poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Rozliczenie roczne z malzonkiem  (Przeczytany 9846 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Madzik1307

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Rozliczenie roczne z malzonkiem
« dnia: 01 Mar 2017, 00:24:13 »
Rozliczenie roczne z malzonkiem
Witam serdecznie. Mam takie pytanie . Mąż pracuje w Danii już 4lata . Przez ten czas on rozliczal się z podatku tam a ja tu w Pl. Ogólnie to nie mam dużych dochodów. Pracuje z dziećmi w czasie wakacji więc są to krótkie umowy zlecenie max 2 miejsce w roku. Za 2016 mam do zwrotu z podatku aż 88 zł :P . I tu moje pytanie. Księgowy męża zawsze twierdzi że nie możemy rozliczyć się wspólnie w Danii , jednak znajomi twierdzą że jak najbardziej możemy i że byłoby to dla nas bardziej korzystne. Dodam że mamy dwójkę małych dzieci i trzecie pojawi się na dniach :) pozdrawiam i dziękuję z góry za wszystkie podpowiedzi :)

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rozliczenie roczne z malzonkiem
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Mar 2017, 17:34:41 »
Nie bardzo mozna to rozstrzygnac, to znaczy cz ksiegowa ma racke, poniewaz nic nie piszesz o tym gdzie mieszkasz i gdzie pracujesz. Zwrot podatku maly czy duzy tez nie ma nic z tym wspolnego. A wiec zakladajac ze mieszkasz w Polsce i macie tez sam adres zamieszkania a raczej zameldowania i nie masz dochodow brutto w Polsce przekraczajacych okolo 44.000 dunskich koron, to maz ma mozliwosc odliczenia od podatku niewykorzystanego odliczenia podatkowego malzonki. Jezeli w ogole nie mialas dochodu w Polsce to korzysc podatkowa meza wyniesie okolo 16.000 kr. Natomiast jezeli mialas jakis dochod (brutto przed opodatkowaniem), to ww obnizenie podatkowe bedzie relatywnie obnizone. Przykladowo jezeli zarobilac 22.000 dunskich koron, to obnizenie podatku meza spadnie do okola 8.000 kr. Nalezy jednak podkreslic ze tzw. centrum spraw zyciowych meza musi nadal byc w Polsce, ale chyba tak jest jezeli ty mieszkasz razem z mezem w Polsce i co rowniez wazne, ze maz regularnie jezdzi do domu (do Was). Wowczas maz tez moze obnizyc swoj podatek za dojazdy do pracy, poniewaz majac swoje miejsce stalego zamieszkania z rodzina w Polsce, dojezdrz do pracy w Danii mimo np. posiadania rowniez zameldowania w Danii.

Offline Madzik1307

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Rozliczenie roczne z malzonkiem
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Mar 2017, 20:24:27 »
Tak ja z dziećmi w Polsce.
Mam w pół ten sam adres zameldowania i dodatkowo mąż w Danii też posiada meldunek.
Do domu do Polski jeździ regularnie raz w miesiącu.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rozliczenie roczne z malzonkiem
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Mar 2017, 21:49:11 »
Czyli teraz tylko wszystko zalezy od tego jaki uzyskalas dochod brutto w Polsce w 2016. jezeli twoj dochod byl ponizej okolo 43.000 dunskich koron za caly rok 2016, to tak jak juz napisalem, maz moze sie starac o obnizenie podatku, moze korzystac z ulgi na jazdy do domu (udokumentowane), moze odliczac odsetki od kredytow i pozyczek zaciagnietych w Polsce. Musi wypelnic dodatkowy blankiet do rozliczenia podatkowego i wowczas bedzie traktowany jako pracownik transgraniczny a takim wlasnie pracownikom przysluguje ww ulgi. Mam nadzieje ze ksiegowa (w Polsce?) wie o co chodzi, ale mam rowniez watpliwosci co do tego, bowiem widzialem juz w moim zyciu dziesiatki rozliczen osob zatrudnionych poza Polska, rozliczen sporzadzanych przez polskich ksiegowych. Teudno dziwic sie bledom czy tez stosowania zasad i przepisow, ktorych juz nawet nie ma, ale nic dziwnego, skoro przeciez przepisy zmieniaja sie dosc czesto, a nie sa publlikowane w j. polskim. Poszukaj kogos tutaj na forum - taka moja rada. Wiele osob doskonale zna to wszystko o czym ja pisze i mam nadzieje ze znajdzie sie ktos kto mezowi w tym pomoze.


