poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Zwrot podatku  (Przeczytany 3780 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ernesto_88

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Zwrot podatku
« dnia: 14 Mar 2017, 22:07:24 »
Witam,mam problem poniewaz pracowąłem w 2016 roku od czerwca do wrzesnia w danii,wszystko legalnie,dostąłem swoja karte płatnika ze skatu itp,wszytsko było wporzadku do niedizeli kiedy chciałem sprawdzic czy dostane jakis zwrot podatku,kiedy zalogowąłem sei na stronie skatu wyszło mi ze jeszcze musze dopłacic,i teraz mam pytanie co moge z tym zrobic?podejrzewam ze gdzies jest błąd,pisłąem do nich ale narazie cisza juz 3 dzien

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zwrot podatku
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Mar 2017, 22:50:04 »
Witam,mam problem poniewaz pracowąłem w 2016 roku od czerwca do wrzesnia w danii,wszystko legalnie,dostąłem swoja karte płatnika ze skatu itp,wszytsko było wporzadku do niedizeli kiedy chciałem sprawdzic czy dostane jakis zwrot podatku,kiedy zalogowąłem sei na stronie skatu wyszło mi ze jeszcze musze dopłacic,i teraz mam pytanie co moge z tym zrobic?podejrzewam ze gdzies jest błąd,pisłąem do nich ale narazie cisza juz 3 dzien
A dlaczego podejrzewasz ze jest blad? wedlug ciebie musi byc blad bo masz doplacic?. Zaliczkowy podatek placiles na podstawie karty podatkowej, a przewidywany dochod w tej karcie nie musial przeciez odpowiadac dokladnie faktycznemu dochodowi haj uzyskales. Teraz przy rozliczeniu koncowym/rocznm skat obliczyl jaki ma byc podatek od faktycznego dochodu i porownal go z tym podatkim jaki zostal odprowadzony przez praodawce (zaliczkowo placony na podstawie karty podatkowej). Ronica to albo plus albo minus. to co widzisz na swoim rozliczeniu to tylko propozycja skatu i bledu w niej nie ma. Prawdopodobnie przysluguja ci jakies ulgi podatkowe, ktorych Skat nie zna. Ja nazywam takie ulgi ulgami indywidualnymi i ktore jezeli ci przysluguja, mozesz wprowadzic do swojego rozliczenia jakio korekte. Jestes podatnikiem z ograniczonym obowiazkime podatkowym i przebywales w Danii mniej niz 183 dni i powninienes podlegac rozliczeniu dla takich podatnikow. Mysle, ze powininens odliczyc jazdy do Polski, jezeli jezdziles do domu i moze inne ulgi podatkowe ale to wymaga zebyc sie o to dopytal tutaj albo w Skat. Jestes niecierpliwym i 3 dni braku odpowiedzi traktujesz jako dlugi czasu milczenia ze strony skat. W zaleznosci z jakiej zakladki pisales, mozesz czekac na odpowiedz dosc dlugo. W "kontakt" musisz znalezc ta zakladek ktora traktuje sprawy rozliczenia tzn. "selvangivelse". Piszac z tad, dostaniesz szybki odpowiedz, moz na drugi dzien ale nie pozniej niz w ciagu 5 dni.   

Offline ernesto_88

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zwrot podatku
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Mar 2017, 23:09:01 »
moze troche wyjśnie,ustalony mam na miesiac skatettefrit fradrag:15.474,ulgi wypełniałem na samym poczatku mojego przyjazdu czyli dojazd do pracy i dojazdy do polski i jest cos takiego na mojej karcie:beskæftigelsesfradrag:-6,013 Befordring:-14,183,Beregnet ekstra befordringsfradrag:-6,666,Rejeseudgifter:-26,200czy to jest włanie ta moja ulga za dojazdy?bo juz sie cąłkiem pogubięłem,bo przysłżo mi do zapłaty cąłkiem duza suma,a jak moge wprowadzic korekte w skacie?bo np moja karta podatnika która mam w domu rózni sie troche od tej na stronie skatu
« Ostatnia zmiana: 14 Mar 2017, 23:24:51 wysłana przez ernesto_88 »

