poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: umowa pomiędzy 2 polskimi firmami na kontrakt dwuletni w Dani  (Przeczytany 6233 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline crowdiam

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Dzień Dobry Danio,
próbowałem doczytać się na forum, jednak nie zdołałem znaleźć takiej samej sytuacji jaka mnie dotyczy, są oczywiście podobne jednak nie rozwiewają moich wątpliwości.
Sytuacja jest taka:
1. Polska firma chce zlecić mojej firmie pracę w Dani.
2. Oni podpisali kontrakt na usługi (branża telekomunikacyjna) na dwa lata z duńskim inwestorem, tyle samo będą tam moi pracownicy.
3. Ja podpisuje z nimi polską umowę, na zapewnienie osób do pracy przy danym kontrakcie.
4. Zarobek brutto dla pracownika 150 kr/h - 180kr/h.
5. Chcę zapewnić im mieszkanie/samochód etc.

Teraz chciałbym aby moi pracownicy w żaden sposób nie byli pokrzywdzeni. Do tego potrzebuję dokładnego rozliczenia jakie podatki i gdzie potrzebuję zapłacić. Chcę aby moja firma zarobiła dobrze ale żeby pracownik tez był usatysfakcjonowany, więc muszę wziąć wszystkie koszty pod uwagę aby się nie przeliczyć.
Czy ktoś z Państwa jest w stanie przedstawić (nazwa podatku, jego wielkość etc) ile 1 pracownik będzie zarabiał netto przy płaceniu wszystkiego co potrzebne w Dani i w Polsce w rozróżnieniu pierwszy rok pracy i drugi. Wiem, że zwrot podatku jest spory ale to są pieniądze pracownika, a firma musi je wcześniej zapłacić.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

