin tygodniowo wiec z godzinami bedzie dobrze.

Dzieki za odpowiedz!

[Posted on: 17 Gru 2011, 10:35:05]

I dzięki za linka, fajnie jest się pośmiać, ale ja mieszkam tutaj kopę lat i niepotrzebne mi są polskie informacje na temat życia w Danii 

Pofatygowalam sie jeszcze dla Ciebie o dunskie zrodlo ;o)

"Kommunen udbetaler sygedagpenge til dig, hvis du

    har været i arbejde uafbrudt i de seneste 13 uger før du blev syg og i den periode har været beskæftiget i mindst 120 timer, samt ikke har ret til sygedagpenge fra arbejdsgiveren for samme periode og ansættelse
    ville have været berettiget til arbejdsløshedsdagpenge eller en ydelse, der træder i stedet herfor, hvis uarbejdsdygtigheden ikke var indtrådt
    inden for den seneste måned har afsluttet en erhvervsmæssig uddannelse af mindst 18 måneders varighed
    er elev i lønnet praktik i en uddannelse, der er reguleret ved eller i henhold til lov
    er ansat i fleksjob. "

A to ze strony: https://www.borger.dk/Emner/arbejde-dagpenge-orlov/dagpenge-og-kontanthjaelp/Sider/sygedagpenge.aspx#RichHtmlField2Bookmark2


Lepiej?   ;)

Offline EVA77

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 139
  • Reputacja: +2/-3
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #62 dnia: 17 Gru 2011, 11:33:46 »
Nie badz taka pewna tego chorobowego - ja Ci go z calego serca zycze - ale ja mimo zagrozonej ciazy i pracy fizycznej, tego chorobowego od razu nie dostalam. Musialam sie troche natrudzic zeby sobie to chorobowe ze tak powiem zalatwic.

[Posted on: 17 Gru 2011, 11:31:02]

Dodam jeszcze ze poprzednio stracilam dwie ciaze. Tu na nikim to nie robilo wrazenia

biedronka

  • Gość
Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #63 dnia: 17 Gru 2011, 12:27:47 »
Wiem, ze tu poronienie czy inne sytuacje nie sa tak traktowane jak w Polsce. Ja tez jestem juz po jednej stracie ale to dla lekarzy mnie ma znaczenia bo kazda ciaza jest inna.
 Moj problem jest niestety dosc gleboki i mam nadzieje, ze wszyskto skonczy sie dobrze. A jestem pewna bo wyladowalam raz w szpitalu i rozmawialam z lekarzem. Kazdy przypadek jest inny.
Zycze Ci powodzenia!

Offline Reksio

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 25
  • -Otrzymane: 169
  • Wiadomości: 654
  • Reputacja: +21/-15
  • Płeć: Kobieta
  • "Żyjmy chwilą, powtórek w życiu nie ma..."
Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #64 dnia: 17 Gru 2011, 23:50:50 »
Nie, nie lepiej, bo mnie nie wzruszyła twoja historia  :) Ale ty chyba sie lepiej poczułaś, skoro tyle się tłumaczysz. I nie napisałam, że wiem wszystko, tylko że jestem tu "kopę" lat (nie "kupę" - nie lubię wulgaryzmów) i wiem, że tu nie jest tak łatwo jak to opisują media. Dla mnie jest dziwne, że jestes tu pięć lat i nie masz żółtej karty. No ale, jak to mówią "każdy orze jak może"  ;)
"Przejmuj się tylko tymi na których masz wpływ - na pozostałych szkoda twoich nerwów..."

biedronka

  • Gość
Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #65 dnia: 18 Gru 2011, 10:01:48 »
nie "kupę" - nie lubię wulgaryzmów

Mialam na mysli kupe=duzo i mysle, ze nikogo tym nie urazilam! Nie jest to wulgaryzm.

[Posted on: 18 Gru 2011, 09:46:29]

skoro tyle się tłumaczysz.

Nie tlumacze sie tylko kulturalnie odpisuje na posty w swojej sprawie.

[Posted on: 18 Gru 2011, 09:47:24]

i wiem, że tu nie jest tak łatwo jak to opisują media.

Ja specjalnie podałam Ci linka nie z polskich mediów tylko z dunskiej strony. jezeli chcesz to wkleje Ci jeszcze linki z komuny lub innych dunskich zrodel.

[Posted on: 18 Gru 2011, 09:51:56]

Dla mnie jest dziwne, że jestes tu pięć lat i nie masz żółtej karty.