Offline Madzik1307

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Rozliczenie roczne z malzonkiem
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Mar 2017, 22:16:32 »
Dziękuje bardzo. Będziemy szukać kogoś w Danii kto będzie wiedział co i jak. Pozdrawiam :)

Offline jankow

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 6
  • Wiadomości: 54
  • Reputacja: +3/-0
Odp: Rozliczenie roczne z malzonkiem
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Mar 2017, 09:24:54 »
Dziękuje bardzo. Będziemy szukać kogoś w Danii kto będzie wiedział co i jak. Pozdrawiam :)
To już znalazłaś, udzielił ci szerokiego info, więc pisz na priv do Rogi  :)

Offline beenpl20

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: +1/-0
Odp: Rozliczenie roczne z malzonkiem
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Mar 2017, 20:53:34 »
Podczepię się pod temat...

Czy rubryka 113 "Fradrag for medarbejdende ægtefælle (højst 225.700 kr.)" to rubryka w którą możemy wpisać ulgę na niepracująca zonę?

dodatkowe informacje z tejze rubryki:
Cytuj (zaznaczone)
Fradrag for medarbejdende ægtefælle (højst 222.700 kr.)
Rubrikken omfatter:
Op til 50 procent af det overskud, som du har oplyst i rubrik 111, dog højst 225.700 kr.

Det skal du være opmærksom på eller gøre
Du kan kun overføre en del af dit overskud, hvis:

I var samlevende, da indkomstårets sluttede.

Din ægtefælle har arbejdet mindst 3-4 timer dagligt, og indtægten ikke står i misforhold til arbejdsindsatsen.

Din ægtefælle ikke får løn fra virksomheden.
Indeholder rubrik 111 resultatet af flere virksomheder, kan du højst overføre 50 procent af resultatet af den virksomhed som din ægtefælle er medarbejdende ægtefælle i.

Du kan læse mere i Den juridiske vejledning.

Indkomsten overføres automatisk til din ægtefælles årsopgørelse, og beløbet medregnes (efter fradrag fra AM-bidrag) i din ægtefælles personlige indkomst.

Pozdrawiam.

poloniainfo.dk

Odp: Rozliczenie roczne z malzonkiem
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Mar 2017, 20:53:34 »

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rozliczenie roczne z malzonkiem
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Mar 2017, 01:47:44 »
No to sie ladnie podczepiles pod temat. Uwazaj zeby skat sie od ciebie nie odczepil  :), chyba ze pytasz o wprowadzenie dochodu malzonki ktora u ciebie pracuje to zanczy w twojej firmie/jest u cioebie zatrudniona, np. prowadzi biuro, administruje sprawy twojej dzialalnosci. Sam naglowek tematu tez nie jest najszczesliwszy, poniewaz zasadniczo nie ma w danii rozliczenia z malzonkime, jezeli mowa o normalnych osobach fizycznych. Kazdy podatnik (maz i zona) sa osobnymi,  indywidualnymi podatnikami i jezeli oboje pracuja maja kazdy swoj Personfradrag (kwote obnizajaca podatek). Jezeli jeden  malzonkow nie pracuje albo nie wykorzystuje swojego Personfradragu w calosci, to ten pracujacy malzonek obejmuje albo caly personfradrag osoby niepracujacej albo czesc jej Personfradragu. Nalezy rowniez pamietac, ze jezeli mowimyu o wspolmalzonku ktory mieszka w Polsce i jezeli ma dochod ponizej 44 tys. to malzonkowi zatrudnionemu w Danii przysluguje niewykorzystany personfradrag zony/meza ale kwote dochodu malzonka w Polsce mozna obnizyc z ww 44.000 odliczajac np. czesc odsetek od kredytow, jezeli malzonkowie wspolnie zaciagneli kredyt. np. maz pracujacy w Danii odlicza sobie 50% odsetek a zona nawet pracujaca ale ale zarabiajaca max. 44.000 kr. odlicza swoje 50%. Jezeli zona nie ma w ogole dochodu w Polsce, to niestety maz nadal moze odliczyc rtylko swoje 50% zaplaconych odsetek. I jak zwykle zbliza sie zaraz godz. 2-ga w nocy. dobranoc. Aha jeszcze jedno. Od wczoraj mozna zobaczyc juz swoje rozliczenie za 2016.   