PS
dodatkowe będę bardzo wdzięczny za informację jaki jest koszt wynajmu mieszkania/domu dla 6-10 osób, wynajmu dwóch aut, kosztów paliwa, wyżywienia i jaki operator będzie najlepszy aby zapewnić około 10GB internetu/miesięcznie - jaki koszt. Mam pojęcie jakiego rzędu kwoty to są ale Państwo, którzy tam mieszkacie na pewno macie większe pojęcie niż wujek google.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: umowa pomiędzy 2 polskimi firmami na kontrakt dwuletni w Dani
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Sty 2017, 18:01:12 »
Przede wszystkim nalezaloby ocenic status podatkowy Pana pracownikow, zatrudnionych w polskiej firmie (u Pana) i wydelogowanych do wykonania zlecen dla dunskiej firmy zarejestrowanej i prowadzacej swoja dzialalnosc na terenie Danii. Pana polska firma (zakladam, ze jest zarejestrowana w Polsce), jest tylko podwykonawca innej polskiej firmy. Jezeli Pana pracownicy sa osobami zamieszkalymi w Polsce i z pelnym obowiazkiem podatkowym dla Polski, to nie maja oni nic wspolnego z dunskim systemem podatkowym - nie placa tutaj podatku od wynagordzenia wyplacanego im przez Pana firme w Polsce. ALE jezeli to zlecenia, ktorego wykonanie dokonuja Pana pracownicy, przypomina w pewnym stopniu zatrudnienie, gdzie investor ma regularny wplyw (nie musi byc codzienny) na wykonywanie pracy i praca odbywa sie w jego zakladzie lub pod wskazywaniem przez niego miejsc wykonywania pracy oraz kilku innych spraw, o ktorych nie mam czasu pisac, to wowczas jest mowa o "wypozyczeniu polskich pracownikow przez firme zlecajaca", a nie o samodzielnym zleceniu i wykonywaniu zadan na swoje ryzyko i odpowiedzialnosc, poniewaz wszystko jest z gory postanowione. W takiej sytuacji jest mowa o wykonywaniu pracy u inwestora, pracy "przypominajacej zatrudnienie".Wowczas SKAT potraca 30% od dochodu brutto pracownika i w Polsce Pana pracownicy nie podlegaja opodatkowaniu od uzyskanego dochodu w Danii, chyba ze w danym roku podatkowym uzyskali rownoczesnie dochod w Polsce. W tej sytuacji dochod dunski doliczany jest przez Urzad Skarbowy do dochodu polskiego i suma tych dochodow okresla od jakiego progu podatkowego podatnik ma zaplacic podatek od odchodu uzyskanego w Polsce. Powracajac do sytuacji "wypozyczenia pracownikow" i potracani od dochodu brutto 30%, to takim podatnikom nie przysluguja zadne ulgi podatkowe, jak np. ulga na wyzywienie i zakwaterowanie, ulga, a raczej pomnieszenie podatku o tzw. Personfradrag (okolo 16.000 kr. rocznie), dojazdy do pracy, w tym jazdy do domu (do Polski) do najblizszej rodziny (zona/dzieci), ulgi za placone w Polsce odsetki (hipoteczne i gotowkowe), ewentualne ulgi za placone do Polski alimenty. Nie ma rowniez mozliwosci uzyskania bezplatengo ubezpieczenia swiadczen zdrowotnych, ani tych samych swiadczen dla niepracujacej malzonki w Polsce, nie ma mozliwosci uzyskania rodzinnego dla dzieci mieszkajacych z matka w Polsce. A wiec, jezeli jest tak jak ja to zrozumialem, to Pana pracownicy nie wyniosa raczej dodatkowch korzysci z wykonywania pracy w Danii, poza korzyscia jaka moze byc wysokosc wyngarodzenia w porownaniu ze staka godzinowa w Polsce. Jezeli Pana pracownicy mieliby uzyskac ww mozliwosci, to tylko pod warunkime przepisow o swobodnym przemieszczaniu sie sily roboczej na terenie Unii z udokumentowaniem konrtraktu zatrudnienia albo przez dunska firme, albo przez firme zagraniczna posiadajaca swoja siedzibe na terenie danii. to tylko przyklady z mojej strony i ktore nie wyczerpuja tematu, jak np. ze dzialalnosc Pana firmy na terenie Danii podlega zarejestrowaniu w specjalnym dunskim rejestrze Uslug firm zagranicznych (RUT), gdzie musi Pan podac szereg informacji, w tym rowniez miedzy innym o warunkach zatrudnienia pracownikow wykonujacych prace na terenie Danii. Mysle, ze zanim podejmie Pan decyzje, powinien Pan skontaktowac dunski urzad podatkowy SKAT z zapytaniem i otrzymaniem tzw. "bindende svar", to znaczy wiazacej odpowiedzi. Ja tak czesto postepuje, kiedy poprostu nie mam czasu na szczegolowe zglebienia zagadnienia i aktualizowania wiedzy na przepisy. To kosztuje tylko 400 kr., ale nie bedzie Pan mial watpliwosci odnosnie statusu swoim pracownikow. Ja jestem sklonnym przychylac sie do przepisu o pracownikach "wynajetych" do wykonania konkretnego zadania. Szczegolna uwage SKATu moze wzbudzuc fakt, ze mowa o nie krotkotrwalym okresie wykonywania pracy do 3 miesiecy, chyba ze Pan to sobie ureguluje z polska firma lub dunskim inwestorem (kilka krotszych okresow). dopabuse po wyjasnieniu sobie tych spraw - chyba ze to wszystko juz ma Pan "poustawiane", nalezaloby pomyslec o kosztach o ktore Pan zapytuje. Na ten temat na pwno uzyska Pan odpowiedzi od innych forumowiczow.
Zycze powodzenia i pozdrawiam.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: umowa pomiędzy 2 polskimi firmami na kontrakt dwuletni w Dani
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Sty 2017, 18:09:52 »
Jezeli, Pana pracownicy nie beda wykonywali zadan w Danii, a beda wysylani przez firme polska, ktorej zapewnil Pan pracownikow, to wszystko to co opisalem bedzie dotyczylo tej polskiej firmy!