Dlaczego? Nie mialam potrzeby byc u lakarza, a gdybym miala to wystarczy moj CPR co potwiedza moj pobyt w szpitalu i wypowiedz lekarzy na ten temat. CPR i kontrakt to Twoje ubezpieczenie. Do niczego nie potrzebuje zameldowania. Mam od kilku lat zawsze kontrakt na czas okreslony.

[Posted on: 18 Gru 2011, 09:55:15]

mnie nie wzruszyła twoja historia 

Nie wiem z kad w Tobie tyle pasywnosci/zgryzliwosci a moze zlosliwosci. Nie oczekuje wspolczucia czy czegokolwiek. Nie jestes dla mnie nikim bliskim tylko przypadkowa osoba z forum i ja dla Ciebie jestem tym samym.

Mam nadzieje, ze Ciebie nie spotka problem z ciaza taki jak mam ja i nie bedziesz sie musiala modlic o jej donoszenie. Nie pisalam tu po to by koogs wzruszac a po to by zapytac o Wasza wiedze. Widzisz roznice?


Milego dnia!!







anna lidia

  • Gość
Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #66 dnia: 18 Gru 2011, 10:46:03 »
Wiem, ze tu poronienie czy inne sytuacje nie sa tak traktowane jak w Polsce. Ja tez jestem juz po jednej stracie ale to dla lekarzy mnie ma znaczenia bo kazda ciaza jest inna.
 Moj problem jest niestety dosc gleboki i mam nadzieje, ze wszyskto skonczy sie dobrze. A jestem pewna bo wyladowalam raz w szpitalu i rozmawialam z lekarzem. Kazdy przypadek jest inny.
Zycze Ci powodzenia!

Witaj
Mnie osobiscie odpowiada podejscie  lekarzy do poronien i ciaz przed 3 miesiacem. Jest jak dunski design - prosty i jednoczesnie wyrafinowany - nikt nie obarcza pacjentek rozwazaniem od kiedy sie zycie zaczyna a kiedy konczy. Wazne jest lige nu i to jest filozofia ,ktora umozliwia elastyczne podejscie do wszelkich trudnosci z ktorymi borykaja sie mamy -od ronienia -poprzez depresje poporodowe.
Pozdrawiam  i zycze powodzenia

poloniainfo.dk

Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #66 dnia: 18 Gru 2011, 10:46:03 »

Offline nikolinka2

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #67 dnia: 06 Sty 2012, 10:36:22 »
witam!mam pytanie odnośnie ciąży na bezrobotnym, wiem że watek był już poruszany ale nie jest jak dla mnie do końca zrozumiały. z tego co wyczytałam pieniądze sie należą ale czy ktos wie jak długo komuna płaci : 4 tyg przd i po 14+32, czy na bezrobotnym jest tak samo jak w przypadku normalnego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.?
Chciałam dodac ze byłam w komunie upewnic sie ale wlasnie nie do końca ta kobiete zrozumialam niestety i mam jeszcze jedna watpliwos bo mówiła cos o 12 tyg , że nalezy przynies kalendarz od lekarza ale wlanie nie rozumiem czy przed czy po tym 12 tyg mówiła o jakims ryzyku, tylko nie wiem z czego wynikającego, na mój rozum to chyba przd 12 tyg trzeba zgloscic ciaze aby móc starac sie o te pieniadze ale czy jest tak na pewno nie wiem czy może ktoras z pan byla w podobnej sytacji?z góry dziękuje za odpowiedź

Offline mokka

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 32
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #68 dnia: 06 Sty 2012, 12:44:05 »
hej,
ja bylam na bezrobociu, placila mi a-kasse. Zglosilam 4 tyg w komunie ze ide na macierzynski, i zostaly mi wyplacane pieniadze, mniej wiecej ta sama kwota co z a-kasse, plus raz na 3 mies jest placone ok 3 tys kr dodatkowo cos w rodzaju opiekunczego . O kalendarzu 12 tyg przed czy po nic nie wiem. Pozatym szpital po urodzeniu wysyla papiery komunie i oni wiedza ze dzidzia jest juz na swiecie i przysylaja zolta karte z cpr.
powodzenia

Offline nikolinka2

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #69 dnia: 06 Sty 2012, 14:39:23 »
hej!w moim przypadku zasiłek dostaje od komuny więc zapewne od nich będą przychodziły pieniądze ale właśnie jak długo oto jest pytanie, prosze o pomoc jesli ktoś zna odp.

