poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Urlop rodzicielski w Danii  (Przeczytany 248378 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline agnieszka1234

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #90 dnia: 21 Lip 2012, 18:22:02 »
w tym wątku wcześniej jest poruszony temat zwrotu kosztów utrzymania... nie wiem nic na ten temat ale chętnie bym sie dowiedziała. Poza tym to trochę nie fair, bo w tych trzech miesiącach trzeba iść do lekarza, w moim przypadku robić badania i już się traci godziny... ogólnie 9000 na miesiąc to dosyć mało, jeżeli ktoś dopasował swoje życie do zarobków i ma np kredyt.  :-\

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #91 dnia: 21 Lip 2012, 18:39:21 »
Nie bardzo rozumiem o co pytasz?

Kto ma komu zwracac koszty utrzymania?
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline agnieszka1234

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Kto i jak może ubiegać się o urlop macierzyński w Danii
« Odpowiedź #92 dnia: 21 Lip 2012, 21:34:55 »
Jeśli pracownik przepracuje przed narodzinami dziecka odpowiednią liczbę godzin, otrzyma w czasie urlopu macierzyńskiego w Danii częściową lub pełną pensję oraz specjalny dodatek.

Pracujący rodzice w Danii są uprawnieni maksymalnie do 52 tygodni urlopu macierzyńskiego wraz z dodatkiem na zwrot kosztów utrzymania.

Ciężarna kobieta może skorzystać z urlopu macierzyńskiego na cztery tygodnie przed planowaną datą porodu i jest zobowiązana korzystać z tego świadczenia przez dwa tygodnie po porodzie. Na podstawie pisemnego zaświadczenia wystawionego przez lekarza z powodów zdrowotnych urlop ten można rozpocząć wcześniej. Po porodzie matka dziecka uprawniona jest do 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, a ojciec do dwóch tygodni urlopu w ciągu 14 tygodni od urodzenia się dziecka. Po tym okresie rodzicom wspólnie przysługuje jeszcze dodatkowe 32 tygodnie urlopu. Podczas trwania urlopu macierzyńskiego istnieje możliwość wykonywania pracy w niepełnym wymiarze czasu.
Dodatek i wynagrodzenie
W Danii istnieje możliwość otrzymywania podczas urlopu macierzyńskiego dodatku na zwrot kosztów utrzymania. Co więcej, jeśli zawrze się wcześniej odpowiednią umowę z pracodawcą, możliwe jest też pobieranie w tym czasie części lub pełnej pensji.

Jeżeli rodzice pracowali przez 13 tygodni przed narodzinami dziecka 120 godzin, są uprawnieni do otrzymywania dodatku na zwrot kosztów utrzymania. Wysokość dodatku jest obliczana na podstawie godzinowej stawki w miejscu zatrudnienia. Świadczenie to jest wypłacane przez władze lokalne w miejscu zamieszkania. Umowa z pracodawcą może określać wypłacanie częściowego lub pełnego wynagrodzenia przez część lub cały okres trwania świadczenia.

Matka otrzymująca stałą pensję upoważniona jest do otrzymywania 50 proc. swojego wynagrodzenia przez 4 tygodnie przed porodem i 14 tygodni po nim. Umowa z pracodawcą może określać dla niej także lepsze warunki. Pracodawca płacący wynagrodzenie pracownikowi podczas urlopu macierzyńskiego ma możliwość otrzymania równowartości dodatku na zwrot kosztów utrzymania, do którego upoważniony jest pracownik.

Prawa obywatela UE
Obywatele UE, których obejmuje duńskie ustawodawstwo w zakresie ubezpieczenia społecznego i którzy pracowali w krajach innych niż Dania w ciągu ustawowych 13 tygodni przed narodzinami dziecka, mogą wliczyć te przepracowane godziny do wymaganej liczby godzin pracy w Danii. Pomocny będzie w takiej sytuacji formularz E 104, który wydawany jest w instytucji ubezpieczeniowej w danym państwie, z którego pracownik chce naliczyć przepracowane tam godziny.

