poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Wypadek, co dalej?  (Przeczytany 11755 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Klingon

  • Gość
Odp: Wypadek, co dalej?
« Odpowiedź #15 dnia: 27 Sie 2008, 21:11:09 »
Przy zlomowaniu samochodu mozna otrzymac 1.750 kr. ale samochod trzeba wyrejestrowac z Centralnego Rejestru Pojazdow (Centralregisteret for Motorkøretøjer).
Zrodlo: http://www.borger.dk/forside/transport/biler-og-andre-koeretoejer/skrotpraemie-for-bil

Pieniadze otrzymuje sie od Miljøordning for Biler i tam ewentualnie mozna zapytac o samochod zarejestrowany za granica.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Wypadek, co dalej?
« Odpowiedź #16 dnia: 27 Sie 2008, 21:16:14 »
No mowilam, ze wie wszystko  ;D
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Kowallo

  • Gość
Odp: Wypadek, co dalej?
« Odpowiedź #17 dnia: 31 Sie 2008, 11:25:04 »
Dziekuje wszystkim za odpowiedzi, sprawca zostal zlapany przez policje, mam jego wszystkie dane i teraz musze sie ubiegac o odszkodowanie z jego polisy OC, czy moglby ktos napisac mi gdzie i jak sie zalatwia takie sprawy, chodzi mi o rozszczenia z tytulu uszkodzonego samochodu iuszczerbku na zdrowiu moim i pasazerow, ktorzy jechali wtedy ze mna. Z gory dziekuje i pozdrawiam.

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypadek, co dalej?
« Odpowiedź #18 dnia: 31 Sie 2008, 19:14:42 »
gość ma mocno teraz pozamiatane za ucieczke z miejsca zdarzenia ...

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Wypadek, co dalej?
« Odpowiedź #19 dnia: 31 Sie 2008, 19:41:29 »
W poniedzialek mam akurat spotkanie z agentem ubezpieczeniowym, wiec jesli do tego czasu nikt nie udzieli CI odpowiedzi, wypytam goscia o Twoja sprawe.
Rozumiem, ze samochod miales ubezpieczony w Polsce.
Jest jeszcze jedna wazna sprawa. Czy wypadek czasem nie zdarzyl sie w czasie pracy lub drogi do lub z pracy?
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Kowallo

  • Gość
Odp: Wypadek, co dalej?
« Odpowiedź #20 dnia: 03 Wrz 2008, 20:06:58 »
Tak wypadek mial miejsce w drodze do pracy, bylem w mojej ubezpieczalni pytajkac co mam dalej robic powiedzieli mi ze musze miec numer polisy tego czlowieka i nazwe jego ubezpieczyciela w celu ustalenia jego korespondenta w Polsce, dzwonilem do policjanta prowadzacego te sprawe w celu uzyskania tego numeru i kazal mi czekac do piatku na telefon od niego, wiec co w dalszej kolejnosci powinienem zrobic?? Dzieki z gory za informacje. Pozdrawiam

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Wypadek, co dalej?
« Odpowiedź #21 dnia: 03 Wrz 2008, 20:12:44 »
Czekac, ale rowniez skontaktowac sie z pracodawca.
Pracodawca ma obowiazek oplacania Arbejdsskade, w zaleznosci od polisy, moze ono obejmowac i droge do pracy.
Wielu pracodawcow rowniez oplaca ulykkesforsikring dla kazdego pracownika, lub grupy pracownikow.
Byc moze masz szanse uzyskania rowniez odszkodowania z tych polis.

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: Wypadek, co dalej?
« Odpowiedź #21 dnia: 03 Wrz 2008, 20:12:44 »

