poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Pożyczka pieniędzy przyjaciółce  (Przeczytany 3614 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wiolinia

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Pożyczka pieniędzy przyjaciółce
« dnia: 02 Paź 2016, 12:12:13 »
Przyjaciółka chciałby pożyczyć ode mnie kilkadziesiąt tysięcy koron na rok czasu. Po roku zwraca całość pożyczonych pieniędzy. Przelewy będą widoczne w naszych historiach bankowych. Nie ma mowy o żadnych odsetkach, procentach. Po prostu jak między przyjaciółmi bywa - trzeba sobie pomagać. Interesuje mnie generalnie stosunek SKAT do takich pożyczek. Wiem, że są dopuszczalne jakieś formy pożyczek w rodzinie ale jak jest z przyjaciółmi? Czy ktoś przerabiał taki temat? Proszę o radę. Dzięki.

Offline leo1

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 23
  • Wiadomości: 600
  • Reputacja: +7/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pożyczka pieniędzy przyjaciółce
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Paź 2016, 13:07:43 »
Wykazujesz sie wielka odwaga i szlachectwem a z drugiej strony zarazem brakiem rozsadku,ale to twoja kasa i decyzja to taki temat poboczny.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pożyczka pieniędzy przyjaciółce
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Paź 2016, 14:53:29 »
Przyjaciółka chciałby pożyczyć ode mnie kilkadziesiąt tysięcy koron na rok czasu.

Rentefri (nieoprocentowana pozyczke) Familielån mozna udzielic nie tylko najblizszej rodzinie, ale taka nazwa Familielån utarla sie poniewaz generalnie forma takiej pozyczki jest zawierana miedzy rodzicami i dziecmi albo dziecmi i rodzicami.
Taka pozyczke mozna udzielic jezeli spelnione sa nastepujace warunki. W innym wypadku beda problemy ze SKATem. 
1)   Musi byc mowa o realnym zadluzeniu (gældsbrev)
2)   Przed udzieleniem pozyczki nalezy podpisac Gældsbrev
3)   W Gældsbrevet poza innymi warunkami jakie sobie ustaliliscie, MUSI byc warunek, ze ty mozesz wymagac w kazdej chwili uwolnienia pozostalej czesci dlugu (restgæld)z krotkim wypowiedzeniem, np. 14 dni
Taki Gældsbrev nie musi nigdzie byc rejestrowany. Wystarczy ze jest podpisany przez obie strony. Nie ma tez potrzeby ustalanie w Gældsbrevet w jaki sposob pozyczka bedzie splacana. Wystarczy tylko wpis  jak w pkt. 3 tzn. napisac ze pozyczka przypada do zaplaty na „anfordning” to znaczy na twoje zyczenie jej uwolnienia przez pozyczkobiorce.


Offline wiolinia

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pożyczka pieniędzy przyjaciółce
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Paź 2016, 15:01:13 »
Dzięki serdeczne Roga za rozjaśnienie sprawy. Zawsze można na Ciebie liczyć jako specjalistę od tych spraw.

Wykazujesz sie wielka odwaga i szlachectwem a z drugiej strony zarazem brakiem rozsadku,ale to twoja kasa i decyzja to taki temat poboczny.
Raczej nie tego oczekiwałam.
Wyobraź sobie, że są jeszcze normalni, rzetelni ludzie na tym świecie. może ich mało ale... wciąż są.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pożyczka pieniędzy przyjaciółce
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Paź 2016, 15:22:02 »
Wykazujesz sie wielka odwaga i szlachectwem a z drugiej strony zarazem brakiem rozsadku,ale to twoja kasa i decyzja to taki temat poboczny.

Brakiem rozsadku?. Przyjaciele wspieraja sie wzajemnie czesciej nawet bardziej niz najblizsza rodzina. Jezeli dobry przyjaciel jest w potrzebie, a dobry przyjaciel nie naduzywa swojego przyjaciela i nie zwraca sie do niego jezeli na prawde moglby tego uniknac, to pomagamy mu, nawet jezeli moze wystapic ryzyko. Kilkakrotnie bylem w podobnej sytuacji, ale nigdy nie mialem potrzeby zapisu w Gældsbrev. Podam bardzo ciekawaa historie. Kiedys, bardzo, bardzo dawno temu, dziesiatki lat temu, a na pewno minimu 25 lat,  pozyczylem przyjacielowi w Polsce dosc spora jak na tamte czasy kwote, bo byl w powaznym klopocie. Obiecal mi, ze bedzie sie staral jak tylko bedzie w stanie zwrocic mi a kwote. Jak wiadomo mieszkajac relatywnie daleko od siebie (on w PL ja w Danii), czestotliwosc naszych sptkan byla raczej ograniczona, a jezeli juz sie spotkalismy to tematu "pozyczki" nigdy nie poruszalismy. Przed 5-ciu laty po dlugim czasie niewidzenia sie zadzwonil do mnie, ze wybiera sie na wycieczke z zona i dziecmi do Lego i czy moglibysmy sie spotkac. Bylo bardzo przyjemnie. Spedzilismy razem kilka wspanialych dni. Przed wyjazdem wyjal kartke papieru z jakimis wyliczeniami - byla to kwota mojej dla niego pozyczki przeliczona/zrewalizowana na wartosc dzisiejsza + odsetki za wszytstkie te lata!!!! Nie chcialem w ogole o tym slyszec, ale przystapilem na jego propozycje, ze jezeli nie chce zwrotu, i  wyraze zgode przekazemy cala kwote na cele dobroczynne w tym miescie z ktorego oboje pochodzimy. Co innego "biznes" i pozyczki, kredytowanie inwestycji itp., gdzie nie ma miejsca na dobroczynnosc, ale zwaze warto tworzyc sytuacje/umowy, gdzie obie strony czuja ze dostaja cos za cos. 
 

Offline leo1

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 23
  • Wiadomości: 600
  • Reputacja: +7/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pożyczka pieniędzy przyjaciółce
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Paź 2016, 16:12:01 »
Mi nie chodzi o brak zaufania jako takiego a bardziej o to ze takie pozyczki sa obarczone ryzykiem proza zycia np.utrata plynnosci finasowej badz inn wypadki losowe powodujace problemy ze splata lub jej calkowitej splaty i to nalezy brac pod uwage a nie stopien zazylosci.

poloniainfo.dk

Odp: Pożyczka pieniędzy przyjaciółce
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Paź 2016, 16:12:01 »

 

Problem z transferem pieniedzy z polski do danii

Zaczęty przez SadamDział Pomoc!

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 3032
Ostatnia wiadomość 20 Maj 2021, 20:12:08
wysłana przez spooky
zwrot pieniędzy z funduszu na wypoczynek proszę o pomoc

Zaczęty przez chudyxDział Podatki

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 2422
Ostatnia wiadomość 26 Sty 2012, 12:30:09
wysłana przez chudyx
czy skat poinformuje mnie o mozliwości odbioru pieniedzy za 2008?

Zaczęty przez mucza81Dział Podatki

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 4571
Ostatnia wiadomość 04 Cze 2009, 17:28:33
wysłana przez mucza81
Wysyłka pieniędzy do Polski

Zaczęty przez greyDział Pomoc!

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 3889
Ostatnia wiadomość 12 Lut 2011, 08:59:15
wysłana przez grey
Odzyskanie pieniedzy od nieuczciwego kupujacego

Zaczęty przez witiawDział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 2195
Ostatnia wiadomość 02 Sty 2015, 04:56:05
wysłana przez szczurek