Offline crowdiam

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: umowa pomiędzy 2 polskimi firmami na kontrakt dwuletni w Dani
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Sty 2017, 23:55:54 »
Dzięki wielkie za odpowiedź.
Czy byłbyś tak miły i zrobił taką poglądową kalkulację jakie podatki (ile procent na skat, wakacyjne etc. od np. 180kr/h brutto) musiałbym zapłacić jeśli uzyskam kontrakt od duńskiej firmy.


Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: umowa pomiędzy 2 polskimi firmami na kontrakt dwuletni w Dani
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Sty 2017, 01:23:34 »
Taka stawka godzinowa oznacza roczny dochod brutto okolo 346.000 kr., co nie jest podstawa do opodatkowania, bowiem przysluguja ulgi ustawowe, jednakowe dla wszystkich i ulgi indywidualne, zalezna od indywidualnejego statusu ppodatnika, zaleza od jego kontraku zatrudnienia (okreslony w czasie czy tymczasowy, od jego stanu cywilnego (kawaler, zonaty) od tego czy ma mozliwosc odliczenia odsetek placonych od kredytow poza Dania, czy jezdzi do domu do Polski i jak czesto itp. Te wszystkie ugli indywidualne pozwalaja na odliczenia od dochodu brutto, co ozancza zmiejszony podatek. zakladajac ze podanik nie ma ulg indywidualnych to przy ww dochodzie brutto podatek wyniesie okolo 90-92 tys. kr.
Stawka procentowa opodatkowania niewiele mowi poniewaz nei jest to opodatkowanie od dochodu brutto a od podstawy opodatkowania, a wiec od kwoty brutto pomnieszonej o ulgu podatkowe. Przykladowo od dochodu 346.000 odprowadzona zostanie przez pracodawce skladka na rynek pracy 28.000 kr., ktora rowniez jest podatkiem, ulga dla osob zatrudnionych wyniesie okolo 25.000 kr., a wiec podstawa do opodatkowania wyniesie vokolo 293.000 kr. zakladajac przcietny podatek 37% od podstawy do opodatkowania, to naliczony podatek wyniesie okolo 108 tys. kr. Ten podatek zostaje obnizony o okolo 16 tys. kr. (przysluguje wszystkim pracownikom). Laczny podatek okolo 92.000 kr.

Tak jak juz pisalem, podatnicy ktorzy maja okreslony status wynikajacy miedzy innymi z kontraktu zatrudnienia, ich sytuacji rodzinnej z udokumentoaniem ze ich tzw. centrum spraw rodzinnych nie jest w Danii, moga skorzystac z ulg indywidualnych, gdzie niektore przyslugfuja tylko w okreslonym okresie, np. pierwszych 12 miesiacach lub ulg przyslugujacych tak dlugo jak trwa ich zatrudnienie w Danii. W Danii przysluguje wszystkim pracownikom pracujacych na zasadzie swojego indywidualnego kontraktu z dunskim pracodawca lub innym pracodawca majacym swoja siedzibe w Danii i prowadzacym dzialalnosc na terenie Danii, platnisc ze strony pracodawcy tzw. feriepenge, to zanczy pieniadze "urlopowe", jezeli pracownik ma urlop bezplatny. Kazdy ppracownik ma prawo do 5 tygodni ferii. Pracodawca jest zobowiazany do wplacania na konto feryjne pracownika 12,5% od jego dochodu brutto i ta kwota po opodatkowaniu jest wyplacana w okresie urlopowym.
Na tym zamykam temat z mojej strony.   

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: umowa pomiędzy 2 polskimi firmami na kontrakt dwuletni w Dani
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Sty 2017, 13:42:29 »
Pewnie chodzi o koszty pracownicze jakie ponosi firma.

Jezeli pracownicy sa wyslani w delegacje, to wowczas wszystko rozlicza sie po polsku i w Polsce placi ubezpieczenia i podatki.
Natomiast jezeli beda pracownicy, ktorzy juz albo mieszkaja w Danii, albo beda w Danii tak dlugo by zmienic rezydencje podatkowa, wowczas trzeba zatrudnic ich po dunsku.