Offline Dzidek

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypadek, co dalej?
« Odpowiedź #22 dnia: 03 Wrz 2008, 21:19:25 »
A więc... Przeżyłem już wypadek w Dunie i powiem tak:
1) Mirra i Verra to temat wyjaśniający a Wy jak... kłucicie sie kto ma racje a kto nie!!!!
2) Dostaniesz szkode całkowitom pojazdu ale....
Cena pojazdu będzie na warunkach polskich więc odrazu wyceń więcej i nie szczyp sie. Ja podałem więcej i dostałem bo koszt naprawy był 100procent większy niż ja chciałem. Jeżeli masz skasowany samochód i mają sprawce a Ty masz świadka to sprawa zamknięta!!
Kasę dostaniesz od firmy ubezpieczyciela duńskiego auta które cie pacło. Będziesz miał spotkanie z kasatorem( mi w tym pomagali dunole i Tobie też radze znalezc kogoś do pomocy, nawet z pracy) Sprawa trwa około miesiąca ale Ty możesz mie inne problemy bo będziesz sie starał o odszkodowanie dla siebie i pasażerów. Myśle ze do tego będzie potrzebny Ci prawnik!!! Samochód jak mają sprawce już nie należy do Ciebie więc sie nie mart nim. Dostaniesz potwierdzenie o zezłomowaniu tu w dani i zabiora Ci dowód i blachy a dostaniesz papier z info o zezłomowaniu a Dani!! Wpolsce musisz go sam wyrejestrowa i przetłumacy ten papier( ja tego nie robie bo nie będe płacił za to że ktoś mnie pacnoł a papier mam wrazie wu)
Wszystko to będzie jak jest sprawca wypadku i poszkodowany!!! Ja nawet policji nie wzywałem bo miałem farta że jechała za mną polka co mieszka w dani!! Dużo pomogli mi dunole więc tak jak mówie tęż to sobie załatw.
Masz muj tel i jak cos to dzwoń na ten temat od momentu stłuczki do do dostania kasy za samochód wiem prawie wszystko 29880380

Pozdrawiam!!!! :)

Kowallo

  • Gość
Odp: Wypadek, co dalej?
« Odpowiedź #23 dnia: 03 Wrz 2008, 21:54:08 »
Dzieki wielkie Dzidek tylko jest jeden maly problem ja jestem obecnie w Polsce i do Danii sie nie wybieram w najblizszym czasie poniewaz skonczyla mi sie praca i nie mam jak tam wysiedziec, wiec czy da sie w danej sytuacji cos wskurac?

Kowallo

  • Gość
Odp: Wypadek, co dalej?
« Odpowiedź #24 dnia: 11 Wrz 2008, 22:47:48 »
no dzieki wielkie naprawde... moze jednak ktos moze pomoc

Offline horta

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Prosze o pomoc-wypadek w drodze z pracy do domu!!
« Odpowiedź #25 dnia: 18 Wrz 2008, 18:43:14 »
Dzień dobry.Prosze o pomoc!!
Kilka dni temu Moj chlopak miał wypadek.Wyszedl z pracy wsiadł na skuter kolezanki i po przejechaniu kilka metrow  przed praca stracil panowanie nad skuterkiem i wywrocił sie.Natychmiast pojechalismy do szpitala.Jest w szoku i ma połamany obojczyk,stłuczenia biodra.Nie moze chodzic do pracy przez 6tyg.Pracodawca powiedział ze nie wypłaci pieniedzy za zwolnienie lekarskie ,poniewaz trzeba miec przepracowane 9 miesiecy i wtedy naleza sie pieniadze.Prosze o pomoc bo inaczej zostajemy bez sirodkow do zycia.

gosc

  • Gość
Odp: Prosze o pomoc-wypadek w drodze z pracy do domu!!
« Odpowiedź #26 dnia: 18 Wrz 2008, 19:54:52 »
Czy mial "zolta karte" ubezpieczenia?, przepracowal 8 tygodni?
Niech wiec szybko zadzwoni do komuny i zglosi wypadek, nie martw sie.

Offline horta

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wypadek, co dalej?
« Odpowiedź #27 dnia: 19 Wrz 2008, 18:15:42 »
tak mamy zołta karte,ale w umowie o prace jest napisane ze po 9miesiacach przepracowanych bedziemy miec pieniadze za chorobowe i inne odprowadzane skladki.

gosc

  • Gość
Odp: Wypadek, co dalej?
« Odpowiedź #28 dnia: 19 Wrz 2008, 22:53:24 »
ponownie powtarzam nalezy zglosic sprawe w komunie, w danii ma sie ubezpieczenie nie z powodu pracy, ale miejsca zamieszkania, jesli pracodawca nie placi, zaplaci chorobowe komuna, ale tylko od dnia zgloszenia

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Wypadek, co dalej?
« Odpowiedź #29 dnia: 20 Wrz 2008, 15:28:06 »
Pierwszy raz slysze.
Zarowno o tym, ze firma placii chorobowe powyzej 9 miesiaca pracy.
Jak i rowniez, ze komuna placi chorobowe.
Faktem, jest, aczkolwiek, iz zalezy to od dlugosci zwolnienia lekarskiego.
Jezeli jestes niezdolny do pracy przez dlugi okres, powinna placic CI
1. firma ubezpieczeniowa (jezeli byles ubezpieczony- przy zalozeniu, ze byl to jakis wypadek przy pracy - fima ma obowiazek oplacania ubezpieczenia od nastepst nieszczesliwych wypadkow, obejmuje to rowniez wyplate zasilku w czasie niezdolnosci do pracy).

