poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Podatek i feriepenge DANIA POMOCY:)  (Przeczytany 9057 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline KubaSzewielewicz

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Podatek i feriepenge DANIA POMOCY:)
« dnia: 23 Cze 2016, 22:13:53 »
Witam wszystkich. Jestem nowy na forum wiec z gory przepraszam za jakiekolwiek błędy:)
A więc w dużym skrócie opowiem jak wygląda moja sytuacja i w czym potrzebuje pomocy.
Pracę w Danii zacząłem 4.01.2016r jako pracownik hali przy warzywach (nie wiem czy to ma jakieś znaczenie ale już napisze). Dostaliśmy umowy na cały rok , dokładnie do 21.12.2016r. Aktualnie w pracy mamy tzw sezonówke i dostalem nową umowe , identyczną jak poprzednia tyle ze daty inne:) Szefowa mówiła ze przyjdzie do mnie list do domu i z niego mam wklepac nr w tel , zadzwonic i przed nemi konto odzyskam podatek wlasnie z tej seznowki ale problem w tym ze pieniadze za wypłate na koncie wraz z kartką z rozliczeniem otrzymalem juz 3 tyg temu a listu ze skatu nikt nie widzial. Wie ktos ile moze cos takiego trwac i czy jest mozliwosc zadzwonienia do nich i dogadania sie najlepiej w języku polskim z nimi kiedy dojdzie ten list do mnie? To było prawe 2000kr wiec nie chce stracic tego podatku jak ponoc mozna go odzyskac.Potrafie angielski ale obawiam się że bedzie to troche zbyt skomplikowane zeby wszystko im tlumaczyc co i jak. I druga sprawa to feriepenge. Jak napisalem wczesniej zaczalem prace w styczniu a feriepenge to ponoc pieniadze na wakacje wiec kiedy one dojdą? Dodam ze to cale nemikonto chyba dobre jest otwierane przez skat dla mnie , nie wiem czy to ma jakies znaczenie. Moze ktos naprawde obcykany w tych sprawach pomoc, wyjasnic? Szefostwo probuje wyjasnic , pomagac ale robią to tak jakby chcieli a nie mogli :(

Offline klaudia29

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Podatek i feriepenge DANIA POMOCY:)
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Cze 2016, 23:04:57 »
Po pierwsze jesteś w Danii, wiec po polsku z nimi nie porozmawiasz ???  Po drugie zacząłeś prace w 2016, wiec czemu oczekujesz zwrotu podatku i " pieniędzy na wakacje" czyli feriepenge w tym roku? Po trzecie to masz już nemkonto? I kody? Bo pierwsze słyszę, ze skat to robi , chyba, ze jestem z innej epoki? Pozdrawiam

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Podatek i feriepenge DANIA POMOCY:)
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Cze 2016, 23:30:53 »
Rozliczenie podatkowe za rok 2016, bedzie gotowe dopabuse w marcu 2017, a pieniadze zostana wyplacone w maju.
DO feriepenge ma sie prawo dopabuse po roku, do 1 maja. Tak wiec ferie za rok 2016 bedziesz mogl dopabuse wykorzystac po 1 maja 2017 roku.

Nem konto - musisz  sie skontaktowac z bankiem (telefonicznie, mailowo, przez nemid), i poprosic by Twoje konto bylo oznaczone jako NEM, wowczas zostanie uwidocznione wszystkim instytucja majacym do tego prawo.

Co do szefostwa to masz racje.
Tak, dokladnie jest. Masz farta, ze szefostwo chce, ale nic nie moze. Ty sam mozesz tylko swoje sprawy zalatwic, a obowiazujacych przepisow i procedur obejsc sie nie da.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline KubaSzewielewicz

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Podatek i feriepenge DANIA POMOCY:)
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Cze 2016, 06:43:10 »
Dziekuje za pomoc!!!
Szefowa wysyłała coś do skatu i na listach miała napisane 'SKAT NEMI Konto' wiec mam jej zapytac kiedy bedzie otwarte czy mam sam sprobowac otworzyc?
A co do podatku z tej sezonowki ktora aktualnie trwa mówi , że przyjdzie kartka do domu i trzeba bedzie wklepac w tel kod aktywujacy i po tygodniu od tego mam pieniadze na koncie za podatek. To mozliwe? Martwi mnie tylko ze nic nie przychodzi czy do DK czy do PL :/

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Podatek i feriepenge DANIA POMOCY:)
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Cze 2016, 09:56:23 »
Musisz sam zalozyc konto w banku (o ile jeszcze nie masz) i powiedziec bankowi, ze chcesz by to  konto bylo nem. I to wszystko.