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zwrot podatku
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Mar 2017, 02:57:38 »
Przyjezdrzajac do pracy w Danii, w celu sporzadzenia przez skat dla ciebie zaliczkowej deklaracji podatkowej (Forskudsopgørelse), musiales w blankiecie 04.063 miedzy innymi podac/przewidziec/zalozyc jakie przewidujesz ulgi; ile  razy bedziesz jezdzil do domu, sposob zatrudnienia, to zanczy tymvczasowe miejsce pracy czy zatrudnienie stale. Na tej
podstawie skat sporzadzil twoja karte podatkowa. Taka procedura ma miejsce tylko pierwszy raz. Potem, na podstawie faktycznych dochodow w okresach poprzednich, skat juz sam sporzadza propozycje karty podatkowej na rok nastepny, a ty jezeli uwazasz ze karta podatkowa skatu nie jest taka jak przewidujesz, wchodisz do swojej teczki podatkowej w skat i dokonujesz zmian.
Niektore odliczenia sa ze tak powiem ustawowe, to zanczy przyslugujace wszystkim zatrudnionym podatnikom, np. beskæftigelsesfradrag (u ciebie 6.013), ktory jest obliczany jako pewien % od dochodu brutto ale z maksymalna kwota w skali rocznej. Mysle ze twoj dochod brutto powinine byc w karcie podatkowej 72.445 kr. Ekstra befordringsfradrag, jest to obliczana dodatkowa ulga za dojazdy do pracy dla podatnikow o niskim dochodzie, gdzie koszty transportu do pracy sa dla nich relatywnie wysokie. Tutaj rowniez jest ograniczenie do jakiej kwoty dochodu Skat udziela tej ekstra ulgi na dojazdy. Befordring to ulga na jazdy, Twoja ulga na dojazdy do pracy jest dosc wsoka biorac pod uwage, ze pierwsze 24 km diennie to bez ulgi a potem do 120 km stawki 1,99 za km (tzn. za pierwsze 96 km)i spadajaca o 1 kr. za odleglosc dzienna powyzej 120 km. Rejseudgifter to nie twoja ulga za dojazdy, ale koszty podrozy. Udgifter=koszty a Rejse = podroz. Rowniez wyliczone na podstawei twojej odpowiedzi w ww blankiecie. Ta ulga to dodatek na pokrycie ekstra kosztow w okresie tymczasowj pracyu, ktore wiaza sie z wyzywienime i zakwaterowaniem. majac tymczasowe miejsce pracy, jestes tak jakby na delegacji. Nawimy ta ulge dietami dla pdatnika na delegacji. Wyglada na to ze w cbwili zakladania karty podatkowej, podane przez ciebie dane wskazywalu, ze jestes/bedziesz pracownikime transgranicznym z ograniczonym obowiazkime podatkowy, Tak moglo byc wowczas jak startowales, co nie oznacza ze tak musi byc kiedy juz sie rozliczasz z „faktycznego stanu rzeczy”, alebiorac pod uwage ze nie byles tutaj powyzej 183 dni, to chyba wszystko jest OK. Teraz przy rozliczeniu rocznym Skat ovliczy podatek od twoich fatycznych dochodow i porowna z podatkiem jaki zostal odprowadzony przez pracodawce (na podstawie karty podatkowej). Uwazam, ze tylko i tylko karta podatkowa jest KARTA PODATKOWA. Na  jej podstawie, pracodawca potracal podatek, to znaczy zwlanial od opodatkowaia kwote wskazana przez Skat, a od reszty wynagrodzenia potracal okreslony w procentach podatek.
Karta podatkowa traci swoja waznosc z dniem 31.12 i sie do niej nie powraca, nie ma najmnieszego znaczenia. Skat obliczy podatek od faktycznego docodu pomniejszonego o ulgi ustaowoe, ktore wszystkim przysluguja i ktore automatycznie sa wykazane w twoim rozliczeniu miedzy innymi beskæftigelsesfradrag. Natomiast skat nie wie nic o tym czy jezdziles do domu i ile razy (skad ma o tym wiedziec?). To ze takie byly twoje przewidywania rozpoczynajac prace, nie oznacza ze tak bylo w rzeczywistosci. A wiec propozycja rozliczenia sporzadzona przez Skat nie zawiera ulg indywidualnych. O to zeby te ulgi zostaly ujete w rozliczeniu podatkowym musisz zatroszczyc sie sam, wnoszac do rozliczenia poprawki, oczywiscie tylko takie ulgi ktore zgodnie z przepisami tobie przysluguja, bez wzgledu co ty lub komputer skatu w swoim czasie wpisal w karcie podatkowej. To tak w bardzo ogolnym skrocie poniewaz jezeli pracowales niepelen rok podatkowy to rozliczenie moze byc albo wedlug zasady przeliczania dochodu na skale roczna (dochod podzelony na ilosc dni podatkowyhch i pomnozony przez 365) lub tez dochod faktyczny jako dochod z calego roku podatkowego. Co lepsze. Nalezy posymulowac w samym rozliczeniu (kliknij na rubryke 69) i sprawdzic wynik rozliczenia. Jeden jest z ulga Personfradrag a druga opcja bez Personfradragu. Zobacz czy twoje rozliczenia ma Personfradrag. 