Jeśli urlop macierzyński w ojczystym kraju jest krótszy niż w Danii, można zrzec się prawa do tego świadczenia w pierwszym miejscu i zgłosić się do duńskich władz lokalnych w miejscu zamieszkania w celu uzyskania dodatku na zwrot kosztów utrzymania. Duńskie władze nie mogą jednak ustanawiać takiego dodatku, gdy pracownik otrzymuje już podobne świadczenie w rodzimym kraju, nawet jeśli jego wartość jest niższa niż w Danii.

Rodzice będący obywatelami UE, którzy pracują w Danii na zlecenie pracodawcy z rodzimego kraju, powinni ubiegać się o dodatek do urlopu macierzyńskiego w swoim kraju, pod warunkiem że są oni tam objęci systemem ubezpieczenia społecznego. Dokumentację, która będzie świadczyła o tym, że rodzic ma prawo do urlopu macierzyńskiego we własnym kraju podczas przebywania za granicą, należy dostarczyć, korzystając z formularza E 101. Wydają go władze ojczystego kraju.

Żródło:
http://www.infor.pl/ubezpieczenia/aktualnosci/70092,Kto-i-jak-moze-ubiegac-sie-o-urlop-macierzynski-w-Danii.html



tutaj ktoś tak napisał

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #93 dnia: 21 Lip 2012, 22:14:12 »
infor.pl to nie jest powazna strona inormacyjna z wiarygodnymi zródlami, ot taki internetowy belkocik. A jeszcze popatrz na date.

Ma sie prawo do urlopu, ma sie prawo do pieniedzy w wysokosci dagpenge, kontanthjælp lub pelnego wynagrodzenie - jesli pracujesz i tak jest w twoim ukladzie zbiorowym.
Nie ma mowy o jakimkolwiek zwracaniu kosztów utrzymania.
Czy to jest fair bo sie ma kredyt? No cóz ani kredyt ani dzidzius nie sa przymusowe :-)

https://www.borger.dk/Sider/Barsel-for-kommende-foraeldre.aspx?NavigationTaxonomyId=919902ec-dfae-4147-b445-353f015b7675

...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline kasiarafal

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 4
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #94 dnia: 17 Kwi 2013, 15:34:14 »
Witam. Pytanie za 100 punktów. jest kwiecien, jestem w drugim miesiącu ciąży, kontrakt posiadam na czas określony do połowy lipca, termin porodu na koniec listopada. Czy dostanę zasiłek macierzyński w takiej sytuacji???
Drugie pytanie : jeżeli przykładowo , pójdę na zwolnienie jeszcze w czasie trwania kontraktu, czy po skończeniu kontraktu Komuna będzie wypłacała chorobowe w dalszym ciągu?? A dalej... czy dostanę mimo braku tego kontaktu zasiłek macierzyński??
tak na marginesie: tak, przepracowałam 3 wymagane miesiące do tej pory (do kwietnia).


Offline paris2506

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #95 dnia: 24 Kwi 2013, 10:53:40 »
Witaj kasiarafal. Przedewszystkim nie chwal sie w pracy nikomu ze jestyes w ciazy bo uwierz ze to bardzo moze ci zaszkodzic.
Tu w komunie to traktuje kazdego indywidualnie. Ale powiem ci z wlasnego doswiadczenia. Bylam w ciazy tez mialm kontrakt na zas okreslony. jak mi sie skonczyl to wybralam swoje 3 tygodnie urlopu a w tym czasie poszlam do swoich zwiazkow zyli 3f i zapytalam co robic. Oni mi wszytsko poprowadzili i zalatwili chorobowe do czasu porodu i dostawalam wyplacane chorobowe i macierzynskie. A idac do komuny powiedzieli mi ze nic mi sie nie nalezy.Jakbys poszla na zwolnienie w trakcie pray tez by bylo dobrze, tylko ze dunscy lekarze niechca za bardzo dawac zwolnien tak szybko.no i musialabys byc na tym zwolnieniu az do 2 tyg przed porodem. ale najlepiej idz do zwiazkow przestaw sytuacje oni ci pomoga! pozdrawiam

Offline Malwina Malec

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #96 dnia: 06 Lut 2015, 02:12:17 »
Witam serdecznie wszystkich!