Koszty pracownika "po dunsku sa niewielkie".
Jest:
 - ATP 284 kr miesiecznie, placone przez pracodawce, plus 92 przez pracownika
- barsel 50 kr. miesiecznie placone przez pracodawce
- finansieringsbidrag 614 rocznie placone przez pracodawce
- Ubezpieczenie od wypadkow przy pracy - rocznie - tu sa skladki w roznych branzach: https://erhverv.atp.dk/AESSatser/fri/virk/AESSatser.do?formularId=30333&forloebId=3883c236-2451-431a-8a96-ba02e9756a8e

Od 5 lat nie zarzadzam juz firma, wiec byc moze cos zapomialam. Rogo moze dorzucisz to o czym zapomnialam?
Mam na
 
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline crowdiam

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: umowa pomiędzy 2 polskimi firmami na kontrakt dwuletni w Dani
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Sty 2017, 09:46:22 »
Dzięki,
o to mi właśnie chodziło. Pracownicy będą tam na 2 lata więc muszę zapłacić wszystko w Dani i jak nadmieniłem wcześniej dobrze znać wszelkie koszty abym się nie przeliczył.
Napisałem również do Skatu, więc mam nadzieję, że wyjaśnią wszystko na 100%. Napisałem również do Bydgoszczy, ponieważ oni też dają decyzję co do interpretacji przepisów.

Czekam jeszcze na info jak wyglądają koszty życia w Dani. Dzięki z góry za odpowiedzi.

poloniainfo.dk

Odp: umowa pomiędzy 2 polskimi firmami na kontrakt dwuletni w Dani
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Sty 2017, 09:46:22 »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: umowa pomiędzy 2 polskimi firmami na kontrakt dwuletni w Dani
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Sty 2017, 11:13:10 »
Skat nie ma nic do tego nic nie wyjasni.
Skat jest od podatkow.
Skladkami zajmuje sie ATP:
https://www.atp.dk/erhverv

Mozesz zmienic jezyk na angielski.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: umowa pomiędzy 2 polskimi firmami na kontrakt dwuletni w Dani
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Sty 2017, 13:09:34 »
Dzięki,
o to mi właśnie chodziło. Pracownicy będą tam na 2 lata więc muszę zapłacić wszystko w Dani i jak nadmieniłem wcześniej dobrze znać wszelkie koszty abym się nie przeliczył.
Napisałem również do Skatu, więc mam nadzieję, że wyjaśnią wszystko na 100%. Napisałem również do Bydgoszczy, ponieważ oni też dają decyzję co do interpretacji przepisów.

Czekam jeszcze na info jak wyglądają koszty życia w Dani. Dzięki z góry za odpowiedzi.
Okres przebywania w Danii to tylko jeden z faktorow rezydencji podatkowej, wiec nie jest pewne czy po polsku czy po dunsku, zwlaszcza, ze firma jest polska i ma siedzibye w Polsce.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: umowa pomiędzy 2 polskimi firmami na kontrakt dwuletni w Dani
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Sty 2017, 13:09:34 »

 

Jak w Dani są rozliczane nadgodziny?

Zaczęty przez kyniu113Dział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 5317
Ostatnia wiadomość 21 Cze 2011, 19:25:34
wysłana przez @ae@
SZUKAM PRACY W DANI

Zaczęty przez arturo72Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4147
Ostatnia wiadomość 11 Gru 2012, 21:38:38
wysłana przez PRZYJACIEL
Kultura Polaków w Dani...

Zaczęty przez Dareq M.Dział Hydepark

Odpowiedzi: 164
Wyświetleń: 55626
Ostatnia wiadomość 27 Lip 2009, 21:56:15
wysłana przez szczeciniak
export auta z dani do polski

Zaczęty przez benek19892Dział Dania i o Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 6598
Ostatnia wiadomość 06 Lip 2015, 11:25:29
wysłana przez benek19892
Powrót do Dani

Zaczęty przez egoDział Pomoc!

Odpowiedzi: 19
Wyświetleń: 9783
Ostatnia wiadomość 08 Maj 2013, 17:43:22
wysłana przez aisak