Skat w Danii rozlicza sie automatycznie. Kazdy sam ustawia swoja prognoze podatkowa i na koniec pracodwacy, banki, urzedy przesylaja elektronicznie swoje dane do skat. I powiedzmy samo sie liczyc.
W marcu  kazdy dostaje mozliwosc zajrzenia co zostalo wylioczone i ewentualnie poprawic. Jezeli wszystko jest ok., albo poprarawki zostana zatwierdzone, pieniadze sa automatycznie wyplaccane w maju.

Jezeli juz nie mieszkasz w Danii, mozesz polskie konto zglosuc jako nem.

Korespondencja ze skat odbywa sie elektronicznie, eventualnie przez e-boks.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline KubaSzewielewicz

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Podatek i feriepenge DANIA POMOCY:)
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Cze 2016, 17:53:36 »
Czyli co mam teraz robic jak szefowa coś tam wysłała do Skatu ale czekam już 7 tydzien i nic nie mam a widzę ją tak rzadko ze nie mam kiedy z nią o tym pogadac? Na wlasną reke czy jeszcze czekac na jakies potwierdzenie ze nemkomto zostalo utworzone?

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Podatek i feriepenge DANIA POMOCY:)
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Cze 2016, 18:54:28 »
Sprawa jest prosta, ale wymagajaca ze masz NemId, kod do logowania sie do instytucji komunalnych, panstwowych, swojego banku itp. Bez NemId jak bez reki i dlatego mysle ze go masz. Majac NemId logujesz sie do firmy Nemkonto (www.nemkonto.dk) i tutaj mozesz podac ktore z twoich kont bankowych chcesz aby bylo Nemkontem, tutaj mozesz zobaczyc czy juz masz takie konto to o czym piszesz ze ksiegowa "cos tam pisala"). Mozesz rowniez zmienic aktualne konto na inne konto, np. jezeli aktualnie msz konto w dunskim banku a chcialbys aby twoim kontem bylo konto ktore masz w Polsce. 

poloniainfo.dk

Odp: Podatek i feriepenge DANIA POMOCY:)
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Cze 2016, 18:54:28 »

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Podatek i feriepenge DANIA POMOCY:)
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Cze 2016, 18:59:44 »
Jezeli nie masz NemId, to udaj sie do swojego Borgrservice przy komunie (serwis obywatelski). Tam na miejscu sporzadza ci NemId. NemId mozesz uzywac rowniez do logowania sie do Skat, oprocz mozliwosci logowania sie do SKAT kodem, ktory mozesz zamowic na stronie Skat (wystarczy podac swoj cpr.nr.).   

Offline KubaSzewielewicz

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Podatek i feriepenge DANIA POMOCY:)
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Cze 2016, 19:01:05 »
Nie mam pojecia czy posiadam nemid , nic szefowa mi nie dała od 6 przepracowanych miesiecy wiec pewnie nie mam :/ Mam jedynie tylko cpr , o tym mnie poinformowala:)

Offline KubaSzewielewicz

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Podatek i feriepenge DANIA POMOCY:)
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Cze 2016, 19:07:37 »
Podsumowując jak będę miał NemiD to bede mogl otworzyc sobie nemkonto na ktore same beda przychodzily mi pieniadze z podatkow tak? Tylko ciekawi mnie ta sprawa z tą kartką ze Skatu , w ktorej bedzie kod pod ktory trzeba zadzwonic(mowilem wczesniej) i podatek po tygodniu jest na koncie..niby taka forma odzyskiwania podatkow jest mozliwa tylko na pracach sezonowych , tak mi powiedziala szefowa. To mozliwe? Ile moge na takie cos czekac ? Bo kiedy pytam szefowej ona mowi ze nie wie jak dlugo moze to trwac:/

poloniainfo.dk

Odp: Podatek i feriepenge DANIA POMOCY:)
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Cze 2016, 19:07:37 »

 

Dania podczas II wojny światowej

Zaczęty przez PolasikDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 13746
Ostatnia wiadomość 08 Wrz 2009, 19:25:00
wysłana przez Marlena30
2 GRAMY HISTORII,DANIA W SS

Zaczęty przez HistorykDział Kultura

Odpowiedzi: 50
Wyświetleń: 34581
Ostatnia wiadomość 28 Lis 2009, 15:58:41
wysłana przez Zwykłyktoś
Dania czy Polska, kto zbankrutuje pierwszy

Zaczęty przez dania_dDział Hydepark

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 21335
Ostatnia wiadomość 21 Sie 2019, 10:51:37
wysłana przez kpio47
Dania 3 Irlandia?

Zaczęty przez Where?Dział Hydepark

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 9479
Ostatnia wiadomość 14 Lip 2007, 14:22:12
wysłana przez aemigrate
PRACA W Q VIKAR Horsens, Dania

Zaczęty przez ARTI6867Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 12876
Ostatnia wiadomość 21 Kwi 2014, 14:30:04
wysłana przez ARTI6867