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zwrot podatku
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Mar 2017, 02:59:44 »
To mialo byc tylko dla Ernesto......ale zapomnialem zeby wyslac na priv......

Offline ernesto_88

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zwrot podatku
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Mar 2017, 08:56:27 »
To mialo byc tylko dla Ernesto......ale zapomnialem zeby wyslac na priv......
ok,rozumiem czyli mam jeszcze raz wypełnic na stronie skatu ta blankiete(Befordringsfradrag)?i wniej wypełnić ze korzystałem z tej ulgi i jezdziłęm do polski do domu?dobrze rozumiem ?i mam to wpisac w ten arkusz?Ret årsopgørelsen?i jeszcze mam pytanie w polu 51(Befordring, fradrag for transport mellem hjem og arbejdsplads eller mellem flere arbejdspladser.)to sa dojazdy,a w polu 53(Rejseudgifter (fradrag for kost og logi på rejser, højst 26.200 kr.)tu sie wpisuej własnie moja podróz do domu?i czy trzeab wpisac łaczna kwote np jaka mnie wyniosła za ta podróz?
« Ostatnia zmiana: 15 Mar 2017, 09:08:17 wysłana przez ernesto_88 »

Offline ernesto_88

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zwrot podatku
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Mar 2017, 22:05:09 »
klapa,nie iem co sie stało ale chyab za duzo razy zmieniałem te dane i chyba mi zablokowali

poloniainfo.dk

Odp: Zwrot podatku
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Mar 2017, 22:05:09 »

 

Odliczenia od podatku

Zaczęty przez RomekDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4208
Ostatnia wiadomość 07 Kwi 2009, 19:32:21
wysłana przez K3
Kupilem dom w Danii, czy moge przywiezc materialy bud. z PL bez dodatk. podatku?

Zaczęty przez philDział Podatki

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 16293
Ostatnia wiadomość 12 Paź 2013, 22:36:52
wysłana przez 1941
Rozliczenie podatku 2010 co i jak?

Zaczęty przez dziubasewoDział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 5537
Ostatnia wiadomość 04 Mar 2011, 00:07:05
wysłana przez roga
Jaki jest podatek ????(procentowo) w Danii i czy jest wolna kwota od podatku??

Zaczęty przez Tomasz231Dział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 10090
Ostatnia wiadomość 27 Sie 2010, 14:48:05
wysłana przez vred
Pytania o rozliczenie podatku 2009

Zaczęty przez kokiDział Podatki

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 11089
Ostatnia wiadomość 07 Kwi 2010, 13:34:04
wysłana przez andyandy