Offline Elly20

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 6
  • Wiadomości: 36
  • Reputacja: +3/-2
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #70 dnia: 06 Sty 2012, 17:13:02 »
A czy z tymi 12tygodniami to nie chodziło o to że musisz mieć przepracowane 12tyg przed porodem żeby otrzymac pieniazki? W moim przypadku tak było, przepracowalam równe 3 miesiące przed porodem i przyznali mi barsel. 1 wypłacany jest miesiąc przed porodem...Za późno zaczęłam wszystko załarwiać ale wyrównanie dostałam. Wysokosc zasiłku zależy od pieniążków jakie zarabiałaś jeśli się nie mylę. Pozdrawiam  i miłego weekendu życzę :)
<///>

Offline nikolinka2

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #71 dnia: 08 Sty 2012, 19:19:53 »
hej.te 12 tyg to akurat jestem pewna że odnoszą się do kalendarza ciązy, mówiła babeczka że trzeba przyjść do niej z kalendarzem ciązy i ona w tedy to naliczy.ale wlasnie czy przed 12 czy po tyg, Co do czasu płacenia dziewczyny to ja juz się głubie w tym.najpierw jest płatne 4 tyg przed urodzeniem, po urodzeniu 14 tyg, a potem będzie mi się należał jeszcze oczywiscie pamietajac, ze jestem na bezrobociu dodatkowo zasiłek wychowawczy czyli te 32 tyg? dziekuję z góry za pomoc i zainteresowanie  :)

[Posted on: 07 Sty 2012, 08:44:33]

czy ktoś jest w stanie potwierdzić moje zapytanie?

Offline kozka56

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #72 dnia: 16 Sty 2012, 19:00:12 »
Witam mam pytanie. Szukam informacji na temat świadczeń tj zwolnieni lekarskie i urlop macierzyński. Wszędzie jest napisane o warunku  przepracowania 120 godzinach w ostatnich 13 tyg. poprzedzających takie świadczenie. Obecnie jestem w ciąży i jeśli poszłabym na zwolnienie lekarskie do końca ciąży przepracowując tylko te 120 godz / w 13 tygodniach,  ile wypłacaliby mi za zwolnienie lekarskie a później macierzyńskie?
Wszędzie napisane jest o tym że to jest warunek do uzyskania takich świadczeń... ale nigdzie nie jest napisane o stawkach:/
Ile dostałabym przepracowując przez te 13 tyg po 37,5 tyg.... a ile jeśli przepracuje tylko te 120 godz w czasie tych 13 tyg.

Czy któraś z Was miała taka sytuacje?

Pozdrawiam!

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #73 dnia: 16 Sty 2012, 19:33:52 »
https://www.borger.dk/Emner/familie-og-boern/Orlov/Sider/barselsorlov.aspx

Beregning af barseldagpenge for lønmodtagere

Dagpengesatsen under barsel beregnes på grundlag af din timeløn og dit ugentlige timeantal. (...) Er din arbejdstid mindre end 37 timer om ugen, nedsættes dine ugentlige barseldagpenge forholdsmæssigt.
Jesli masz prawo do dagpenge: wysokosc kwoty wylicza sie na podstawie twojej stawki na godzine i tygodniowej ilosci godzin. (...)
Kwota do wyplaty bedzie pomniejszona jezeli twój czas pracy jest ponizej 37 godzin tygodniowo.


Ile dostaniesz bedac na zwolnieniu lekarskim - nie wiem, zalezy od twojej umowy o prace/ukladu zbiorowego. Moze byc tak ze dostaniesz tyle co dagpenge a moze byc tak ze pelna wyplata z dodatkami.
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline kozka56

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #74 dnia: 16 Sty 2012, 20:24:54 »
Dziękuje za odpowiedz.
Postaram się coś znaleźć na tej stronce.

Pozdrawiam!

poloniainfo.dk

Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #74 dnia: 16 Sty 2012, 20:24:54 »

 

Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 26110
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 32426
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 29296
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand
Spadek w Danii po bliskiej osobie

Zaczęty przez pkanwaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9629
Ostatnia wiadomość 11 Lut 2021, 23:50:13
wysłana przez pkanwa
Komórka z polskim numerem w Danii ;)

Zaczęty przez JobSeekerDział Pomoc!

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 22278
Ostatnia wiadomość 25 Lis 2006, 20:29:07
wysłana przez JobSeeker