2. Normalnie pracodawca, i tu nie ma ograniczen w kwestii dlugosci pracy u pracodawcy.
3. Komuna placi tylko zasilki!!! Czyli pomoc socjalna,dla osob, ktore maja problemy z samodzielnym utrzymaniem, chocby przejsciowym, w okresie choroby. Aczkolwiek dla osob posiadajacych staly pobyt (nieunijny) lub obywtelstwo. W innych przypadkach, pomoc socjalna swiadczy MOPS w Polsce.


[Posted on: 20 Wrzesień  2008, 15:08:08]

Sygdom og Sygedagpenge
Funktionærloven og overenskomsterne regulerer reglerne om løn/dagpenge til ansatte ved sygdom. Mange virksomheder har desuden regler om medarbejdernes sygdom – fx hvor og hvornår de skal melde sig syge, og tidsfrister for aflevering af lægeerklæring m.v.

Sygedagpenge
Du har som arbejdsgiver ret til at kræve dokumentation for sygdommen i form af en tro- og loveerklæring eller en lægeattest efter 4 dages varighed. Lægeattesten betales af arbejdsgiveren.


Funktionærer og visse overenskomstansatte har krav på fuld løn under sygdom. For timelønnede – altså ikke funktionærer – er der ikke pligt til at betale løn under sygdom, men derimod sygedagpenge, med mindre andet er aftalt i en overenskomst.

Hvis din virksomhed er lille, kan du blive forsikret mod medarbejdernes sygdom, så medarbejdersygdom ikke belaster budgettet for meget.


Alle lønmodtagere, som ikke får fuld løn under sygdom, f.eks. timelønnede, har ret til sygedagpenge fra arbejdsgiveren, hvis de bliver syge i et ansættelsesforhold. Det gælder dog kun, hvis den syge har været ansat i virksomheden mindst 8 uger og har haft mindst 74 timers beskæftigelse.

Værd at vide om reglerne
Hovedreglen er, at arbejdsgiveren skal betale de første 21 dage, en medarbejder er syg. I visse tilfælde skal arbejdsgiveren betale i en længere periode, men har i så fald ret til at få refunderet disse dagpenge fra kommunen.

Arbejdsgiverperioden
Som hovedregel skal arbejdsgiveren kun betale sygedagpenge i de 3 første uger af sygefraværet. Denne periode kaldes arbejdsgiverperioden. Hvis medarbejderen er syg ud over de 3 uger, overgår dagpengeforpligtelsen til kommunen.

Dagpengene beregnes ud fra den ansattes tab af indkomst, dog er der fastlagt et loft over dette beløb.

Overenskomsten eller ansættelseskontrakten er afgørende for, om den ansatte overgår til dagpengeudbetaling fra kommunen efter arbejdsgiverperiodens udløb, eller om arbejdsgiveren skal fortsætte lønudbetalingen.

Hvis medarbejderen ikke har været ansat i mindst 8 uger og haft mindst 74 timers beskæftigelse, kan han eller hun få sygedagpenge fra kommunen på visse betingelser, bl.a. at medarbejderen har været berettiget til arbejdsløshedsdagpenge. Nærmere information fås hos socialforvaltningen i kommunen.

Det er arbejdsgivers pligt at anmelde sygefravær, der varer mere end 2 uger, til den kommune, hvor medarbejderen bor. Det skal ske senest 4 uger efter første fraværsdag.

Værd at vide om reglerne
Små virksomheder har mulighed for at tegne en sygedagpengeforsikring, så de også kan få refunderet de første 15 dages dagpenge. 

Refusion af sygedagpenge
I tilfælde, hvor du som arbejdsgiver skal betale sygedagpenge i en længere periode udover de 21 dages arbejdsgiverperiode, har du ret til at få refunderet disse dagpenge fra lønmodtagerens opholdskommune. Refusionen svarer til dagpengesatsen.