Czy ktorys z forumowiczow orientuje sie ile tyg. uropu tacierzynskiego przysluguje ojcu?
Moj maz jest zatrudniony na pelny etat na czas nieokreslony.Ja swoje macierzynskie wykorzystalam od razu cale.(maz 14 dni od razu po urodzeniu dziecka)


Niedlugo koniec mojego macierzynskiego no i pomyslelismy z mezem, ze moze on zostanie z dzieckiem a ja zaczne szkole/prace...

Slyszalam z niepewnego zrodla, ze mezowi nalezy sie jeszcze 2 miesiace takiego tacierzynskiego?Czy prawda to?

Z gory dziekuje za wszelkie odpowiedzi =)

poloniainfo.dk

Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #96 dnia: 06 Lut 2015, 02:12:17 »

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #98 dnia: 06 Lut 2015, 14:01:21 »

Slyszalam z niepewnego zrodla, ze mezowi nalezy sie jeszcze 2 miesiace takiego tacierzynskiego?Czy prawda to?

Z gory dziekuje za wszelkie odpowiedzi =)

Nigdy nie sluchaj niepewnych zrodel. Niepewne zrodlo (najczesciej rodacy) = zadne zrodlo, poniewaz sami maja informacje z innego niepewnego zrodla  :o. Czesto jest mowa o checi "pokazania" sie typu "zobacz, a ja dostalem to i to z komuny, urzedu, skatu itp.dlatego, ze wedlug prawa/przepisu sie nalezy (nie podaje wedlug jakiego przepisu, bo nie wie).

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #99 dnia: 06 Lut 2015, 19:39:23 »
to skazone zrodlo
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline anciol7

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #100 dnia: 07 Lut 2015, 19:12:18 »
Niech mnie moi przedmówcy poprawią jeżeli się mylę, ale gdy byłam na wychowawczym w 3F dostałam informację, iż oprócz płatnego wychowawczego, który ty już wykorzystałaś, można dostać również 32 tygodnie obojętnie dla którego z rodziców do ukończenie przez dziecko 8 roku życia. Jednak ten urlop wychowawczy jest bezpłatny.

Offline rushh12

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #101 dnia: 27 Mar 2015, 22:21:59 »
przydatne informacje

Offline Loliluli

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #102 dnia: 22 Maj 2016, 19:34:03 »
Witam. Co jesli jestem w ciazy ale nie pracuje i nie jestem na zwolnieniu lekarskim. Przed ciąża pracowalm 6miesiecy po 36h tygodniowo. Czy mam szanse na urlop macierzyński płatny? Dodam,  ze pracowalam jako vikar a teraz niestety nie maja dla mnie zadnej oferty.

Offline aneczka.k

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 12
  • Wiadomości: 171
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #103 dnia: 23 Maj 2016, 16:49:15 »
Witam. Co jesli jestem w ciazy ale nie pracuje i nie jestem na zwolnieniu lekarskim. Przed ciąża pracowalm 6miesiecy po 36h tygodniowo. Czy mam szanse na urlop macierzyński płatny? Dodam,  ze pracowalam jako vikar a teraz niestety nie maja dla mnie zadnej oferty.

Na barsel przechodzi sie 4 tyg. przed porodem i aby otrzymac minumalny barsel trzeba przepracowac min 120godz. w ostatnich 13 tyg przed przejsciem na barsel.

Offline STEFKA

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #104 dnia: 10 Cze 2016, 12:47:40 »
A co w przypadku kiedy na okresie wypowiedzenia zaszlo sie w ciaze?Jak to sie ma z ubezpieczeniem oraz z wynagrodzeniem?Komu to zglosic, ze sie jest w ciazy?Pracodawcy, mimo, ze sie jest na wypowiedzeniu, czy do komuny?

poloniainfo.dk

Odp: Urlop rodzicielski w Danii
« Odpowiedź #104 dnia: 10 Cze 2016, 12:47:40 »

 

Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 26156
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 32469
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 29324
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand
Spadek w Danii po bliskiej osobie

Zaczęty przez pkanwaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9639
Ostatnia wiadomość 11 Lut 2021, 23:50:13
wysłana przez pkanwa
Komórka z polskim numerem w Danii ;)

Zaczęty przez JobSeekerDział Pomoc!

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 22302
Ostatnia wiadomość 25 Lis 2006, 20:29:07
wysłana przez JobSeeker