Offline beenpl20

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: +1/-0
Odp: Rozliczenie roczne z malzonkiem
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Mar 2017, 07:24:51 »
Roga. Moja sytuacja wyglada tak ze zona z dziecmi mieszkala w polsce (wspolny adres) do maja 2016, od czerwca mieszkamy juz razem w Danii. Caly 2016 w Polsce jak i w Danii nie osiagnela zadnego dochodu. Na aktualnym rozliczeniu widnieje juz jej CPR jednak w moim årsopgørelse jest informacja ze nie jest gotowe:
Cytuj (zaznaczone)
    Din årsopgørelse for 2016 er ikke klar endnu.

Det skyldes, at du eller din ægtefælle Langner at selvangive, eller at SKAT er ved at behandle dine oplysninger    '

Czy moge wlasnorecznie wprowadzic te ulge na niepracujaca zone a jesli tak to jaka rubryka odpowiada za to?
Jesli nie to czy mam zatwierdzic swoje årsopgørelse w stanie takim jakie jest a potem kontaktowac sie ze skatem celem naliczenia podwojnego personfradragu.
Pozdrawiam

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rozliczenie roczne z malzonkiem
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Mar 2017, 02:08:18 »
Nie, nie mozesz wlasnorecznie wprowadzic tej ulgi. Poza tym to nie jedt ulga obnizajaca dochod do opodatkowana, ale bezposrednie onienie juz wyliczonego podatku. To podatek, ktory zostal wyliczony (dochod minus odliczenia zwanymi ulgami) zostaje obnizony przez Skat o Personfradrag. Piszesz troche niezrozumilae. z jednej stronmy piszesz, ze skat informuje, ze z takiego czy innego wzgledu twoje rozliczenie nie jest jeszcze gotowe, a z drugiej stronu piszesz ze widzisz juz na rozliczeniu cpr.nr. Swoj cepr. nr. mozesz zobaczyc na swoim rozliczeniu (roeniez zony cpr.nr.) i odwrotnie na zony rozliczeniu, jezeli takie ma, bo piszesz ze nie pracuje, tez bedzie 2 cpr.nr.
Mysle, ze masz juz wszystkie kwoty jakie Skat chce uzyc do sporadzenia swojej propozycj rozliczenia. Pownnz byc taka mozliwosc poprzez kliniecie na Selvangiv nu albo co w tym rodzaju, zaraz pod teksem tej informacji ktora podal skat, rozliczenie nie jest jeszcze zrobione. Otworz, odfajkuj wszystkie kwoty jakie podal skat i zaakceptuj. Od razu masz swoje rozliczenie i teraz mozesz wniesc ulge na jazdy do domu w okresie od 01.01.2016 do daty przyjazdu zony. skat nie zna teoich jazd. Majac juz rozliczenie, mozesz zobaczyc jak wyglada twoj Personfradrag, ale nie sadze ze Skat przelal do ciebie automatycznie ta czesc niewykorzystanego Personfradragu zony, oh przepraszam - calego Personfradragu zony, co dla ciebie oznacza okolo 16 tys. obnizenia podatku. Ze swojej teczki podatkowei (Kontakt) wylsij informacje do Skatu w tej sprawie. Prosta sprawa i dla ciebie i Skatu. Zrobia korekte od razu i wszystko bedzie w porzadku.   