Du skal som arbejdsgiver selv anmode lønmodtagerens opholdskommune om refusion. Det sker på nogle særlige blanketter, som fås hos socialforvaltningen i den gældende kommune.

Ansøgningen kan også ske digitalt via Virk.dk

Har en lønmodtager en kronisk eller en langvarig lidelse, der skønnes at give mindst 10 fraværsdage på et år, er der mulighed for at indgå en § 28-aftale med lønmodtagerens opholdskommune. En § 28-aftale giver mulighed for refusion fra første sygedag.

Du kan også anmode kommunen om refusion af dagpengesatsen, hvis du har ansat personale i fleksjob.

Værd at vide om reglerne
Bemærk, at der er en ansøgningsfrist på refusion af sygedagpenge på 4 uger fra første fraværsdag.

Forsikring mod arbejdsgiverperioden
For en mindre virksomhed kan ansattes sygdom blive en økonomisk belastning. Derfor kan ejere af virksomheder med en samlet lønudgift, der ikke overstiger et bestemt beløb, tegne en forsikring, der giver ret til refusion af dagpenge i arbejdsgiverperioden. Du betaler dagpenge eller løn som sædvanlig, men kan få refunderet dagpengene fra lønmodtagerens opholdskommune. Der gives dog ikke refusion for 1. fraværsdag.

Præmien for forsikring mod arbejdsgiverperioden koster en lille andel af de samlede lønudgifter. Præmien opkræves halvårligt forud og reguleres året efter på basis af de faktiske lønudbetalinger. Hvis det viser sig, at de faktiske lønudgifter overstiger det fastlagte beløb, udelukkes du fra ordningen.

Læs mere her om Sygedagpenge – forsikringsordningen for private arbejdsgivere på Arbejdsdirektoratets hjemmeside.

Du kan også få brochure og tilmeldingsblanket i socialforvaltningen i kommunen.

Barns første sygedag
Du har ikke pligt til at give medarbejderne betalt frihed på barnets første sygedag, med mindre det fremgår af en indgået overenskomst. Hvis du indgår en sådan ordning, bør den anføres i ansættelsesaftalen.

Sidst opdateret d. 26.08.2008
Andre netsteder
Arbejdsdirektoratet
--------------------------------------------------------------------------------
Virk.dk
--------------------------------------------------------------------------------
Sygedagpenge
--------------------------------------------------------------------------------


[Posted on: 20 Wrzesień  2008, 15:17:26]

W wielkim skrocie:
Warunki wzajemnych obowiazkow i pracownika z powodu choroby okresla umowa o prace.
Pracodawca ma prawo porosic o dokument potwierdzajacy chorobe, po okresie choroby dluzszym niz 4 dni.
Pracownikom pracujacym na zlecenie nie przysluguje w tym czasie wynagrodzenie lub zasilek chorobowy, ktory jest nizszy niz stawka godzinowa, powinno to byc uzgodnione w kontrakcie.
Praconicy, ktorzy nie pracowali na pelny etat maja prawo do wyplaty chorobowego jedynie, w przypadku choroby zwiazanej z praca.
Jednak dotyczy to tylko pracwnikow, ktorzy przepracowali mniej niz 8 tygodni lub mniej niz 72 godziny.

REGULA jest, ze pracodawca placi tylko  za pierwszych 21 dni choroby, pozniej placi komuna.

W okreslonych przypadkach chronicznej niezdolnosci do pracy, pracodawca ma prawo zwolnic pracownika.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: Wypadek, co dalej?
« Odpowiedź #29 dnia: 20 Wrz 2008, 15:28:06 »

 

co dalej z tymi dokumentami

Zaczęty przez mikaDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 9215
Ostatnia wiadomość 30 Lip 2009, 20:33:49
wysłana przez Jomir
co dalej

Zaczęty przez maciej.mDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 3685
Ostatnia wiadomość 20 Lis 2014, 20:07:58
wysłana przez vordingborg
Powrót na stałe z Danii do Polski - co dalej?

Zaczęty przez FeliksDział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 6216
Ostatnia wiadomość 30 Gru 2017, 15:21:59
wysłana przez roga
Co dalej zrobic

Zaczęty przez janeczkaDział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 2885
Ostatnia wiadomość 08 Maj 2009, 18:00:01
wysłana przez KARMA
wyjeżdzam na stałe do pl i co dalej...

Zaczęty przez seba78Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 2812
Ostatnia wiadomość 08 Mar 2008, 02:30:36
wysłana przez Klingon