poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Wypłata składek emerytalnych  (Przeczytany 27347 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jakub76

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
Wypłata składek emerytalnych
« dnia: 16 Gru 2015, 18:52:54 »
Witam,
Niedawno wróciłem na stałe do Polski po prawie 8 latach pracy i pobytu w Danii. Chciałem wypłacić z ATP składki emerytalne. W pierwszym kontakcie pracownik ATP poinformował, ze nie powinno być problemu natomiast kolejnym razem dostałem informacje, ze mogę wypłacić składki ale po uzyskaniu wieku emerytalnego wymaganego przez Danie czyli za jakieś 30 lat. Proszę o jakakolwiek informacje jakie są procedury wypłaty składek emerytalnych.

Offline Habanero

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 98
  • -Otrzymane: 26
  • Wiadomości: 372
  • Reputacja: +42/-25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tabula rasa...
Odp: Wypłata składek emerytalnych
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Gru 2015, 19:04:03 »
Nie jestem biegły w tych tematach, ale na przykładzie mojego znajomego mogę powiedzieć że jakoś tam udało mu się wypłacić jakieś tam składki emerytalne... To było chyba z Pension Danmark, ale musiał od tego zapłacić podatek w wysokości 60% albo coś koło tego, Generalnie niezbyt opłacalne posunięcie. Ale życzę powodzenia
"Dopóki nie skorzys­tałem z In­terne­tu, nie wie­działem, że na świecie jest ty­lu idiotów."
S.Lem

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Wypłata składek emerytalnych
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Gru 2015, 19:33:48 »
Roga przyjdzie to powie. NIe sledze tematu.

Jeden fakt sprostuje: pension i Atp to dwie rozne sprawy.
Pension to cos jak III filar w Polsce (o ile takowe jeszcze istnieja), pieniadze odkladane sa w instytucji finansowej.

Atp to panstwowy dodatek do emerty, pieniadze wplaca sie do instytucji rzadowej.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypłata składek emerytalnych
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Gru 2015, 23:30:39 »
Kilkakrotnie o tym juz pisalem. jomir ma w zupelnosci racje. ATP to tylko takie nieduze uzupelnienie do dunskije panstwowej emerytury. Nie ma nic z filarami wspolnego, ktore sa sprawa prywatnego oszczedzania na emeryture i ktore mozna wyplacic przy opuszczeniu Danii (po zamkniecie obowiazku podatkowego). Natomiast ATP (Arbejdsmarkeds Tillægs Pension) wyplacana jest razem z dunska emerytura panstwowa, to znaczy po uzyskaniu wieku emerytalnego. Wyjezdrzajac z Danii mozna, po uzyskaniu wieku emerytalnego w Polsce, otrzymac wypracowana czesc dunskiej emerytury panstwowej (1/40 pelnej emerytury za kazdy przepracowany rok w Danii).

 

Offline Jakub76

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Wypłata składek emerytalnych
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Gru 2015, 05:09:52 »
Dziękuje bardzo za informacje i za wyjaśnienia. Mam jeszcze jedno pytanie czy ATP a Industriens Pension to to samo? Będąc w Danii niebardzo insterowalem sie sprawa składek emerytalnych. Były odprowadzane i tyle. Natomiast teraz po wyjeździe to dosyć ważny temat.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Wypłata składek emerytalnych
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Gru 2015, 05:33:59 »
Industriens Pension to ta "bankowa", ktora mozna wyplacic.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypłata składek emerytalnych
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Gru 2015, 07:32:08 »
skaldki zgromadzone w Industriens Pension mozna wyplacic, jezeli opuszczasz Danie. Nalezy przede wszystkim uzyskac od Skat poswiaidczenie na pismie albo w postaci blankietu, ze nie masz juz obowiazku podatkowego dla Danii. W tym celu musisz zlozyc do skatu wniosek o wydanie tego poswiadczenia. Wniosek sklada sie na specjalnie do tego celu przeznaczonego blankietu bez wzgledu na to czy byles zameldowany w Danii czy nie.  Jezeli byles zameldowany w Danii, musisz sie wymeldowac w komunie / mozesz to zrobic elektronicznie jezeli posiadasz NemId. Dopabuse po otrzymaniu zaswiadczenia ze Skar, mozesz skladac wniosek
do Industriens Pension o wyplate skladek. Przy wyplacie zostanie potracony podatek 60%, odpowiadajacy w zasadzie kwocie, ktora za darmo i bez opodatkowania wplacal na twoje konto pracodawca. Realnie otrzymujesz kwote ktora sam wplacales, to zanczy te 4% od dochodu brutto. Prosze zwrocic uwage, ze przy przelewie z funduszu na konto w Polscem, banki zaczely pobierac zaliczkowo podatek chodowy od "wyplaconej emerytury w Danii". Takie otrzymalem informacje od osob, ktorym w tym pomagalem. Czy to opodatkowanie jest zgodne z przepisami - tego nie wiem. Nie orientuje sie w sprawach polskich. 
dobrze jest wiec miec nadal otwarte w Danii swoje Nemkonto i podac to konto we wniosku do funduszu emerytalnego.