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Rozliczenie roczne z malzonkiem
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Mar 2017, 11:00:20 »
Wydaje mi sie, ze chyba czekaja, na to az zona sie zaloguje, i wpisze zera w swoje dochody. Dlatego on nie moze otworzyc swojej "teczki".
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline beenpl20

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: +1/-0
Odp: Rozliczenie roczne z malzonkiem
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Mar 2017, 12:16:13 »
Wiec najpierw zona zatwierdzila swoje rozliczenie (zero dochodu) potem ja "ofajkowalem" kwoty podane przez skat na swoim rozliczeniu i otrzymalem gotowe rozlicznie ze zwrotem podatku. Wydaje mi sie ze jest tam zawarta informacja o uwzglednieniu niewykozystanego fradragu zony:
Cytuj (zaznaczone)
     9,08 % af 44.000 personfradrag, bundskat -3. 995, 20
 9,08 % af 44.000 personfradrag, bundskat, ægtefælle -3. 995, 20
 3,00 % af 44.000 personfradrag, sundhedsbidrag -1. 320, 00
 3,00 % af 44.000 personfradrag, sundhedsbidrag, ægtefælle -1. 320, 00
27,00 % af 44.000 personfradrag, kommuneskat -11. 880, 00
27,00 % af 44.000 personfradrag, kommuneskat, ægtefælle -11. 880, 00
Nedslag for negativ kapitalindkomst -260, 75
Nedslag for negativ kapitalindkomst, ægtefælle -0, 25
Beregnet skat

Czy jest to informacja o uwzglednieniu fradragu mojej zony na moim rozliczeniu? A jesli tak to czy jest policzony caly rok czy tylko od miesiaca od ktorego mieszka w Danii?
Pozdrawiam.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Rozliczenie roczne z malzonkiem
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Mar 2017, 13:02:58 »
Czyli jednak dobrze mi sie wydawalo.
Skoro czekali na zatwierdzenie zony i Twoja teczka sie otwiera, to pewnie wszystko juz jest wliczone/odliczone.
Ale pozostawiam Rodze ocene cyferek.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline dorissa79

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Rozliczenie roczne z malzonkiem
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Mar 2017, 17:03:33 »
Podepne sie do dyskusji i zapytam, czy ktos z Was orientuje sie, czy aby miec status grænsegænger i moc wykorzystac personfradrag niepracujacej zony w Polsce, nalezy miec kontrakt w Danii na czas okreslony, czy to nie ma znaczenia?

Przykladowo, maz pracuje w Danii od 4 lat, kontrakt na czas nieokreslony - moze sie starac o status grænsegænger i tym samym wykorzystac personfradrag niepracujacej w Polsce zony? Czy musi miec kontrakt na czas okreslony?

Z gory dziekuje za ewentualne odpowiedzi :)

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rozliczenie roczne z malzonkiem
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Mar 2017, 21:33:47 »
A oto cytat z ogloszenia tutaj na forum:

Podatki(dokonujemy prawdziwych i uczciwych rozliczen podatkowych)  :o ??? :o

poloniainfo.dk

Odp: Rozliczenie roczne z malzonkiem
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Mar 2017, 21:33:47 »

 

Rozliczenie

Zaczęty przez edipolo1Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 4677
Ostatnia wiadomość 22 Mar 2007, 21:39:16
wysłana przez edipolo1
skat a rozliczenie w Polsce!!!!!!!!!!!!!!

Zaczęty przez julkaDział Podatki

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 14923
Ostatnia wiadomość 27 Mar 2008, 11:00:00
wysłana przez julka
Zerowy dochód. Rozliczenie.

Zaczęty przez pablito08Dział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 6528
Ostatnia wiadomość 27 Kwi 2011, 22:07:12
wysłana przez pablito08
Chorobowe a rozliczenie - proszę o pomoc

Zaczęty przez ImpossibleDział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 7571
Ostatnia wiadomość 04 Mar 2013, 00:02:16
wysłana przez roga
przerwa miesięczna a rozliczenie z Sakat

Zaczęty przez Joachim33Dział Podatki

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 3146
Ostatnia wiadomość 16 Mar 2009, 15:32:56
wysłana przez Joachim33