poloniainfo.dk

Odp: Wypłata składek emerytalnych
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Gru 2015, 07:32:08 »

Offline zpatentem

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 165
  • -Otrzymane: 441
  • Wiadomości: 1296
  • Reputacja: +34/-9
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypłata składek emerytalnych
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Gru 2015, 11:07:59 »
Roga, wydaje mi sie, ze powinienes nadmienic, ze ATP obraca z sukcesem tymi pieniedzmi, co jest korzystne dla cierpliwych. Nie pamietam juz jak i gdzie mozna sprawdzic "rozmnazanie" sie tych oszczednosci.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypłata składek emerytalnych
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Gru 2015, 13:22:10 »
Masz w zupelnosci racje. Calkiem o tym zapomnialem, poniewaz kwota z ATP po osiagnieciu wieku emerytalnego to okolo 1450 kr. miesiecznie przed opodatkowaniem i na " reke" okolo 900 kr. Niewiele, ale to zawsze cos dla emerytow, ktorzy nie maja innej emerytury niz dunska emerytura panstwowa okolo 9.000 - 10.000 kr. brutto przed opodatkowaniem. 

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypłata składek emerytalnych
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Gru 2015, 13:28:32 »
Z tym rozmnazaniem sie ATP, to nalezy nadmienic, ze bez wzgledu na to jak wysoka skladke placisz na ATP (sklada procentowa w zaleznosci od dochodu), to wyplata przykladowo po 40 latach jej placenia jest jednakowa dla wszystkich. Jezeli Ty placisz np. 100 kr. miesiecznie a ja place 500 kr. miesiecznie przez 40 lat (bo tyle mniej wiecej poracuje sie w Danii do osiagniecia wieku emerytalnego) to w imie przyjetej "solidarnosci" otrzymujemy w zasadzie taka sama kwote do wyplaty. 

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Wypłata składek emerytalnych
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Gru 2015, 13:38:10 »
Wkladka na ATP nie jest procentowa. Nie znam obecnej stawki, ale cztery lata temu bylo to miesiecznie 270 koron - 90 z pensji pracownika, i 180 z Kasy pracodawcy
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypłata składek emerytalnych
« Odpowiedź #11 dnia: 17 Gru 2015, 19:22:58 »
..masz racje....to ja blednie poinformowalem....natomiast faktem jest ze ja placilem zawsze o wiele wyzsza skladke niz inni czlonkowie mojej rodziny....Jezeli jest tak jak napisalas, to teraz nie ma juz roznicy... dziekuje za sprostowanie...czlowiek sie uczy cale zycie,,, :)

Offline Piotr_223

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 85
  • Reputacja: +2/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypłata składek emerytalnych
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Gru 2015, 18:31:21 »
Też obecnie opuszczam Danię, czy mam się specjalnie kontaktować z APT w sprawie wyjazdu - czy dostaną ją automatycznie od mojej komuny, której zgłosiłem odpowiednio (nie wypłacam nic).

Miłego weekendu... :)

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Wypłata składek emerytalnych
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Gru 2015, 19:24:18 »
Z Atp nie mozna dostacc wyplaty (jak napisal Roga powyzej), jedynie z Industriens Pension.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Piotr_223

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 85
  • Reputacja: +2/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypłata składek emerytalnych
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Gru 2015, 17:43:29 »
Z Atp nie mozna dostacc wyplaty (jak napisal Roga powyzej), jedynie z Industriens Pension.

Jomir, nie wiem czy to była odpowiedź do mnie. Ja nic nie chce wypłacać, chodzi mi czy musze informować ATP z osobna o zmianie adresu...

poloniainfo.dk

Odp: Wypłata składek emerytalnych
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Gru 2015, 17:43:29 »

 

Pension Danmark - jednorazowa wypłata po śmierci ubezpieczonego

Zaczęty przez User2023Dział Podatki

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 3194
Ostatnia wiadomość 06 Lut 2023, 22:41:35
wysłana przez User2023
Podwójna wypłata pomocy

Zaczęty przez Gryzli167Dział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 3899
Ostatnia wiadomość 03 Mar 2020, 09:22:30
wysłana przez Gryzli167
Feriepenge, pismo wypłata a wyjazd z Danii

Zaczęty przez lisek508Dział Podatki

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 5099
Ostatnia wiadomość 29 Lip 2021, 09:03:21
wysłana przez lisek508
Problem z wypłatą

Zaczęty przez lukas751Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 9123
Ostatnia wiadomość 01 Sie 2013, 23:20:14
wysłana przez remek
Wcześniejsza wypłata feriepenge

Zaczęty przez kogut4323Dział Podatki

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 5427
Ostatnia wiadomość 08 Paź 2014, 16:18:51
wysłana przez roga